Παρουσίαση HiFi συστήματος

Μηνύματα
140
Reaction score
382
.. ο πινακας εξαριστερων ποιος ειναι ?
Περα απο Ντορς και πινκφλοιντ τι αλλα ?
για doors περναει το συστημα (εν μερη)
-τους πινκφλουντ δεν τους ξερω καν..
και με βαση τη ψυχοθεραπεια.. τασακια δε βλεπω... και αποτι καταλαβα προκεται για σπιτι και οχι για διαμερισμα.. :smoke: :beach:
90 μοιρες το χαλι, και λιγο πιο κοντα η θεση ακροασης...
τα ηχεια σχετικα μικρα γι αυτο το χωρο
σε τι εντασεις ακους ?
The Great He Goat (Goya Black Paintings)
 




Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Ή που εγώ το έχω καταλάβει λάθος ή κάτι άλλο συμβαίνει. Κανονικά η απόσταση ακρόασης δεν είναι αυτή ανάμεσα στα tweeters και το σημείο που καθόμαστε; Δηλαδή, απόσταση μεταξύ tweeters = απόσταση tweeters προς τα αυτιά μας ( για το ισόπλευρο )? Γιατί, εδώ διακρίνω αντί να υπολογίζεται η απόσταση απο τα tweeters, να υπολογίζεται το ύψος του τριγώνου.
Επιπλέον, η απόσταση ηχείων - θέσης ακρόασης δεν πρέπει να είναι αυτή που προκύπτει απο τους υπολογισμούς και το toe in να υπολογίζεται ώστε τα ηχεία να κοιτάζουν στην ακμή ενός νοητού τριγώνου με ύψος λίγο μεγαλύτερο απο αυτό του τριγώνου ακρόασης?
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Σε Lp's Rock Classic (Rainbow, Eric Clapton, Floyd, Doors, Zeppelin, DP, Santana, Rock N Roll (Elvis, Dire Straits) Hard Rock (Scorpions, White Snake, GNroses, Joan jett ,Alice Cooper.... Metal (Maiden, Judas Priest Accept, Sabath, Ozzy και ότι άλλο αγόραζα στα 15-25 (Runing wild, Accept, Halloween, Slayer!... Jazz (κατά περίπτωση, Sinatra, Καραίνδρου, Mulligan,Kenny Burrell, Davis, Krall ) Κλασσίκη λίγα (Mozart, Vivaldi beethovenκλπ) minimal classic (Ludovico, Enya, ) Project -alternative κλπ (heart procession, Woven hand, Madrugada, Talking heads, blackfield...Cure βεβαίως - βεβαίως.. Παπαθανασίου, Ρεμπούτσικα και κάποια soundracks ακόμη (Πέτρινα χρόνια κλπ)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ή που εγώ το έχω καταλάβει λάθος ή κάτι άλλο συμβαίνει. Κανονικά η απόσταση ακρόασης δεν είναι αυτή ανάμεσα στα tweeters και το σημείο που καθόμαστε; Δηλαδή, απόσταση μεταξύ tweeters = απόσταση tweeters προς τα αυτιά μας ( για το ισόπλευρο )? Γιατί, εδώ διακρίνω αντί να υπολογίζεται η απόσταση απο τα tweeters, να υπολογίζεται το ύψος του τριγώνου.
Επιπλέον, η απόσταση ηχείων - θέσης ακρόασης δεν πρέπει να είναι αυτή που προκύπτει απο τους υπολογισμούς και το toe in να υπολογίζεται ώστε τα ηχεία να κοιτάζουν στην ακμή ενός νοητού τριγώνου με ύψος λίγο μεγαλύτερο απο αυτό του τριγώνου ακρόασης?
Το toe in εχει να κανει-εκτος απο την ΠΡΟΤΑΣΗ του κατασκευαστη-και με τον χωρο.Επισης και με το προσωπικο γουστο.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Δεν μας ενδιαφέρει η κάθετη πλευρά. Μας ενδιαφέρει η απόσταση του κέντρου του κεφαλιού μας από κάθε ηχείο να είναι ίση με την απόσταση των ηχείων.

Επίσης η γωνία των ηχείων από "την ευθεία μπροστά θέση" πρέπει να είναι 30 μοίρες προς τα μέσα. Από εκεί και μετά, αν οι μετρήσεις από τη θέση ακρόασης δείξουν κάποιο πρόβλημα, το διορθώνουμε.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
.. ο πινακας εξαριστερων ποιος ειναι ?
Περα απο Ντορς και πινκφλοιντ τι αλλα ?
για doors περναει το συστημα (εν μερη)
-τους πινκφλουντ δεν τους ξερω καν..
και με βαση τη ψυχοθεραπεια.. τασακια δε βλεπω... και αποτι καταλαβα προκεται για σπιτι και οχι για διαμερισμα.. :smoke: :beach:
90 μοιρες το χαλι, και λιγο πιο κοντα η θεση ακροασης...
τα ηχεια σχετικα μικρα γι αυτο το χωρο
σε τι εντασεις ακους ?
και 15 και μισή )max)

έιναι διαμέρισμα 4 ου με την στέγη ΄να είναι η Σοφίτα
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε Lp's Rock Classic (Rainbow, Eric Clapton, Floyd, Doors, Zeppelin, DP, Santana, Rock N Roll (Elvis, Dire Straits) Hard Rock (Scorpions, White Snake, GNroses, Joan jett ,Alice Cooper.... Metal (Maiden, Judas Priest Accept, Sabath, Ozzy και ότι άλλο αγόραζα στα 15-25 (Runing wild, Accept, Halloween, Slayer!... Jazz (κατά περίπτωση, Sinatra, Καραίνδρου, Mulligan,Kenny Burrell, Davis, Krall ) Κλασσίκη λίγα (Mozart, Vivaldi beethovenκλπ) minimal classic (Ludovico, Enya, ) Project -alternative κλπ (heart procession, Woven hand, Madrugada, Talking heads, blackfield...Cure βεβαίως - βεβαίως.. Παπαθανασίου, Ρεμπούτσικα και κάποια soundracks ακόμη (Πέτρινα χρόνια κλπ)
Με αυτα που ακους θα ηταν καλυτερα να δημιουργησεις ενα ισοπλευρο τριγωνο μεταξυ τουιτερ-θεσης ακροασης.Θα βελτιωθει λιγο η στεροφωνικη εικονα.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Toe i
Το toe in εχει να κανει-εκτος απο την ΠΡΟΤΑΣΗ του κατασκευαστη-και με τον χωρο.Επισης και με το προσωπικο γουστο.
Nαι, απλά απ'ότι φαίνεται έχει παρεξηγηθεί η πρόταση για toe in - toe out και το φανταστικό μεγαλύτερο τρίγωνο το οποίο δεν έχει να κάνει με την απόσταση ακρόασης.
Άρα για ισόπλευρο τρίγωνο το ύψος αυτού πρέπει να είναι 220 cm, οπότε η κάθε πλευρά του θα είναι 254cm. Kαι απο'κει και πέρα, αλλάζει τη γωνία των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Toe i


Nαι, απλά απ'ότι φαίνεται έχει παρεξηγηθεί η πρόταση για toe in - toe out και το φανταστικό μεγαλύτερο τρίγωνο το οποίο δεν έχει να κάνει με την απόσταση ακρόασης.
Άρα για ισόπλευρο τρίγωνο το ύψος αυτού πρέπει να είναι 220 cm, οπότε η κάθε πλευρά του θα είναι 254cm. Kαι απο'κει και πέρα, αλλάζει τη γωνία των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης.
Δεν σε καταλαβα.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Δεν σε καταλαβα.
Αν προσέξεις τα γραφόμενα του νηματοθέτη:

Καλημέρα η θέση ακρόασης όπως δείχνει η photo είναι περίπου στα 2.2 με βάση το ΠΘ, αλλά το κάθισμα είναι 20-30 εκατοστά πιο εμπρός βάση της παρακάτω εικόνας συνεπώς όχι 1,6 που έγραψα αλλά περίπου 1.85m
φέρνει τη θέση ακρόασης μπροστά, άρα αφαιρεί απόσταση τη στιγμή που αυτή θα πρέπει να παραμένει σταθερή. Η προτροπή του συνημμένου λέει ότι υπολογίζουμε το toe in με βάση ένα φανταστικό τρίγωνο που θα είχε μεγαλύτερο ύψος απο αυτό που σχηματίζουν τα ηχεία με τη θέση ακρόασης. Δηλαδή, τα ηχεία να κοιτάζουν στην ακμή του φανταστικού τριγώνου υπό την έννοια της μεταβολής της γωνίας και όχι της θέσης του ηχείου ( ή της θέσης ακρόασης, το ίδιο είναι ).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν προσέξεις τα γραφόμενα του νηματοθέτη:



φέρνει τη θέση ακρόασης μπροστά, άρα αφαιρεί απόσταση τη στιγμή που αυτή θα πρέπει να παραμένει σταθερή. Η προτροπή του συνημμένου λέει ότι υπολογίζουμε το toe in με βάση ένα φανταστικό τρίγωνο που θα ήταν μεγαλύτερο απο αυτό που σχηματίζουν τα ηχεία με τη θέση ακρόασης. Δηλαδή, τα ηχεία να κοιτάζουν στην ακμή του φανταστικού τριγώνου υπό την έννοια της μεταβολής της γωνίας και όχι της θέσης του ηχείου ( ή της θέσης ακρόασης, το ίδιο είναι ).
Οντως.

Τετοια τοποθετηση προτεινει η Audio Physic αλλα προσωπικα τη βρισκω λαθος.Και αυτη η περιπτωση ειναι που σιγουρα θα ηθελε περισσοτερο toe in απο ενα κλασσικο ισοπλευρο τριγωνο.

Καλυφθηκες;
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
.. ο πινακας εξαριστερων ποιος ειναι ?
Περα απο Ντορς και πινκφλοιντ τι αλλα ?
για doors περναει το συστημα (εν μερη)
-τους πινκφλουντ δεν τους ξερω καν..
και με βαση τη ψυχοθεραπεια.. τασακια δε βλεπω... και αποτι καταλαβα προκεται για σπιτι και οχι για διαμερισμα.. :smoke: :beach:
90 μοιρες το χαλι, και λιγο πιο κοντα η θεση ακροασης...
τα ηχεια σχετικα μικρα γι αυτο το χωρο
σε τι εντασεις ακους ?
Το χαλί γιατί σε παραλληλόγραμμο;;
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
για να ερθει λιγο πιο κοντα η θεση ακροασης βλ. ισοπλευρο ..
Θα δοκιμάσω ισόπλευρο, απλά έχω περιορισμό στα 2,5 μέτρα λόγω του καναπέ στα δεξια, οπότε θα έχω θέση ακρόασης κοντινότερη στα 2,1 συνεπώς περίπου στα 1,8 μέτρα για το αυτί!
... ανταποδιδω με τον αγαπημενο μου Κο Foat (λογοπαιγνιο του Goat) :
ευχαριστω !
Dark in the sun ιδανικό για relaxing νομίζω πιό στοχατισκό το Mage απο το dark in the sun
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επισης,Λουκα,θα σου συστηνα-απο τη στιγμη που δεν αποχωριζεσαι το player,να διαθεσεις κανα 1000αρικο να αγορασεις καποιο αξιολογο dac,αν θες να απογειωθει ο ηχος σου κατα πολυ!
Απο ποια περιοχη εισαι;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αφτχιας μοουντ ον :δεν υπάρχει μικρότερο ή μεγαλύτερο toe in, υπάρχει μια προβλεπόμενη κλίση 30 μοιρών. Toe in έχουμε στην περίπτωση που δώσουμε στα ηχεία, μια ελαφρώς μεγαλύτερη από τις 30 μοίρες κλίση. Αφτχιας μοουντ οφφ.. :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.596
Reaction score
37.950
Θα δοκιμάσω ισόπλευρο, απλά έχω περιορισμό στα 2,5 μέτρα λόγω του καναπέ στα δεξια, οπότε θα έχω θέση ακρόασης κοντινότερη στα 2,1 συνεπώς περίπου στα 1,8 μέτρα για το αυτί!


Dark in the sun ιδανικό για relaxing νομίζω πιό στοχατισκό το Mage απο το dark in the sun
... και μολις εβγαλε ακομα ενα (εχει διαφορα προτζεκτ athens of the north και quartret) :
α, τωρα ειδα τι ακους...χμ...οκαυ...αυτα που δεν ακουω εγω ακους..χαχαχαχα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.071
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top