Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Το ηχειο το δικο μου μπαινει ...ξαπλωτό? Μιλαω γι αυτό που είναι στο κεντρο.
Αυτό θα είναι το κεντρικό σου.

Και θα πάρεις και ένα δορυφόρο ακόμα
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Στο πολύ γνωστό αυτό κομμάτι των Πινκ, το wish you were here:


Όλη η εισαγωγή του τραγουδιού, στην οποία ακούγεται ένα ραδιόφωνο που μαζί με παράσιτα παίζει την γνωστή μελωδία με κιθάρα, στο πολυκάναλο SACD ακούγεται μόνο από το δεξί σαραουντ ηχείο. Αν κλείσεις αυτό το ηχείο, δεν ακούγεται καθόλου. Κιχ. Από πουθενά. Μπάι μπάι εισαγωγή, την έχασες.

Το όμοιο ισχύει για πολλούς ακόμα ήχους. Βγαίνουν μόνο από 1 ηχείο στα 5 ή 7, αναλόγως παραγωγής. Αν δεν έχεις τον απαραίτητο αριθμό ηχείων, χάνεις εντελώς όλες αυτές τις πληροφορίες, χάνεις τα κανάλια ολόκληρα και το περιεχόμενό τους, δε γίνεται δουλειά..
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, θα πρέπει μόνο να δω τις αποκρίσεις εκτός άξονα σε οριζόντιο και κατακόρυφο επίπεδο. Πιθανώς να δίνει γωνία η Άνταμ, διασποράς. Θα το ψάξω και θα σου πω. Αν γυρίζει το Τουίτερ κατά 90° πάνω στην καμπίνα, δεν τίθεται θέμα.
Κι επειδή εδώ εχουν συζητήσεις κι αντιπαραθέσεις. Θυμηθηκα αυτο για τα ιπταμενα βιολια.

Μπορει φυσικα ο καθενας ν απολαμβανει την μουσικη του οπως εχει την δυνατοτητα (ακομη κι από ραδιοφωνο).

Ομως ...οταν επαιξε το συγκεκριμενο κομματι στο πολυκαναλο μονο επιφωνήματα θαυμασμου υπαρχουν. Είναι ένα κομματι που το εχει ο περισσοτερος κοσμος ακουσει εκατοντάδες φορες. Είναι πολύ γνωστο και διακριτο γι αυτό που βγαζει. Εδω όμως ερχεσαι προσωπο με προσωπο με την εξελιξη. Ειναι πολυ οι παραγοντες που συντελουν στην επιτυχια του εγχειρηματος. Εχουν αναλυθει πολλακις δε χρειαζεται να επαναλαμβανονται. Το μονο που κανεις ειναι ν απολαμβανεις την μουσικη σου μ ενα ξεχωριστο τροπο. Μ ενα πολυ πιο πλουσιο τροπο οσον αφορα τα ηχοχρωματα.

Νομιζω οτι δεν θα ηταν καθολου λαθος να χρησιμοποιησω τη φραση του Γιαννη (Flash) όταν ελεγε ότι μπρος σε μια καλη τηλεοραση και ο καλυτερος προβολεας τα χρωματα του μοιαζουν σαν ξεπλυμενα. Ετσι κι εδω μπρος σε ενα σωστα στημενο πολυκαναλο συστημα οτιδηποτε αλλο μοιαζει να σα να κατι να του λειπει. Κι αυτο που του λειπει δυστυχως δε το λες "λεπτομερεια". Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως οσοι εχουν ακουσει στη Θεσσαλονικη πολυκαναλο ηχο εκφραστηκαν με τα πιο ενθουσιωδη σχολια.

Ωστοσο θα συνιστουσα και εγκρατεια απ οσους διαβαζουν τις επιδοσεις ενος τετοιου εγχειρηματος. Ειμαι προσωπικα πεπεισμενος οτι οι οποιεσδηποτε αδυναμιες χωρου τονιζονται πολυ πιο εντονα σε ενα τετοιο συστημα. Αν δεν ξεκινησεις με καποια βασικα - μινιμουμ σε σχεση με τον χωρο, μεινε εκει που εισαι. Και το ευτηχημα ειναι οτι εδω μεσα η γνωση μοιραζεται απλοχερα. Ολα φυσικα στο μετρο του δυνατου.

Οπως εγραψε πριν καποιο διαστημα ο Κωστας. Πριν κανει κατι προηγειται τηλεφωνο στον Ζαπαντη. Δεν εχει γνωσεις ο Κωστας? Χε χε. Κι ομως δεν αρκουν. Οποτε απευθυνεσαι σ αυτους εχουν εγγυημενα γνωση στο αντικειμενο. Προσωπικα ουκ ολιγες φορες τον πηρα τηλεφωνο για να μου δωσει τα φωτα του. Ζαπαντης Αλεξης. Ποσα ωραια τεχνικα κειμενα εχει γραψει εδω στο παρελθον. Ποσοι τον καταλαβαινουν? Δεν ξερω. Δεν ξερω και ποσο χρειαζεται να τους καταλαβαινουμε. Απλα πρεπει να ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε σε ποιους να δειχνουμε εμπιστοσυνη και να απευθυνομαστε. Πολυ ωραια κινηση εκανε και wizzy. Αποτελεσμα? Περαν πασης αμφιβολιας!
Αυτό θα είναι το κεντρικό σου.

Και θα πάρεις και ένα δορυφόρο ακόμα
Δημητρη ξερεις ποσες φορες σκεφτηκα για τριαδα τετοιων ηχειων μπροστα τα Α77Χ. Με βοηθάνε παρα πολύ χωροταξικα. Αλλα δεν ειμαι στην παρουσα φαση οικονομικα ετοιμος. Το να μπει ενα μονο δεν και τα αλλα δυο να ειναι τα Α7Χ δεν ξερω αν ειναι σωστη η επιλογη. Ομως σιγουρα ειναι πολυ πιο οικονομικη. Πας σε πεντακαναλο με 4 ιδιες μοναδες και τελειωνεις γρηγορα.

Σαμπ εχω δυο λυσεις. Η να παρω σε μια δεδομενη στιγμη ενα ακομη ιδιο. Το αλλο σεναριο ειναι να περιμενω τον Κωστα οταν πετυχει (τσιμπησει) δυο ακομη τζενελεκ σαν αυτα που εχει και του παρω τα Neumann :rofl: .

Ασχετο. Χτες σε καποια φαση βλεπω κατι πανω στα Τζενελεκ. Ρε γμτ λεω τι ειναι αυτο? Παω το ακουμπαω και βλεπω οτι τυλιξε με κατι σαν κουβερτες (βελεντζες ισως) ολο το σαμπ (και τα δυο). Τι διαλο λεω ρε γμτ, ξεκινησε τις κακες παρεες? :headbang:
Παω να ψαξω στον Τουλ να δω που γραφει για κουβερτες περιτυλιγματος σαμπς.

Εσυ Δημητρη τα εχεις χυμα στο κυμα τα σαμπς?
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Το να μπει ενα μονο δεν και τα αλλα δυο να ειναι τα Α7Χ δεν ξερω αν ειναι σωστη η επιλογη.
Είναι
Εσυ Δημητρη τα εχεις χυμα στο κυμα τα σαμπς?
Ναι
Συμφωνώ 100%. Όταν εφαρμόσω κι ισοστάθμιση θα είμαι 110% σύμφωνος
Ακόμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
ΥΓ.1. Τα SACD θα επιστραφούν, μόλις αντιγραφούν στο σκληρό να παίζουν μέσω ρουν. Αυτό ήταν εξ'αρχής το σενάριο.

Κώστα , εάν δεν κάνω λάθος αλλά έλεγες ...
Φέρνει ο καθένας ότι θέλει και μετά το ξεχναει .
Εξάλλου γραμμένα όλα είναι εδώ μέσα .
Τι άλλαξε ;
Δεν είχε την απαραίτητη συμμετοχή και άλλαξες γνώμη ;;
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
ΥΓ.1. Τα SACD θα επιστραφούν, μόλις αντιγραφούν στο σκληρό να παίζουν μέσω ρουν. Αυτό ήταν εξ'αρχής το σενάριο.

Κώστα , εάν δεν κάνω λάθος αλλά έλεγες ...
Φέρνει ο καθένας ότι θέλει και μετά το ξεχναει .
Εξάλλου γραμμένα όλα είναι εδώ μέσα .
Τι άλλαξε ;
Δεν είχε την απαραίτητη συμμετοχή και άλλαξες γνώμη ;;
Ειλικρινα πιστευεις ότι αν πηγαινα χωρις τα SACD ότι ο Κωστας δεν θα μ εβαζε στο σπιτι? Η μηπως θα μ εβαζε πορτοκαλαδα αντι για ουισκυ? Δεν ξερω αν μιλας σοβαρα, αλλα ο τροπος γραφης ειναι τετοιος που δημιουργει εντυπωσεις ασχημες. Δεν θελω ομως και να το συνεχισω. Οσοι γνωριζουμε τον Κωστα κοντα ξερουμε παρα πολυ καλα με τι ανθρωπο εχουμε να κανουμε.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
. Το να μπει ενα μονο δεν και τα αλλα δυο να ειναι τα Α7Χ δεν ξερω αν ειναι σωστη η επιλογη.
To A77x είναι έτσι κι αλλιώς καλύτερη επιλογή για κεντρικό. Το ίδιο ισχύει και για τα μεγαλύτερα μοντέλα όπως τα s3v που η ίδια η adam στο 5.1 τα τσλαιριαζει με s3h.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ειλικρινα πιστευεις ότι αν πηγαινα χωρις τα SACD ότι ο Κωστας δεν θα μ εβαζε στο σπιτι? Η μηπως θα μ εβαζε πορτοκαλαδα αντι για ουισκυ?
ναι καλά...ας έσκαγες μύτη στην εξώπορτα με κάνα κασετόφωνο....
είχες φύγει σε dt με τις κλωτσιές και έναν κουβά σκ@τά πεσκέσι για την επιστροφή :laugh: :cry::lol:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Που να πήγαινε και με τίποτα δίσκους βινυλίου δηλαδή...
Έχει έρθει κατ'επαναληψιν με δίσκους βινυλίου. Και από την τελευταία φορά μου άφησε στο σπίτι καμιά 30-αρια δίσκους να ακούω και να τους ξανακουσει.

Δυστυχώς δεν έχω φόνο στειτζ, δεν έχω ασχοληθεί και με την μικροφωνικη είσοδο του τρινοβ, αν μπορώ να εφαρμόσω ψηφιακή ρία θα δουλέψει, πρέπει να στείλω ένα μέιλ στον Αντουάν...
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
To A77x είναι έτσι κι αλλιώς καλύτερη επιλογή για κεντρικό. Το ίδιο ισχύει και για τα μεγαλύτερα μοντέλα όπως τα s3v που η ίδια η adam στο 5.1 τα τσλαιριαζει με s3h.
Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτά τα Adam, συγνώμη για το Εκτός θέματος, ήθελα να ρώτησα δεν θα ήταν καλύτερο να Ηταν 3αδα a77x αντί για a7x και a77x; είναι δλδ προτιμότερο το σενάριο με τα a7x και εάν ναι γιατί; Είδα πως έχει καλύτερο max spl. Και το άλλο θέμα που ήθελα να ρωτήσω ήταν πως θα τα πήγαιναν με τα a8x; θα ήταν καλύτερο 3 a8x ή a8x σαν left right και σαν κεντρικό το a77x Που είναι και αρκετά κοντά στα a8x; και πάλι συγνώμη για το Εκτός θέματος Αλλά βρήκα ευκαιρία τώρα που είπατε για τα adam :p
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Που να πήγαινε και με τίποτα δίσκους βινυλίου δηλαδή...
Η πλακα είναι ότι εχω παει κατ επαναληψη με βινυλια στου Κωστα κι εχω εκει παρακαταθηκη καμμια εικοσαρια. Και σα να μην εφθανε αυτό το δικο μου πικαπ παντα αλλαγη κεφαλης και ρυθμισεις τις εκανε ο Κωστας
Ωχ, δεν διαβασα την απαντηση του Κωστα, αρα τζαμπα το σαλιο
Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτά τα Adam, συγνώμη για το Εκτός θέματος, ήθελα να ρώτησα δεν θα ήταν καλύτερο να Ηταν 3αδα a77x αντί για a7x και a77x; είναι δλδ προτιμότερο το σενάριο με τα a7x και εάν ναι γιατί; Είδα πως έχει καλύτερο max spl. Και το άλλο θέμα που ήθελα να ρωτήσω ήταν πως θα τα πήγαιναν με τα a8x; θα ήταν καλύτερο 3 a8x ή a8x σαν left right και σαν κεντρικό το a77x Που είναι και αρκετά κοντά στα a8x; και πάλι συγνώμη για το Εκτός θέματος Αλλά βρήκα ευκαιρία τώρα που είπατε για τα adam :p

Νομιζω ότι πρωτίστως ξεκινάς από την αποσταση ακροασης. Μετα επιλεγεις το μέγεθος του δορυφορου.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Νομιζω ότι πρωτίστως ξεκινάς από την αποσταση ακροασης. Μετα επιλεγεις το μέγεθος του δορυφορου.
Ναι ναι Το γνωρίζω αυτό, και η απόσταση καθορίζει το woofer Οπότε πάμε στα 2 μετά σε 8αρια. Αλλά εντάξει 7 με 8 δεν νομίζω να παίζει και τοοοοση διαφορά. Ρωτάω κυρίως όσο αναφορά την ομοιογένεια μεταξύ τους πάρα για την απόσταση. Έχω την ευελιξία στην απόσταση να την ορίσω εγώ.

Ουσιαστικά η ερώτηση αφορά
3αδα a77x
vs
2 a7x+ 1 a77x
vs
2 a8x+ 1 a77x
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Ναι ναι Το γνωρίζω αυτό, και η απόσταση καθορίζει το woofer Οπότε πάμε στα 2 μετά σε 8αρια. Αλλά εντάξει 7 με 8 δεν νομίζω να παίζει και τοοοοση διαφορά. Ρωτάω κυρίως όσο αναφορά την ομοιογένεια μεταξύ τους πάρα για την απόσταση. Έχω την ευελιξία στην απόσταση να την ορίσω εγώ.

Ουσιαστικά η ερώτηση αφορά
3αδα a77x
vs
2 a7x+ 1 a77x
vs
2 a8x+ 1 a77x
Ομοιογένεια έχουν όλοι οι ανωτέρω συνδυασμοί. Ιδανικά είναι να είναι όλα μεγάλα και ίδια, αλλά έτσι ανεβαίνει το κόστος.
Είναι θέμα μπάτζετ η επιλογή, εφόσον είμαστε σε αποδεκτή απόσταση ακρόασης
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1) 3 a7x cross 2.5khz 7'' w
2)3 a77x cross 3khz 7"w
3)2 a7x +1a77x(center)
4)3 a8x cross 2.3khz 8.5''w
Πολυ κοντα παιζουν αλλα...
Στα εβαλα με τη σειρα που θα επελεγα εγω,τα σπεκ τα κανουν να ακουγονται ελαφρως διαφορετικα.. το 7x δεν ειναι τυχαια το κυρια επιλεγμενο μονιτορ παντως...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top