Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Deq Off Eκτός κι αν βλέπω κάτι απο -30 και κάτω, τότε το ενεργοποιώ.
Συνήθως είμαι στα -20 με -15

Marantz 7013, ξέρω, άθλιος AVR αλλά δεν έχω οικόπεδο για πούλημα. ;)

Klipsch Rp 260F - Rp 440C - RS 62
ΧΤΖ 12.17 Edge x2

Crossover
FL-FR 80
Center 90
Surround 90

Το μόνο που έκανα ήταν να ανεβάσω 2 db τα sub.
Ανέβασα με spl στα 84db όλα τα άλλα ηχεία εκτός των surround που τα έβαλα στα 82db.

Χρησιμοποιήθηκε το THX Calibrator Disc για Pink Noise.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ωραιος.......ναι ειναι αθλιος ο 7013 :dance2:

θα ελεγα αν υπαρχει δυνατοτητα να μετρησης ενα ενα sub με την αυτοματη ωστε να μπουν στα καλυτερα σημεια στον χωρο....

για βαλε λινκ γιαυτο .....THX Calibrator Disc Pink Noise
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Είναι απο prive tracker. ;)

Υπάρχουν και τα
Rives Audio - Test CD2 (2004)
AIX Records HD Music Sampler

Ευχαρίστως να στα βάλω σε ενα stickακι αν μου δώσεις.

Τα sub μπορούν να μπουν διαγώνια και αντικριστά μεταξύ τους, έτσι είναι τώρα.
Ενα μπροστά και εσωτερικά του FL και το άλλο, διαγώνια απέναντι δίπλα στον καναπέ.
Και το ανάποδο.

Το μπροστινό ειναι και σε γωνία μέσα.
 



Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Γιατί ανέβασες όλα τα ηχεία στα 84db; Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής τα ρυθμίζει έτσι ώστε όλα στο 0 να μετράνε 75db κι όντως τα δικά μου "μετράνε" ακριβώς 75 εκτός απ το υπογούφερ που δείχνει 70 οπότε το ανεβάζω στα 75 κι αυτό.
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Γιατί ανέβασες όλα τα ηχεία στα 84db; Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής τα ρυθμίζει έτσι ώστε όλα στο 0 να μετράνε 75db κι όντως τα δικά μου "μετράνε" ακριβώς 75 εκτός απ το υπογούφερ που δείχνει 70 οπότε το ανεβάζω στα 75 κι αυτό.

ΤΗΧ reference level.
Κανονικα ειναι 85db.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Γιατί ανέβασες όλα τα ηχεία στα 84db; Αν θυμάμαι καλά ο ενισχυτής τα ρυθμίζει έτσι ώστε όλα στο 0 να μετράνε 75db κι όντως τα δικά μου "μετράνε" ακριβώς 75 εκτός απ το υπογούφερ που δείχνει 70 οπότε το ανεβάζω στα 75 κι αυτό.
Αν δε σε καλύπτει σε ένταση στο 0. Και εγώ έχω δώσει σε όλα 5db και 8 στα sub γιατί μου αρέσει το παραπάνω χαμηλό.

Αν έχεις και το dyneq on δεν πρέπει να ξεπερνάς το 0 γιατί δουλεύει ανάποδα.

Οπότε καλό είναι να δώσεις σε όλα παρα να πάς πάνω απο το 0.
Post automatically merged:

-20 ήταν οι τόνοι που έχει το THX Calibrator disc που χρησιμοποίησα.
Ποιά οικιακά εννοείς? Home Cinema?
Από τον av πόσο στα δείχνει? Db στο 0?
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Αν δε σε καλύπτει σε ένταση στο 0. Και εγώ έχω δώσει σε όλα 5db και 8 στα sub γιατί μου αρέσει το παραπάνω χαμηλό.

Αν έχεις και το dyneq on δεν πρέπει να ξεπερνάς το 0 γιατί δουλεύει ανάποδα.

Οπότε καλό είναι να δώσεις σε όλα παρα να πάς πάνω απο το 0.
Post automatically merged:



Από τον av πόσο στα δείχνει? Db στο 0?

Σε ταινία εννοείς πόσο κάνει peak?
Οι Pink τόνοι σε 0 db ?
Με μπέρδεψες λιγάκι
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Αν δε σε καλύπτει σε ένταση στο 0. Και εγώ έχω δώσει σε όλα 5db και 8 στα sub γιατί μου αρέσει το παραπάνω χαμηλό.

Αν έχεις και το dyneq on δεν πρέπει να ξεπερνάς το 0 γιατί δουλεύει ανάποδα.

Οπότε καλό είναι να δώσεις σε όλα παρα να πάς πάνω απο το 0.
Post automatically merged:



Από τον av πόσο στα δείχνει? Db στο 0?
Είχα διαβάσει παλιότερα στο νήμα του Audyssey απάντηση του Κυριακάκη που έλεγε ότι πέραν της ρύθμισης στο 0 που επιτυγχάνεται στάθμη αναφοράς, αν ξεπεράσεις αυτή την ένταση κινδυνεύεις από υπεροδήγηση των ηχείων με πιθανότητα καταστροφής τους και σύστηνε να μην το κάνουμε αυτό, για το υπογούφερ έλεγε ότι μπορούμε να δώσουμε κάποια λίγα db αλλά να μην το παρακάνουμε. Εγώ ακούω στο -10 άντε και στο -5 κάποιες φορές με dynamic eq στο on πάντα κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όχι μόνο κινηματογραφικά αλλά και μουσικά και μιλάμε για denon 7ετίας με απλό Audyssey xt.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Σε ταινία εννοείς πόσο κάνει peak?
Οι Pink τόνοι σε 0 db ?
Με μπέρδεψες λιγάκι
Οχι βρε συ, στον av οταν πας να ρυθμίσεις τις εντάσεις των ηχείων. Στο 0 πόσα db μετράς?
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Οχι βρε συ, στον av οταν πας να ρυθμίσεις τις εντάσεις των ηχείων. Στο 0 πόσα db μετράς?
Γύρω στα 82 db πάντα με pink noise απο το disc και όχι των internal του avr.
Me audyssey ενεργοποιημένο σε reference 0db
Απο 1,5 εως 2,0 τσίμπησα εγώ.
 



Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Πέραν όλων η διόρθωση στο υπογούφερ είναι για σεμινάριο, πως έγινε αυτό ενώ στον φίλο Ακη δεν; Για δείξε μας το χώρο σου βρε συ, πραγματικά όπως είπε κι ο άλλος φίλος, σιδέρωμα υπόδειγμα, τι να λέμε τώρα, ζήλεψαααααα.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Πέραν όλων η διόρθωση στο υπογούφερ είναι για σεμινάριο, πως έγινε αυτό ενώ στον φίλο Ακη δεν; Για δείξε μας το χώρο σου βρε συ, πραγματικά όπως είπε κι ο άλλος φίλος, σιδέρωμα υπόδειγμα, τι να λέμε τώρα, ζήλεψαααααα.
Μην προ τρέχετε. δεν σημαίνει ότι έτσι παίζει. το αποτέλεσμα είναι βάση αλγορίθμων, πρέπει να μετρήσει με umik
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.059
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top