eastelectronics.gr - Επισκευή με μεγάλη καθυστέρηση (ίσως)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
wizzy οσον αφορα εμενα οι καθημερινες με βολευουν καλυτερα :tongue:
Μπα; Δέησες να απαντήσεις;;;; Ευτυχώς! :lol:
Καλά, θα τα πούμε τηλεφωνικώς.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Η προσωπική μου εμπειρία από το Eastelectronics είναι παραπάνω από θετική. Το Νοέμβριο του 2017 μου επισκεύασε ένα σχεδόν κατεστραμμένο Alchemist Nemesis και η χρέωση ήταν απόλυτα λογική. Από τότε τον χρειάστηκα άλλες δυο φορές για άλλες συσκευές και η γνώμη μου παραμένει σταθερή. Είναι άριστος τεχνικός (δεν εννοώ αλάνθαστος - δεν κοροιδεύει - δε χρεώνει υπερβολικά). Ό,τι πέρασε από τα χέρια του παίζει ακομα χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Puretone
Υποβιβαζεις την δουλεια ενος ανθρωπου απο ηλεκτρονικο σε εναν εργατη που αλλαζει πυκνωτες ...
Το οτι αλλαζουμε πυκνωτες στα μηχανηματα δεν σημαινει οτι το μονο προβλημα που εχουμε να λυσουμε ειναι αυτο
Αλλα με εναν ανθρωπο που σκεφτεται με αυτο τον τροπο δεν εχει και νοημα να προσπαθω να εξηγησω .
 




east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Επειδη οπως ειδατε προσπαθηαα να απαντησω στους περισσοτερους θα κανω μια υστατη προσπαθεια να μην αφησω κανεναν παραπονεμενο ...

Η γνωση αγαπητε Puretone δεν παραγεται προφανως μονο απο το αλλαγμα των πυκνωτων .... αν και σε καποιες περιπτωσεις και αυτοι βοηθανε απο την στιγμη που ειναι πρακτικη μας σε σημεια που εχουμε δει οτι κανουν τσιπιές οι κατασκευαστες και αυτο ειναι χρησιμο να βοηθαμε τα μηχανηματα
Για να φτασεις να το δεις αυτο πρεπει
--Αρχικα να εχεις καποια οργανα
--να ξερεις να τα χρησιμοποιεις σωστα
--Και φυσικα να ξερεις τι ψαχνεις
--Να κατεχεις την θεωρια του κυκλωματος
--Να εχεις κανει και στατιστικη επιβεβαιωση των επεμβασεων σου

Βλεπωντας ας πουμε οτι ενα phono stage ειναι πιο ησυχο με ενα καλυτερο τροφοδοτικο αλλαζωντας εναν δυο πυκνωτες που ο δικος του κοστιζε 0,018 ευρω ενω αυτος που βαζεις κοστιζει 0,25 προφανως εκει η διαφορα τιμης ειναι τοσο μικρη οπου δεν εχει και καποιο νοημα απο την στιγμη που βοηθας το μηχανημα .

προυποθετει οτι ξερεις που ειναι το προβλημα, ξερεις , βλεπεις πως θα το βοηθησεις και προσμετρας το αποτελεσμα αφου το επιβεβαιωσεις με οργανα ...

Επισης το να ριξεις μια ματια στο μανουαλ και να δεις οτι το μηχανημα ο κατασκευαστης το πολωνει σε ενα Α σημειο προφανως και πας με αυτο σαν μπουσουλα αλλα ριχνεις και μια ματια στο spectrum analyzer να δεις πως παει το μηχανημα με αυτο , πως θα πηγαινε με λιγο παραπανω και με λιγο παρακατω ....Κατα περιπτωση γινονται και καστουμιες εξω απο τα ορια του κατασκευαστη οσο ο βαθμος ασφαλειας παραμενει εκει που πρεπει εαν ο ακροατης το επιθυμει ...

Η αληθινο γνωση ομως αρχισε να παραγεται περιπου πριν 15 χρονια οταν ακομα ηταν δυσκολο για εμας να εχουμε ακριβως το ανταλλακτικο που χρειαζεται .... Για να μπορεσεις να βαλεις κατι αλλο στην θεση ενος εξαρτηματος αλλα να διατηρησεις την ποιοτητα και την χροια πρεπει να καταλαβεις πως λειτουργουσε το παλιο και αρα να αναλυσεις το κυκλωμα σε θεωρια και πραξη και να λαβεις κατα νου απιστευτες λεπτομεριες καμμια φορα και πολυ εξω απο το ηχητικο κομματι οπως ειναι η ασφαλεια η θερμοκρασιακη συμπεριφορα και δεκαδες αλλες λεπτομεριες .

Παραλληλα πριν 15 χρονια περιπου ξεκινησε και ενας δικος μου ενισχυτης ο οποιος με εβαλε σε ενα ακομα παιχνιδι που λεγεται mixmatching και παραχθηκαν και εκει γνωσεις του γιατι αυτο παει με αυτο και γιατι το αλλο οχι ...Γιατι αυτη η πλακετα παιζει και γιατι η αλλη δεν παιζει Γιατι η Α μορφη δομησης παιζει και η αλλη δεν παιζει ....
κατασταση η οποια επισης οδηγησε και στην σχεδιαση και κατασκευη του phono stage οπου κατα γενικη ομολογια ειναι εξαιρετικα πετυχημενο .

Ολα αυτα και πολλες αλλες μικρες λεπτομεριες με απιστευτες εργατοωρες ( αν ψαξεις τις αναρτησεις μου θα δεις οτι οι περισσοτερες ειναι αργα το βραδυ οπου μετα την δουλεια εγραφα τα αρθρα που εχω γραψει ) εφιαξαν τον μπουσουλα που δουλευουμε και μας εδωσαν τα εργαλεια να ξερουμε που θα βαλουμε το χερι μας να λυσουμε ενα προβλημα η να βοηθησουμε ενα μηχανημα .


Πριν απο λιγες μερες εφυγε απο τα χερια μας MArk Levinson μηχανημα 15,000 ευρω σε λιγες μερες φευγει ενα Krell 6,000 ευρω δεν βαζεις χερι σε τετοια μηχανηματα αν δεν εχεις τις γνωσεις να κανεις αυτο που πρεπει Οποτε αυτο που θελω να τονισω σε αυτη την συζητηση ειναι οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις .

Μαλιστα Για ενα εργαστηριο που πιανει απο MArk levinson μεχρι AIwa που κανει και πηγες και ενισχυτες και σχεδιαση και κατασκευη ναι νομιζω τα εχουμε καταφερει μια χαρα και θεωρω οτι στην κατηγορια που δουλευουμε το consumer hifi κατα κυριο αντικειμενο και λιγοτερο μηχανημα hiend ( σαν ποσοτητα ) μαλλον ειμαστε οι πιο καλα καταρτισμενοι στην Ελλαδα αυτη την στιγμη .

Οποτε κυριολεκτω σε αυτο που λεω υπαρχουν μηχανηματα που εχω αφιερωσει απιστευτο χρονο να τα ψαχνω σε βαθμο που αυτοι που τα κατασκευασαν δεν τα ειχαν ψαξει Προφανως η μεγαλη ποσοτητα μηχανηματων βοηθησε παρα πολυ σε αυτο και ενα πραγμα που ο ηλεκτρονικος της γειτονιας δεν εκανε ποτε ειναι η στατιστικη αγαπητε Puretone που για μενα ειναι το νουμερο 1 εργαλειο .... Δεν εχω επισκευασει μονο 1500 μηχανηματα τον χρονο εχω παραλληλα συλεξει και αυτο που λεει ο ακροατης με το μηχανημα του ....Αυτο πιστευω ειναι αυτο που με βοηθησε να φτασω μεχρι εδω περισσοτερο .
Post automatically merged:

Υποθετω οτι οι τεχνικες σου γνωσεις θα βοηθησουν να καταλαβεις κατι απλο

Στους Rotel ας πουμε 990 στ κεντρο που υπαρχουν οι πυκνωτες υπαρχει μια πλακα χαλκου που εξυπηρετει το star ground αλλα θα παρατηρησεις ομως οτι τα καλωδια που καταληγουν σε αυτην ειναι δυσαναλογα πολλα Πολυ περισσοτερα απο οτι θα εβελεπες σε ενα αλλο αντιστοιχο μηχανημα καποιου αλλου κατασκευστη .

Μπορεις να ρωτησεις καποιους συναδελφους που πιθανον να γνωριζεις η να αναρωτηθεις και ο ιδιος για καθαρα δικια σου ενημερωση ...

Αρα το ζητουμενο ειναι αν το εχει παρατηρησει κανεις
αν του κινησε το ενδιαφερον
και τελικα αν το εψαξε παρακατω να δει πως σκεφτηκε ο κατασκευαστης και τι κερδισε με αυτο ...


δεν ειναι τεστ προς θεου ...αλλα αν καταλαβεις τον τροπο σκεψης του κατασκευαστη τοτε αμεσως μαθαινεις ενα πολυ σοβαρο μαθημα που ειναι τι ακριβως κανει το decoupling σε ενα μηχανημα και ποιες ακριβως ειναι προυποθεσεις για να λειτουργησει οσο γινεται πιο καλα μεσε σε ενα δεδομενο κοστος

Αμφιβαλω αν ποτε ο ηλεκτρονικος της γειτονιας ασχοληθηκε ποτε σε τετοιο βαθος για μια μαλλον μικρη αλλα σημαντικη λεπτομερια ...

Η συστηματικη παρατηρηση του τροπου σκεψης διαφορων κατασκευαστων σε σημαντικα σημεια οπως ειναι αυτο οδηγουν εκει που που περιγραφω πιο πανω ...

Βλεπεις Puretone εγω δεν το κανω αυτο μονο για τα χρηματα τυχαινει να ειναι αυτο που εκανα απο παιδι και αυτο που ηθελα παντα να κανω .... Στοχος που πολυ λιγοι ανθρωποι εχουν πιασει .

Καλο βραδυ
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πριν απο λιγες μερες εφυγε απο τα χερια μας MArk Levinson μηχανημα 15,000 ευρω σε λιγες μερες φευγει ενα Krell 6,000 ευρω δεν βαζεις χερι σε τετοια μηχανηματα αν δεν εχεις τις γνωσεις να κανεις αυτο που πρεπει Οποτε αυτο που θελω να τονισω σε αυτη την συζητηση ειναι οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις .
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι λες σε μενα ολα αυτα , σε ενα νημα που εχει θεμα πιθανα παραπονα πελατων σου.
Θα σου απαντησω ομως στο πιο πανω quote(για τελευταια φορα διοτι δεν εχω ουτε σκοπο ουτε διαθεση για διαλογικη συζητηση μαζι σου για θεμα που δεν με αφορουν ουτε με ενδιαφερουν) ,και να σου πω οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω πολυ καλα ποια ειναι τα απλα και ποια τα δυσκολα της δουλειας αυτης.
Μου απαντας λες και εκανα εστω και ενα σχολιο για την δουλεια σου και σε εθιξα η σε προσβαλα.
Οχι φιλε,ουτε ενα σχολιο δεν εκανα για την δουλεια σου διοτι απλα δεν με αφορα .Αλλο ηταν το σχολιο μου και ημουν απολυτα σαφης γιατι το εκανα. Δικαιωμα σου να μην, η, να κανεις οτι δεν καταλαβαινεις γιατι.
Καλο βραδυ και σε σενα.
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Δεν θα έγραφα ποτέ , γιατί δεν μου αρέσουν οι εντάσεις. Όμως η άποψη μου είναι διαφορετική για το ποιος είναι ο περισσότερο καταρτισμένος τεχνικός στην Αθήνα. Στα 25 χρόνια που ασχολούμαι με το vintage λυπάμαι αλλά έχω διαφορετική άποψη.
Επίσης αυτό που προσωπικά με ενοχλεί είναι η έπαρση. Έχουν θαφτεί σχεδιάσεις της luxman, pioneer, sansui και πολλές ακόμη από ποιον;
Σέβομαι τον οποιοδήποτε το αποδέχεται. Αλλά δυστυχώς έχω διαφορετική άποψη.
Για να το κλείσω, είμαι σίγουρος ότι με τον κ. Πετρόπουλο θα μπορούσαμε να είμαστε φίλοι και να πίναμε τεκίλες διασκεδάζοντας. Είμαι σίγουρος ότι είναι ωραίος τύπος.
 

P

panag 505

Guest
Οι συμβαλλόμενοι είναι δύο. Ο πελάτης έχει μόνο και μόνο μια υποχρέωση να καταβάλει το συμφωνηθέν ποσό, ο τεχνικός την επιδιόρθωση της βλάβης σ΄ εύλογο διάστημα. Τι άλλο μπορεί να κάνει ο πελάτης, τίποτα. Εάν τώρα ο τεχνικός δια της επιθέσεως εγκαλεί τους πελάτες ως κακοπροαίρετους τότε κάτι δεν πάει καλά.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Δεν θα έγραφα ποτέ , γιατί δεν μου αρέσουν οι εντάσεις. Όμως η άποψη μου είναι διαφορετική για το ποιος είναι ο περισσότερο καταρτισμένος τεχνικός στην Αθήνα. Στα 25 χρόνια που ασχολούμαι με το vintage λυπάμαι αλλά έχω διαφορετική άποψη.
Επίσης αυτό που προσωπικά με ενοχλεί είναι η έπαρση. Έχουν θαφτεί σχεδιάσεις της luxman, pioneer, sansui και πολλές ακόμη από ποιον;
Σέβομαι τον οποιοδήποτε το αποδέχεται. Αλλά δυστυχώς έχω διαφορετική άποψη.
Για να το κλείσω, είμαι σίγουρος ότι με τον κ. Πετρόπουλο θα μπορούσαμε να είμαστε φίλοι και να πίναμε τεκίλες διασκεδάζοντας. Είμαι σίγουρος ότι είναι ωραίος τύπος.
τεκιλες ναι ...Κερναω εγω με μεζε
Post automatically merged:

Οι συμβαλλόμενοι είναι δύο. Ο πελάτης έχει μόνο και μόνο μια υποχρέωση να καταβάλει το συμφωνηθέν ποσό, ο τεχνικός την επιδιόρθωση της βλάβης σ΄ εύλογο διάστημα. Τι άλλο μπορεί να κάνει ο πελάτης, τίποτα. Εάν τώρα ο τεχνικός δια της επιθέσεως εγκαλεί τους πελάτες ως κακοπροαίρετους τότε κάτι δεν πάει καλά.
Τα παρουσιαζεις μαλλον δικηγοριστικα και πολυ ωραιοποιημενο

Στην συγεκριμενη περιπτωση ο πελατης δηλωσε μη ικανοποιημενος διοτι η επισκευη κατα την αποψη του εχει καποιο προβλημα ...Ομως η λειτουργια των μηχανηματων δεν ειναι ακριβως ασπρο μαυρο και μπορει στον χωρο του πελατη να συμβαινει το οτιδηποτε αλλα ειναι και απολυτα πιθανο να εχουμε κανει εμεις καποιο λαθος να μας εχει ξεφυγει κατι θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει το οτι δηποτε σσε μηχανημα 30 και 40 ετων .

Απο εμας πρωτα υπαρχει η συγγνωμη
η υποχρεωση να τσακιστουμε να βρουμε τι καναμε λαθος
να τρεξουμε εαν χρειαστει να παραλαβουμε απο τον πελατη και να παραδωσουμε αφου αποκαταστησουμε ωστε να γλυτωσουμε τον πελατη απο τον κοπο ...

Πρακτικη την οποια ακολουθω σε οποινδηποτε πελατη δηλωσει προβλημα ασχετως ευθυνης .

Δεν νομιζω οτι σε μια τετοια περιπτωση υπαρχει κατι περισσοτερο το οποιο μπορει ενα service να κανει

Αρα οταν ο πελατης κατηγορει δημοσια χωρις να αναφερει για ποιο μηχανημα μιλαμε και χωρις να κανει χρηση των παραπανω υπηρεσιων αισθηση μου ειναι οτι μπορει μια τετοια δηλωση να χαρακτηριστει κακοπροαιρετη ...

Προφανως εχει καθε δικαιωμα να πραξει οπως εκεινος νομιζει καλυτερα δεν το συζητω αλλα μια δημοσια "καταγγελια¨" τετοιου τυπου θα αρμοζε σε καποια επιχειρηση που οταν τσπ παρουσιαστηκε το οποιοδηποτε προβλημα (και εδω ανεξαρτητως υπαιτιοτητας) αρνηθηκε να παρεχει τις παραπανω υπηρεσιες .
 
Last edited:

P

panag 505

Guest
τεκιλες ναι ...Κερναω εγω με μεζε
Post automatically merged:


Τα παρουσιαζεις μαλλον δικηγοριστικα και πολυ ωραιοποιημενο

Στην συγεκριμενη περιπτωση ο πελατης δηλωσε μη ικανοποιημενος διοτι η επισκευη κατα την αποψη του εχει καποιο προβλημα ...Ομως η λειτουργια των μηχανηματων δεν ειναι ακριβως ασπρο μαυρο και μπορει στον χωρο του πελατη να συμβαινει το οτιδηποτε αλλα ειναι και απολυτα πιθανο να εχουμε κανει εμεις καποιο λαθος να μας εχει ξεφυγει κατι θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει το οτι δηποτε σσε μηχανημα 30 και 40 ετων .

Απο εμας πρωτα υπαρχει η συγγνωμη
η υποχρεωση να τσακιστουμε να βρουμε τι καναμε λαθος
να τρεξουμε εαν χρειαστει να παραλαβουμε απο τον πελατη και να παραδωσουμε αφου αποκαταστησουμε ωστε να γλυτωσουμε τον πελατη απο τον κοπο ...

Πρακτικη την οποια ακολουθω σε οποινδηποτε πελατη δηλωσει προβλημα ασχετως ευθυνης .

Δεν νομιζω οτι σε μια τετοια περιπτωση υπαρχει κατι περισσοτερο το οποιο μπορει ενα service να κανει

Αρα οταν ο πελατης κατηγορει δημοσια χωρις να αναφερει για ποιο μηχανημα μιλαμε και χωρις να κανει χρηση των παραπανω υπηρεσιων αισθηση μου ειναι οτι μπορει μια τετοια δηλωση να χαρακτηριστει κακοπροαιρετη ...

Προφανως εχει καθε δικαιωμα να πραξει οπως εκεινος νομιζει καλυτερα δεν το συζητω αλλα μια δημοσια "καταγγελια¨" τετοιου τυπου θα αρμοζε σε καποια επιχειρηση που οταν τσπ παρουσιαστηκε το οποιοδηποτε προβλημα (και εδω ανεξαρτητως υπαιτιοτητας) αρνηθηκε να παρεχει τις παραπανω υπηρεσιες .
it's ok man
 

Μηνύματα
79
Reaction score
41
Καλησπερα συνφορουμιτες.
Με αφορμη το θεμα για την εξυπηρετηση και επισκευη απο east electronics
θα ηθελα κι εγω να πω την εμπειρια μου σχετικα.
Δεν ειχα παει ποτε , απλα μου τον συστησε ενας φιλος για να παω το πικαπ μου.
Στις 15 Οκτωβρη 2019 πηγα ενα Technics SL-1200 MKII σε πολυ ασχημη κατασταση το οποιο
αγορασα απο τον Βοτανικο .
Οι κυριες και σοβαρες ζημιες ειναι οτι ελειπε ο βραχιονας, ο αξονας, και ηταν σπασμενο το μεσα πλαστικο του start -stop.

IMG-bc56c22b02193280c67f796764c675b8-V (1).jpg IMG-d98e51d6a8cae9d8799493a219ddf742-V.jpg IMG-e81990a78d2d65460923b2a76de4cb6e-V.jpg

Αυτα τα μηχανηματα ειναι σκυλια και επειδη πραγματικα ηθελα να σωθει και να εχω ενα σοβαρο πικαπ να παιζω τους δισκους μου μιας και κατι αλλο κοσμητικα δεν φαινοτανε να εχει το παρεδωσα.

Μου το δωσανε ακριβως μετα απο ενα μηνα δηλαδη 15 Νοεμβρη πληρως λειτουργικο με νεα κεφαλη και βελονα και τους ευχαριστω παρα πολυ γι αυτο, η μονη μου ενσταση ειναι οτι μου βαλανε εναν βραχιονα μαυρο που μαλλον (χωρις να ξερω) ειναι απο το Technics SL-1210 MKII .



Επειδη εδωσα αρκετα χρηματα για την επισκευη και τον καταλαβαινω τον λογο γιατι, θα ηθελα τουλαχιστον αυτο το ανταλλακτικο να ητανε οπως της ''μαμας'' του. Το καταλαβα αφου το πηρα γιατι δεν ηξερα οτι το μαυρο χρωμα δεν το φορουσε το κανονικο ΜΚΙΙ. Ηθελα το πικαπ να ειναι αυτο που λεμε στην ''πενα''. Δεν μου αρεσει το μαυρο . Λειτουργικα ειναι αψογο αλλα.. μου χτυπάει λιγο ασχημα. Μπορει να ακουγεται λιγο ιδιοτροπο η να με πουνε καποιο ψείρα η πιουρίστα αλλα αυτο ειναι.

IMG_20191129_130158.jpg

Περιμενω επισης τηλεφωνο τους σε αναμονη 12 ατομων οπως μου ειχανε πει και για το καπακι γιατι το θελω ετσι ωστε να μην του λειπει τιποτα και να το προστατευω.

Φιλικα παντα και στο East Electronics και στους συνεργατες του.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Καλησπερα συνφορουμιτες.
Με αφορμη το θεμα για την εξυπηρετηση και επισκευη απο east electronics
θα ηθελα κι εγω να πω την εμπειρια μου σχετικα.
Δεν ειχα παει ποτε , απλα μου τον συστησε ενας φιλος για να παω το πικαπ μου.
Στις 15 Οκτωβρη 2019 πηγα ενα Technics SL-1200 MKII σε πολυ ασχημη κατασταση το οποιο
αγορασα απο τον Βοτανικο .
Οι κυριες και σοβαρες ζημιες ειναι οτι ελειπε ο βραχιονας, ο αξονας, και ηταν σπασμενο το μεσα πλαστικο του start -stop.

View attachment 147184 View attachment 147186 View attachment 147187

Αυτα τα μηχανηματα ειναι σκυλια και επειδη πραγματικα ηθελα να σωθει και να εχω ενα σοβαρο πικαπ να παιζω τους δισκους μου μιας και κατι αλλο κοσμητικα δεν φαινοτανε να εχει το παρεδωσα.

Μου το δωσανε ακριβως μετα απο ενα μηνα δηλαδη 15 Νοεμβρη πληρως λειτουργικο με νεα κεφαλη και βελονα και τους ευχαριστω παρα πολυ γι αυτο, η μονη μου ενσταση ειναι οτι μου βαλανε εναν βραχιονα μαυρο που μαλλον (χωρις να ξερω) ειναι απο το Technics SL-1210 MKII .



Επειδη εδωσα αρκετα χρηματα για την επισκευη και τον καταλαβαινω τον λογο γιατι, θα ηθελα τουλαχιστον αυτο το ανταλλακτικο να ητανε οπως της ''μαμας'' του. Το καταλαβα αφου το πηρα γιατι δεν ηξερα οτι το μαυρο χρωμα δεν το φορουσε το κανονικο ΜΚΙΙ. Ηθελα το πικαπ να ειναι αυτο που λεμε στην ''πενα''. Δεν μου αρεσει το μαυρο . Λειτουργικα ειναι αψογο αλλα.. μου χτυπάει λιγο ασχημα. Μπορει να ακουγεται λιγο ιδιοτροπο η να με πουνε καποιο ψείρα η πιουρίστα αλλα αυτο ειναι.

View attachment 147189

Περιμενω επισης τηλεφωνο τους σε αναμονη 12 ατομων οπως μου ειχανε πει και για το καπακι γιατι το θελω ετσι ωστε να μην του λειπει τιποτα και να το προστατευω.

Φιλικα παντα και στο East Electronics και στους συνεργατες του.

Ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια

Στο πικαπ σου εκτος απο το σερβις και τα ψιλολογια ( μαζι και ενα baccardi cola που βγαλαμε απο μεσα ) απο πλευρας ανταλλακτικων χρειαστηκε
--Κεντρικο κουζινετο
--Βραχιονας
--Αντιβαρο
-- Σελλ + καλωδια
--Ενα Ποδαρακι
--Λαμπακι
--Κεφαλη
--Καλωδια εξοδου

Οποτε μπορεις να συγκρινεις την τιμη που πληρωσες με την τιμη που πουλανε ολα αυτα τα πραγματα και να αποφασισεις μονος σου .... Ολα γινονται με το αναλογο κοστος ομως .

Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια χαρά κουκλί είναι και με τον μαύρο βραχίονα ,μην το ψειρίζεις. Λειτουργικά δε θα έχεις κανένα θέμα αφού η μόνη διαφορά ανάμεσα σε 1200 και 1210 είναι το χρώμα τους ,οπότε έχουν και τον ίδιο βραχίονα.
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση στη φωτογραφία είναι το βάρος ανάγνωσης στα 2,2γρ και το antiskating στο 0 αν βλέπω καλά.
Τι κεφαλή έχεις επάνω?
(αν στο ρύθμισαν στην east electronics θα είναι οκ ,απλά λέω μην το πείραξες μετά.)
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
-3030 διαβάσουν το thread, θα τους ζητήσω να παραθέσουν τις εμπειρίες τους από τη χρήση των συσκευών.
Ακούραστο παίζει σχεδόν καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα
(Τα σέβη μου στο συγγενικό σου πρόσωπο που με εξυπηρέτησε εκείνη τη μέρα:hi:)
(Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για το δώρο σου :))
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Μια χαρά κουκλί είναι και με τον μαύρο βραχίονα ,μην το ψειρίζεις. Λειτουργικά δε θα έχεις κανένα θέμα αφού η μόνη διαφορά ανάμεσα σε 1200 και 1210 είναι το χρώμα τους ,οπότε έχουν και τον ίδιο βραχίονα.
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση στη φωτογραφία είναι το βάρος ανάγνωσης στα 2,2γρ και το antiskating στο 0 αν βλέπω καλά.
Τι κεφαλή έχεις επάνω?
(αν στο ρύθμισαν στην east electronics θα είναι οκ ,απλά λέω μην το πείραξες μετά.)
Αγαπητέ Χάρη ,προφανώς η φωτό είναι από άλλο 1200.
Το επισκευασμένο πρέπει να έχει μαύρο βραχίονα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αγαπητέ Χάρη ,προφανώς η φωτό είναι από άλλο 1200.
Το επισκευασμένο πρέπει να έχει μαύρο βραχίονα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Γιάννη καλημέρα! Αυτό πρέπει να είναι, όχι άλλο.
Όταν μιλάμε για μαύρο χρώμα στο βραχίονα του 1210 ουσιαστικά μιλάμε για το χρώμα της βάσης του. Δεν είναι όλος μαύρος.

Δες και αυτή τη φώτο.

technics_sl1210mk2.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Ακούραστο παίζει σχεδόν καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα
(Τα σέβη μου στο συγγενικό σου πρόσωπο που με εξυπηρέτησε εκείνη τη μέρα:hi:)
(Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για το δώρο σου :))
Χαίρομαι που όλα πάνε καλά!:thumbsup:
 

Μηνύματα
79
Reaction score
41
Μια χαρά κουκλί είναι και με τον μαύρο βραχίονα ,μην το ψειρίζεις. Λειτουργικά δε θα έχεις κανένα θέμα αφού η μόνη διαφορά ανάμεσα σε 1200 και 1210 είναι το χρώμα τους ,οπότε έχουν και τον ίδιο βραχίονα.
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση στη φωτογραφία είναι το βάρος ανάγνωσης στα 2,2γρ και το antiskating στο 0 αν βλέπω καλά.
Τι κεφαλή έχεις επάνω?
(αν στο ρύθμισαν στην east electronics θα είναι οκ ,απλά λέω μην το πείραξες μετά.)
Αγαπητέ Χάρη ,προφανώς η φωτό είναι από άλλο 1200.
Το επισκευασμένο πρέπει να έχει μαύρο βραχίονα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Αντιλαμβανομαι αυτο που λες και σ ευχαριστω για τη συμβουλη να μην το ψειριζω. Ομως το σκεφτομαι οτι δεν ειναι αυτο που πρεπει. Ενταξει τι να κανουμε δεν μπορεις να τα εχεις ολα..

Η κεφαλη που μου προτεινε το East Electronics ηταν μια Audio Technica (AT VMN 95E) η οποια μπηκε κιολας.

Το Technics SL-1200 MK2 που πηγα για επισκευη ηταν αυτο

IMG_20191015_170443.jpg IMG_20191015_170428.jpg

Αυτο που πηρα απο τον τεχνικο ειναι ακριβως αυτο με την μαυρη βαση .
Μαλλον απο Τechnics SL-1210 MK2 .

IMG_20191129_130036.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top