Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι αλλά έχω ένα θέμα με τα "αποκλειστικά".
Πλην όμως,η ευελιξία επεμβάσεων που έχει το Dirac και στο πεδίο του χρόνου για δεδομένη ολική καμπύλη στην απόκριση δεν βρίσκεται αλλού εύκολα ή...προσιτά. :Α
.. σαμποταζ ... !!!

1579003851622.png

Killer...Monkey
Κάνε μια δοκιμή....
Κι ένα ακόμα στοιχείο που σε αφορά...Οι διαστάσεις του δωματίου σου είναι δυστυχώς παραπλήσιες.Και δεδομένων των τιμών που λαμβάνουν,αυτό σημαίνει σωρεία κοντινών μεταξύ τους ιδιορρυθμών με τιμές για θεμελιώδεις συνιστώσες γύρω από τα 50 Hz και αρμονικές σε ακέραια πολλαπλάσια αυτού.

Διαπιστώνεται επίσης συχνότητα αποκοπής σε ύψος ανώτερο των 45 Hz.Προτείνεται να έκανες δοκιμή φράζοντας με κάποιο μαλακό αφρώδες υλικό την έξοδο από τις διατάξεις ανάκλασης στα sub.
γτ δεν βαζετε μετρησεις εσεις με τα σαμπς.....
θελουμε μετρησεις......
Εσύ πιο πολύ θες...γεωτρήσεις.Κι επεξεργαστή.
Δεν ακολουθούν τα διάφορα setup ομοειδή χωροταξία και σύνθεση.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
χμμ το τυχόν διαφορετικό balance που θα χρειαζόταν (λόγω ασυμμετρίας π.χ.) έχει ήδη ενσωματωθεί στα φίλτρα αφού είχαν ίδιο target curve όταν δημιουργήθηκαν.... από την άλλη, για τις σπάνιες περιπτώσεις κάποιων ηχογραφήσεων που θα ήθελαν λίγο "πείραγμα" στο balance, το κάνω με "κανονικό κουμπί balance" που έχει το audio interface (γίνεται και με το ΑΡΟ με μερικά κλικς παραπάνω αλλά σαν το "κουμπί" δεν έχει).

Τα PEQ για τα ακουστικά είναι από το internet.


Οπότε αν δώσεις λίγο χρόνο και στο ημιαυτόματο/χειροκίνητο APO-REW και δεν εγκαταλείψεις γρήγορα, θα μπορέσεις να μας πεις μια γνώμη έστω και υποκειμενική για το αν αξίζει τα 400 ευρά το dirac για PC ή αν είναι καλύτερα να πάνε ...σε ένα sub ακόμη π.χ. :p
Το dirac αξίζει τα λεφτά του, μπορεί και όχι … Το θέμα πάντα είναι πόσο κοστολογεί ο καθένας τον ελεύθερο χρόνο του και πόσο "βαθιά" έχει σκοπό να φτάσει στο αντικείμενο. Το dirac είναι αυτόματο, ισοστάθμιση, φάση, impulse response κτλ όλα με τη μία. Επίσης δε σε αφήνει να το ψάξεις πολύ, σου λένε "το ψάξαμε εμείς για σένα που ξέρουμε καλύτερα". Από όλη αυτή τη διαδικασία λοιπόν κερδίζεις πολύ ή ακόμα και πάρα πάρα πολύ χρόνο. Τώρα πόσο αξίζει σε € αυτός ο χρόνος δεν μπορώ να σου πω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως γίνεται να έχεις στέρεο φίλτρο. Αν για παράδειγμα στο δεξί κανάλι έχεις ένα peg στους 600 κύκλους (με όποιες ρυθμίσεις) και στο αριστερό ένα στους 800 κύκλους, όταν θα τα βγάλεις σαν στέρεο δε θα υπάρξει αλληλεπίδραση? Αν το δεξί κανάλι (που σε σένα είναι κοντά στον τοίχο) έχει +2db από το αριστερό, πως αυτό θα ισορροπήσει σε στέρεο φίλτρο? Οκ λες τα συμπιέζεις σε ένα τάργκετ κέρβ στα 80db, όταν θα ενωθούν τα κανάλια σε ένα με τις αλληλεπιδράσεις στην ισοστάθμιση δε θα γίνει ένας μικρός χαμός? Καταλαβαίνω κάτι λάθος?
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Όπως το βλεπω εγώ τουλάχιστον, μια συσκευή που τρέχει dirac είναι προτιμότερη επειδή μπορεί να επεξεργαστεί και το σήμα που δέχεται στις εισόδους της, χρήσιμο αν δεν ακούμε μόνο απο το pc, εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρει. για όσο παίζω με κύρια πηγή το pc και μέχρι να με παίρνει για σοβαρό εξοπλισμό ( και όσο δεν έχω subs δηλαδή ), το προσπαθώ με τα φίλτρα του rew ( στο daphile εγώ για να μη μου τρώνε πόρους τα windows, άσχετα αν είναι σχετικά τουμπανάκι το Nuc ).

Πότε είπαμε ότι θα προμηθευτείς sub έστω με ενσωματωμένο δικτύωμα κρος και υψιπερατή έξοδο προς τον τελικό σου ενισχυτή; Του Άη Γιάννη ποιας χρονιάς;
Θα αργήσει λίγο παραπάνω απο όσο υπολόγιζα καθώς προέκυψαν άλλες...ανάγκες. Όταν γίνει όμως ( εύχομαι νωρίτερα απο όσο υπολογίζω ), θα γίνει με καλά κομμάτια και όχι ημίμετρα. ;) το καλό είναι ότι έχω υπομονή και μπορώ να περιμένω. Ε, κάτι κάνουν και τα φίλτρα, τουλάχιστον ακούω πολύ καλύτερα απο πριν.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@wnet και κάτι ακόμα που ξέχασα να γράψω πριν. Γιατί να έχεις το ίδιο target curve σε δεξί και αριστερό, μπορεί για παράδειγμα για να το "φτιάξεις" από τη στιγμή που μετρούν διαφορετικά να χρειάζεσαι διαφορετικό target curve. Εσύ αποτέλεσμα θέλεις να σου δώσουν ίδιο, δε σε ενδιαφέρει ο τρόπος με τον οποίο θα φτάσεις σε αυτό.

Σε ρωτάω γιατί θέλω να καταλάβω το λόγο που κατέληξες σε αυτή τη λύση κι όχι σε 2 φίλτρα, ένα για κάθε κανάλι. Ειδικά τώρα που έχεις 2 sub, άρα πλήρους φάσματος δεξί και αριστερό κανάλι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
χμμ... το target curve που λέω εγώ δεν είναι αυτό που λέει π.χ. ο costas_EAR συνέχεια.... (αν και θα μπορούσε)
Ας ονομάσουμε του Κώστα ...house curve για ευκολία...
Το target curve που αναφέρομαι εγώ είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα από τη χρήση των φίλτρων που θα διαλέξεις στο REW. Θα μπορούσε να είναι και flat και την ...house curve να τη βάλεις εκ των υστέρων στο ΑΡΟ με άλλο φίλτρο και να την πειράζεις κατά βούληση....
Βασικά έτσι το κάνω, με το REW πάω flat και μετά έχω 2-3 house curves στο ΑΡΟ και τις αλλάζω κατά βούληση.
(π.χ. με loudness για χαμηλότερες στάθμες)

pred.png


Βασικά μάλλον εγω θα πρέπει να πάψω να το λέω target curve αλλά οκ....
Κάποτε ενσωμάτωνα και την ...house curve στα ίδια φίλτρα και μου έμεινε....
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
το ενα ειναι πριν και το αλλο μετα;
με 2 σαμπ;
οι μετρησεις ειναι 1/6 smoothing?!
Όχι ακριβώς, είναι "πριν" και κάποια πρόβλεψη για το "μετά" κατά τη διάρκεια κάποιων δοκιμών...

Στην πράξη, αφού θες να δεις πριν και μετά (και μετά την εφαρμογή κάποιας επιθυμητης target curve) είναι κάπως έτσι (1/6 smoothing - 2 subs):

b-a.png
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ποιός δεν τηρεί το τρίγωνο;
Δώστους στυγνά...:vinsent:
Η πλάκα είναι ότι δεν χρειάζεται να τηρείς ακριβώς αυτό που αναμασούν εδώ αρκετοί ως "τρίγωνο" :p Μπορείς να είσαι και πιο κοντά ή πιο μακριά ;)


Σελίδες 9-10.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η πλάκα είναι ότι δεν χρειάζεται να τηρείς ακριβώς αυτό που αναμασούν εδώ αρκετοί ως "τρίγωνο" :p Μπορείς να είσαι και πιο κοντά ή πιο μακριά ;)


Σελίδες 9-10.
Σωστα.Αλλα το ξαναλεω οτι μια φωτο θα βοηθουσε να δωσουμε στοχευμενες συμβουλες και αν ειναι πρακτικο για τον ιδιο,να εφαρμοστουν!
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Η πλάκα είναι ότι δεν χρειάζεται να τηρείς ακριβώς αυτό που αναμασούν εδώ αρκετοί ως "τρίγωνο" :p Μπορείς να είσαι και πιο κοντά ή πιο μακριά ;)


Σελίδες 9-10.
Βέβαια, για να έχεις 60 μοίρες στη κορυφή του τριγώνου ( άρα 30 μοίρες η διχοτόμος ), πρέπει να έχεις 60 μοίρες κάθε γωνία της βάσης. Μήπως αυτό είναι ο ορισμός του ισόπλευρου τριγώνου, με μια μικρή επιτρεπτή απόκλιση;
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Βέβαια, για να έχεις 60 μοίρες στη κορυφή του τριγώνου ( άρα 30 μοίρες η διχοτόμος ), πρέπει να έχεις 60 μοίρες κάθε γωνία της βάσης. Μήπως αυτό είναι ο ορισμός του ισόπλευρου τριγώνου, με μια μικρή επιτρεπτή απόκλιση;
Το κυκλάκι των 0,7 μέτρων που έχει μέσα τα κεφαλάκια, είναι η απάντηση ;)
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Το κυκλάκι των 0,7 μέτρων που έχει μέσα τα κεφαλάκια, είναι η απάντηση ;)
Και στο κέντρο αυτού του κυκλακίου, αναφέρει τη θέση ακρόασης αναφοράς. Πέραν τούτου, για να πετύχεις τόσο μεγάλο sweet spot πρέπει να έχεις πολυ καλά φτιαγμένο χώρο ( παθητικά ή ενεργητικά ή και τα δύο ).
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Και στο κέντρο αυτού του κυκλακίου, αναφέρει τη θέση ακρόασης αναφοράς. Πέραν τούτου, για να πετύχεις τόσο μεγάλο sweet spot πρέπει να έχεις πολυ καλά φτιαγμένο χώρο ( παθητικά ή ενεργητικά ή και τα δύο ).
Πως το συμπεραίνεις αυτό;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@wnet στα convolution filters που έφτιαξες έχεις συμπεριλάβει διόρθωση φάσης? Διάβασα το ΣΚ και το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
@wnet στα convolution filters που έφτιαξες έχεις συμπεριλάβει διόρθωση φάσης? Διάβασα το ΣΚ και το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.
Όχι...
Πρέπει να κάνεις import ta φίλτρα του REW στο rephase για αυτό, αλλά δε μπορώ να σε διαφωτίσω και πολύ γιατί δεν αφιέρωσα και πολύ χρόνο στη μελέτη.... έχω βάλει το χώρο σε προτεραιότητα με σκοπό να χρησιμοποιήσω όσο λιγότερα φίλτρα μπορέσω...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Μια τοποθέτηση που θα ήθελα να δοκιμάσεις, είναι το δεύτερο σαμπ επάνω στο πρώτο, και τα δύο στη γωνία.
εεε... ακριβώς πάνω στο πρώτο δεν είναι αλλά είναι περίπου στη μέση του ύψους του δωματίου...

Δε μέτρησα ακόμη, αλλά ακουστικά και για αρχή παρουσιάζει ενδιαφέρον... ομοιομορφία στο δωμάτιο υπάρχει αρκετή και ικανοποιητική και όσον αφορά τη θέση ακρόασης, πρέπει οπωσδήποτε ή να μετρήσω και να ισοσταθμίσω ή μέχρι να το κάνω, να χαλαρώσω λίγο την target (house) curve γιατί τα "χώνει χοντρά"...

2subs.png
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.975
εεε... ακριβώς πάνω στο πρώτο δεν είναι αλλά είναι περίπου στη μέση του ύψους του δωματίου...

Δε μέτρησα ακόμη, αλλά ακουστικά και για αρχή παρουσιάζει ενδιαφέρον... ομοιομορφία στο δωμάτιο υπάρχει αρκετή και ικανοποιητική και όσον αφορά τη θέση ακρόασης, πρέπει οπωσδήποτε ή να μετρήσω και να ισοσταθμίσω ή μέχρι να το κάνω, να χαλαρώσω λίγο την target (house) curve γιατί τα "χώνει χοντρά"...

View attachment 151795
Στο ρακ που είναι δεν έχεις καθόλου συντονισμούς - θόρυβο ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Στο ρακ που είναι δεν έχεις καθόλου συντονισμούς - θόρυβο ?
Όχι, φαίνεται πως το diy isolation στα subs (από το υλικό που ήταν συσκευασμένα τα sub, σαν αφρολέξ) κάνει δουλειά...
Επίσης και μερικά ακόμη αντικείμενα στο rack πατάνε σε αντίστοιχα υλικά και εντέλει έστω και πρόχειρα γλυτώνω τριγμούς και τα σχετικά.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
@wnet στα convolution filters που έφτιαξες έχεις συμπεριλάβει διόρθωση φάσης? Διάβασα το ΣΚ και το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.
Στη σελίδα του rephase έχει δύο tutorials στα Αγγλικά ( μεταφρασμένα για την ακρίβεια ), ένα του Bear και ένα ενός άλλου ( του pda αν θυμάμαι καλά το nickname ). Ειδικά στο δεύτερο έχει διαφωτιστικές παραπομπές σε threads σχετικά με το rephase. Ακόμα δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ( έκανα ένα πρώτο πείραμα με το import απο το rew στο rephase, αλλά σταμάτησα γιατί μου έβγαζε μια απόκλιση στα db, εξηγείται αυτό το φαινόμενο και η διόρθωσή του στο tutorial του pda. Προς το παρόν έχω κάνει παύση για να πάρω νέες μετρήσεις του χώρου ). Δείχνει να μπορεί να κάνει δουλειά το rephase και μάλιστα συγκρίνει ο τύπος τα αποτελέσματά του με αυτά του τρίνοβ και λέει ότι είναι πολύ κοντά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.983
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top