Ενισχυτής για Harbeth P3ESR

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Καλησπέρα!

ΟΚ το θέμα έχει συζητηθεί πολύ, εδώ και αλλού, αλλά επανέρχομαι γιατί ξέρω ότι πολλοί έχετε μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Με budget έως 2.000 ευρώ, ποιές είναι οι προτάσεις σας για ολοκληρωμένους για να οδηγήσουν τα Harbeth P3;

Όχι λάμπα, όχι ολιγόβατοι, όχι vintage, ιδανικά με καλό MM phono built-in. Θέλω κάτι γλυκόηχο για ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις.

Το δικό μου shortlist είναι:
- LFD
- Sonneteer Alabaster
- Sugden α21se
- Τι άλλο πρέπει να ακούσω πριν αποφασίσω;

Υπάρχον σύστημα: Harbeth P3ESR, προ+τελικός Musical Fidelity A3.2, CD Micromega Stage 3, Thorens TD160 με Shure M97xe, phono MF Lx2-lps, Tuners Yamaha T-1 και Sanyo Plus T35, καλώδια ηχείων Van De Hul, interconnects όλα Blue Jeans RCA

Μουσικές προτιμήσεις: Rock/pop 60%, ελληνικά 20%, jazz 10%, κλασσική 10%

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!
 
Last edited:



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ θα πω τη βλακεία μου και εσύ κάνε ότι νομίζεις.
Κοιτάζοντας λίγο τα χαρακτηριστικά των ηχείων είδα ότι δεν έχουν απαιτήσεις.
Χωρίς να τσεκάρω τα ενισχυτικά σου θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας από προ-τελικό σε ολοκληρωμένο μιας και τα ηχεία αν μη τι άλλο είναι ευκολο οδήγητα.
Κοίτα να μαζέψεις λίγο τον χώρο σου αν είναι αφρόντιστος με τα χρήματα που θες να διαθέσεις για ολοκληρωμένο και μετά βλέπεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η πρώτη μου επιλογή θα ήταν LFD και η δεύτερη hegel.
Επίσης οι πηγές σου, καλό θα ήταν να βελτιωθούν με προενισχυτή phono και Dac, σε δεύτερο χρόνο.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλημέρα και χρόνια πολλά κι από μένα!
Βλέποντας το setup σου, θα συμφωνήσω εν μέρει με τον @kanakiani και εν μέρει με τον @PeterMeni .
Η προτεραιότητα σου για να αναβαθμιστεί ο ήχος σου δεν είναι η αντικατάσταση ενός προ-τελικου με έναν ολοκληρωμένο, αλλά η αντικατάσταση της κεφαλής του πικάπ σου και του phono stage σου με κάτι ποιοτικότερο μιας και τα δύο είναι εισαγωγικά μοντέλα.
Για το Ντακ του micromega δεν έχω άποψη.
Εννοείται ότι και η βελτίωση του χώρου σου αν μπορείς να παρέμβεις θα σε βοηθήσει.
Η αντικατάσταση του ενισχυτή σου πιθανόν να είναι το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να βελτιώσει το ηχητικό αποτέλεσμα.
Αν πάντως επιμένεις σ αυτό, πρόσθεσε στη λίστα σου και τους lavardin, που πουλάει κιόλας κάποιος συμφορουμιτης και θα μπορούσες να τον ακούσεις.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Όχι λάμπα, όχι ολιγόβατοι, όχι vintage, ιδανικά με καλό MM phono built-in. Θέλω κάτι γλυκόηχο για ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις.

-
Kαλημέρα καί χρόνια πολλά .
Όλα ξεκινούν από εδώ .
Τί δεν σου αρέσει στον προ+τελικός Musical Fidelity A3.2 ;
Υπάρχει λόγος .......ή γιά να αλλάξει ή " διάθεση σου " .


-
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Όχι λάμπα, όχι ολιγόβατοι, όχι vintage, ιδανικά με καλό MM phono built-in. Θέλω κάτι γλυκόηχο για ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις.
.

Βασικά τις ευχές μου για "Καλή Χρονιά". Και επειδή δεν είναι καλό να τελειώνεις ένα χρόνο με τρία "όχι", ούτε ομοίως να αρχίζεις και έναν με τον ίδιο τρόπο, μη στερείς από τα καταπληκτικά - κατά την άποψή μου - ηχεία σου την δυνατότητα συνύπαρξής τους με έναν λαμπάτο ολιγόβατο vintage ενισχυτή ...χωρίς τουλάχιστον να έχεις μία ανάλογη εμπειρία σε "...ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις...". Κατά τα λοιπά θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου στο ερώτημα του Emmanouil 1964 "...Τί δεν σου αρέσει στον προ+τελικός Musical Fidelity A3.2; Υπάρχει λόγος .......ή γιά να αλλάξει ή " διάθεση σου "...". Χωρίς απάντηση σε αυτό μην πας πουθενά..
 
Last edited:


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το θεμα αυτό είναι μια καλη ευκαιρια να συζητηθεί το εάν υπαρχουν ματσαρισματα ενισχυτών με ηχεια η είναι άλλος ενας αστικος μυθος. Εχω ρωτησει κι εγω τέτοιες αποριες εχω προτεινει κι εγω συνδυασμούς από δικες μου εμπειριες η από διαβασματα στο δικτυο.

Ως αρχη εχω την εξης……. ενας σωστος ενισχυτης μαλλον είναι βεβαιο ότι θα ταιριαξει με ένα σωστο ηχειο.

Όταν πρωτοακουσα τον lfd (ο οποιος παρεπιπτοντως παιζει πολύ στα φορα για συνεργεια με τα harbeth) γυρισα το κεφαλι μου μαγνητισμένος. Επαιζε με ένα ζευγαρι Neat. Φοβερη μουσικοτητα και ξεκούραστος ηχος. Ειναι αυτος ο ηχος που σε τραβάει να μη μπορεις να σταματήσεις να ακους. Τοτε εβαλα στο μυαλο μου καποια στιγμη να παρω έναν. Πιστευω ότι θα ταιριαζει με παμπολλα ηχεια … μαλλον θα πρεπει να ψαξει καποιος να βρει καποιο να μην ταιριαζει. Μοναδικο μειονέκτημα η χαμηλη ισχυς. Είναι βεβαιο ότι με ένα ηχειο που κατεβαινει χαμηλα η αντισταση δεν θα καταφερει να αποδωσει. Υποτίθεται ότι τα Harbeth δεν κατεβαινουν χαμηλα αλλα δεν ξερω τι γινεται με το κρος με την παροδο του χρονου. Παντως προς το παρον οι αγοραστες του συνδυασμου αυτου δηλωνουν ικανοποιημένοι.

Με τον Hegel..... που είναι πολυδιαφημισμένοι. Ποιοτικα μηχανήματα με σταθερο δυναμικο ηχο. Δεν εχουν σε καμμια περιπτωση την μουσικοτητα του lfd και γενικα την πληθωρικοτητα του βρεττανικου ηχου. Αλλα οσοι εχουν τον συνδυασμο δηλωνουν ικανοποιημένοι. Παντως δεν θα ηταν επιλογή μου.

Εχω ακουσει καλα σχολια για τους Sonneteer , δεν τους εχω ακουσει με Harbeth αλλα δεν εχω λογο να πιστευω οτι δεν θα ταιριαζει.

Θα προτεινα να ριξεις μια ματια στον Exposure 3010. Πολύ δυναμικος ενισχυτης αρκετα ισχυρος για τα ηχεια αυτά. Βρεττανικος ηχος στο πιο μοντερνο. Και πολύ καλη τιμη για τετοιο ενισχυτη.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το θεμα αυτό είναι μια καλη ευκαιρια να συζητηθεί το εάν υπαρχουν ματσαρισματα ενισχυτών με ηχεια η είναι άλλος ενας αστικος μυθος. Εχω ρωτησει κι εγω τέτοιες αποριες εχω προτεινει κι εγω συνδυασμούς από δικες μου εμπειριες η από διαβασματα στο δικτυο.

Ως αρχη εχω την εξης……. ενας σωστος ενισχυτης μαλλον είναι βεβαιο ότι θα ταιριαξει με ένα σωστο ηχειο.

Όταν πρωτοακουσα τον lfd (ο οποιος παρεπιπτοντως παιζει πολύ στα φορα για συνεργεια με τα harbeth) γυρισα το κεφαλι μου μαγνητισμένος. Επαιζε με ένα ζευγαρι Neat. Φοβερη μουσικοτητα και ξεκούραστος ηχος. Ειναι αυτος ο ηχος που σε τραβάει να μη μπορεις να σταματήσεις να ακους. Τοτε εβαλα στο μυαλο μου καποια στιγμη να παρω έναν. Πιστευω ότι θα ταιριαζει με παμπολλα ηχεια … μαλλον θα πρεπει να ψαξει καποιος να βρει καποιο να μην ταιριαζει. Μοναδικο μειονέκτημα η χαμηλη ισχυς. Είναι βεβαιο ότι με ένα ηχειο που κατεβαινει χαμηλα η αντισταση δεν θα καταφερει να αποδωσει. Υποτίθεται ότι τα Harbeth δεν κατεβαινουν χαμηλα αλλα δεν ξερω τι γινεται με το κρος με την παροδο του χρονου. Παντως προς το παρον οι αγοραστες του συνδυασμου αυτου δηλωνουν ικανοποιημένοι.

Με τον Hegel..... που είναι πολυδιαφημισμένοι. Ποιοτικα μηχανήματα με σταθερο δυναμικο ηχο. Δεν εχουν σε καμμια περιπτωση την μουσικοτητα του lfd και γενικα την πληθωρικοτητα του βρεττανικου ηχου. Αλλα οσοι εχουν τον συνδυασμο δηλωνουν ικανοποιημένοι. Παντως δεν θα ηταν επιλογή μου.

Εχω ακουσει καλα σχολια για τους Sonneteer , δεν τους εχω ακουσει με Harbeth αλλα δεν εχω λογο να πιστευω οτι δεν θα ταιριαζει.

Θα προτεινα να ριξεις μια ματια στον Exposure 3010. Πολύ δυναμικος ενισχυτης αρκετα ισχυρος για τα ηχεια αυτά. Βρεττανικος ηχος στο πιο μοντερνο. Και πολύ καλη τιμη για τετοιο ενισχυτη.
Εxposure 3010S2D.

Αν το ψαξεις θα δεις οτι ειναι θεικος συνδυασμος.Πολυ πιο οικονομικη λυση απο Naim.Σε συγκριτικο απο HIFI Choice βγηκε πρωτος ανμεσα σε 5 παρομοιας αξιας.

Σταθερη αξια επισης και η Hegel.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- και εγώ NAIM ( όπως προαναφέρθηκε ) προτείνω . . . για κάποιους είναι must ο εν λόγω συνδυασμός
 


Μηνύματα
307
Reaction score
409
Εxposure 3010S2D.

Αν το ψαξεις θα δεις οτι ειναι θεικος συνδυασμος.Πολυ πιο οικονομικη λυση απο Naim.Σε συγκριτικο απο HIFI Choice βγηκε πρωτος ανμεσα σε 5 παρομοιας αξιας.

Σταθερη αξια επισης και η Hegel.
Τα συγκριτικά με το ...συμπάθειο έχουν ...κατακάψει πολύ κόσμο (και τσέπες ταυτόχρονα). Χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς θες θα καταντήσει καθημερινότητα η αλλαγή μηχανημάτων και ο Αη Βασίλης ...περνά από στενωπούς τον τελευταίο καιρό...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα συγκριτικά με το ...συμπάθειο έχουν ...κατακάψει πολύ κόσμο (και τσέπες ταυτόχρονα). Χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς θες θα καταντήσει καθημερινότητα η αλλαγή μηχανημάτων και ο Αη Βασίλης ...περνά από στενωπούς τον τελευταίο καιρό...
Εχεις δικιο οταν προκειται μονο για ακροασεις.

Εγω μιλαω για συγκριτικο μεσω μετρησεων.;)

Ο νηματοθετης μπορει απλα να το ψαξει.Ισως να ηταν hifi news.Δε ξερω αν ο Κοσμας HIFI εχει το λινκ στο σαιτ.

Νaim vs Exposure-ως συνηθως 0-1 στα φορουμ.
 
Last edited:







ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top