Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο




Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Σωστά και αναμενόμενα τα αποτελέσματα των δοκιμών σου. Βασικά επιβεβαιώνεις εμπειρικά ο,τι έγραψε ο μπουτχιας, που καλύπτει πλήρως τα δεδομένα και ως γνωστόν δεν χρειάζεται καν εμπειρική επιβεβαίωση, αλλά έχει κι αυτό το χαβαλε του. ;)

Προφανώς μονοφωνικά θα έχεις τα σαμπ, και ως γνωστόν η τοποθέτηση είναι σημαντική παράμετρος.
Αν μπορέσει να διαφοροποιηθεί λιγάκι ο λοβός τους με τοποθέτηση το ένα πάνω στο άλλο, θα παίξει και πιο καλά. Βεβαίως, μια τετράδα το ένα πάνω στο άλλο, θα κάνουν πιο σοβαρό αρεϊ. :)
Και να συμπληρώσω στα παραπάνω. Μονοφωνικά μεν τα subs, από 2 διαφορετικές εξόδους ήχου δε, για να μπορείς να τους δώσεις διαφορετικό delay ανάλογα την τοποθέτηση. Αλλιώς θα πρέπει να παίξεις πολύ αυστηρά στην τοποθέτηση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.990
Reaction score
20.514
Βεβαια δε θα ελεγα οχι να ειχα 2 ή 4-αλλα να ειναι ποιοτικα και οχι τα συνηθισμενα lo-fi που περνουν οι περισσότεροι στο φορουμ ως συνήθως!
Για πες, ποια subwoofers θεωρείς low-fi και για ποιο λόγο;
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.797
Για πες, ποια subwoofers θεωρείς low-fi και για ποιο λόγο;
Να, σαν αυτά τα φασαργιόζικα λοου φάι:


Μόνο για δεινόσαυρους κάνουν, σκέτη φασαρία.

Υπ'οψιν, όποιος δεν έχει λεφτά, δε τα παίρνει.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για πες, ποια subwoofers θεωρείς low-fi και για ποιο λόγο;
Οταν τα "ηχειακια" μου και ο ενισχυτης μου κανουν 3χιλιαρικα,πιστευω πρεπει να δωσω τουλαχιστον τοσα για ενα καλο ζευγος σαμπ.Πολλοι στο φορουμ προτεινουν καποια των λιγων εκατονταδων Ευρω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.990
Reaction score
20.514
Οταν τα "ηχειακια" μου και ο ενισχυτης μου κανουν 3χιλιαρικα,πιστευω πρεπει να δωσω τουλαχιστον τοσα για ενα καλο ζευγος σαμπ.Πολλοι στο φορουμ προτεινουν καποια των λιγων εκατονταδων Ευρω.
Άρα, για σένα, το low-fi και το Hi-Fi διαφέρουν μόνο στην τιμή. Μάλιστα.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγω απο την αλλη που ακουσα καποια κομματια αναφορας μου με subs,δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα ή οτι μου λειπουνε.Σιγουρα παιζει ρολο το ειδος της μουσικης.

Βεβαια δε θα ελεγα οχι να ειχα 2 ή 4-αλλα να ειναι ποιοτικα και οχι τα συνηθισμενα lo-fi που περνουν οι περισσοτεροι στο φορουμ ως συνηθως!

Σωστος!Δεν ειπα εγω οτι δεν βαραει μποτα κατω απο τους 60 και ουτε οτι τα ηχεια πρεπει να κοβουν στα 60 με 60 db/oct...Μια χαρα ακουγεται.


Οι περισσότεροι παίρνουν svs και xtz από 700 - 2000€, αν είναι lo-fi αυτά πόσα πρέπει να δώσει κάποιος;; :idk:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οι περισσότεροι παίρνουν svs και xtz από 700 - 2000€, αν είναι lo-fi αυτά πόσα πρέπει να δώσει κάποιος;; :idk:
Σε αυτες τις τιμες,αν ειναι ανα κομματι,ακουγονται καλα.Προσθεσε τωρα και εναν καλο ισοσταθμιστη...

Ο λογος ειναι χρηματικος που δεν κανω ακομα το βημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.073
Γιάνννης 3000€ μόνο τα 2 Sub ή και ισοστάθμιση μέσα;

Αν θες και ισοστάθμιση αναγκαστικά θα πάρεις "lo-fi", dear.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.797
Το hi-fi έχει συγκεκριμένες βασικές αρχές, ξεκινώντας από το τρίγωνο ακρόασης.

Όσοι κοβεστε από κει, δε χρειάζεται να συμμετέχετε καν.

Φυσικά, δε χρειάζεται να πω τα υπόλοιπα βασικά του hi-fi, ε;

Παρακαλώ, περάστε έξω.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάνννης 3000€ μόνο τα 2 Sub ή και ισοστάθμιση μέσα;

Αν θες και ισοστάθμιση αναγκαστικά θα πάρεις "lo-fi", dear.
Μονο σαμπ.Νομιζω ενας καλος ισοσταθμιστης-dac ειναι ο Τρινοβ ή κατι εστω λιγο φθηνοτερο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
εγω ονειρευομουν αυτο το ελληνικο φορουμ καποτε να γεμιζε με μετρησεις απο τα ηχοσυστηματα οσων εχουν δυο σαμπ(μεχρι τωρα δεν ειδα καποιον...εκτος καποιων ακριβων συστηματων) και να αφησουμε τα χαζα.
Αν δεις στο θέμα "πολλές ερωτήσεις" έχω ανεβάσει άπειρες κατά την διάρκεια του στησίματος και δεν νομίζω ότι το δικό μου σύστημα είναι "ακριβό". Δεν είναι φθηνό βέβαια για τα δεδομένα μου και έχω φτύσει αίμα για να το φτιάξω απλώς νομίζω ότι είναι πάαααααααρα πολύ φθηνότερο από διάφορα συστήματα που υπάρχουν στην κοινότητα. Έχω στο μυαλό μου να γράψω μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση (όχι του συστήματος) αλλά κυρίως των σημειώσεων μου κατά την διάρκεια του στησίματος που πιθανολογώ ότι μπορεί να έχουν αξία και για άλλους "άσχετους" σαν και εμένα.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..
Το ηχείο σου η εταιρεία - μετά από έρευνες χρόνων - το πουλάει με σαουμπ;
Γιατί εάν το πουλά χωρίς
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα... με πολλά λεφτά βεβαίως-βεβαίως!!!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το hi-fi έχει συγκεκριμένες βασικές αρχές, ξεκινώντας από το τρίγωνο ακρόασης.

Όσοι κοβεστε από κει, δε χρειάζεται να συμμετέχετε καν.

Φυσικά, δε χρειάζεται να πω τα υπόλοιπα βασικά του hi-fi, ε;

Παρακαλώ, περάστε έξω.
Ευχαριστώ.


Ποιός δεν τηρεί το τρίγωνο;
Δώστους στυγνά...:vinsent:
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Δηλαδη υπονοεις οτι ο Τρινοβ ο επτακαναλος παιζει μερα με νυχτα σε σχεση με το υπερ-πουριστικο Qutest των €1500;

Ή οτι το 7καναλο minidsp παιζει το ιδιο με το Qutest?
Μη σου φανεί παράξενο αν παίξει και καλύτερα δεδομένης της ισοστάθμισης. Εγώ πάντως τα έχω πάρει στα σοβαρά αυτά τα διαολάκια.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.697
Μηνύματα
2.870.218
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top