Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Μέχρι να τα πάρει, θα είναι τα μκ2, θα έχουν στρώσει.

Άσε που έχει μπόλικη απορρόφηση, θα τα βάλει και στα 2.5μ να γουστάρει εικόνα, σιγά μην ακούσει τπτ...

Τες πα, μακρινά σενάρια. Ας δούμε μέτρηση στον τοίχο με σωστή κλίση και απορρόφηση από πίσω, να βγει πόρισμα της προκοπής για το χώρο, να βάλει ένα ντιρακ να το συμμαζέψει, και βλέπουμε (και το πολυκάναλο) μετά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
και ο νταπόστ να μην διαβάζει καθόλου στο μεταξύ
Post automatically merged:


Το πρόβλημα δεν είναι πως δεν μετράει καλά το σύστημα. Το πρόβλημα είναι πως ήσουν σιγουρος πως μετρούσε καλά, ενώ σου είχαμε πει με ακρίβεια πως μετράει, πριν μετρήσεις ;)
Αν θυμαμαι καλα,ειχα γραψει οτι μετραει καλα ΓΕΝΙΚΑ και οτι με τις μετρησεις δε μπορω να το βελτιωσω και πολυ ΠΑΘΗΤΙΚΑ.Αν το εθεσα αλλιως,ευχαριστως να με διαψευσεις.

Πιστευω ομως οτι το κυριοτερο ειναι οτι δεν παραμενω στις αποψεις μου-προχωραω μπροστα με ανοιχτο μυαλο και καταδεκτικα- με βαση τις αποδειξεις και υποδειξεις.Σε αυτο διαφωνεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Αν θυμαμαι καλα,ειχα γραψει οτι μετραει καλα ΓΕΝΙΚΑ και οτι με τις μετρησεις δε μπορω να το βελτιωσω και πολυ ΠΑΘΗΤΙΚΑ.Αν το εθεσα αλλιως,ευχαριστως να με διαψευσεις.
Εχω ήδη υπενθυμίσει την σχετική σου ανάρτηση στην προηγούμενη σελίδα.
Πιστευω ομως οτι το κυριοτερο ειναι οτι δεν παραμενω στις αποψεις μου-προχωραω μπροστα με ανοιχτο μυαλο και καταδεκτικα- με βαση τις αποδειξεις και υποδειξεις.Σε αυτο διαφωνεις;
Δεν διαφωνώ καθόλου. Γιαυτό και σου γράφω, αλλιώς θα σε είχα γραμμένο ;)
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
@Dimifoot Ασ'τα Ντίμι, τώρα την έχω δει αλλιώς. Πλάθω σενάρια περί μικροισοστάθμισης απο πλευράς των high end καλωδίων και περί της δυνατότητας μιας ενεργής ισοστάθμισης με χρήση approved καλωδίων ( οκ, όχι κοτετσόσυρμα ) να έχει το ίδιο αποτέλεσμα, αν όχι και καλύτερο ( κρατώ μικρό καλάθι καθώς είμαι μετριοπαθής φιλόσοφος ).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
@Dimifoot Ασ'τα Ντίμι, τώρα την έχω δει αλλιώς. Πλάθω σενάρια περί μικροισοστάθμισης απο πλευράς των high end καλωδίων και περί της δυνατότητας μιας ενεργής ισοστάθμισης με χρήση approved καλωδίων ( οκ, όχι κοτετσόσυρμα ) να έχει το ίδιο αποτέλεσμα, αν όχι και καλύτερο ( κρατώ μικρό καλάθι καθώς είμαι μετριοπαθής φιλόσοφος ).
Δεν κατάλαβα, αλήθεια
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Πιστευω ομως οτι το κυριοτερο ειναι οτι δεν παραμενω στις αποψεις μου-προχωραω μπροστα με ανοιχτο μυαλο και καταδεκτικα- με βαση τις αποδειξεις και υποδειξεις.Σε αυτο διαφωνεις;
Έχεις κάνει άλματα και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.

Σου έχουν μείνει κανα δυο ελαττώματα αλλά δε βαριέσαι !!
Σου γράφουμε εδώ και 10 σελίδες να τα κολλήσεις πίσω για να μετρήσεις και εσύ θες να μας πείσεις ότι πριν παίζανε μια χαρά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εχω ήδη υπενθυμίσει την σχετική σου ανάρτηση στην προηγούμενη σελίδα.

Δεν διαφωνώ καθόλου. Γιαυτό και σου γράφω, αλλιώς θα σε είχα γραμμένο ;)
Και για να προλαβω τις μαιμουδες του φορουμ,τα 93 hz ειναι ακουστικο απομειναρι απο παλια θεση ακροασης-για αυτο και δε φαινονται εκει.
Post automatically merged:

Έχεις κάνει άλματα και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.

Σου έχουν μείνει κανα δυο ελαττώματα αλλά δε βαριέσαι !!
Σου γράφουμε εδώ και 10 σελίδες να τα κολλήσεις πίσω για να μετρήσεις και εσύ θες να μας πείσεις ότι πριν παίζανε μια χαρά.
Θα το δοκιμασω σημερα αυτο.Τι γινεται ομως αν μετραει καλυτερα απο πριν αλλα δε μου αρεσει στο αυτι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Είχε πάρει κάποια στιγμή
Έχει εμένα βυζμα ο Γιανννάκης, με λέει μπαμπακο.
Post automatically merged:

.Τι γινεται ομως αν μετραει καλυτερα απο πριν αλλα δε μου αρεσει στο αυτι;
Θα μάθει το αυτί σου.

Δεν είναι τίποτα, δώστου λίγο χρόνο.

Άτιμο πράγμα η συνήθεια.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Δεν κατάλαβα, αλήθεια
αναφέρθηκες στο ένδοξο παρελθόν μου, τότε που ασχολιόμουν με τα καλώδια. Και σου λέω ότι έχω αρχίσει να το φιλοσοφώ το πράγμα και ότι δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό ότι είτε ισοσταθμίσω με τα καλώδια που έχω, είτε με κάποια πιστοποιημένα καλώδια κατώτερης αξίας, θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς, χρειάζομαι καλή ισοστάθμιση για να διεξάγω το πείραμα.
Αυτή η σφήνα καθαρά επειδή ανέφερες το παράδειγμά μου. Συνεχίστε παιδιά μου, εγώ κάνω διάλειμμα και χαλβαδιάζω SHD. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
αναφέρθηκες στο ένδοξο παρελθόν μου, τότε που ασχολιόμουν με τα καλώδια. Και σου λέω ότι έχω αρχίσει να το φιλοσοφώ το πράγμα και ότι δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό ότι είτε ισοσταθμίσω με τα καλώδια που έχω, είτε με κάποια πιστοποιημένα καλώδια κατώτερης αξίας, θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς, χρειάζομαι καλή ισοστάθμιση για να διεξάγω το πείραμα.
Αυτή η σφήνα καθαρά επειδή ανέφερες το παράδειγμά μου. Συνεχίστε παιδιά μου, εγώ κάνω διάλειμμα και χαλβαδιάζω SHD. :p
Οι σπουδαίες αυτές αμπελοφιλοσοφίες θα γίνουν σκόνη στον άνεμο με την έλευση του ντιρακ όταν βάλεις το shd που λες στο σεταπ να στρώσει και τα σαμπ που θα πάρεις.

Μετά, οποίος σου λέει για καλώδια, θα του ρίχνεις μία με ωραίο ήχο: φαααααααπ
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αναφέρθηκες στο ένδοξο παρελθόν μου, τότε που ασχολιόμουν με τα καλώδια. Και σου λέω ότι έχω αρχίσει να το φιλοσοφώ το πράγμα και ότι δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό ότι είτε ισοσταθμίσω με τα καλώδια που έχω, είτε με κάποια πιστοποιημένα καλώδια κατώτερης αξίας, θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς, χρειάζομαι καλή ισοστάθμιση για να διεξάγω το πείραμα.
Αυτή η σφήνα καθαρά επειδή ανέφερες το παράδειγμά μου. Συνεχίστε παιδιά μου, εγώ κάνω διάλειμμα και χαλβαδιάζω SHD. :p
Καλώς ή κακώς δεν το λογαράζω ακόμα ως ΄΄παρελθόν΄΄ για σένα.Ίσως να μην είσαι 100% απαγκιστρωμένος.Είσαι ΄΄νηφάλιος΄΄ακόμα για πολύ λίγο. ;)
Ακόμα δεν έκανες ΄΄σπόνσορα΄΄ κάποιον εκ των Ear & DF; :D
Γιάνννη έμπλεξες εδώ μέσα.

Μπήκες σε σφηκοφολιά πολύ πολύ διαβασμενων ανθρώπων πάνω στο όντιο.

Προφανώς, στα ελευθέρας βοσκής παιδιά που συναντάς έξω, είσαι ο μέγας μάγιστρος, ο μεγάλος γνώστης, έχεις και μπασοπαγιδες. Οκ.

Εδώ μέσα όμως, καταρχήν σταμάτα να δίνεις συμβουλές, για καναδυό χρόνια άκου μόνο τι σου λενε, πάνε να σου κάνει ιδιαίτερα ο τσομπανης αν δεχτεί, με 59€ την ώρα, σε 5-6 μήνες θα μάθεις το 1/10 από αυτά που ξέρει ο τσομπανης, ενώ για να πλησιάσεις σε γνώσεις τον νταποστ πιθανώς να θες πάνω από 25 χρόνια διάβασμα σε εντατικούς ρυθμούς.

Σε κανέναν από τους ανωτέρω, κι άλλους που μπήκαν στον κόπο να σου που δγιό κουβέντες, δε δικαιούσαι να τους λες "ξέρεις ποιος είμαι γω και τι ξέρω γω" γιατί δε ξέρεις τίποτα σε σχέση με αυτούς, φαίνεται από μακριά, κάνει μπαμ, δε χρειάζεται να στο αναλύσω πως φαίνεται, πίστεψέ με, λέω αλήθεια.

Μην φέρνεις αντιρρήσεις, είναι εις βάρος σου. Να είσαι ευγενικός ακόμα κι όταν κάποιοι είναι εριστικοί, δεν έχουν κακή πρόθεση, βοηθάνε. Άκου τι σου λένε, κάνε τι σου λένε, κι όλα θα παν καλά.

Εντάξει παιδί μου;

Άντε μέτρα τώρα, μας γκάστρωσες.



ΥΓ. Τα παίρνω από όλες τις εταιρίες, κανονικά. Τώρα τελευταία από την Κάλι. Και ξεκινάω να τα παίρνω χοντρά από την γκειθαιν. Έχω βαρεθεί, δεν ασχολούμαι άλλο με τετχιους, ας λένε ότι θέλουν, στα 3 μου.
Μια κι εξομολογούμαστε εδώ όλοι τις ΄΄αμαρτίες΄΄ μας,ο ίδιος έλαβα ΄΄δωράκι΄΄ τα monitor της Yanaha για να τα δημοσιεύσω σε φωτογραφία.Για τα δε υπόλοιπα setup μου,αναμένω διαπραγματεύσεις με ενδιαφερόμενους αντιπροσώπους ώστε να έπαιρναν κι εκείνα σειρά δημοσίευσης. :roflmao:
Σιγά μην καλούμαστε να επιλύουμε προβλήματα άλλων χωρίς αντίτιμο. Η ζωή μας όλη θα πήγαινε...κατά διαόλου. :lolsign:
Να δεις που κάποια αστροπελέκια μπορεί να τα λαμβάνουν αυτά τοις μετρητοίς και να μας εγκαλέσουν προσεχώς...:sneaky:
Τα kali μάλλον "φυσάνε" πιο πολύ από το ανεκτό. Ετσι λέγετε.

Θα μου πεις για την τιμή τους, ας φυσάνε.

Σου έκοψα την μίζα τώρα; :fuckyou:
Οποία παράλειψις εκ μέρους μου,τα HS-8 τυγχάνει ν;α μη φυσάνε καθολου.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Τι ειναι αυτο;4k συνδρομη στο P0rnhub?
Είναι αυτό που πρέπει να πάρετε όλοι.
(Μας δίνουν μίζα οι χονγκκονγκιανοί για να το προωθούμε)

Βίντατζ δυστυχώς (=δικάναλο :tongue: )
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Τι ειναι αυτο;4k συνδρομη στο P0rnhub?:dance:
Γιατί, θέλεις και 4Κ ανάλυση εσύ στο εν λόγω site? Τελικά, είσαι χαϊεντάς,ε?

( όπως το βλέπω, με τις δικές μου ανάγκες, ένα πολύ καλό υποκατάστατο του προενισχυτή μου και η γέφυρα στο πέρασμα για την ενσωμάτωση subs. Προενισχυτής, ισοστάθμιση, 4 αναλογικές έξοδοι, ενσωματωμένο dac στα 192KHz, κουτί μου έρχεται. Για τσέκαρέ το κι εσύ λίγο... )
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γενικεύοντας την παραπάνω κουβέντα, έχω να πω ότι έχουμε συνηθίσει σε πολλά λάθη αναφορικά με το πως ακούμε στο σπίτι.

1. Ηχεία μακρυά από τοίχο: Μας αρέσει ο ψεύτικος αέρος και το βάθος σκηνής που δίνει το πεδίο διάχυσης πίσω από τα ηχεία. Δεν είναι όμως πραγματικό, δεν υπάρχει στην ηχογράφηση.

2. Ηχεία χωρίς toe-in: Μας αρέσει η ψεύτικα μεγάλη σκηνή που δίνουν οι ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.

3. Θέση ακρόασης μακρυά από το ισόπλευρο τρίγωνο, βαθιά μέσα στο πεδίο διάχυσης: Μας αρέσει το ψεύτικο reverb που μας δίνει το πεδίο διάχυσης.

4. Θέση ακρόασης κοντά σε τοίχους: Μας αρέσει να ακούμε μπάσο, ακόμη και αν αυτό είναι μόνο τα modes του δωματίου.

Και πολλά ακόμη...
Αυτό τα είπε όλα... έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι πως αν δεν υπάρχει ισχυρό κίνητρο (π.χ. επαγγελματικό), ή επάρκεια χώρου-χρόνου, όλα τα παραπάνω παραμύθια είναι πολύ ελκυστικά για να τα αφήσεις πίσω. Και χρειάζεται αρκετή δουλειά + χρήμα-χρόνος-υπομονή-επιμονή για να φτιάξεις κάτι σωστό. Επίσης όπως είπες στους περισσότερους αρέσει το παραμύθι (και σε εμένα).
Από τότε που ακούω σε μικρότερο χώρο από μικρή απόσταση + sub's (2) έχω χάσει μέρος από το παραμύθι... (μικρό βέβαια γιατί ακούω χωρίς φροντίδα μετρήσεις). Ακούω καλύτερα (έτσι μου φαίνεται :biggrin: ) αλλά μου λείπουν λίγο τα παραπάνω καμμιά φορά... Το μυαλό κλειδώνει συχνά (έστω και στα παραμύθια).
Όλα τα παραπάνω είναι σαν τις χρωστικές για τον καλλωπισμό των τροφίμων... καμμιά προσφορά ουσιαστική, συχνά επιβλαβής, αλλά.... :rolleyes:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top