Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ναι δεν αντιλέγω ότι είναι κρίσιμη συχνότητα. Καλά , ας φιάξω πρώτα τις νέες καμπίνες , να αδειάσει λίγο ο χώρος , και να δω αν με παίρνει , για άλλη τοποθέτηση των subs που δεν το βλέπω , ούτε και να χρειάζεται, είναι ανάμεσα από τα L, R, και περιβάλουν το κεντρικό , και βλέπουμε.
Α και λειτουργούν ως προσωρινό ρακ για τους 3, από τους 4 ενισχυτές των ενεργών L,R.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Post automatically merged:

εαν αναλογιστει κανεις οτι δεν ειναι μονο ο μπροστα τοιχος(ο πισω απο τα ηχεια) αλλα ο πλαι και η αποσταση απο το πατωμα ....και μαλιστα συνδιαστουν ισοποσα ....ειναι και το κρος ποιντ βεβαια....
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης.

View attachment 146511
Το συγκεκριμένο, το έχω ανεβάσει τόσες πολλές φορές, που αρνούμαι να το ξανανεβασω.

Βαρέθηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια.

Ούτε χρειάζεται να ξανααποδειξω του λόγου το αληθές. Φτάνει. Βρείτε τα μόνοι σας αν θέλετε αποδείξεις.

Αλλιώς, ψαχτε για αέρα κοπανιστό, να'χει το ηχείο χώρο για να κλάνει.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Καλά ρε ! μη βαράς.
Εμένα είναι λίγο δύσκολος ο χώρος αν και πολύ μεγάλος. Σκέψου ότι πίσω από την θέση ακρόασης υπάρχει κενό μέχρι τον πίσω τοίχο άλλα 5 μέτρα, μπορεί και παραπάνω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το συγκεκριμένο, το έχω ανεβάσει τόσες πολλές φορές, που αρνούμαι να το ξανανεβασω.

Βαρέθηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια.

Ούτε χρειάζεται να ξανααποδειξω του λόγου το αληθές. Φτάνει. Βρείτε τα μόνοι σας αν θέλετε αποδείξεις.

Αλλιώς, ψαχτε για αέρα κοπανιστό, να'χει το ηχείο χώρο για να κλάνει.
Αυτό υποθέτω οτι ισχύει για τα ηχεία που έχουν την οπή όπισθεν αυτών!! :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Post automatically merged:

εαν αναλογιστει κανεις οτι δεν ειναι μονο ο μπροστα τοιχος(ο πισω απο τα ηχεια) αλλα ο πλαι και η αποσταση απο το πατωμα ....και μαλιστα συνδιαστουν ισοποσα ....ειναι και το κρος ποιντ βεβαια....
Πολύ σωστά ο σοφός σοκο μας θυμίζει ότι τα μικρά δωμάτια, δηλ. όλα τα δωμάτιά μας, και τα σαλόνια, έχουν θέμα SBIR όχι μόνο από τον πίσω από τα ηχεία τοίχο, αλλά από πολλές επιφάνειες (δάπεδο, ταβάνι, πιθανά πλαινούς τοίχους). Το φαινόμενο γίνεται χαοτικό αν συνυπολογίσεις και τα πολλαπλά modes που έχει ο κάθε χώρος.

Το να βάλεις τα ηχεία κολλητά σε ένα τοίχο σε γλιτώνει μόνο από ένα SBIR και σου δίνει και λίγο gain (αλλά θέλει EQ όπως σωστά λέει ο επαγγελματίας των 50€). Είναι όμως μία καλή αρχή.

Και ναι, σου κόβει αέρα και βάθος. Ψεύτικο αέρα και ψεύτικο βάθος.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πολύ σωστά ο σοφός σοκο μας θυμίζει ότι τα μικρά δωμάτια, δηλ. όλα τα δωμάτιά μας, και τα σαλόνια, έχουν θέμα SBIR όχι μόνο από τον πίσω από τα ηχεία τοίχο, αλλά από πολλές επιφάνειες (δάπεδο, ταβάνι, πιθανά πλαινούς τοίχους). Το φαινόμενο γίνεται χαοτικό αν συνυπολογίσεις και τα πολλαπλά modes που έχει ο κάθε χώρος.

Το να βάλεις τα ηχεία κολλητά σε ένα τοίχο σε γλιτώνει μόνο από ένα SBIR και σου δίνει και λίγο gain (αλλά θέλει EQ όπως σωστά λέει ο επαγγελματίας των 50€). Είναι όμως μία καλή αρχή.
Εσυ χρωστας μια απαντηση για το 1-0 με το mode που εγραψες!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εσυ χρωστας μια απαντηση για το 1-0 με το mode που εγραψες!
To πρόβλημα:


και μία λύση:


Δουλεύω να βρω και εναλλακτική λύση, περισσότερο λειτουργική.
Post automatically merged:



Γενικεύοντας την παραπάνω κουβέντα, έχω να πω ότι έχουμε συνηθίσει σε πολλά λάθη αναφορικά με το πως ακούμε στο σπίτι.

1. Ηχεία μακρυά από τοίχο: Μας αρέσει ο ψεύτικος αέρος και το βάθος σκηνής που δίνει το πεδίο διάχυσης πίσω από τα ηχεία. Δεν είναι όμως πραγματικό, δεν υπάρχει στην ηχογράφηση.

2. Ηχεία χωρίς toe-in: Μας αρέσει η ψεύτικα μεγάλη σκηνή που δίνουν οι ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.

3. Θέση ακρόασης μακρυά από το ισόπλευρο τρίγωνο, βαθιά μέσα στο πεδίο διάχυσης: Μας αρέσει το ψεύτικο reverb που μας δίνει το πεδίο διάχυσης.

4. Θέση ακρόασης κοντά σε τοίχους: Μας αρέσει να ακούμε μπάσο, ακόμη και αν αυτό είναι μόνο τα modes του δωματίου.

Και πολλά ακόμη...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
To πρόβλημα:


και μία λύση:


Δουλεύω να βρω και εναλλακτική λύση, περισσότερο λειτουργική.
Post automatically merged:



Γενικεύοντας την παραπάνω κουβέντα, έχω να πω ότι έχουμε συνηθίσει σε πολλά λάθη αναφορικά με το πως ακούμε στο σπίτι.

1. Ηχεία μακρυά από τοίχο: Μας αρέσει ο ψεύτικος αέρος και το βάθος σκηνής που δίνει το πεδίο διάχυσης πίσω από τα ηχεία. Δεν είναι όμως πραγματικό, δεν υπάρχει στην ηχογράφηση.

2. Ηχεία χωρίς toe-in: Μας αρέσει η ψεύτικα μεγάλη σκηνή που δίνουν οι ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.

3. Θέση ακρόασης μακρυά από το ισόπλευρο τρίγωνο, βαθιά μέσα στο πεδίο διάχυσης: Μας αρέσει το ψεύτικο reverb που μας δίνει το πεδίο διάχυσης.

4. Θέση ακρόασης κοντά σε τοίχους: Μας αρέσει να ακούμε μπάσο, ακόμη και αν αυτό είναι μόνο τα modes του δωματίου.

Και πολλά ακόμη...
Γενικώς όμως είναι καλύτερα τα ευρύχωρα δωμάτια από τα στενόχωρα,διότι διαθέτουν από φυσικού τους πυκνότερη κατανομή ιδιορρυθμών με ομαλότερη απόκριση στις πρώτες οκτάβες.
Εάν κιόλας υπάρχει ευχέρεια τοποθέτησης μακριά από τα όρια,στοιχειώδης φροντίδα τοιχωματικών ορίων και θέση κοντινή στα ηχεία για να καταπολεμούνται οι αέρινες ψευδαισθήσεις του χώρου,ακόμα καλύτερα.
Εφόσον εγκατασταθεί κατάλληλο setup με τις δέουσες διατυπώσεις,υπέροχα.

Είναι αντικειμενικώς καλύτερο να είμαστε πλούσιοι και υγιείς παρά...φτωχοί και άρρωστοι. :D
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κατ'αρχην τα ευκολα.

1.Εξαρταται.

2.Πολλα ηχεια στηνονται χωρις.Τα δικα μου ειναι ενα παραδειγμα.Θα το αναγνωρισεις απο την καμπυλη αποκρισης που θα ειναι τονισμενη στα ψηλα 2-4 db.

3.Σωστο.

4.Σωστο.



Για το ρυθμο τωρα.
Καλα επραξες με τη θεση-το γαμωτο ειναι οτι εγω πρεπει να παω ακομα πιο μπροστα και ηδη παω για αγκαλια με την TV.Σκεψου οτι με τις τελευταιες μετρησεις στα 220 εκ απο τον μπροστινο,εχω 340 πισω μου και φαινεται καπως...

Καταλαβα ομως οτι ηταν τυχαια περιπου η τοποθετηση των απορροφητικων στον πισω τοιχο.Και επειδη ζητας γνωμες,θα σου πω και ενα tip.

Βαλε γεννητρια στο REW να παιζει στη συχνοτητα που θες να ριξεις και μετακινησου και ακου σε ποια γωνια η τοιχο ακους πιο δυνατα το βουητο.Ακομα καλυτερα με dbομετρο.Εκει βαλε και τις παγιδες!


Κατι αλλο.Οι συνηχητες τι ειναι;Resonators?Συντονισμενος απορροφητης;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Είναι αντικειμενικώς καλύτερο να είμαστε πλούσιοι και υγιείς παρά...φτωχοί και άρρωστοι. :D
Γιάνννη συμφωνείς;
Καμία συμβουλή;
Post automatically merged:

Δεκτές οι συμβουλές. Αν δε χρεώνονται ;-)
Μη τον ακούς, δε ξέρει Χριστό..

50€ χωρίς πολλά πολλά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top