Bad sound kills good music

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρε έχει ήδη αποφασίσει όταν ζητά τι πικάπ ή κεφαλή να πάρει μέχρι χ χρήματα!!
Ζητά συγκεκριμένα πράγματα!
Εσύ αρνείσαι να το καταλάβεις!
Τη δική σου άρνηση και ανασφάλεια καλείσαι να αντιμετωπίσεις κι όχι να παραθέσεις όλες τις επιλογές για ένα απόλυτα στγκεκριμένο ερώτημα!!
πόσο πιο απλά να στο πω????
Αν θέλει κεφαλή, έχει ήδη πικάπ. Οπότε, φυσικά και θα του προτείνεις κεφαλή. Όταν όμως στήνει σύστημα, οφείλεις να του πεις τα υπέρ και τα κατά. Και στα κατά συγκαταλέγεται το ότι δεν θα πάρει αυτό που ονειρεύεται, παρά μόνο αν τα σκάσει χοντρά.
Όταν δεν έχει σύστημα και ζητά συμβουλή για λάμπα, οφείλεις να του εξηγήσεις ότι η δουλειά γίνεται καλύτερα και με μικρότερο κόστος.

Να εξηγηθώ σε αυτό το σημείο: δεν παίρνω το μέρος καμίας πλευράς ( όχι ότι έχει σημασία ). Προσπαθώ να παραμένω ουδέτερος, να φιλτράρω τις πληροφορίες και να εκφέρω τη γνώμη μου. Κάπου η γνώμη μου θα συμπίπτει με τη μια πλευρά, κάπου με την άλλη. Προφανώς διαφωνώ με την υπερβολή απο όπου κι αν προέρχεται.
Post automatically merged:

Και αν μη τι άλλο, οφείλουμε να τονίσουμε στον νέο ότι σημασία δεν έχει τί λένε οι άλλοι, αλλά τί γουστάρει να ακούσει ο ίδιος. Αυτό κατ'επέκταση σημαίνει ότι του δίνεις όλες τις πληροφορίες, ακούει, μαθαίνει και αποφασίζει σύμφωνα πάντα με το δικό του γούστο. Προσοχή όμως: με το δικό του γούστο, όχι αυτό που του πλασάρεται.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αν θέλει κεφαλή, έχει ήδη πικάπ. Οπότε, φυσικά και θα του προτείνεις κεφαλή. Όταν όμως στήνει σύστημα, οφείλεις να του πεις τα υπέρ και τα κατά. Και στα κατά συγκαταλέγεται το ότι δεν θα πάρει αυτό που ονειρεύεται, παρά μόνο αν τα σκάσει χοντρά.
Όταν δεν έχει σύστημα και ζητά συμβουλή για λάμπα, οφείλεις να του εξηγήσεις ότι η δουλειά γίνεται καλύτερα και με μικρότερο κόστος.

Να εξηγηθώ σε αυτό το σημείο: δεν παίρνω το μέρος καμίας πλευράς ( όχι ότι έχει σημασία ). Προσπαθώ να παραμένω ουδέτερος, να φιλτράρω τις πληροφορίες και να εκφέρω τη γνώμη μου. Κάπου η γνώμη μου θα συμπίπτει με τη μια πλευρά, κάπου με την άλλη. Προφανώς διαφωνώ με την υπερβολή απο όπου κι αν προέρχεται.
Post automatically merged:

Και αν μη τι άλλο, οφείλουμε να τονίσουμε στον νέο ότι σημασία δεν έχει τί λένε οι άλλοι, αλλά τί γουστάρει να ακούσει ο ίδιος. Αυτό κατ'επέκταση σημαίνει ότι του δίνεις όλες τις πληροφορίες, ακούει, μαθαίνει και αποφασίζει σύμφωνα πάντα με το δικό του γούστο. Προσοχή όμως: με το δικό του γούστο, όχι αυτό που του πλασάρεται.
Νίκο δεν οφείλεις τίποτα από τα παραπάνω, μόνο ν'απαντήσεις σ'αυτό που ρωτήθηκες και πουθενά αλλού!
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Άλλαξε ο τίτλος του θρεντ σε "Bad advices kill good music" και δεν το πήρα χαμπάρι?
Παρακαλώ την διαχείριση να αλλάξει τον τίτλο σε..... Cheap Sound kills good music.
Είναι θεμα..... Μηδενικών :biggrin::sneaky:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νίκο δεν οφείλεις τίποτα από τα παραπάνω, μόνο ν'απαντήσεις σ'αυτό που ρωτήθηκες και πουθενά αλλού!
Οφείλεις γιατί δεν σε ρωτάει γενικά και αόριστα. Του είσαι άγνωστος και το μόνο που γνωρίζει ( ή έτσι νομίζει ) είναι ότι είσαι παλιός και ψαγμένος, ότι θα του προτείνεις το καλύτερο δυνατό για το budget του.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ρε Νίκο,
δε χρειάζεται να κάνεις το ντετέκτιβ για να βρεις το λόγο, είναι επιλογή του και πρέπει να τη σεβαστείς!
Τέλος!

Θες να του απαντήσεις σ'αυτό που σε ρώτησε? Έχει καλώς..Δε θες? ..άστο στους υπόλοιπους που θέλουν και μπορούν να του προτείνουν τη καλύτερη λύση πάνω στη δικιά του επιλογή!
Αν θέλει λάμπες για λάμπες πες του, αλλιώς άστο μαναμ..

Σεβασμός στον εκάστοτε φίλο που ρωτάει πάνω απ όλα!
Είναι σα να πηγαίνει ο ασθενής στο γιατρό με διάρροια, και να φεύγει με αγωγή για τη τριχόπτωση!

Post automatically merged:


ρε Νίκο, για μένα όχι, για κάποιον άλλο ναι!
τι πάει να πει αυτό τώρα?
Εγώ θα του επιβάλλω την άποψη μου γιατί έτσι γουστάρω??
αυτό μπορεί να ικανοποιεί το συγκεκριμένο ακροατή περισσότερο.
Ντε και καλά πρέπει να ακούει όπως εγώ?
Όποιος έχει έστω και λίγη πείρα στις πωλήσεις μπορεί να στο επιβεβαιώσει, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικό τρόπο και προτεραιότητα για το τρόπο που θέλει να τις καλύψει!
Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες!



Μιας κι αναφέρεσαι σε πωλήσεις Λέανδρε εγώ πιστεύω πως το δικάναλο υπάρχει (κυριαρχεί) ως τώρα γιατί απαιτεί δύο ηχεία.
Το φαντάζεσαι να επικρατούσε επειδή θα το επέβαλαν οι εταιρείες το πολυκάναλο (αυτές που παράγουν μουσική πρωτίστως και κατόπιν αυτές που παράγουν τις μηχανές) τι θα γινόταν και ποιες θα ήταν οι πωλήσεις;
Ποιος θα έβαζε στο σαλόνι του 7/11/17 ηχεία (όσο ωραία η κομψά κι αν ήταν αυτά) και κάμποσα σαμπ;
Είναι θέμα χωροταξικό και οικονομικό, με το δικάναλο υπάρχει συμβιβασμός σε θέματα απόδοσης αλλά είναι όλοι ικανοποιημένοι.
Ένα μικρό "πείραμα" μπορείς να κάνεις στο αυτοκίνητό σου κατεβάζοντας το balance στα δύο πίσω ηχεία, δεν σου φαίνεται φτωχότερος ο ήχος;
Αν σου φαίνεται φτωχότερος ο ήχος στα δύο από ότι στα τέσσερα ηχεία που μάλιστα έπαιζαν το ίδιο φαντάσου πώς ακούγεται από 7 που το κάθε ηχείο παίζει κάτι διαφορετικό και με subs να τα υποστηρίζουν (το λέω πολύ απλοϊκά αλλά αλλά το έχουν αναλύσει άλλοι αρκετές φορές), σίγουρα όμως θα διαφωνήσεις σε αυτό οπότε δεν έχω να πω κάτι άλλο... ή μάλλον έχω, καλά μυαλά! :lol:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οφείλεις γιατί δεν σε ρωτάει γενικά και αόριστα. Του είσαι άγνωστος και το μόνο που γνωρίζει ( ή έτσι νομίζει ) είναι ότι είσαι παλιός και ψαγμένος, ότι θα του προτείνεις το καλύτερο δυνατό για το budget του.
και μιας και το θέτεις έτσι...
εσύ θεωρείς ότι σε ερώτημα υποψήφιου αγοραστή για πικάπ θα πάρει σωστή πληροφόρηση από πολλούς εδώ μέσα που ούτε που πέφτει το λιφτ του βραχίονα δε γνωρίζουν??
Εσύ ο ίδιος λες ότι δε γνωρίζεις από πικάπ, αλλά δε θα του το πρότεινες "γιατί δεν ακούγεται σωστά".
Σου θυμίζω όμως, ότι στο σπίτι μου, άκουσες καλύτερα το πικάπ από το cd ή τα αρχεία όπως κι ο ίδιος είχες πει!
Επομένως, αντικειμενικά, βάσει της προσωπικής σου πείρας ή θα έπρεπε να μην απαντήσεις καθόλου, ή θα έπρεπε να πεις ότι ο ίδιος είχες ακούσει με τα αυτιά σου!
Παρόλα αυτά, η συμβουλή σου θα ήταν να μη μπλέξει γιατί όσο κάνει ένα βινύλιο κάνει μια μηνιαία αυνδρομή!
'Αντε βγάλε άκρη τώρα!!
Αυτός είναι κι ο λόγος που πρέπει να απαντάμε στο ερώτημα αυτό καθαυτό και σε ότι άλλο εκείνη την ώρα περνάει από το δικό μας μυαλό, γιατί δεν είναι απαραίτητα και σωστό!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όποιος έχει έστω και λίγη πείρα στις πωλήσεις μπορεί να στο επιβεβαιώσει, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικό τρόπο και προτεραιότητα για το τρόπο που θέλει να τις καλύψει!
α) εδώ δεν πουλάμε, συμβουλεύουμε. Αν ο νέος ήθελε συμβουλή απο πωλητή, θα ρωτούσε τους πωλητές. Κανένας όμως δεν τρώει αμάσητο αυτό που του λέει ο πωλητής, γιατί γνωρίζουμε ότι οι πωλητές παίρνουν προμήθειες, άρα έχουν συμφέροντα απο τα προϊόντα που θα σπρώξουν.
β) Εγώ δεν είμαι πωλητής και για ένα φεγγάρι που κλήθηκα να κάνω τον πωλητή στη Cosmote, λειτουργούσα με τους δικούς μου όρους. Αποτέλεσμα: όποιος πελάτης ψώνιζε κρατούσε αυτό που του πούλαγα. Σε αντίθεση με πολλούς συναδέλφους που έτρωγαν παράπονα κατά ριπάς επειδή πλάσαραν στον πελάτη αυτό που η εταιρεία ήθελε.
γ) Πωλητής δεν είμαι, αλλά όταν θα πω στους πελάτες μου ότι θέλω αύξηση για τον α λόγο, θα ακολουθήσουν χωρίς πολλά πολλά γιατί ξέρουν ήδη ότι έχω σκεφτεί πριν απο αυτούς, γι'αυτούς τί συμφέρει περισσότερο να κάνουν, άρα αυτό που θα πω είναι και κανόνας.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Με άλλον με μπερδεύεις μεγάλε.... εγώ στην μόνη έκθεση που έχω πάει είναι στου Μονάχου και μάλιστα το 19.
Το 10 πανκ άκουγα...... εκτός αν σε συνάντησα σε καμία κατάληψη μπάρμπα
Θυμαμαι που ξαναεκανες μαγκιες πριν απο κατι χρονια και μετα εκλαιγες και ζηταγες συγγνωμες.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
και μιας και το θέτεις έτσι...
εσύ θεωρείς ότι σε ερώτημα υποψήφιου αγοραστή για πικάπ θα πάρει σωστή πληροφόρηση από πολλούς εδώ μέσα που ούτε που πέφτει το λιφτ του βραχίονα δε γνωρίζουν??
Εσύ ο ίδιος λες ότι δε γνωρίζεις από πικάπ, αλλά δε θα του το πρότεινες "γιατί δεν ακούγεται σωστά".
Σου θυμίζω όμως, ότι στο σπίτι μου, άκουσες καλύτερα το πικάπ από το cd ή τα αρχεία όπως κι ο ίδιος είχες πει!
Επομένως, αντικειμενικά, βάσει της προσωπικής σου πείρας ή θα έπρεπε να μην απαντήσεις καθόλου, ή θα έπρεπε να πεις ότι ο ίδιος είχες ακούσει με τα αυτιά σου!
Παρόλα αυτά, η συμβουλή σου θα ήταν να μη μπλέξει γιατί όσο κάνει ένα βινύλιο κάνει μια μηνιαία αυνδρομή!
'Αντε βγάλε άκρη τώρα!!
Αυτός είναι κι ο λόγος που πρέπει να απαντάμε στο ερώτημα αυτό καθαυτό και σε ότι άλλο εκείνη την ώρα περνάει από το δικό μας μυαλό, γιατί δεν είναι απαραίτητα και σωστό!
Ουδέποτε αμφισβήτησα τις δυνατότητες του αναλογικού μέρους του συστήματός σου. Αντιθέτως, δίνω ρέστα και λέω ότι έχεις επενδύσει εκεί το μεγαλύτερο μέρος του budget σου. Όταν όμως κάποιος σκοπεύει να διαθέσει ένα ποσό για όλο το σύστημα όσο κοστίζει το phono stage σου, οφείλουμε να του πούμε ότι δεν θα ακούσει όπως εσύ. Επιπλέον, έντιμο είναι να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο και να απαλλαγούμε απο τα hypes και το πουλ μουρ μερικών. Αν κάποιος θέλει να χτίσει σύστημα πικάπ, πρέπει να ενημερώνεται για το κόστος του εγχειρήματος ώστε να έχει καλό ήχο απο αυτό. Αν κάποιος ακούει τις πατάτες μερικών που θέλουν να πουλήσουν μούρη περί λάμπας, καλό είναι να τους τονιστεί ότι σε μικρά budget θα ακούσουν πατάτες.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ουδέποτε αμφισβήτησα τις δυνατότητες του αναλογικού μέρους του συστήματός σου. Αντιθέτως, δίνω ρέστα και λέω ότι έχεις επενδύσει εκεί το μεγαλύτερο μέρος του budget σου. Όταν όμως κάποιος σκοπεύει να διαθέσει ένα ποσό για όλο το σύστημα όσο κοστίζει το phono stage σου, οφείλουμε να του πούμε ότι δεν θα ακούσει όπως εσύ. Επιπλέον, έντιμο είναι να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο και να απαλλαγούμε απο τα hypes και το πουλ μουρ μερικών. Αν κάποιος θέλει να χτίσει σύστημα πικάπ, πρέπει να ενημερώνεται για το κόστος του εγχειρήματος ώστε να έχει καλό ήχο απο αυτό. Αν κάποιος ακούει τις πατάτες μερικών που θέλουν να πουλήσουν μούρη περί λάμπας, καλό είναι να τους τονιστεί ότι σε μικρά budget θα ακούσουν πατάτες.
επομένως καταλήγουμε ότι όποιος ρωτάει για πικάπ θα τον ενημερώνεις για το κόστος αυτού και μετά θα τον συμβουλέυεις απ'αυτού ή θα του προτείνεις πάλι ντακ??
Αυτό είναι το θέμα μας..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
επομένως καταλήγουμε ότι όποιος ρωτάει για πικάπ θα τον ενημερώνεις για το κόστος αυτού και μετά θα τον συμβουλέυεις απ'αυτού ή θα του προτείνεις πάλι ντακ??
Αυτό είναι το θέμα μας..
Νομίζω πως το σωστότερο Λέανδρε είναι "ανάλογα με το πόσο συνειδητοποιημένος φαίνεται να είναι ο αγοραστής"...
Δηλαδή.... Αν δεν είχε πικαπ ποτέ κ θέλει να πάρει ένα με 150 ευρά για να γνωρίσει τον ...αναλογικό σούπερ ήχο (!) εεε να μην του πεις πως σκουπίδι θα πάρει, λεφτά θα πετάξει, ήχο δε θα ακούσει;;;; Spotify & DAC...
Όταν όμως έχει σαφή ερώτηση π.χ, έχω την τάδε κεφαλή και σκέφτομαι την τάδε.... ε αστα τα DAC μην τ' ανακατεύεις...
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Απλά έχω αρχίσει να αμφιβάλω για το κατά πόσο το καλώδιο υπερτερεί έναντι της ενεργής ισοστάθμισης.
Και να ψήσω καλά (well done) το Νίκο.
Έχεις αρκετή δουλίτσα ακόμα. :laugh:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Εμένα, πάντως, ο κακός ήχος (bad sound) μου χαλάει (kills) τη διάθεση που έχω για να ακούσω καλή μουσική (good music). Η πλάκα είναι ότι οι έννοιες "καλός" και "κακός" ήχος, δεν είναι αφηρημένες έννοιες. Έχουν πολύ συγκεκριμένες ερμηνείες, βασισμένες σε επιστημονικά δεδομένα, μετρήσεις κτλ. Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι από τους ακροατές (κι εγώ μέσα), έχουμε συνηθίσει να ακούμε μουσική στο σύστημά μας με "κακό" ήχο, τον οποίον, όμως, δεν αντιλαμβανόμαστε ως "κακό", αλλά λόγω της συνήθειας θεωρούμε ότι είναι "καλός". Μπορούμε εύκολα να απορρίψουμε ό,τι ακούγεται εμφανώς "χειρότερα" (κατά τη γνώμη μας) π.χ. όταν συγκρίνω τον ήχο που παράγουν τα ηχεία μου με τον ήχο που παράγει το ηχείο του κινητού μου. Αντίθετα, έχουμε εξαιρετικά μεγάλη δυσκολία στο να αποδεχθούμε ότι ο ήχος ο οποίος έχουμε συνηθίσει να ακούμε είναι "κακός" ακόμα κι όταν παρουσιαστούν δεδομένα - κι όχι "ακουστικές εκτιμήσεις" - προς το αντίθετο.

Με άλλα λόγια, για να το προσωποιήσω και λίγο για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω, θα θυμίσω ότι αρχικά (1) είχα στημένο το σύστημα στο σαλόνι. Μου άρεσε αυτό που άκουγα, διότι αυτό είχα συνηθίσει. Μετά, αγόρασα το Lyngdorf RP-1 (2) και διόρθωσε τον ήχο προς το καλύτερο. Η μετάβαση από το "πριν" στο "μετά" ήταν ένα μικρό σοκ κι εννοείται ότι δεν "γύρισα πίσω" ποτέ - το Lyngdorf ήταν πάντα ενεργοποιημένο κατά τις ακροάσεις μουσικής. Μετά έστησα το σύστημα στον dedicated χώρο μου. Ο ήχος διορθώθηκε ακόμα περισσότερο - ακόμα και χωρίς το Lyngdorf - κάτι το οποίο αποδείχθηκε με μετρήσεις κι όχι εμπειρικά ή/και αυθαίρετα. Μέχρι τότε μετρούσα δύο μεταβάσεις από τον "καλό" ήχο που νόμιζα ότι είχα σε κάτι εμφανώς καλύτερο. Και μετά, ήρθε το πραγματικό σοκ (4)που υπέστην όταν άκουσα για πρώτη φορά μουσική στο σύστημά μου συνοδευόμενο με δύο subwoofers. Στην αρχή ήμουν διστακτικός για την αγορά τους, μετά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθώ επισταμένα με αυτά και το στήσιμό τους, αλλά από τις λίγες, ελάχιστες φορές, που βρήκα χρόνο να ακούσω μουσική από εκείνη την ημέρα που άκουσα μουσική με τα subwoofers και μετά, δεν μπορώ να ακούσω μουσική χωρίς subwoofers.

Τι βλέπουμε εδώ; Να σας πω. Προσωπικά, θεωρώ ότι στην αρχή (1) είχα κακό ήχο. Μετά (2) είχα λιγότερο κακό ήχο. Μετά (3) είχα αποδεδειγμένα καλό ήχο. Τέλος (4), τώρα έχω καλύτερο ήχο από κάθε άλλη προηγούμενη φορά. Είμαι σίγουρος ότι όταν εφαρμόσω και την ισοστάθμιση από το DIRAC (5) θα έχω ακόμα καλύτερο ήχο από αυτόν που έχω τώρα. Είμαι σίγουρος ότι εάν από το στάδιο (5) για κάποιο λόγο υποχρεωθώ να επιστρέψω στο στάδιο (1), δεν θα απολαμβάνω τη μουσική μου. Όχι επειδή η μουσική θα καταστεί "χειρότερη" ή "καλύτερη", αλλά επειδή θα έχω γνωρίσει τις βέλτιστες συνθήκες ακρόασης και θα ακούω μουσική στις χείριστες συνθήκες. Οπότε, ναι, η διάθεση για να ακούσω μουσική, όσο και να μου αρέσει η μουσική αυτή καθεαυτή, θα "πάει περίπατο".

Επίλογος: Είμαι σίγουρος ότι εάν, στο απώτερο μέλλον, μεταβώ σε πολυκάναλο ήχο (στάδιο 6), ούτε στο στάδιο (5) δεν θα θέλω να επιστρέψω, πόσο μάλλον στο στάδιο (1). Η σιγουριά μου προέρχεται από το γεγονός ότι άκουσα μουσική (τη μουσική που μου αρέσει) σε πολυκάναλο σύστημα (πριν καν αγοράσω τα subwoofers...), σε dedicated χώρο (διαμορφωνένο και μετρημένο από επαγγελματία του χώρου) και γνώρισα τι ακριβώς χάνω. Ξέρω τι χάνω. Το ότι δεν μπορώ να το υλοποιήσω στο παρόν στάδιο είναι άλλη ιστορία. Αλλά, ξέρω. Εκεί είναι η ουσία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Έχεις αρκετή δουλίτσα ακόμα. :laugh:
Όντως.

Απλώς χρειάζεται να μη σέβομαι καθόλου τις απόψεις τους. ;)

Είναι τόσο πολλά (και συνεχώς αυξανόμενα) τα μέλη εντός αυτού του φόρουμ, που έχουν επιβεβαιώσει (εμπράκτως, και προς δικό τους όφελος) του λόγου το αληθές, ακόμα και ακραία παραδείγματα (Τζιοβάνι με σάμπ, και ο ντιζης από πάνω), που δεν είναι "λογικό" να σβήσω το μάτι, θα σας ψήσω όλους. :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Θυμαμαι που ξαναεκανες μαγκιες πριν απο κατι χρονια και μετα εκλαιγες και ζηταγες συγγνωμες.
Συγγνώμη ζήτησα σε κάποιον πριν χρόνια για κάτι που ειπώθηκε. Είναι και το μόνο μήνυμα νομίζω που έχω στείλει. Τα υπόλοιπα για μαγκιες και κλάματα ψάξε αλλού.
 

I

iason

Guest
Ντινκ Ντάγκ, Ντινκ Νταγκ......χιόνια στο Καμπαναριό!!!!
Χρόνια Πολλά σε όλους τους Εορτάζοντες.
8256065_167e2.gif
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
επομένως καταλήγουμε ότι όποιος ρωτάει για πικάπ θα τον ενημερώνεις για το κόστος αυτού και μετά θα τον συμβουλέυεις απ'αυτού ή θα του προτείνεις πάλι ντακ??
Αυτό είναι το θέμα μας..
Θα του έλεγα να κλείσει τα αυτιά στις σειρήνες και να ακούσει συστήματα αντί να δει. Όπως επίσης θα του έδινα να καταλάβει ότι ξεχωρίζουμε ως άτομα και όχι με βάση τις επιλογές μας ( πολλώ δε όταν δεν είναι καν επιλογές μας, αλλά ένα trend ). Και αν είναι να κάνουμε επιλογές, αυτές πρέπει να ικανοποιούν τις δικές μας ( πραγματικές ) ανάγκες. Αυτά για τον νέο. Αν θέλει να πάει σε πικάπ και έχει χρήμα να επενδύσει, μαγκιά του. Αλλά ας ακούσει πρώτα και ένα αντίστοιχο dac.
Και όλα αυτά, αφού πρώτα καταλάβει ότι αν δεν έχει χώρο, δεν θα ακούσει τίποτα απολύτως.

Όντως.

Απλώς χρειάζεται να μη σέβομαι καθόλου τις απόψεις τους. ;)

Είναι τόσο πολλά (και συνεχώς αυξανόμενα) τα μέλη εντός αυτού του φόρουμ, που έχουν επιβεβαιώσει (εμπράκτως, και προς δικό τους όφελος) του λόγου το αληθές, ακόμα και ακραία παραδείγματα (Τζιοβάνι με σάμπ, και ο ντιζης από πάνω), που δεν είναι "λογικό" να σβήσω το μάτι, θα σας ψήσω όλους. :roflmao:
Αν δεν σέβεσαι καθόλου τις απόψεις των άλλων, οι άλλοι θα μουλαρώσουν και θα ακούσουν ό, τι κυκλοφορεί στη πιάτσα. Η ουσία είναι - ειδικά στον νέο - να καταλάβει που κερδίζει και που χάνει η κάθε πλευρά. Και τότε να αποφασίσει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top