Παρουσίαση HiFi συστήματος

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Επισης,Λουκα,θα σου συστηνα-απο τη στιγμη που δεν αποχωριζεσαι το player,να διαθεσεις κανα 1000αρικο να αγορασεις καποιο αξιολογο dac,αν θες να απογειωθει ο ηχος σου κατα πολυ!
Απο ποια περιοχη εισαι;
Λιβαδειά.

Έτυχε και άκουσα στον χώρο μου το Exposure 2010 Player Και στα δικά μου αυτιά ακούστηκαν σχεδόν όμοια (1000 ευρώ με 350 ευρώ οι τιμές αγοράς). Οπότε θεωρώ για Player ότι θα πρέπει να δώσω πολλά παραπάνω για να ακούσω διαφορά!

Dac δεν χρησιμοποιώ USB οπότε μόνο για να έχω το Marantz σαν transport εννοείς!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Το toe in εχει να κανει-εκτος απο την ΠΡΟΤΑΣΗ του κατασκευαστη-και με τον χωρο.Επισης και με το προσωπικο γουστο.
Σωστά.
Επίσης με το τι ζώδιο είσαι.


Το "δι" με μάρανε...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Λιβαδειά.

Έτυχε και άκουσα στον χώρο μου το Exposure 2010 Player Και στα δικά μου αυτιά ακούστηκαν σχεδόν όμοια (1000 ευρώ με 350 ευρώ οι τιμές αγοράς). Οπότε θεωρώ για Player ότι θα πρέπει να δώσω πολλά παραπάνω για να ακούσω διαφορά!

Dac δεν χρησιμοποιώ USB οπότε μόνο για να έχω το Marantz σαν transport εννοείς!
Φιλε μου,δυστυχως δε μπορεις να ακουσεις μικρες σχετικα διαφορες σε ενα μη φροντισμενο ακουστικα χωρο-υψηλη αντηχηση ειναι υπευθυνη.Οχι οτι το Εxposure αυτο ειναι και κατι ιδιαιτερο...

Η καλυτερη συνδεση ειναι η οπτικη ινα και το dac που την εκμεταλλευεται αυτην στο επακρον σε αυτην την κατηγορια ειναι το Chord Qutest.Αλλα αξιολογα dac ειναι ενα της Mytec και ενα της RME.ADI-2 καπως ετσι.
Σωστά.
Επίσης με το τι ζώδιο είσαι.


Το "δι" με μάρανε...
Και ελεγα τοση ωρα,που ειναι αυτο κω-εεε καλοπαιδο!!!!:focus:

Ριχτα να ανεβει λιγο το θεματακι,βρε!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα ήχεία τα οποία είναι αγορασμένα το 2010 είναι τοποθετημένα πάνω σε γρανίτες πάχους 2,5 εκατοστών με κλίση μικρή (15 μοίρες πρός την θέση ακρόασης)

Κάτω από τον γρανίτη υπάρχεί πλαστικό ταπέτο μόνωσης που χρησιμοποειαι σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις μέσης τάσης. (όλα τα παραπάνω για την μηχανική γείωση και απομόνωση του ηχείου).

Επιπλέον τα ηχεία στέκονται σε ακίδες απόσβεσης κραδασμών.

Ομοίως για τις πηγές (γρανίτες 2.5 εκατ
Κάνεις τόσο αναλυτική περιγραφή, για κάτι που αντιμετωπίζεται μια χαρά με απλά πλαστικά ελαστικά ποδαράκια.. (και τίποτε άλλο δε χρειάζεται)


Τες πα, όμορφος χώρος, φτιάξε ένα ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης όπως σου είπαν ήδη, και μετά θα δούμε τα σαμπ.
 


Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Θα δοκιμάσω ισόπλευρο, απλά έχω περιορισμό στα 2,5 μέτρα λόγω του καναπέ στα δεξια, οπότε θα έχω θέση ακρόασης κοντινότερη στα 2,1 συνεπώς περίπου στα 1,8 μέτρα για το αυτί!


Dark in the sun ιδανικό για relaxing νομίζω πιό στοχατισκό το Mage απο το dark in the sun
Στα 2.20 μέτρα θα πρέπει να κάτσεις, όπως το υπολογίζεις εσύ ( σαν ύψος του τριγώνου ). Έτσι τα ηχεία μεταξύ τους θα έχουν 2.5 μέτρα ( 2.54 αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς ) και την ίδια απόσταση θα έχουν τα ηχεία απο το αυτί σου.
Τα ηχεία θα κοιιτάζουν εσένα. Αν θέλεις να ακολουθήσεις το κόλπο με τη μείωση ή αύξηση της γωνίας των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης ( toe in / toe out ), δεν θα κουνήσεις τη θέση ακρόασης. Απλά θα φροντίσεις τα ηχεία να κοιτάζουν στο επιθυμητό σημείο σύμφωνα με το δεύτερο, ισοσκελές και μεγαλύτερου ύψους τρίγωνο που υπολογίζεις.
Με απλά λόγια, για το toe in / out δεν αλλάζεις τη θέση των ηχείων, ούτε τη θέση ακρόασης. Αλλάζεις τη γωνία που σχηματίζουν τα ηχεία με τη θέση ακρόασης.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Κάνεις τόσο αναλυτική περιγραφή, για κάτι που αντιμετωπίζεται μια χαρά με απλά πλαστικά ελαστικά ποδαράκια.. (και τίποτε άλλο δε χρειάζεται)



Τες πα, όμορφος χώρος, φτιάξε ένα ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης όπως σου είπαν ήδη, και μετά θα δούμε τα σαμπ.



Πες από τώρα όμως ότι θες 50€ ευρώ για κάθε απάντηση που θα δίνεις μην του κακοφανεί στο τέλος.. :geek:
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Στα 2.20 μέτρα θα πρέπει να κάτσεις, όπως το υπολογίζεις εσύ ( σαν ύψος του τριγώνου ). Έτσι τα ηχεία μεταξύ τους θα έχουν 2.5 μέτρα ( 2.54 αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς ) και την ίδια απόσταση θα έχουν τα ηχεία απο το αυτί σου.
Τα ηχεία θα κοιιτάζουν εσένα. Αν θέλεις να ακολουθήσεις το κόλπο με τη μείωση ή αύξηση της γωνίας των ηχείων ως προς τη θέση ακρόασης ( toe in / toe out ), δεν θα κουνήσεις τη θέση ακρόασης. Απλά θα φροντίσεις τα ηχεία να κοιτάζουν στο επιθυμητό σημείο σύμφωνα με το δεύτερο, ισοσκελές και μεγαλύτερου ύψους τρίγωνο που υπολογίζεις.
Καλησπέρα,

Θα κάνω σήμερα την αλλαγή στο ισοσκελές που μου προτείνετε.

2,5 μήκος μεταξύ των ηχείων με 2,5 διαγώνιο και θέαση στα 2,1 (η πολυθρόνα) το σημείο θα είναι στα 1,85 περίπου.

Θα φερω και ΄το χαλί 90 μοίρες στροφή για το Feng shui που μου πρότεινε ο φίλος!

Αύριο θα στείλω και σχετική photo.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Ομορφος χωρος, τον ζηλευω, ζεστος και cozy, μπραβο σου, συγχαρητηρια!

Το κακο που βλεπω πανω σου ομως, ειναι πως αρχιζεις και μας ακους και πραττεις κιολας, να ξερεις δε θα εχει ομορφη συνεχεια αυτο, να σαι προετοιμασμενος...



































































{η λεξη κλειδι , σσσ μυστικο , να ξερεις αν ακουσεις κατι ειναι "σαμπ" και "ισοσταθμιση" }
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Καλησπέρα,

Θα κάνω σήμερα την αλλαγή στο ισοσκελές που μου προτείνετε.

2,5 μήκος μεταξύ των ηχείων με 2,5 διαγώνιο και θέαση στα 2,1 (η πολυθρόνα) το σημείο θα είναι στα 1,85 περίπου.

Θα φερω και ΄το χαλί 90 μοίρες στροφή για το Feng shui που μου πρότεινε ο φίλος!

Αύριο θα στείλω και σχετική photo.
Συγνώμη που επιμένω και να μη παρεξηγηθώ ως αγενής ή προσβλητικός. Τα ηχεία και η θέση ακρόασης πρέπει να σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο. Όση είναι η απόσταση ανάμεσα στα tweeters, πρέπει να είναι και η απόσταση απο τα ηχεία προς τα αυτιά ( οι περισσότεροι μετράμε απο τα tweeters, όσο και αν μας προτείνεται η μέτρηση απο το κέντρο των woofers, μη το περιπλέξουμε επιπλέον ). Άρα, 2.54m η κάθε πλευρά του τριγώνου. Επομένως, η θέση ακρόασης θα στηθεί στην ακμή του τριγώνου, δηλαδή θα πρέπει το τρίγωνο να έχει ύψος 2.2 μέτρα ( απόσταση ακμής απο τη βάση. Τα αυτιά θα πρέπει δηλαδή να απέχουν απο τη βάση του τριγώνου 2.2 μέτρα ).
Έτσι θα έχετε γωνία 30 μοιρών απο τα ηχεία προς τη θέση ακρόασης. Αν τώρα θέλετε να αλλάξετε τη γωνία ώστε να ακολουθήσετε το παράδειγμα της φωτογραφίας που ανεβάσατε, θα πρέπει να κρατήσετε τις ίδιες αποστάσεις, δεν αλλάζετε ούτε θέση ακρόασης, ούτε τη θέση των ηχείων αλλά αντί για 30 μοίρες, τα ηχεία θα έχουν 27.88 μοίρες ( για ύψος τριγώνου 2.4μ, δηλαδή το σημείο τομής των πλευρών να είναι 20 εκατοστά πίσω απο τη θέση ακρόασης ).
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Συγνώμη που επιμένω και να μη παρεξηγηθώ ως αγενής ή προσβλητικός. Τα ηχεία και η θέση ακρόασης πρέπει να σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο. Όση είναι η απόσταση ανάμεσα στα tweeters, πρέπει να είναι και η απόσταση απο τα ηχεία προς τα αυτιά ( οι περισσότεροι μετράμε απο τα tweeters, όσο και αν μας προτείνεται η μέτρηση απο το κέντρο των woofers, μη το περιπλέξουμε επιπλέον ). Άρα, 2.54m η κάθε πλευρά του τριγώνου. Επομένως, η θέση ακρόασης θα στηθεί στην ακμή του τριγώνου, δηλαδή θα πρέπει το τρίγωνο να έχει ύψος 2.2 μέτρα ( απόσταση ακμής απο τη βάση. Τα αυτιά θα πρέπει δηλαδή να απέχουν απο τη βάση του τριγώνου 2.2 μέτρα ).
Έτσι θα έχετε γωνία 30 μοιρών απο τα ηχεία προς τη θέση ακρόασης. Αν τώρα θέλετε να αλλάξετε τη γωνία ώστε να ακολουθήσετε το παράδειγμα της φωτογραφίας που ανεβάσατε, θα πρέπει να κρατήσετε τις ίδιες αποστάσεις, δεν αλλάζετε ούτε θέση ακρόασης, ούτε τη θέση των ηχείων αλλά αντί για 30 μοίρες, τα ηχεία θα έχουν 27.88 μοίρες ( για ύψος τριγώνου 2.4μ, δηλαδή το σημείο τομής των πλευρών να είναι 20 εκατοστά πίσω απο τη θέση ακρόασης ).
Ok!

θα φτιάξωτην γωνία σε 30 μοίρες και θα είναι η τα μπράτσα της πολυθρόνας εκτός κορυφης τριγώνου.

Η θέση της ακρόασης - κάθισμα στα 2,2 μέτρα και εν συνεχεία θα συμβουλευθώ την ακοή μου σε αυτήν την θέση!
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Ok!

θα φτιάξωτην γωνία σε 30 μοίρες και θα είναι η τα μπράτσα της πολυθρόνας εκτός κορυφης τριγώνου.

Η θέση της ακρόασης - κάθισμα στα 2,2 μέτρα και εν συνεχεία θα συμβουλευθώ την ακοή μου σε αυτήν την θέση!
Δηλαδή, αυτό:

placement.jpg


Το τρίγωνο με το συνεχές περίγραμμα έχει να κάνει με τις αποστάσεις, το άλλο με τη διακεκομμένη γραμμή είναι το "φανταστικό" που ορίζει τη γωνία του ηχείου ως προς τη θέση ακρόασης.
(το 2.54m αφορά στο τρίγωνο με το συνεχές περίγραμμα)
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Κάνεις τόσο αναλυτική περιγραφή, για κάτι που αντιμετωπίζεται μια χαρά με απλά πλαστικά ελαστικά ποδαράκια.. (και τίποτε άλλο δε χρειάζεται)


Τες πα, όμορφος χώρος, φτιάξε ένα ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης όπως σου είπαν ήδη, και μετά θα δούμε τα σαμπ.
To sub γύρναγε πάντα στο μυαλό μου και ακόμη δεν έχω την βεβαιότητα ότι θα βοηθήσει την υπάρχουσα υλοποίηση (Τα πάντα γύρω από το στήσιμο ενός ηχοσυστήματος είναι κατά την άποψη μου η αναζήτηση της χρυσής λεπτής ισσοροπίας). Το οποίο βέβαια δεν έχει να κάνει με το κόστος των συσκευών που θα επιλεχθούν.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
To sub γύρναγε πάντα στο μυαλό μου και ακόμη δεν έχω την βεβαιότητα ότι θα βοηθήσει την υπάρχουσα υλοποίηση (Τα πάντα γύρω από το στήσιμο ενός ηχοσυστήματος είναι κατά την άποψη μου η αναζήτηση της χρυσής λεπτής ισσοροπίας).
Ναι, αυτή η λεπτή ισορροπία, από την οποία και μετά φεύγει η στέγη από το μπάσο.

Να μη φύγει η στέγη.

Πρόκειται για λεπτές ισορροπίες. Ίσα ίσα να ανασηκώνεται.

Πάνω απ' όλα, η δομική ακεραιότητα της οικίας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top