Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
να ρωτησω κατι γρηγορο;
με ενα nad 758 εστω για προενισχυση και 5 ενεργα jbl lsr (305 σκεφτομαι-τιμη σκοτωμα) τα 4 sub τα εχουμε αποκλειστικα για το .1 η αγοραζουμε 5 sub και τα συνδεουμε στα monitor;

στην δευτερη περιπτωση θελουμε και αλλα sub για το .1 ? (νομιζω η απαντηση ειναι ναι αλλα ας κρατησω μια πισινη)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ξεκινας με προσομειωση του χωρου ,ως προς τον ελαχιστο αριθμο...
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μανώλης Καστρουνής.

Μέλος: @Μανώλης Κ.
Ευχαριστώ.

Τον κο. Καστρουνή τον έχω δει να αναφέρεται πολλές φορές, αλλά ως calibrator, όχι ως κάποιος που θα μπορούσες να τον φωνάξεις για να κάνει μελέτη του χώρου και να σου προτείνει λύσεις στησίματος και βελτίωσης.

Ίσως να κάνει ΚΑΙ αυτό, απλά δεν το έχω δει να αναφέρεται. Οπότε αν ισχύει, θα ήταν χρήσιμο να το γνωρίζουμε.

Αντίστοιχα έχει αναφερθεί και ο κος Ζαπάντης, ως κάποιος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για την κατασκευή DIY ηχείων. Και πάλι όμως, δεν γνωρίζω αν θα ήταν κατάλληλος και για αυτό που περιγράφω παραπάνω ή μόνο για την κατασκευή των ηχείων.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όπως; Σοβαρά ρωτάω.

Επειδή βλέπω να επαναλαμβάνεται πολλές φορές (ορθά, κατά τη γνώμη μου) αυτή η συμβουλή, δεν έχω δει όμως πουθενά κάποια πρόταση για το πού να απευθυνθεί κάποιος. Και επειδή το να ψάξεις και να βρεις κάποιον που δεν είναι "κατάλληλος" θα ήταν το ίδιο άχρηστο (και πιο ακριβό) από το να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου, είναι απαραίτητο να ξέρουμε πού να απευθυνθούμε.

Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί ίσως θέλουν να αποφύγουν να θεωρηθεί η οποιαδήποτε πρόταση ως "διαφήμιση", αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα τέτοιας παρεξήγησης εδώ.

Υ.Γ.1 Όταν λέω "δεν έχω δει πουθενά κάποια πρόταση", εννοώ όσο καιρό διαβάζω το forum και για το συγκεκριμένο θέμα. Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος πως στο παρελθόν αυτό που ρωτάω έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί. Δεν είναι όμως εφικτό να διαβάσει κανείς ΟΛΑ τα παλιά θέματα (εκτός φυσικά από κάποια πολύ χρήσιμα και απαραίτητα στα Τεχνικά Θέματα) για να βρει την απάντηση σε κάποιο ερώτημα. Οπότε, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τον @Dimifoot που θα νευριάσει, αλλά δεν βλέπω άλλη επιλογή.
Υ.Γ.2 Σε συνέχεια του παραπάνω, νομίζω θα έπρεπε/μπορούσε να υπάρξει κάποια καλύτερη οργάνωση σε κάποιες ερωταπαντήσεις και πληροφορίες που ανακύπτουν συνεχώς, όπως π.χ. αυτό που ρωτάω τώρα. Κάτι όπως τα Τεχνικά Θέματα, αλλά με πιο μεγάλη θεματολογία και ίσως λίγο διαφορετικό format. Δεν θα το αναλύσω σε αυτό το post, αλλά νομίζω κάποια στιγμή θα ήταν χρήσιμο.
Υ.Γ.3 Απαντάω σε χθεσινό post και αισθάνομαι ήδη πως απαντάω σε προπέρσινο. Sorry λοιπόν και γι'αυτό!
ζαπαντης
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
να ρωτησω κατι γρηγορο;
με ενα nad 758 εστω για προενισχυση και 5 ενεργα jbl lsr (305 σκεφτομαι-τιμη σκοτωμα) τα 4 sub τα εχουμε αποκλειστικα για το .1 η αγοραζουμε 5 sub και τα συνδεουμε στα monitor;

στην δευτερη περιπτωση θελουμε και αλλα sub για το .1 ? (νομιζω η απαντηση ειναι ναι αλλα ας κρατησω μια πισινη)
Αν βάλεις πεντε σαμπ, ενα σε καθε δρόμο, δεν χρειάζεται .1 , θα μοιραστεί
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Υπάρχει...Trinnov.Και υποβαθύφωνες μονάδες με χαμηλό το εγγενές group delay ως προς τα στοιχεία τους.
Η απορια μου ειναι απλη: υπαρχει πειραματικη μελετη ή θεωρητικη αναλυση που να εξεταζει αν τα πολλαπλα σαμπ αλλαζουν το ρυθμο αποσβεσης των modes, δηλ. το ρυθμο μεταβολης του πλατους τους; Οχι το ιδιο το πλατος του mode, αλλα το ποσο γρήγορα αυτο σβηνει. Κατι μου λεει οτι ισχυει αλλα δεν το εχω διαβασει καπου.

Μη μου πετας την μπαλα στην εξεδρα με τρινοφ, group delay των σαμπ και οδηγίες τοποθετησης. Νταξ;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η απορια μου ειναι απλη: υπαρχει πειραματικη μελετη ή θεωρητικη αναλυση που να εξεταζει αν τα πολλαπλα σαμπ αλλαζουν το ρυθμο αποσβεσης των modes, δηλ. το ρυθμο μεταβολης του πλατους τους; Οχι το ιδιο το πλατος του mode, αλλα το ποσο γρήγορα αυτο σβηνει. Κατι μου λεει οτι ισχυει αλλα δεν το εχω διαβασει καπου.

Μη μου πετας την μπαλα στην εξεδρα με τρινοφ, group delay των σαμπ και οδηγίες τοποθετησης. Νταξ;
Εάν δεν κάνω λάθος,εσύ είσαι που σκοπεύεις να εφαρμόσεις στην πράξη διάταξη double bass array.
Δεν έχεις παρά να χρησιμοποιήσεις μεγάφωνα σε αρχιτεκτονική άπειρης μπάφλας,εντοιχισμένους ή κολλητούς στο τοίχωμα δορυφόρους και να μας ανακοίνωνες τα αποτελέσματα με διαγράμματα waterfall.
 







vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
συγχωρατε με αλλα αυτο που λετε εχει μαλλον σχεση με την απορια μου... σας πηγα υπουλα εκει που ηθελα χαχα

θα βαλουμε εστω 5 sub jbl lsr10s , ποιος ο λογος να τα συνδιασουμε με 8ιντσα αντι για 5ιντσα lsr? το ερωτημα δεν ειναι καθαρα οικονομοτεχνικο αλλα και εμφανισης μη γεμισουμε με 8ιντσα το σαλονι

η αποσταση παιζει ρολο ακομα και στα monitor που το καθε ενα εχει το sub του?

απορια νο 2, γιατι το mid σε πολυδρομα ηχεια δεν ειναι 8ιντσο?
Post automatically merged:

μονο στα lr αν δεν έχεις trinnov
σορρυ δεν το επιασα... το .1 θα πηγαινει στα sub left & right ηχειων και μονο με υπαρξη nad 758?
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
συγχωρατε με αλλα αυτο που λετε εχει μαλλον σχεση με την απορια μου... σας πηγα υπουλα εκει που ηθελα χαχα

θα βαλουμε εστω 5 sub jbl lsr10s , ποιος ο λογος να τα συνδιασουμε με 8ιντσα αντι για 5ιντσα lsr? το ερωτημα δεν ειναι καθαρα οικονομοτεχνικο αλλα και εμφανισης μη γεμισουμε με 8ιντσα το σαλονι

η αποσταση παιζει ρολο ακομα και στα monitor που το καθε ενα εχει το sub του?

απορια νο 2, γιατι το mid σε πολυδρομα ηχεια δεν ειναι 8ιντσο?
Post automatically merged:


σορρυ δεν το επιασα... το .1 θα πηγαινει στα sub left & right ηχειων και μονο με υπαρξη nad 758?
αν τα lsr10s παίζουν καλα μέχρι τα 200-300hz τότε κροσαρεις εκεί και όλα καλα.
αν όμως δεν παίζουν καλα πάνω από 80-100 τότε πάλι θα έχεις θέμα με την απόσταση των δορυφόρων.
ναι το Κανάλι lfe μοιράζεται μονο στα lr
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Αν το κάθε ηχείο έχει το σαμπ του, τότε για κάθε ηχείο οι 2 πρώτες οκτάβες θα παίζουν από ...1 σαμπ. Άρα:

1. Αν δεν είναι καρδιοειδες, τον ήπιες
2. Φτάνει το 1 για στάθμες αναφοράς;

Ακόμα και με 5 σαμπ, ένα κατω από κάθε ηχείο, τα ηχεία σμολ και κρος στους 80 και όλα τα σαμπ μαζί.
Post automatically merged:

αν τα lsr10s παίζουν καλα μέχρι τα 200-300hz τότε κροσαρεις εκεί και όλα καλα
Και μετά ξύπνησες.

Δηλαδή έχεις ένα έτσι κι αλλιώς ανεπαρκές σαμπ, που σα να μη του φτάνει ο φόρτος των 2 πρώτων οκταβων, που έτσι κι αλλιώς δε μπορεί να τον βγάλει, του φορτώνεις και την τρίτη και τέταρτη οκταβα, που τερματίζει από μόνη της ένα καλό 8-ιντσο.
Ε, πήδα το κιόλας.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top