Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Στην πράξη πάντως με διάβασμα (εδώ και αλλού) μπορείς να το εφαρμόσεις αρκετά εύκολα τελικά. Εγώ έχω τεράστιο θέμα με ένα mode στους 42. Εδώ είναι το spectro με τα 2 subs μπροστινές γωνίες
LRSub Corner.jpg


Το οποίο μέσω της τεχνικής που αναφέρει ο Bhutia τον τελευταίο καιρό αρκετά το έφερα εδώ.
LRSub Alternative.jpg


Ο στόχος είναι να κάνω πιο εύκολη την ζωή στο dirac και να αποφύγω "βαριά" φίλτρα. Με το dirac το τελικό αποτέλεσμα είναι περίπου εδώ. (Παίζω ακόμα).

LRSub Dirac.jpg


Το θέμα είναι πως με την τοποθέτηση έχεις επίπτωση και στον χρονικό άξονα πέρα της απόκρισης. Σε εμένα, υπάρχει και άλλη θέση καλύτερη αλλά δεν βολεύει καθόλου (σαλόνι).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Που σημαίνει ότι θέλει λίγο παραπάνω δουλειά στην τοποθέτηση και στη ρύθμιση από ότι μπορεί να κάνει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα, ακόμη και αν αυτό είναι το όντισι, εεεε, το τρινοφ.
Η τοποθέτηση είναι η βασικότερη προϋπόθεση.
Όπως πάντα.

Μετά την τοποθέτηση, η ρύθμιση σε συνδυασμό με την αυτοματοποίηση της διόρθωσης, είναι η μόνη διαθέσιμη επόμενη κίνηση.

Στο δια ταύτα: τη ρύθμιση θα την κάνει μόνος του ο "γνώστης", ή υποβοηθούμενος από καλιμπρατορα ο "κύριος", και μένει στο αυτοματοποιημένο σύστημα ισοστάθμισης να κάνει τα υπόλοιπα.

Εκεί είναι όλα τα λεφτά. Αυτό λέμε.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στην πράξη πάντως με διάβασμα (εδώ και αλλού) μπορείς να το εφαρμόσεις αρκετά εύκολα τελικά. Εγώ έχω τεράστιο θέμα με ένα mode στους 42. Εδώ είναι το spectro με τα 2 subs μπροστινές γωνίες
View attachment 145512

Το οποίο μέσω της τεχνικής που αναφέρει ο Bhutia τον τελευταίο καιρό αρκετά το έφερα εδώ.
View attachment 145511

Ο στόχος είναι να κάνω πιο εύκολη την ζωή στο dirac και να αποφύγω "βαριά" φίλτρα. Με το dirac το τελικό αποτέλεσμα είναι περίπου εδώ. (Παίζω ακόμα).

View attachment 145510

Το θέμα είναι πως με την τοποθέτηση έχεις επίπτωση και στον χρονικό άξονα πέρα της απόκρισης. Σε εμένα, υπάρχει και άλλη θέση καλύτερη αλλά δεν βολεύει καθόλου (σαλόνι).
Μισο λεπτο.Αυτοι οι χρονοι αντηχησης ειναι μετα απο ισοσταθμιση;;;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το τρίτο διάγραμμα. Τα πρώτα 2 χωρίς
Αυτο εννοουσα.Το οποιο βρισκω απαραδεκτο για τετοια θεοποιηση που εχετε κανει την ισοσταθμιση εδω μεσα!!!!

Αν ειναι ετσι,ουτε καν τις κουβερτες μου ανταλλαζω για 2 subs και ενα Ρωσσο!!!!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτο εννοουσα.Το οποιο βρισκω απαραδεκτο για τετοια θεοποιηση που εχετε κανει την ισοσταθμιση εδω μεσα!!!!

Αν ειναι ετσι,ουτε καν τις κουβερτες μου ανταλλαζω για 2 subs και ενα Ρωσσο!!!!
Κρατήσου!! Άλλωστε σε λίγες μέρες παραλαμβάνεις μικρόφωνο να μετρήσεις και τα δικά σου.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αυτο εννοουσα.Το οποιο βρισκω απαραδεκτο για τετοια θεοποιηση που εχετε κανει την ισοσταθμιση εδω μεσα!!!!

Αν ειναι ετσι,ουτε καν τις κουβερτες μου ανταλλαζω για 2 subs και ενα Ρωσσο!!!!
Θα δεις κάποια στιγμή τη γλύκα και θα υποκύψεις και συ !
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα δεις κάποια στιγμή τη γλύκα και θα υποκύψεις και συ !
Προς το παρων αναμεινατε στο...μεγαφωνο σας!

Αλλα κατι μου λεει οτι δε θα εχω τοσο χαλια σπεκτραλ με τοση φροντιδα των χαμηλων που εχω.Δε μπορω να πω οτι ακουω καποιο σοβαρο προβλημα-ιδιως στη διαρκεια των ρυθμων.

Επισης,οντας χωρος dedicated,ολο και καπου θα βρω να στριμωξω και αλλη παγιδευση και μπορω να παιξω με τη θεση ακροασης!

Ενα tip επισης που μαλλον κανεις δεν το εχει ψιλιαστει-η θεση μου δε βρισκεται στη μεση των τοιχων αρ. δεξ. λογω του οτι ο ενας τοιχος ειναι ελαφρως κεκλιμενος.Αυτο σημαινει οτι αποφευγω το null αυτου του ρυθμου!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αλλα κατι μου λεει οτι δε θα εχω τοσο χαλια σπεκτραλ με τοση φροντιδα των χαμηλων που εχω.Δε μπορω να πω οτι ακουω καποιο σοβαρο προβλημα-ιδιως στη διαρκεια των ρυθμων.
Αφού επιμένεις να τσεκάρεις με το αυτί (σωστό ή λάθος ας μην το πιάσουμε τώρα...) παίξε λίγο και μ' αυτό:


υπάρχουν κι άλλα... έπιασα ένα στην τύχη
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αφού επιμένεις να τσεκάρεις με το αυτί (σωστό ή λάθος ας μην το πιάσουμε τώρα...) παίξε λίγο και μ' αυτό:


υπάρχουν κι άλλα... έπιασα ένα στην τύχη
Το χρησιμοποιησα απειρες φορες εδω κ ενα χρονο.Εχω ενα μικρο φουσκωμα στα 62 και μια αρκετα αισθητη βυθιση 55 με 45 περιπου.Δε ξερω η βυθιση που οφειλεται ακομα.

Σιγουρα δε φταινε τα ηχεια γιατι με παρομοιας εκτασης ηχεια και διαφορετικο στησιμο στο χωρο της κοπελας μου,παιζουν σταθερα μεχρι τα 30κατι-οπως περιπου τα δικα μου αν εξαιρεσεις τη βυθιση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Εχω ενα μικρο φουσκωμα στα 62 και μια αρκετα αισθητη βυθιση 55 με 45 περιπου
45-55 έχει πέσει το ηχείο, δε βγάζει.

Ιδιοσυντονισμούς ακούς, έναν στα 62 που λες, και ένα στο μισό αυτουνού (31).

Άμα φύγει ο ιδιοσυντονισμός στους 60-κατι, θα δείξει το ηχείο ότι πάνω από 80 αρχίζει αγκομαχώντας να παίζει.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι σε τέτοια απόσταση ακρόασης, για να παίζει από τα 80 χρειάζεται 8-ιντσο.

Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες.

Ισχύουν στο ακέραιο αυτά που σου έχω γράψει. Ακούς ως μπάσο μόνο τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου, στους 60 και στους 30.
Τα ηχεία σου δε βγάζουν μπάσο.
Αντιλαμβάνεσαι μια χαρά τις χαμηλές συχνότητες, από τα παράγωγά τους, από τις ανώτερες αρμονικές τους, εν τη απουσία τους. Φυσιολογικό, ευκολονόητο και σύνηθες.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
45-55 έχει πέσει το ηχείο, δε βγάζει.

Ιδιοσυντονισμούς ακούς, έναν στα 62 που λες, και ένα στο μισό αυτουνού (31).

Άμα φύγει ο ιδιοσυντονισμός στους 60-κατι, θα δείξει το ηχείο ότι πάνω από 80 αρχίζει αγκομαχώντας να παίζει.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι σε τέτοια απόσταση ακρόασης, για να παίζει από τα 80 χρειάζεται 8-ιντσο.

Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες.

Ισχύουν στο ακέραιο αυτά που σου έχω γράψει. Ακούς ως μπάσο μόνο τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου.
Doctor...Hearing is believing!

Και εγω ξερω να ακουω...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το χρησιμοποιησα απειρες φορες εδω κ ενα χρονο.Εχω ενα μικρο φουσκωμα στα 62 και μια αρκετα αισθητη βυθιση 55 με 45 περιπου.Δε ξερω η βυθιση που οφειλεται ακομα.
Έλα ντε!!!

Σιγουρα δε φταινε τα ηχεια γιατι με παρομοιας εκτασης ηχεια και διαφορετικο στησιμο στο χωρο της κοπελας μου,παιζουν σταθερα μεχρι τα 30κατι-οπως περιπου τα δικα μου αν εξαιρεσεις τη βυθιση.
Αυτά δεν είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Epos speaker Specs:

Power Handling: 150 watts max
Freq. Resp.: 48Hz-28kHz
Impedance: 8 Ohms nominal
Sensitivity: 97db 1w/1m
Amp Compatibility: 25-150 watts
Weight: 37 lbs each
Size WXHXD (mm): 200 x 875 X 250
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Trinnov= France
Σοββιετικος μεταναστασης ειναι!Ισως ειναι το μοναδικο καλο πραμα που σας εδωσε ο κομμουνισμος-χαχα!:bigboss:
Post automatically merged:

Έλα ντε!!!



Αυτά δεν είναι τα χαρακτηριστικά τους;

Epos speaker Specs:

Power Handling: 150 watts max
Freq. Resp.: 48Hz-28kHz
Impedance: 8 Ohms nominal
Sensitivity: 97db 1w/1m
Amp Compatibility: 25-150 watts
Weight: 37 lbs each
Size WXHXD (mm): 200 x 875 X 250
Τα περισσοτερα specs που γραφεις ειναι λαθος.Αποκριση απο 50hz.

Πιστευω ξερεις πως συμπεριφερεται ενα ηχειο στις χαμηλες μεσα σε δωματιο,ετσι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Αποκριση απο 50hz.
Ναι βρε μπάμια, από 50 στα μείον κάμποσα ντιμπι και με αδυναμία να φορτώσουν ενεργειακά ούτε καμπινέ.

Ευκαιρίας δοθείσης των ιδιοσυντονισμων, και υποβοηθούμενα από μικρή απόσταση της θέσης ακρόασης από τον πίσω τοίχο, δείχνουν να έχουν και κάποιο μπάσο στο αυτί.

Τα έχω γεννήσει όλα αυτά.
Μπαμπά να με λες.
Και μπαμπακο.
Να θυμόμαστε Καραγκιόζη. Ωραίος τύπος ήταν..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι βρε μπάμια, από 50 στα μείον κάμποσα ντιμπι και με αδυναμία να φορτώσουν ενεργειακά ούτε καμπινέ.

Ευκαιρίας δοθείσης των ιδιοσυντονισμων, και υποβοηθούμενα από μικρή απόσταση της θέσης ακρόασης από τον πίσω τοίχο, δείχνουν να έχουν και κάποιο μπάσο στο αυτί.

Τα έχω γεννήσει όλα αυτά.
Μπαμπά να με λες.
Ναι μπαμπα!

Ρε κ@λοπαιδα,τοσο καιρο δεν αναρρωτηθηκε κανεις να ερθει να ακουσει αν αυτα που λεω ισχυουν...Με εχετε πρηξει στη θεωρια-που ηδη ξερω-αλλα κανεις δεν εχει την περιεργεια να ερθει και να μου αποδειξει οτι λεω μαλακιες στο κατω κατω!!!

Δεν πειραζει.Ξαναλεω-αναμεινατε μετρησεις.

ΥΓ. Οποιος θελει του τις κανω και πδφ να τις ακουσει κιολας!:taunt:
 


A

amoustakas

Guest
Ναι μπαμπα!

Ρε κ@λοπαιδα,τοσο καιρο δεν αναρρωτηθηκε κανεις να ερθει να ακουσει αν αυτα που λεω ισχυουν...Με εχετε πρηξει στη θεωρια-που ηδη ξερω-αλλα κανεις δεν εχει την περιεργεια να ερθει και να μου αποδειξει οτι λεω μαλακιες στο κατω κατω!!!

Δεν πειραζει.Ξαναλεω-αναμεινατε μετρησεις.

ΥΓ. Οποιος θελει του τις κανω και πδφ να τις ακουσει κιολας!:taunt:
Γιάννη ο μόνος που σε πιστεύει είμαι εγώ. Ιδιοσυντονισμοί ξύλινου πατώματος = Πιτόγυρο με ρώσικη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top