Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δε βαριέσαι.. έχουμε γεμίσει θύματα.

Χαρά στους ξύπνιους που δε πχιάνονται κώτσοι.

Το εις διπλούν θύμα που άνοιξε το θρεντ, καλό θα ήταν να έχει ακριβώς ίδια σαμπ, λόγω λοιπού εξοπλισμού.

Ίσως είναι καλή ιδέα να βάλει το ένα αγγελία, και όταν φύγει να πάρει ένα ακριβώς ίδιο. Οι όποιες μικροδιαφορές μεταξύ των 2 σαμπ, δεν μπορούν να διορθωθούν με τον υπάρχον εξοπλισμό.
Ακριβώς χρειάζεται πανομοιότυπα τεμάχια.Και με αυτήν την προϋπόθεση μπορούμε να επιστρέψουμε στο αρχικό ζητούμενο:
ναι... το ρώτησα έτσι γενικά (αν μπορεί βέβαια να γενικευτεί...) διότι δεν έχω και το καλύτερο στήσιμο/χωροταξία (κυρίως γιατί δεν είμαι συμμετρικά στο δωμάτιο) αλλά δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να αλλάξει...

Είμαι κάπως έτσι:

View attachment 150377

-Οι δορυφόροι είναι: KRK 6 G3
-Τα subs είναι τα KRK 10S (το ένα είναι πιο ...φρέσκια έκδοση αλλά μάλλον μπορούν να θεωρηθούν ίδια... τα specs τους διαφέρουν ελάχιστα... μοιράζονται ίδια καμπίνα και πιθανότατα και woofer, η βασική τους διαφορά είναι πως το ένα έχει ενισχυτή AB και το άλλο D)
...
Όλα γίνονται για τη μουσική.
1578939768702.png

Η έδρα με τους δορυφόρους θα μπορούσε να διευθετηθεί κατά μήκος της πλευράς με διάσταση 3,45 μέτρα απέναντι από το κρεβάτι..Κάθε sub να κροσαριζόταν με τον αντίστοιχο δορυφόρο (δεξί-αριστερό) και να τοποθετούνταν κολλητά στον τοίχο της ίδιας πάντα πλευράς (3,45).Τα ακουστικά κέντρα καθενός sub ν'απέχουν 86 εκατοστά μέτρου από το αντίστοιχο σ'εκείνη την περίπτωση όμορο πλευρικό τοίχωμα (το εκτεινόμενο σε 3,60 μέτρα δηλαδή) και αναμεταξύ τους απόσταση 172 εκατοστά.

Χρειάζεται οπωσδήποτε και φίλτρο ισοστάθμισης για την παρουσία των δορυφόρων επί της έδρας αντί ελεύθερων σε βάσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Άσχετο με sub αλλά είδα πως χρησιμοποιείς equalizer APO και χθες το πέρασα να το δοκιμάσω σαν DRC. Η βασική μου ερώτηση: δεν έχει χωριστά τα κανάλια L & R ώστε να βάλεις διαφορετικά φίλτρα, μόνο ένα στέρεο φίλτρο μπορείς να περάσεις?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Άσχετο με sub αλλά είδα πως χρησιμοποιείς equalizer APO και χθες το πέρασα να το δοκιμάσω σαν DRC. Η βασική μου ερώτηση: δεν έχει χωριστά τα κανάλια L & R ώστε να βάλεις διαφορετικά φίλτρα, μόνο ένα στέρεο φίλτρο μπορείς να περάσεις?
Κάνε μια δοκιμή έτσι:
lr.JPG


Εγώ βγάζω stereo φίλτρο από το REW, δε χρειάστηκε να το κάνω έτσι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κάνε μια δοκιμή έτσι:
View attachment 150442

Εγώ βγάζω stereo φίλτρο από το REW, δε χρειάστηκε να το κάνω έτσι.
Λοιπόν το πέρασα χθες και το δοκίμασα λίγο, βρήκα πως είναι δύσχρηστο και χαμηλών δυνατοτήτων. Όμως με αυτό το screenshot που μου έδειξες άλλαξα γνώμη κι εκεί που ήμουν έτοιμος να το παρατήσω θα του δώσω μία ευκαιρία. Εξακολουθεί να είναι δύσχρηστο φυσικά αλλά μπορεί κάποιος να κάνει πολλά πράγματα.

Δεν είναι σωστό να έχεις ένα L&R φίλτρο, ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν είναι συμμετρικός ο χώρος σου. Πρέπει να έχεις ξεχωριστά L και R φίλτρα, δες το μόνο από άποψη balance.

Θα παίξω λίγο με το eq apo με σκοπό να δω πως (αν) μπορεί κάποιος να αποφύγει το dirac ή έτοιμες λύσεις σε σύστημα windows. Γνωρίζεις άλλη παρόμοια λύση? Θα επανέλθω πάντως.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Λοιπόν το πέρασα χθες και το δοκίμασα λίγο, βρήκα πως είναι δύσχρηστο και χαμηλών δυνατοτήτων. Όμως με αυτό το screenshot που μου έδειξες άλλαξα γνώμη κι εκεί που ήμουν έτοιμος να το παρατήσω θα του δώσω μία ευκαιρία. Εξακολουθεί να είναι δύσχρηστο φυσικά αλλά μπορεί κάποιος να κάνει πολλά πράγματα.

Δεν είναι σωστό να έχεις ένα L&R φίλτρο, ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν είναι συμμετρικός ο χώρος σου. Πρέπει να έχεις ξεχωριστά L και R φίλτρα, δες το μόνο από άποψη balance.

Θα παίξω λίγο με το eq apo με σκοπό να δω πως (αν) μπορεί κάποιος να αποφύγει το dirac ή έτοιμες λύσεις σε σύστημα windows. Γνωρίζεις άλλη παρόμοια λύση? Θα επανέλθω πάντως.
Ο συνδυασμός rew και rephase για δημιουργία φίλτρων δείχνει άκρως ενδιαφέρων, αλλά ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται η δουλειά στο rephase. Ή λύση βέβαια θα ήταν dirac και τέλος, αλλά αφού δεν με παίρνει αυτή τη περίοδο, τη ψάχνω όπως μπορώ καλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
να δω πως (αν) μπορεί κάποιος να αποφύγει το dirac ή έτοιμες λύσεις
Είναι λάθος το σκεπτικό.

Ψάχνεις απεγνωσμένα να βρεις τρόπο να αποφύγεις κάτι που φτιάχτηκε για να σου κάνει τη ζωή εύκολη..

Είναι σα να ψάχνεις να βρεις τρόπο να μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο και κινητό εν έτει 2020, και να βρεις άλογο γρήγορο για να σε πηγαίνει στη δουλειά και διακοπές με την οικογένειά σου, και σήματα καπνού για να επικοινωνείς με απομακρυσμένους φίλους σου..
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
off topic:
Είναι σα να ψάχνεις να βρεις τρόπο να μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο και κινητό εν έτει 2020, και να βρεις άλογο γρήγορο για να σε πηγαίνει στη δουλειά
Μέχρι εδώ γίνεται εύκολα στην Αθήνα :)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Είναι λάθος το σκεπτικό.

Ψάχνεις απεγνωσμένα να βρεις τρόπο να αποφύγεις κάτι που φτιάχτηκε για να σου κάνει τη ζωή εύκολη..

Είναι σα να ψάχνεις να βρεις τρόπο να μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο και κινητό εν έτει 2020, και να βρεις άλογο γρήγορο για να σε πηγαίνει στη δουλειά και διακοπές με την οικογένειά σου, και σήματα καπνού για να επικοινωνείς με απομακρυσμένους φίλους σου..
Ε, όχι, αποτυχημένη παρομοίωση θα έλεγα. Ψηφιακά φίλτρα και υπολογιστής. Δύσχρηστα ίσως, αλλά κάνουν δουλειά. Πόσο καλή δεν το ξέρω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Θα παίξω λίγο με το eq apo με σκοπό να δω πως (αν) μπορεί κάποιος να αποφύγει το dirac ή έτοιμες λύσεις σε σύστημα windows. Γνωρίζεις άλλη παρόμοια λύση? Θα επανέλθω πάντως.
Απαραίτητος φυσικά υπολογιστής ως πηγή/διαμετακομιστής.

Και μια ακόμα παρατήρηση...Έχω διαπιστώσει πως το ενσωματωμένο volume σε ψηφιακούς αναπαραγωγούς όπως λ.χ. το Foobar είναι προτιμότερο από τον αντίστοιχο ψηφιακό εξασθενητή σε διάφορα προσιτά DAC.Δηλαδή να χρησιμοποιούνταν τα τελευταία παρακάμπτοντας τη λειτουργία Pre και ρύθμιση volume από το ίδιο το player.
Ε, όχι, αποτυχημένη παρομοίωση θα έλεγα. Ψηφιακά φίλτρα και υπολογιστής. Δύσχρηστα ίσως, αλλά κάνουν δουλειά. Πόσο καλή δεν το ξέρω.
Αποδεκτά αποτελέσματα,εφόσον δεν θα είχε το setup εγγενή ζητήματα στη μεταβατική του απόκριση,εκτεταμένες κι έντονες ανισορροπίες μεταξύ δεξιού-αριστερού καναλιού κι εφόσον η ζητούμενη καμπύλη απόκρισης για το σύνολο θα προέκυπτε με μειωτικές επεμβάσεις τάξης ολίγων dB.
Ο συνδυασμός rew και rephase για δημιουργία φίλτρων δείχνει άκρως ενδιαφέρων, αλλά ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται η δουλειά στο rephase. Ή λύση βέβαια θα ήταν dirac και τέλος, αλλά αφού δεν με παίρνει αυτή τη περίοδο, τη ψάχνω όπως μπορώ καλύτερα.
Πότε είπαμε ότι θα προμηθευτείς sub έστω με ενσωματωμένο δικτύωμα κρος και υψιπερατή έξοδο προς τον τελικό σου ενισχυτή; Του Άη Γιάννη ποιας χρονιάς;
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ενα κοκκινο αλογο..
Για να είναι ενήμεροι κάποιοι ενδιαφερόμενοι ως προς τα ισχύοντα... :Α
1578999078962.png
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To dirac δεν εφαρμόζει κάποιο είδος μαγείας, είναι απλά ένας αυτοματοποιημένος τρόπος να γίνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με προγράμματα που υπάρχουν ελεύθερα στην αγορά. Σου δίνει επίσης την βέλτιστη λύση, αυτή που μέσα από πειράματα και δοκιμές θεωρούν οι developers του πως είναι η καλύτερη. Έχει μεγάλα μειονεκτήματα με κυριότερο πως δεν "τρέχει" σε pc. Όλοι οι χρήστες που έχουν σαν player win pc τι μπορούν να κάνουν?

Σημ. έχω dirac 8-) .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Δεν είναι σωστό να έχεις ένα L&R φίλτρο, ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν είναι συμμετρικός ο χώρος σου. Πρέπει να έχεις ξεχωριστά L και R φίλτρα, δες το μόνο από άποψη balance.
Κάπου σε χάνω εδώ :p
Κάνω ένα φίλτρο για το L και ένα για το R στο REW. Τα εξάγω από κει σαν ένα stereo φίλτρο και το χρησιμοποιώ στο REW. Συνεχίζω και έχω διαφορετικά φίλτρα ανά κανάλι.

Για να σου ανοίξω την όρεξη 2 screenshots ακόμα από το δικό μου APO:

Crossfeed για ακρόαση με ακουστικά:
crossfeed.PNG

Παραμετρικά φίλτρα για τα ακουστικά που τα κάνω όλα μαζί μετά import για ευκολη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτών.
990-1.png 990-2.png
To dirac δεν εφαρμόζει κάποιο είδος μαγείας, είναι απλά ένας αυτοματοποιημένος τρόπος να γίνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με προγράμματα που υπάρχουν ελεύθερα στην αγορά. Σου δίνει επίσης την βέλτιστη λύση, αυτή που μέσα από πειράματα και δοκιμές θεωρούν οι developers του πως είναι η καλύτερη. Έχει μεγάλα μειονεκτήματα με κυριότερο πως δεν "τρέχει" σε pc. Όλοι οι χρήστες που έχουν σαν player win pc τι μπορούν να κάνουν?

Σημ. έχω dirac 8-) .
Τρέχει σε PC αλλά κάνει 400 ευρα :p ενώ το APO είναι δωρεάν... διαλέγεις και κάνεις...


To APO είναι τόσο γαμάτο που είναι τρόπος να τρέχεις και το dirac αν θες!
apo-dirac.png
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κάπου σε χάνω εδώ :p
Κάνω ένα φίλτρο για το L και ένα για το R στο REW. Τα εξάγω από κει σαν ένα stereo φίλτρο και το χρησιμοποιώ στο REW. Συνεχίζω και έχω διαφορετικά φίλτρα ανά κανάλι.

Για να σου ανοίξω την όρεξη 2 screenshots ακόμα από το δικό μου APO:

Crossfeed για ακρόαση με ακουστικά:
View attachment 150475

Παραμετρικά φίλτρα για τα ακουστικά που τα κάνω όλα μαζί μετά import για ευκολη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτών.
View attachment 150477 View attachment 150478

Τρέχει σε PC αλλά κάνει 400 ευρα :p ενώ το APO είναι δωρεάν... διαλέγεις και κάνεις...
Γιατί δε βάζεις ξεχωριστά τα L και R στο APO? Γιατί να το κάνεις extract σαν στέρεο? Να μπορείς να έχεις ξεχωριστό gain ώστε να έχεις balance.

Τα PEQ για τα ακουστικά τα έφτιαξες μόνος σου ή είναι πρόταση από το internet?

Νόμιζα πως δεν υπάρχει dirac σε win.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To dirac δεν εφαρμόζει κάποιο είδος μαγείας, είναι απλά ένας αυτοματοποιημένος τρόπος να γίνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με προγράμματα που υπάρχουν ελεύθερα στην αγορά. Σου δίνει επίσης την βέλτιστη λύση, αυτή που μέσα από πειράματα και δοκιμές θεωρούν οι developers του πως είναι η καλύτερη. Έχει μεγάλα μειονεκτήματα με κυριότερο πως δεν "τρέχει" σε pc. Όλοι οι χρήστες που έχουν σαν player win pc τι μπορούν να κάνουν?

Σημ. έχω dirac 8-) .
Θα ΄΄τρέχει΄΄ όμως με οποιαδήποτε συνδεδεμένη πηγή σε επεξεργαστή που θα το είχε...ήδη ενσωματωμένο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα ΄΄τρέχει΄΄ όμως με οποιαδήποτε συνδεδεμένη πηγή σε επεξεργαστή που θα το είχε...ήδη ενσωματωμένο.
Ναι αλλά έχω ένα θέμα με τα "αποκλειστικά".
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
Για να είναι ενήμεροι κάποιοι ενδιαφερόμενοι ως προς τα ισχύοντα... :Α
View attachment 150476
.. σαμποταζ ... !!!

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Γιατί δε βάζεις ξεχωριστά τα L και R στο APO? Γιατί να το κάνεις extract σαν στέρεο? Να μπορείς να έχεις ξεχωριστό gain ώστε να έχεις balance.

Τα PEQ για τα ακουστικά τα έφτιαξες μόνος σου ή είναι πρόταση από το internet?
χμμ το τυχόν διαφορετικό balance που θα χρειαζόταν (λόγω ασυμμετρίας π.χ.) έχει ήδη ενσωματωθεί στα φίλτρα αφού είχαν ίδιο target curve όταν δημιουργήθηκαν.... από την άλλη, για τις σπάνιες περιπτώσεις κάποιων ηχογραφήσεων που θα ήθελαν λίγο "πείραγμα" στο balance, το κάνω με "κανονικό κουμπί balance" που έχει το audio interface (γίνεται και με το ΑΡΟ με μερικά κλικς παραπάνω αλλά σαν το "κουμπί" δεν έχει).

Τα PEQ για τα ακουστικά είναι από το internet.

Σημ. έχω dirac 8-) .
Οπότε αν δώσεις λίγο χρόνο και στο ημιαυτόματο/χειροκίνητο APO-REW και δεν εγκαταλείψεις γρήγορα, θα μπορέσεις να μας πεις μια γνώμη έστω και υποκειμενική για το αν αξίζει τα 400 ευρά το dirac για PC ή αν είναι καλύτερα να πάνε ...σε ένα sub ακόμη π.χ. :p
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top