Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.419
Reaction score
42.344
710 υψομετρικά με κλίση 6-13% για 10km σε 37:52 λεπτά και με κόντρα αέρα γύρω στα 4-5 μποφόρ.
Με τον αέρα στη πλάτη στο κατήφορο χρειάζεσαι άγκυρα για να σταματήσεις :biggrin:
Η ομορφιά όμως κόβει τη ανάσα!!
Screenshot_20191228-154729_Active-01.jpeg


20191228_144530.jpg


20191228_144243-01.jpeg


20191228_144506.jpg


20191228_150113-01.jpeg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Με τέτοια κλίση και με ευνοϊκό άνεμο στον κατήφορο απορώ πώς έπιασες μόνο 64 max speed, είχες πέσει συνεχώς πάνω στα φρένα ε;; :biggrin:
Υπέροχα τοπία!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.419
Reaction score
42.344
Με τέτοια κλίση και με ευνοϊκό άνεμο στον κατήφορο απορώ πώς έπιασες μόνο 64 max speed, είχες πέσει συνεχώς πάνω στα φρένα ε;; :biggrin:
Υπέροχα τοπία!
Είναι επικίνδυνο με ριπες ανέμου να το αφήσεις το ποδηλατάκι στο κατήφορο Φάνη, αυτά λέγαμε στη προηγούμενη σελίδα.
Στη κατηφόρα όλοι μπορούν να γράψουν χρόνο, στη ανηφόρα είναι το θέμα...
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Όχι ρε, τι 5 μήνες, 12 εβδομάδες είναι (3 μήνες). Μετά, στην build phase, έρχονται τα καλά! :neo:
Ρε συ...μήπως μπερδεύεσαι; Καλά είπα. 36 βδομάδες είναι!
Κάθε σετ έχει δύο μπλοκ των 6 βδομάδων.
2*6*3=36 βδομάδες.
710 υψομετρικά με κλίση 6-13% για 10km σε 37:52 λεπτά και με κόντρα αέρα γύρω στα 4-5 μποφόρ.
Με τον αέρα στη πλάτη στο κατήφορο χρειάζεσαι άγκυρα για να σταματήσεις :biggrin:
Η ομορφιά όμως κόβει τη ανάσα!!
View attachment 148779

View attachment 148781

View attachment 148780

View attachment 148782

View attachment 148783
Επειδή τη βρίσκεις με την ανηφόρα (βιτσιοζε) αν πας πότε Θάσο, να κάνεις την ανάβαση Κάστρου. 4-5χλμ στο 10-15-18%. Με τμήματα συνεχώς στο 15%+.

Θα γουστάρεις. Εγώ ούτε ξαναπαταω με ποδήλατο εκεί.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.419
Reaction score
42.344
Άκου Σταύρο μια ιστορία.
Πριν 10 χρόνια που ανέβηκα σε ποδήλατο (ένα τρεκινκ ktm Manhattan) για πρώτη φορά, στις ανηφόρες είχα μεγάλο θέμα...
Στο προηγούμενο σπίτι είχα μια ανηφόρα 6% για 500 μέτρα και χρειάστηκε πολλές φορές να κατέβω από το ποδήλατο και να τη ανέβω με τα πόδια.
Τότε νευρίασα άσχημα και υποσχέθηκα ότι πολύ γρήγορα θα δυναμώσω και δεν θα ξανά χρειαστεί να κατέβω από το ποδήλατο.
Το κτμ είχε 26 μπροστά και 32 πίσω τότε, τώρα έχω 39-27 στη κούρσα.
Αλλά ποδήλατα και τελείως διαφορετικές σχέσεις αλλά απλά το αναφέρω.
Αγαπώ ανηφόρες, ήταν υπόσχεση που εξελίχθηκε σε αγάπη, δυναμώνεις και μαθαίνεις το ποδήλατο που καβαλας καλύτερα, βρίσκεις τα όρια και τις αντοχές, εξελίσσεται συνέχεια η τεχνική και ανακαλύπτεις κάτι καινούριο!! :)
Το καλύτερο που έχω ακούσει σε ανηφόρες ήταν το '' ρε φίλε σου τελείωσε η μπαταρία και πας παντού με δίσκο'':roflmao:
Δίσκο έχω 53 πλέον αλλά και το 39 που βάζω στις καλές ανηφόρες είναι για ποδάρια...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ στο trekking η κοντύτερη είναι 24 μπροστά 34 πίσω (πάει κατευθείαν μετά το 27 σε 34 μάλλον για να ανεβαίνεις... γκρεμούς) αλλά στον Κρεμασμένο Λαγό έχει κάτι ανηφόρες με κλίση 14% + (σε κάτι απόμερα σημεία που έχουν χτίσει πάνω στο βουνό) και δεν έχουν στρώσει άσφαλτο αλλά μπετόν με χοντρό χαλίκι πού κάνει αυλακώσεις κάτι σαν κύματα για να μην κάνουν τσουλήθρα τα οχήματα σε περίπτωση πού βρέξει η χιονίσει, ε τα φτύνω αφού είμαι απροπόνητος και το κάνω με τα πόδια σε κάποια σημεία. :biggrin:


Χρήστο, 53-11 είναι η μακρύτερη που έχεις;
Την χρησιμοποιείς στην παραλιακή;
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.419
Reaction score
42.344
Τα τρεκινκ σαν γεωμετρία είναι λίγο κουραστικά, για μεγάλες αποστάσεις ο τρόπος που τοποθετεί τον αναβάτη είναι πολύ κουραστικά, για ανηφόρες είναι απίστευτα κουραστικά αφού όλο το βάρος του αναβάτη είναι στη πίσω μεριά.
Το δικό μου τρεκινκ το έχω με σχάρα και φτερά για κάνα σούπερ μάρκετ και καμία λαϊκή Φάνη.
Είναι καθαρά ποδήλατα αναψυχής και καθημερινότητας για μικρές αποστάσεις και δουλειές.
Χρήστο, 53-11 είναι η μακρύτερη που έχεις;
Την χρησιμοποιείς στην παραλιακή;
53-12 είναι η μακρύτερη σχέση αλλά ακόμα και σε ευθεία με ιδανικές συνθήκες είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις ρυθμό, εκτός και αν έχεις τον αέρα στη πλάτη.
Συνήθως τη χρησιμοποιώ σε ψιλό κατηφορικά κομμάτια ή γκρεμούς.
Στους τροχούς που έχω κυρίως για ανηφόρα έχω 11-28 κασέτα με 39-53 δισκοβραχίονα.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Ρε συ...μήπως μπερδεύεσαι; Καλά είπα. 36 βδομάδες είναι!
Κάθε σετ έχει δύο μπλοκ των 6 βδομάδων.
2*6*3=36 βδομάδες.
Τώρα κατάλαβα τι κάνεις.

Έχεις πάρει το sweet spot πρόγραμμα του base phase, έκανες το low volume, είσαι στο mid volume και θα κάνεις και το high volume. Οπότε ναι, έτσι βγαίνουν οι 36 εβδομάδες. Και διερωτούμαι:
ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ;;;;:o:lolsign:

Υποτίθεται ότι επιλέγεις ένα set από το base phase - αυτό που ταιριάζει με τους χρονικούς περιορισμούς σου - και όταν το τελειώσεις, προχωράς στο build phase! Δώδεκα εβδομάδες, "βγάζεις τον κώλο σου", τελειώνεις και προχωρας στην επόμενη φάση! Π.χ. εγώ που για διάφορους λόγους δεν μπορώ να κάνω πέραν των τριών προπονήσεων την εβδομάδα, επέλεξα το low volume, το τελείωσα και προχώρησα στο build phase! Εάν είχα παραπάνω χρόνο, θα επέλεγα ή το mid volume ή το high volume, αλλά όχι και τα δύο!!!

Εκτός κι αν έχεις τον άπειρο χρόνο (σε ζηλεύω, πραγματικά) κι είπες να κάνεις και τα τρία volumes του sweet spot, επειδή μπορείς! Τότε, παώ πάσο και μπράβο σου!
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Τώρα κατάλαβα τι κάνεις.

Έχεις πάρει το sweet spot πρόγραμμα του base phase, έκανες το low volume, είσαι στο mid volume και θα κάνεις και το high volume. Οπότε ναι, έτσι βγαίνουν οι 36 εβδομάδες. Και διερωτούμαι:
ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ;;;;:o:lolsign:

Υποτίθεται ότι επιλέγεις ένα set από το base phase - αυτό που ταιριάζει με τους χρονικούς περιορισμούς σου - και όταν το τελειώσεις, προχωράς στο build phase! Δώδεκα εβδομάδες, "βγάζεις τον κώλο σου", τελειώνεις και προχωρας στην επόμενη φάση! Π.χ. εγώ που για διάφορους λόγους δεν μπορώ να κάνω πέραν των τριών προπονήσεων την εβδομάδα, επέλεξα το low volume, το τελείωσα και προχώρησα στο build phase! Εάν είχα παραπάνω χρόνο, θα επέλεγα ή το mid volume ή το high volume, αλλά όχι και τα δύο!!!

Εκτός κι αν έχεις τον άπειρο χρόνο (σε ζηλεύω, πραγματικά) κι είπες να κάνεις και τα τρία volumes του sweet spot, επειδή μπορείς! Τότε, παώ πάσο και μπράβο σου!
Κοίτα...Εγώ πολύ νωρίς ξεκινάω το εργομετρο,γιατί ασπάζομαι με το κρύο έξω. Οπότε μπορείς να βρεις μέσα στη μέρα 1-1.5 ώρα για προπόνηση!
Έχει τύχει να κάνω και 12 το βράδυ.
Δεν έχω βέβαια παιδιά για να με κυνηγάνε και να τα κυνηγάω! Οπότε όταν τελειώνω από γραφείο κάνω συνήθως απόγευμα/βράδυ.
Φαντάσου έκανα και τη μέρα του γάμου χαχαχα

Υ.Γ, πάντως εγώ νόμιζα ότι πρέπει να τα τελειώσεις όλα! Μαλάκια μου...
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Για πείτε οι γνώστες... Έχω ενα singleάκι και θέλω να παρω ενα προπονητηριο για να κανω ποδήλατο στο σαλόνι τις βροχερες μέρες. Ποιό να πάρω:
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Για πείτε οι γνώστες... Έχω ενα singleάκι και θέλω να παρω ενα προπονητηριο για να κανω ποδήλατο στο σαλόνι τις βροχερες μέρες. Ποιό να πάρω:
Σίγουρα όχι tacx flux s η παρεμφερές διότι σε erg mode θα έχεις θέμα με single speed. Αν όχι και το δουλεύεις σε "καρφωτη" resistance, τότε ναι.
Εάν πάλι θέλεις κάτι απλό, χωρίς μπλιμπλικια, προγράμματα, κτλ και απλά προπονήσαι με παλμούς, θα πάρεις ένα απλό και τελος. Στυλ tacx τ2500 κτλ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Υ.Γ, πάντως εγώ νόμιζα ότι πρέπει να τα τελειώσεις όλα! Μαλάκια μου...
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Όχι ρε φίλε, ένα κάνεις και προχωράς στην επόμενη φάση! Πάντως,
tacx flux s
Αυτό έχεις; Μια χαρά φαίνεται! Εγώ "παίζω" με το Elite Real E-Motion b+" rollers.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Όχι ρε φίλε, ένα κάνεις και προχωράς στην επόμενη φάση! Πάντως,

Αυτό έχεις; Μια χαρά φαίνεται! Εγώ "παίζω" με το Elite Real E-Motion b+" rollers.
Θα στο αναλύσω αύριο γιατί βαριέμαι να γράφω απ το τάμπλετ! Δεν είναι όλα ρόδινα ως φαίνονται!
 

Μηνύματα
15.072
Reaction score
20.887
εχω μια απορια (δεν θυμαμαι αν την εχω ξαναθεσει)
γιατι τα ποδηλατα εχουν μπροστινο φρενο στο αριστερο χερι;
θυμαμαι οτι τα πρωτα μου ποδηλατα (80-90s) ειχαν τα φρενα "κανονικα" δεξι μπροστα οπως τα μηχανακια.

εμενα δε με βολευει βεβαια το αριστερο μπροστα και στα ποδηλατα που πηρα εσχατως τα εχω κανει τραμπα (και στα παιδια και στο κοριτσι)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.810
Reaction score
83.819
εχω μια απορια (δεν θυμαμαι αν την εχω ξαναθεσει)
γιατι τα ποδηλατα εχουν μπροστινο φρενο στο αριστερο χερι;
θυμαμαι οτι τα πρωτα μου ποδηλατα (80-90s) ειχαν τα φρενα "κανονικα" δεξι μπροστα οπως τα μηχανακια.

εμενα δε με βολευει βεβαια το αριστερο μπροστα και στα ποδηλατα που πηρα εσχατως τα εχω κανει τραμπα (και στα παιδια και στο κοριτσι)

Έχει να κάνει με τη χρήση του χεριού για σινιάλο στροφής του ποδηλάτου. Στις χώρες που οδηγούμε δεξιά το σήμα γίνεται με το αριστερό χέρι. Είναι λοιπόν πιο ασφαλές το δεξί χέρι που θα κρατάει το τιμόνι να χειρίζεται το πίσω φρένο. Στις υπόλοιπες χώρες που οδηγούν δεξιά ισχύει το αντίθετο.

Φυσικά, ο καθένας μπορεί να το αλλάξει όπως τον βολεύει.
 

Μηνύματα
15.072
Reaction score
20.887
αν ειναι αυτος ο λογος μονο δεν το βρισκω και πολυ πετυχημενο

πιστευω οτι οι δεξιοχειρες θα πρεπει να εχουν το μπροστινο στο καλο χερι για να εχουν καλυτερο ελεγχο στο οποιο πιθανο μπλοκαρισμα. επιπλεον θεωρω το ποδηλατο φυσικη συνεχεια της μηχανης (η το αναποδο) αρα ειναι λιγο ανωμαλη η μεταβαση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.419
Reaction score
42.344
Το μπροστά φρένο στα ποδήλατο σε συνθήκες καλής πρόσφυσης ποτέ δεν θα μπλοκάρει, είναι τόσο δυνατό γιατι βάζει το βάρος του αναβάτη μπροστα και συνηθως ρίχνει τον οδηγό με τη κεφάλα κάτω.
Μια άλλη θεωρία θέλει τη διάταξη αυτή των φρένων για αποφυγή τραυματισμού σε φρένα πανικού.
Υπαρχει λυσει ως τόσο για εκτόνωση δύναμης σε φρένο πανικού και μαζί έρχεται και ο καλύτερος έλεγχος τοποθετώντας αυτό το μπιμπλίκι.
Shimano sm-pm70 power modulator

9123_00_d.jpg

Στο καθημερινό ποδήλατο έχω το μπροστά φρένο στο δεξί χέρι και με αυτό το εξάρτημα έχω δύναμη και έλεγχο στο μπροστά φρένο, χωρίς αυτό είναι τόσο δυνατό το φρένο που σκοτώνονται ακόμα και εγώ που γνωρίζω το ποδήλατο.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.072
Reaction score
20.887
τα παλια τα χρονια (οταν ημουν 16) ειχα απολυτο ελεγχο μπροστινου φρενου
σταματαγα με εντο σε ανοιγμενη πορτα απο ταξι (που ως γνωστον μονο προβλεψιμες δεν ειναι)
αλλα και παλι με το αριστερο πιστευω ειναι τρις χειροτερο να προσπαθεις να μην τουμπαρεις ενω με το πισω φρενο λογω γεωμετριας δε θα σταματησεις ποτε
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Θα στο αναλύσω αύριο γιατί βαριέμαι να γράφω απ το τάμπλετ! Δεν είναι όλα ρόδινα ως φαίνονται!
για να μη ξεχάσω:

Το εν λόγω εργόμετρο και απ'οσο διαβαζω ολα αυτού του τύπου της Tacx έχουν ένα "θέμα". Για να ειναι smooth to ERG mode τους, πρεπει να αλλάζεις ταχύτητες! Εχει ένα διαγραμμα, που δειχνει τα watts που παράγονται και τι συνδυασμό ταχυτήτων πρεπει να έχεις.
Το οποιο ειναι ΜΕΓΑ σφάλμα. Διοτι, ποιος ο λόγος να αγοράζει κανείς ERG εργόμετρο, αν ειναι να κάθεται να αλλάζει ταχύτητες;;;
Γι'αυτο δε θα ξαναγοράσω TACX στη ζωή μου.
Βέβαια, το παλιότερο ΤACX μου, το VORTEX που μπαίνει και ο πίσω τροχός πίσω, δεν είχε τέτοια θέματα

Οσο ζείς μαθαίνεις :)

Σε ERG mode, απ'οσο διαβαζω τα ΕΛΙΤΕ ειναι τα τοπ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Δεν ξέρω αν είναι top γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Μέχρι στιγμής, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (φτου να μην το ματιάσω!). Πάντως και στο δικό μου, σε Erg mode κάποιες φορές - ειδικά όταν τα Watts ανεβαίνουν αρκετά κι απότομα - χρειάζεται να αλλάξω ταχύτητα. Δεν το βλέπω ως μειονέκτημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.417
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top