Ποδήλατο

Μηνύματα
20.018
Reaction score
14.097
Μπα, δεν το σκέφτομαι έτσι, ότι θα φύγει το ποδήλατο, ή μάλλον σπανίως αφού το έχω ήδη πιέσει σε κάποιες στροφές. Κυρίως προσέχω - και δεν πηγαίνω ταχύτερα - επειδή μπορεί να έχει κίνηση από την άλλη πλευρά (μία - δύο φορές παρολίγο να πέσω σε αμάξι, σε πολύ κλειστή στροφή, όχι τόσο επειδή έτρεχα, απλά είχα πάει πολύ στο κέντρο της στροφής), και επίσης ένα θέμα με τους πλευρικούς ανέμους σε κατηφόρες το έχω (όσο καλά και να κρατάς γραμμή, αν ο άνεμος σε πετάξει αλλού, πάει...)! Τώρα αν ο δρόμος είναι και χάλια (όπως συχνά οι δρόμοι εδώ), με λακούβες, χώματα και χαλίκια στις στροφές, κλπ, χρειάζεται ακόμα περισσότερη προσοχή, που έτσι και αλλιώς τι να τρέχεις σε τέτοιο δρόμο, ή θα διαλύσεις το ποδήλατο στο τέλος, ή θα βγεις με... πάρκινσον! :geek: o_O
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Κάπως έτσι Σωτήρη, επειδή εγώ έχω μεγάλη προϊστορία στις μοτοσυκλέτες ίσως (ξανά λεω) κάνω κάτι λάθος όσον αφορά τις γραμμές.
Ενώ πιστεύω ότι επιλέγω τη σωστή, ίσως για ποδήλατο που πάει με τη φόρα του να κάνω λάθος επιλογές...
Ξέρεις ότι κάποια πράγματα γράφονται στο υποσυνείδητο και δεν γίνεται μετά να διαγραφούν...
Τεσπα όπως και να έχει προσέχουμε για να έχουμε.
Το τελευταίο καιρό έχω αφήσει στη άκρη τους mavic 52mm προφίλ τροχούς για τους πλευρικούς ανέμους που αναφέρεις, δεν μπορείς να φανταστείς μια απαλή ριπή αέρα που μπορεί να σε στείλει με 52mm προφίλ :eek:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Ακριβώς! Εδώ με 23mm τροχούς νιώθω τους πλευρικούς, που με 52! Χαμός θα γίνεται, πανί στον άνεμο! o_O
Κατέβαινα το Κιθαιρώνα (τρομερή ανάβαση και κατάβαση) με 6-7 μποφόρ με 10χλμ/ω και έκλαιγα πάνω στο ποδηλατάκι, ο άνεμος ήθελα να σηκώσει το ποδήλατο κάτω από τα πόδια μου και να με πετάξει στο γκρεμό.
Ειδικά στις στροφές ξεκουμπωνα κιόλας μη με' βρει το κακο...
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Πόσα κιλά είσαι Χρήστο; Απο βατόμετρο τα Watt ή απ'το στραβα;

Ωραίος! Εγώ θα πάω για indoors προπόνηση σε λίγο - δυνατή προπόνηση με IF 0.96!

Για τις επόμενες δύο εβδομάδες (αρχής γενομένης από σήμερα), έχω προγραμματίσει να κάνω έξι προπονήσεις και στις 07/01/2020 θα ξεκινήσω την πρώτη specialty (ειδίκευση) περίοδο προπονήσεων. Οι προπονήσεις θα είναι συνδυασμός προπονήσεων υψηλής έντασης και αντοχής, αλλά πιο σύντομες από το συνηθισμένο - προσανατολίζομαι σε 2 προπονήσεις υψηλής έντασης των 45 λεπτών και 1 προπόνηση αντοχής ανά εβδομάδα. Οι προπονήσεις θα γίνουν καθαρά για σκοπούς "συντήρησης", έτσι ώστε να "μπω" στην specialty με "ζεστά πόδια" κι όχι μετά από απραξία δύο εβδομάδων.

Το Σάββατο που μας πέρασε, ολοκλήρωσα τις προπονήσεις της φάσης "Build" (block 8 εβδομάδων προπονήσεων * 3 προπονήσεις/εβδομάδα). Στην πραγματικότητα - και λόγω ασταθούς προγράμματος, σε προσωπικό επίπεδο και διαφόρων ιδιάζουσων συνθηκών - "αγωνίστηκα" για να ολοκληρώσω το πρόγραμμα. Ο "κανόνας" των τριών προπονήσεων/εβδομάδα σπανίως τηρήθηκε. Υπήρξαν εβδομάδες που έκανα μία προπόνηση, εβδομάδες που έκανα τέσσερις, ημέρες που έκανα διπλή προπόνηση. Κάποιες νύχτες κοιμόμουν ικανοποιητικά (6 -6.5 ώρες), κάποιες άλλες μη ικανοποιητικά. Το θετικό είναι ότι κατάφερα κι ολοκλήρωσα το πρόγραμμα στην καταληκτική ημερομηνία (Σάββατο 21/12) κι είμαι ικανοποιημένος με τον εαυτό μου.
Trainerroad, συνφορουμίτη;
 



Μηνύματα
135
Reaction score
126
Of course!
Ωραίος :) εγω ειμαι ήδη στο δευτερο σετ προπονησεων στο εργόμετρο, αν και δε βλέπω να γινεται δουλειά. Βέβαια, εχω κάκιστο αερόβιο, ίσως γι'αυτο :(

72-73 κιλά, ξέρω γιατί ρωτας, όχι δεν είναι τα κιλά.
Τα watt από στράβα
Τα βαττ απ'το στράβα, δεν λένε και πολλά, ΑΛΛΑ και πάλι, είσαι τούμπανο, οπως και να έχει...Είσαι και αδύνατος, οπότε και 230 ναναι (παράδειγμα) πάλι θηρίο είσαι! Αλλωστε φαινεται απ'τους χρόνους σου που βλέπω στο στράβα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Τα βαττ απ'το στράβα, δεν λένε και πολλά, ΑΛΛΑ και πάλι, είσαι τούμπανο, οπως και να έχει...Είσαι και αδύνατος, οπότε και 230 ναναι (παράδειγμα) πάλι θηρίο είσαι! Αλλωστε φαινεται απ'τους χρόνους σου που βλέπω στο στράβα!
Ναι σαν μπούσουλας στο στράβα τα κοιτάω και εγώ τα watt, στο άλλο ποδήλατο έχω βατόμετρο αλλά δεν το πολύ καβαλάω.
Το κίτρινο ultegra που μοστραρω συνήθως έχει το πιο άκαμπτο πλαίσιο που έχω καβαλήσει και γι αυτό το λατρεύω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.619
Ωραίος :) εγω ειμαι ήδη στο δευτερο σετ προπονησεων στο εργόμετρο, αν και δε βλέπω να γινεται δουλειά. Βέβαια, εχω κάκιστο αερόβιο, ίσως γι'αυτο :(
Ποιο πρόγραμμα κάνεις και γιατί δεν βλέπεις να γίνεται δουλειά;
Na σημειωθεί πως εχω 3 μηνιαίες δωρεάν προσκλήσεις για Trainerroad, για όποιον θέλει :)
Κι εγώ. Μάλιστα, όταν ήταν τραυματίας ο @bretsos του είχα προτείνει να του δώσω μία, σε περίπτωση που έκανε αποκατάσταση σε trainer, αλλά έφαγε μπάμιες και μου έκλασε στα μούτρα! :lol:

Οπότε, οι προσκλήσεις είναι διαθέσιμες!
 


Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ποιο πρόγραμμα κάνεις και γιατί δεν βλέπεις να γίνεται δουλειά;
Εκανα base phase, to mid volume 1 και τωρα ειμαι στη μεση του mid volume 2.

Το τηρώ σχεδον ευλαβικά. Ειχα ενα pause με το γάμο, αλλα οχι τπτ σοβαρό.

Και στο 2ο ramp test, ειχα μικρη βελτίωση στο ftp. Ισως και να μη πιέστηκα οσο θα έπρεπε, δε ξερω...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.619
Εκανα base phase, to mid volume 1 και τωρα ειμαι στη μεση του mid volume 2.

Το τηρώ σχεδον ευλαβικά. Ειχα ενα pause με το γάμο, αλλα οχι τπτ σοβαρό.

Και στο 2ο ramp test, ειχα μικρη βελτίωση στο ftp. Ισως και να μη πιέστηκα οσο θα έπρεπε, δε ξερω...
Υπομονή ρε, μετά το τέλος της base phase φαίνονται τα αποτελέσματα. Εγώ με το low volume κι είδα διαφορά!
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Είδα έναν τύπο σήμερα παραλιακή σε κάποια φάση να ποδηλατεί με τον κορμό τελείως όρθιο και να μην κρατάει το τιμόνι παρά έκανε πετάλι μόνο, τι υποδηλώνει αυτό, μαγκιά, επίδειξη, η ήθελε να ξεκουράσει το σώμα του;
Επίσης, ο πίσω τροχός του ποδηλάτου δεν είχε ακτίνες ήταν κλειστός, οι υπόλοιποι στο γκρουπ που ήταν έδειχναν "νορμάλ" ποδηλάτες.. :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.619
Όλο το base? Χαχαχα 5 μήνες εργομετρο θα κάνουμε!
Όχι ρε, τι 5 μήνες, 12 εβδομάδες είναι (3 μήνες). Μετά, στην build phase, έρχονται τα καλά! :neo:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Είδα έναν τύπο σήμερα παραλιακή σε κάποια φάση να ποδηλατεί με τον κορμό τελείως όρθιο και να μην κρατάει το τιμόνι παρά έκανε πετάλι μόνο, τι υποδηλώνει αυτό, μαγκιά, επίδειξη, η ήθελε να ξεκουράσει το σώμα του;
Επίσης, ο πίσω τροχός του ποδηλάτου δεν είχε ακτίνες ήταν κλειστός, οι υπόλοιποι στο γκρουπ που ήταν έδειχναν "νορμάλ" ποδηλάτες.. :p
Τα χέρια τα αφήνεις για να τα ξεκουρασεις, εγώ όταν το κάνω αυτό φωνάζω '' κοίτα μαμά, χωρίς χέρια!! :biggrin:
Κανένας που κάνει ποδήλατο στους ελληνικούς δρόμους και ειδικά στη Αθήνα δεν είναι νορμάλ Φάνη...
Έχεις και εσύ κάτι απορίες :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.619
Σε λίγο θα μας πεις ότι θα βγεις και στον δρόμο...:tongue:
Εσύ δεν είσαι καλός άνθρωπος... Στρίβεις το μαχαίρι στην πληγή...
(με φωνή Χλαπάτσα) Θα δεις τι θα πάθεις, θα σου δείξω εγώ!

Υ.Γ.: την πρώτη φωτογραφία από ποδηλασία στο δρόμο θα στην στείλω με pm να με θαυμάσεις και μετά θα την αναρτήσω εδώ!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.847
Μηνύματα
2.878.430
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top