Audyssey XT32

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πως ξερεις οτι τα κανει σαλατα;
Ολοι διπλοτσεκαρουν με ανεξαρτητα μετρητικα,ασχετως ισοσταθμισης,και ολοι ψιλο-χοντρο-διορθωνουν μετα ....
Πάμε άλλη μία.
Οταν βλέπεις , ότι απο τα 6khz και μετά δίνει 10db σχεδόν σε όλο το φάσμα , κόβει τις μεσαίες από 3 έως 6db , κόβει τα μπάσα γύρω από τους 100 , και φουσκώνει το πολύ χαμηλό έως 30hz 10db , το θεωρείς λογικό αυτό?
Ασε που στην ακρόαση , παίζει σαν τρανζιστοράκι στα πρίμα .
ρε συ Γιαννη ελεος !!!!!

αυτο που φτιαχνει το audyssey δεν ειναι για να το ακους......ειναι το ημισυ του παντος ..
......απο εκει ξεκινας για να φτιαξεις την καμπυλη των ονειρων σου ..
οκ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
υπαρχουν 3 θεματα

1)μαπα αναβαθμιση σε χτ32 σου εκαναν
2)κακο μικροφωνο εχεις.
3) λαθος σεταρισμα των ηχειων σου εχεις ....μιας και παιζεις με κρος
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πάμε άλλη μία.
Οταν βλέπεις , ότι απο τα 6khz και μετά δίνει 10db σχεδόν σε όλο το φάσμα , κόβει τις μεσαίες από 3 έως 6db , κόβει τα μπάσα γύρω από τους 100 , και φουσκώνει το πολύ χαμηλό έως 30hz 10db , το θεωρείς λογικό αυτό?
Ασε που στην ακρόαση , παίζει σαν τρανζιστοράκι στα πρίμα .

οκ.

Απόλυτα δίκιο έχεις, αυτό μου κάνει κι εμένα.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
εχουμε να δουμε κατι ; η ειναι με το αυτι ;


Όχι, έτρεξα το Audyssey και μου φούσκωσε πολύ τις χαμηλές και υψηλές και μείωσε τις μεσαίες περίπου στα db που λέει ο Γιάννης, εν τω μεταξύ είχε δύο καμπύλες και κάπου πάτησα για να διορθώσω την πρώτη και έχασα τις ρυθμίσεις και πρέπει να το ξανά τρέξω, μη βαράτε νέος είμαι αλλά το Audyssey έκανε ακριβώς αυτό που είπε ο Γιάννης.
Πάντως σαν τρανζιστοράκι δεν έπαιζε, γαμάτα έπαιζε!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
με το αυτι και εσυ....

λοιπον επειδη δεν εχεις app αποτι καταλαβα, δωσε 20 ευρω να βαλεις και ανεβασε τις μετρησεις που θα βγαλει να δουμε ........

με το αυτι δεν κανουμε δουλεια......

δεν κανετε δουλεια ετσι, πρεπει να διαβασετε περι χτ32 και τι κανει και να μαθετε το μενου audyssey
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Πάμε άλλη μία.
Οταν βλέπεις , ότι απο τα 6khz και μετά δίνει 10db σχεδόν σε όλο το φάσμα , κόβει τις μεσαίες από 3 έως 6db , κόβει τα μπάσα γύρω από τους 100 , και φουσκώνει το πολύ χαμηλό έως 30hz 10db , το θεωρείς λογικό αυτό?
Ασε που στην ακρόαση , παίζει σαν τρανζιστοράκι στα πρίμα .

οκ.
Ρε συ Γιάννη...τι δεν έχεις καταλάβει?

σου λέμε όλοι απλά..... ότι η γραφική παράσταση-αποτέλεσμα ισοστάθμισης που σου βγάζει το audyssey με τα 10db εκεί και τα -10 πιο κει...ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ στην πραγματικότητα...
είναι εικονικά στις περισσότερες περιπτώσεις...
και ότι για επιβεβαίωση είναι απαραίτητη η χρησιμοποίηση ανεξάρτητης μέτρησης με REW

τόσο απλό πχια!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
οΚ καλά , άμα λέω εγώ , εσείς το χαβά σας.
Θα παίξει Καστρουνής και τέλος με τις παπαριές του audyssey.
Kaι μετά μου μιλάς για σρεντερ και διάφορα άλλα τέτοια.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Ρε αλήτες, σταματήστε να πειράζετε τον φίλο μου τον Μάρκου! >:(
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
ότι η γραφική παράσταση-αποτέλεσμα ισοστάθμισης που σου βγάζει το audyssey με τα 10db εκεί και τα -10 πιο κει...ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ στην πραγματικότητα...
Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λέει ο Γιάννης δεν αφορά το πραγματικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό που υπολογίζει πως θα εφαρμόσει το software.
Και σε αυτήν την περίπτωση τα νούμερα φαίνονται μεγάλα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
με το αυτι και εσυ....

λοιπον επειδη δεν εχεις app αποτι καταλαβα, δωσε 20 ευρω να βαλεις και ανεβασε τις μετρησεις που θα βγαλει να δουμε ........

με το αυτι δεν κανουμε δουλεια......

δεν κανετε δουλεια ετσι, πρεπει να διαβασετε περι χτ32 και τι κανει και να μαθετε το μενου audyssey
Δεν βγαίνει για Denon avr x4100, έχω παλιό av, ανήκω στους πληβείους :pickingnose:
 




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
υπαρχουν 3 θεματα

1)μαπα αναβαθμιση σε χτ32 σου εκαναν
2)κακο μικροφωνο εχεις.
3) λαθος σεταρισμα των ηχειων σου εχεις ....μιας και παιζεις με κρος
Επειδή τώρα το είδα.
1) Μάπα αναβάθμιση δεν υπάρχει . Η τρέχει ή δεν τρέχει χτ32.
Το μικρόφωνο είναι το νέο που είχε μέσα η συσκευασία του ΚΙΤ αναβάθμισης.
Γιατί είναι λάθος το σετάρισμα των ηχέιων μου , μιάς και παίζω με κρόςς? Δλδ πως το προεξοφλείς αυτό?
Κρός έχουν όλα τα ηχεία , είτε ενεργό είτε παθητικό . Που επηρεάζει το στήσιμό τους?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λέει ο Γιάννης δεν αφορά το πραγματικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό που υπολογίζει πως θα εφαρμόσει το software.
Και σε αυτήν την περίπτωση τα νούμερα φαίνονται μεγάλα
και το ένα και το άλλο....και ποτέ των ποτών δεν έχει κάνει διόρθωση +10db το audyssey.... και εσυ ο ίδιος να το βάλεις από το app ,έχει κόφτη όταν αντιλαμβάνεται ότι η χειροκίνητη διόρθωση που θα του βάλεις θα τινάξει στον αέρα όλη την ισοσταθμιση και σου βάζει αυτά τα max db που κρίνει ο αλγόριθμος ότι δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα...δηλ από τα +10 που θα του δώσεις μπορεί να σου δώσει +3 τελικά....ίσως και καθόλου....αν έχει τερματίσει η ισοσταθμιση της συγκεκριμένης περιοχής ....παρ όλα αυτά όμως στην καμπύλη εσυ θα βλέπεις τα εικονικά +10 που του έβαλες....χωρίς αυτά να είναι πραγματικά....γι αυτό κανείς μέτρηση rew όταν παίζεις με το app για να δεις ποσό σου επιτρέπει πραγματικά ο αλγόριθμος
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top