Bad sound kills good music


P

PMC

Guest
Και ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνουν είναι να κρυφτούν πίσω από το bad sound kills good music. Αυτό δε συζητάμε εδώ?
Το bad sound kills good music ανήκει σε σύλλογο hifiτης Σουηδίας .
Πριν από καμία δεκαπενταρια χρόνια βρισκόμουν στη Στοκχόλμη για αγώνες ιστιοπλοΐας . Περπατώντας στους δρόμους της πόλης κάποια στιγμή σε ένα γωνιακό σπίτι έπεσα πάνω σε αυτήν την ταμπέλα....(είναι τεράστια περίπου 4x4 μέτρα ) . Μόλις την είδα κάτι με άγγιξε πολύ βαθειά.
Πριν από δεκαπεντα χρόνια είχα ένα απλό σύστημα και δεν πίστευα ποτέ ότι θα με βοηθήσει ο θεός να αποκτήσω κάτι σαν αυτό που έχω σήμερα.....
 

Μηνύματα
35
Reaction score
30
Bad sound kills good music;

Υπό προϋποθέσεις ναι. Και αυτό κυρίως στη live μουσική. Μου έχει συμβεί να φύγω πριν τελειώσει συναυλία καλλιτέχνη που μου αρέσει επειδή ο ήχος ήταν κατά τη γνώμη μου απαράδεκτος. Το θέμα δεν ήταν αισθητικό ή αυστηρής κρίσης. Η Μόνικα να παίζει σε στοά μεγάλου ύψους με παντού γύρω-γύρω τζαμαρίες. Το απόλυτο συνονθύλευμα ήχων. Όπως μου έχει συμβεί να ακούσω κομμάτι από ξεκούρδιστη κιθάρα. Άλλο πράγμα. Φυσικά, μιλάμε για άλλη μουσική. Σε αυτή την περίπτωση, ναι Bad sound kills good music.

Δεν πιστεύω, όμως, ότι αν κάποιος ακούσει μια μουσική που θεωρεί καλή ή που του αρέσει, τέλος πάντων, θα πάψει να την θεωρεί καλή ή δεν θα του αρέσει ή θα πάψει να είναι καλή επειδή την ακούει από ένα τραντζιστοράκι. Το πολύ πολύ να προσπαθήσει να βρει ευκαιρία να την ακούσει από ένα καλύτερο, λέμε, τραντζιστοράκι (κάτι σε χάϊ εντ τραντζίστορ!!).

Bad sound kills good music; Και ναι και όχι.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Είπα κάτι κακό;
:smile: :smile: :smile: :smile:
Όχι αγαπητέ..... Για γκουγκλαρε λιγουλάκι όμως.....
Αν και θα έπρεπε να ξέρεις......
Δεν λέμε περισσότερα όμως διότι το θέμα του νήματος είναι άλλο.... ναι;;;;;;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και για όσους ασχολούνται και με την μεγάλη εικόνα ....
Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνετε σε έξοδα !
Μια οθόνη 22ρα ασπρόμαυρη και θολή είναι αρκετή :lolsign:
Post automatically merged:

:(
Bad copies kill...movies. :lolsign:
Το λογαριασμό παρακαλώ.... στους dimis&costas :biggrin: πως λέμε b&w, b&o, tso&lo :biggrin:

Σήμερα έκανα ένα πείραμα, άκουσα το παρακάτω άλμπουμ στο αμάξι, με ακουστικά και τέλος από το σύστημα που έχω στο σπίτι.
Ε λοιπόν, εντάξει μπορεί στο αμάξι ή με τα ακουστικά να μην άκουσα και την πορδή του τζαρετ αλλά από συναίσθημα καμία διαφορά. Μια μουσική είναι αδιάφορη για μένα ή και το αντίστροφο ασχέτως του μέσου αναπαραγωγής.
Υπάρχουν έργα που παλιά μου λέγαν κάτι και τώρα δεν μου λένε τίποτα και το αντίστροφο. Υπάρχουν μέρες που αυτά που λένε κάτι.... μένουν βουβα ή ξυπνάνε και ζωντανεύουν τα παλιά.
Με το χομπυ της υψηλής πιστοτητας ασχολούμαι γιατί μ αρέσει, αν βέβαια δεν υπήρχαν οι περσονες τύπου σκαλουμπακα μπορεί να μην ασχολιομουν και καθόλου και να έπαιζα.... σουντοκου. :sneaky:

View attachment 145889
Δεν φτάνει που του πήρες το avatar,μη τα...θες όλα πια δικά σου...
Να ξέρεις επίσης πως χρησιμοποιώντας ακουστικά έκανες...ζαβολιά στην πειραματική διαδικασία.
Τα πρώτα μου ακουστικά τα απέκτησα υπό το σκεπτικό ότι χρειάζεται να έχουμε καλά ακουστικά ως αναφορά,έστω και αν δεν θα μας ενθουσίαζε καθόλου η ακρόαση με αυτά. :)
Όχι, για πες το...
ένας παλιός καλιμπρέιτορ.....
Βαθμονομητής ολόκληρων συνειδήσεων,ασεβέστατε. :roflmao:
Έχει και η ασέβεια τα όριά της...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
:smile: :smile: :smile: :smile:
Όχι αγαπητέ..... Για γκουγκλαρε λιγουλάκι όμως.....
Αν και θα έπρεπε να ξέρεις......
Δεν λέμε περισσότερα όμως διότι το θέμα του νήματος είναι άλλο.... ναι;;;;;;
:smile: :smile: :smile: :smile:
Όχι αγαπητέ..... Για γκουγκλαρε λιγουλάκι όμως.....
Αν και θα έπρεπε να ξέρεις......
Δεν λέμε περισσότερα όμως διότι το θέμα του νήματος είναι άλλο.... ναι;;;;;;

Εντάξει, πάντως γκούγκλαρα και είδα ποιος είναι αν όντως είναι αυτός που εννοείτε, και για να είμαι εντός θέματος δεν πιστεύω πως ο κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική, το μόνο που ίσως να προκαλεί θα είναι να ταλαιπωρεί τα αυτιά.
 

P

PMC

Guest
:smile: :smile: :smile: :smile:
Όχι αγαπητέ..... Για γκουγκλαρε λιγουλάκι όμως.....
Αν και θα έπρεπε να ξέρεις......
Δεν λέμε περισσότερα όμως διότι το θέμα του νήματος είναι άλλο.... ναι;;;;;;

Μήπως υποστήριζε τα ίδια με μένα ?
Κάποιος θα έπρεπε να μου το χε πει να προσέχω.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μήπως υποστήριζε τα ίδια με μένα ?
Κάποιος θα έπρεπε να μου το χε πει να προσέχω.....
Ε,όχι και ίδια...χειρότερα τα υποστήριζε. :roflmao:
Εντάξει, πάντως γκούγκλαρα και είδα ποιος είναι αν όντως είναι αυτός που εννοείτε, και για να είμαι εντός θέματος δεν πιστεύω πως ο κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική, το μόνο που ίσως να προκαλεί θα είναι να ταλαιπωρεί τα αυτιά.
Είναι δε επιστημονικώς και στην πράξη τεκμηριωμένο ότι μια κακή ηχητική απόδοση - με τη συμπεριφορά του χώρου συμπεριλαμβανόμενη στη συνάρτηση - μειώνει δραστικά τη διάρκεια της εκάστοτε ακρόασης,προκαλώντας συντομότερα φαινόμενο ηχητικής κόπωσης.
 

P

PMC

Guest
Bad sound kills good music;

Υπό προϋποθέσεις ναι. Και αυτό κυρίως στη live μουσική. Μου έχει συμβεί να φύγω πριν τελειώσει συναυλία καλλιτέχνη που μου αρέσει επειδή ο ήχος ήταν κατά τη γνώμη μου απαράδεκτος. Το θέμα δεν ήταν αισθητικό ή αυστηρής κρίσης. Η Μόνικα να παίζει σε στοά μεγάλου ύψους με παντού γύρω-γύρω τζαμαρίες. Το απόλυτο συνονθύλευμα ήχων. Όπως μου έχει συμβεί να ακούσω κομμάτι από ξεκούρδιστη κιθάρα. Άλλο πράγμα. Φυσικά, μιλάμε για άλλη μουσική. Σε αυτή την περίπτωση, ναι Bad sound kills good music.

Δεν πιστεύω, όμως, ότι αν κάποιος ακούσει μια μουσική που θεωρεί καλή ή που του αρέσει, τέλος πάντων, θα πάψει να την θεωρεί καλή ή δεν θα του αρέσει ή θα πάψει να είναι καλή επειδή την ακούει από ένα τραντζιστοράκι. Το πολύ πολύ να προσπαθήσει να βρει ευκαιρία να την ακούσει από ένα καλύτερο, λέμε, τραντζιστοράκι (κάτι σε χάϊ εντ τραντζίστορ!!).

Bad sound kills good music; Και ναι και όχι.
Συναυλία ψαραντωνη πέρσι στο ταεκβοντο........αίσχος.
Ούτε η μουσική Ακουγόταν ούτε ο καλλιτέχνης.
Προφανώς ο χώρος ήταν ακατάλληλος....

Καλά....ο Ψαραντώνης τα λέει κάπως περίεργα ούτως η άλλως.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.346
@Dimifoot Μην το γελάς καθόλου γιατρουλη μου. Σύντομα θα ξεπεταχτει μια νέα γενιά χαιενταδων που δε θα μοστράρουν με περισσή αλαζονεία τα γλομποσυστηματα τους με τα καλά στηριγμενα ανακοντα, αλλά θα μοστράρουν τα μπάι δε μπουκ στημένα εξαψηφιας αξίας συστηματα και θα αντιμετωπίζουν αφ'υψηλου όποιον δεν έχει επιτύχει κάτι αντίστοιχο.
Χμμμμ
Και είναι κακό αυτό τώρα;

Ποιό κομμάτι άραγε;
Το οτι είναι ακριβά;
Το ότι είναι σωστά στημένα και δεν είναι κουκουρούκου;

Δεν είναι ένα βήμα προόδου αυτό, συγκριτικά με την σημερινή παραφροσύνη του χάλιεντ;

Εντάξει, δεν είναι το ιδεατό, δηλαδή να έχουμε όλοι ακριβώς το ίδιο, zastava, και να ξεπεραστούν όλες αυτές οι παθογένειες του καπιταλισμού, το ξέρω. Αλλά είναι πρόοδος.

Προλετάριοι και αδιάβαστοι μουσικόφιλοι όλων των χωρών ενωθείτε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Είναι δε επιστημονικώς και στην πράξη τεκμηριωμένο ότι μια κακή ηχητική απόδοση - με τη συμπεριφορά του χώρου συμπεριλαμβανόμενη στη συνάρτηση - μειώνει δραστικά τη διάρκεια της εκάστοτε ακρόασης,προκαλώντας συντομότερα φαινόμενο ηχητικής κόπωσης.
Αυτή ακριβώς είναι η δική μου περίπτωση, αν με ενοχλεί, σταματάει.

Ειδικά στην κλασσική μουσική, είναι πολύ δύσκολο να την υποφέρω αν κάτι πάει στραβά, και ως εκ τούτου καταλαβαίνω τον ντιμιφουτ στη θέση που υποστήριξε.

Πολύ απαιτητικό μουσικό είδος. Ευτυχώς άλλα είδη είναι πολύ πιο χαλαρά στις απαιτήσεις τους..
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χμμμμ
Και είναι κακό αυτό τώρα;

Ποιό κομμάτι άραγε;
Το οτι είναι ακριβά;
Το ότι είναι σωστά στημένα και δεν είναι κουκουρούκου;

Δεν είναι ένα βήμα προόδου αυτό, συγκριτικά με την σημερινή παραφροσύνη του χάλιεντ;

Εντάξει, δεν είναι το ιδεατό, δηλαδή να έχουμε όλοι ακριβώς το ίδιο, zastava, και να ξεπεραστούν όλες αυτές οι παθογένειες του καπιταλισμού, το ξέρω. Αλλά είναι πρόοδος.

Προλετάριοι και αδιάβαστοι μουσικόφιλοι όλων των χωρών ενωθείτε
Εσύ δηλαδή τώρα από αυτά που έγραψα παραπάνω, αυτά κατάλαβες?
Αυτός που χρησιμοποιεί το ηχοσυστημα του, όπως και το σπίτι του, τα αυτοκίνητά του, τις γκόμενές του και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, για να τονώσει το αλαζονικό εγώ του, έχει σημασία αν το κάνει με λάμπες ή με ένα άριστα στημένο σύγχρονο σύστημα?
Το by the book στήσιμο του δίνει αφεση αμαρτιών ή τον κάνει να φαίνεται λιγότερο γελοίος στα μάτια σου όταν το μοστράρει?
Σου είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσεις πως δεν αναφέρομαι στην τεχνολογία αλλά στο πώς θα τη χρησιμοποιήσει και θα τη μοστράρει μια ψωναρα του κερατά?
Post automatically merged:

Προλετάριοι και αδιάβαστοι μουσικόφιλοι όλων των χωρών ενωθείτε
Κρίμα, δε σου το χα..
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Εσύ δηλαδή τώρα από αυτά που έγραψα παραπάνω, αυτά κατάλαβες?
Αυτός που χρησιμοποιεί το ηχοσυστημα του, όπως και το σπίτι του, τα αυτοκίνητά του, τις γκόμενές του και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, για να τονώσει το αλαζονικό εγώ του, έχει σημασία αν το κάνει με λάμπες ή με ένα άριστα στημένο σύγχρονο σύστημα?
Το by the book στήσιμο του δίνει αφεση αμαρτιών ή τον κάνει να φαίνεται λιγότερο γελοίος στα μάτια σου όταν το μοστράρει?
Σου είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσεις πως δεν αναφέρομαι στην τεχνολογία αλλά στο πώς θα τη χρησιμοποιήσει και θα τη μοστράρει μια ψωναρα του κερατά?
Post automatically merged:


Κρίμα, δε σου το χα..
Και είχα πει να μην τα βάλω.......αλλά ?
79257CA8-9383-43C3-BC2A-9771CD2B3EA1.jpeg


E7689577-423F-40F5-AB20-87BF911A7C62.jpeg


F9DC5930-6EB0-47FD-9B97-325C7707BC03.jpeg


9F5373DA-47FF-4E34-89E6-7760B03B4B3B.jpeg


E5E69318-3BBC-435F-9E70-F814C75D761D.jpeg




:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Post automatically merged:

Οποία βάζει λαικ να γράφει για ποιο απ όλα ......:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.346


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Θα απαντησω στον Τζιο που συνεχιζει το...βιολι του με 2 παραδειγματα ολιγον αντριχιαστικα. :)

Συναισθημα νο. 1
Οταν ακουω ακόμα κι απ' τα ακουστικα του κινητου μου το Mirage των Camel, δυαλυομαι τοσο πολυ που μπορω να φουνταρω απ' την ταρατσα. Πραγματικα, απο την πρωτη νοτα, αυτο το αραβουργημα, μου κομματιαζει την ψυχη. Υπενθυμιζω οτι το ακουω απο τοτε που ειχα ενα φορητο ραδιοκασετοφωνο.
Συναισθημα νο. 2
Οταν ακουω το the will to kill των Μalevolent Creation και μπεις στο δωματιο φωναζοντας ''χαμηλωσε τη μουσικη'' μπορει να αρπαξω κανενα μαχαιρι και να στο καρφωσω στο ματι επειδη ταραξες την πώρωσή μου.
Το συστημα σου, μπορει να σου δωσει τετοια συναισθηματα;

Τωρα εσυ ο καημενουλης θα μου πεις και με το δικιο σου φυσικα, οτι ''μωρη εσυ εισαι για τα σιδερα και θες ζουρλομανδυα, τι δουλεια εχουν τα στερεοφωνικα;''
Αν σκεφτεις την παραπανω προταση, δινεις μονος σου την απαντηση περι ''ποιοτητας'' της αναπαραγωγης.

Και ξαναλεω: Η μουσικη απο μονη της δεν εχει σχεση με τις ιδεοψυχαναγκατικες μας ανοησιες Γνωριζω μια χουφτα μαεστρους με πτυχια σε αρκετα οργανα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι η ''πιστη αναπαραγωγη''. Εμεις απλως μπηκαμε σε αναν κυκλο και κυνηγαμε την ουρα μας. Τωρα, το γεγονος της αυθυποβολης περι βελτιωσης του ηδη καλου σε καλυτερο διοτι ''κατι λειπει''μου θυμιζει το τσιγαρο: Αν δεν εχεις καπνισει ποτέ, δεν προκειται να σου λειψει.
Η μουσικη για μενα δεν ειναι μονο διασκεδαση. Λειτουργει ως ψυχοτροπο.
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Θα απαντησω στον Τζιο που συνεχιζει το...βιολι τοι. με 2 παραδειγματα ολιγον αντριχιαστικα. :)

Συναισθημα νο. 1
Οταν ακουω ακόμα κι απ' τα ακουστικα του κινητου μου το Mirage των Camel, δυαλυομαι τοσο πολυ που μπορω να φουνταρω απ' την ταρατσα. Πραγματικα, απο την πρωτη νοτα, αυτο το αραβουργημα, μου κομματιαζει την ψυχη. Υπενθυμιζω οτι το ακουω απο τοτε που ειχα ενα φορητο ραδιοκασετοφωνο.
Συναισθημα νο. 2
Οταν ακουω το the will to kill των Μalevolent Creation και μπεις στο δωματιο φωναζοντας ''χαμηλωσε τη μουσικη'' μπορει να αρπαξω κανενα μαχαιρι και να στο καρφωσω στο ματι επειδη ταραξες την πώρωσή μου.
Το συστημα σου, μπορει να σου δωσει τετοια συναισθηματα;

Τωρα εσυ ο καημενουλης θα μου πεις και με το δικιο σου φυσικα, οτι ''μωρη εσυ εισαι για τα σιδερα και θες ζουρλομανδυα, τι δουλεια εχουν τα στερεοφωνικα;''
Αν σκεφτεις την παραπανω προταση, δινεις μονος σου την απαντηση περι ''ποιοτητας'' της αναπαραγωγης.

Και ξαναλεω: Η μουσικη απο μονη της δεν εχει σχεση με τις ιδεοψυχαναγκατικες μας ανοησιες Γνωριζω μια χουφτα μαεστρους με πτυχια σε αρκετα οργανα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι η ''πιστη αναπαραγωγη''. Εμεις απλως μπηκαμε σε αναν κυκλο και κυνηγαμε την ουρα μας. Τωρα, το γεγονος της αυθυποβολης περι βελτιωσης του ηδη καλου σε καλυτερο διοτι ''κατι λειπει''μου θυμιζει το τσιγαρο: Αν δεν εχεις καπνισει ποτέ, δεν προκειται να σου λειψει.
Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα .
Εγώ με την άποψη σου συμφωνώ 100%


( και μένεις και κοντά και αγριευομαι με κάτι τέτοια βραδιάτικα )
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα .
Εγώ με την άποψη σου συμφωνώ 100%
ΌΧΙ καλέ ΜΗ!
Τώρα που τα πήρε.... τράβα της και ένα
''ο κουμπαρος της συνυφαδαςτου ξαδερφου του γειτονα μου, τρωει 2 κατσικια την ημερα και δεν εχει τιποτα ''

να φριζάρει η ισιωτική :cry: :roflmao: :lol:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top