Αλλαγή Βελόνας Benz Micro MC-20E2/H

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω βελόνα για την κεφαλή της Benz Micro MC-20E2/H ;


Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες και το site μοιάζει να είναι offline.

Ειναι elliptical πάντως η βελόνα.

ευχαριστώ
Η τιμη και η λυση που σου προτεινε η ΒΕΝΖ ειναι και καλη και αρκετα οικονομικη εφ'οσον η ΜC20EH δεν παραγεται εδω και πολλα χρονια.
Για την πληροφορηση , η κεφαλη αυτη , παρ'ολο του οτι φαινεται να εχει "βελονα" που αλλαζεται,στην πραγματικοτητα αλλαζει ολοκληρη η κεφαλη πλην του μπρακετου που ειναι βιδωμενο στο headshell.
Αυτη η κεφαλη ηταν βασισμενη στην ΕXCEL MC-100E η οποια επισης σταματησε να παραγεται πριν πολλα χρονια.
Μπορεις σημερα να την ψαξεις σαν LP Gear Bin 323 MC εδω https://www.lpgear.com/product/BIN323.html
Βεβαια η τιμη ειναι ψηλοτερη απο οσο ηταν παλαια, και αυτο ειναι κατι που ισως καθιστα προτιμοτερη την αλλαγη με την MC SILVER που σου προτεινε η ΒΕΝΖ ,που γενικα ειναι και καλυτερη κεφαλη.
Post automatically merged:

Κατά τη γνώμη μου ή την στέλνεις για retip με διαμάντι shibata με κόστος περίπου 200 ευρώ κι έχεις μια αναβαθμισμένη Benz Micro MC-20E2 ή προχωράς στην αγορά νέας κεφαλής της επιλογής σου ανάλογης του μπάτζετ σου.
Ποιος κανει αναβελονωση με shibata για 200 ευρω? Ενδιαφερον !!!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τι δεν έχω καταλάβει; πως είναι καλή η προσφορά που του κάνουν να δώσει την παλιά ΜC20EH και 258 ευρώ + μεταφορικά για να του δώσουν την Benz Micro Silver την οποία μπορεί να αγοράσει από Ελλάδα σήμερα για 250 ευρώ;;;
Μου ξεφεύγει κάτι ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η ΒΕΝΖ του ειπε ποια ειναι η λυση σημερα.Αν η τιμη στην Ελλαδα ειναι χαμηλοτερη σαφως και θα την παρει απο εκει αν αποφασισει να την παρει.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Συγγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη είναι το entry level μοντέλο της εταιρίας και στην Ελλάδα κοστίζει 250 ευρώ οπότε ποια ακριβώς είναι η εξυπηρέτηση που σου κάνουν;;;
http://www.studio17.gr/product/benz-micro-gold-silver/
Post automatically merged:

Κατά τη γνώμη μου ή την στέλνεις για retip με διαμάντι shibata με κόστος περίπου 200 ευρώ κι έχεις μια αναβαθμισμένη
Benz Micro MC-20E2 ή προχωράς στην αγορά νέας κεφαλής της επιλογής σου ανάλογης του μπάτζετ σου.
Όχι απλα δεν μου κάνουν εξυπηρέτηση τιμή λιανικής μου δίνουν και αυτή ακριβή..
Βασικά και δεν μου πρότεινα επιστροφή και έκπτωση..
retip με shibata που ακριβώς;

Η ΒΕΝΖ του ειπε ποια ειναι η λυση σημερα.Αν η τιμη στην Ελλαδα ειναι χαμηλοτερη σαφως και θα την παρει απο εκει αν αποφασισει να την παρει.
Για τα 200€ retip ίσως δεν αξίζει τόσο να αλλάξω κεφαλή.. αν και εφόσον ισχύει
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έτσι ακριβώς, όχι ότι του κάνει χάρη ή εξυπηρέτηση.
Post automatically merged:

Όχι απλα δεν μου κάνουν εξυπηρέτηση τιμή λιανικής μου δίνουν και αυτή ακριβή..
retip με shibata που ακριβώς;



Για τα 200€ retip ίσως δεν αξίζει τόσο να αλλάξω κεφαλή.. αν και εφόσον ισχύει
Σου έχω δώσει την πληροφορία αυτή εδώ κι αρκετές μέρες με προσωπικό μήνυμα.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Υπάρχουν και MC (high output συνήθως) που έχουν βελόνες ξεχωριστές, βλέπε Audio Technica. Η δική σου πρέπει να πάει για "αναγόμωση"...Απλά δες το κόστος μήπως αξίζει να πάρεις μια καινούργια, όχι αναγκαστικά την ίδια (σου βάζω ιδέες, συγνώμη...)
Γιάννης
Σε ποια Audio Technica αναφέρεσαι?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Νομιζω καταλαβα για ποιον μιλας για την αναβελονωση.Ειναι μια λυση..........
Η ανταλλαγη σε mc silver εχει τα πλεονεκτηματα της.Ειναι καλυτερη κεφαλη και θα ειναι καινουργια με καινουργια αναρτηση.Πιθανον η αναρτηση της MC20E να ειναι ακομη σε καλη κατασταση αλλα θα εχει και την φθορα της.Αυτα πρεπει να ληφθουν στα υπ'οψιν.Επομενως αν προκειται τελικα για αλλαγη κεφαλης, επιλογες πολλες.Μια λογου χαριν η νεα audio technica VM95SH με ακιδα nude shibata , κοντα στα 200 ευρω.
 


Μηνύματα
25
Reaction score
9
Ξερω οτι ειναι παλιο το θρεντ αλλα ειπα να ρωτησω ετσι κι αλλιως. Εχω μια Benz Micro MC-20E2H σε ενα Rega P3
του 98' με RB300 και με το Lehmannaudio Black Cube. Μηπως ξερει καποιος σε ποια ρυθμιση να βαλω το stage
για καλυτερη αποδοση? Και δευτερον, η Benz θεωρειται οτι συγχωρει τις κακες ηχογραφησεις και τους παλιους-με πολυ χρηση δισκους ή οχι? Ευχαριστω για τυχον απαντησεις
 





PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Λογικο να "προτιμα" χαμηλοτερη αντισταση εισοδου απο 47000 Ω στο phono, αλλα κανονικα σε εισοδο ΜΜ ηταν σχεδιασμενη να συνδεεται. Αυτο βεβαια, εξαρταται και απο το gain του ΜΜ phono, και απο το αν προσφερει τη δυνατοτητα αλλαγης της αντιστασης εισοδου του.
Σε εισοδο MC παντα υπαρχει η πιθανοτητα υπερφορτωσης του MC input , η του επομενου σταδιου του ενισχυτη.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
9
Νομιζω γινεται αλλαγη αντιστασης εσωτερικα αλλα εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα. Παντως στο μανιουαλ λεει οτι τα 1000ομ ειναι για MC υψηλοεξοδη.
MC 1kOhm on on off off -
high/mid output
Αν γινει υπερφορτωση ,μπορει να επιφερει καποια βλαβη?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top