Audyssey XT32

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Να τα ξαναβάλω μία και εδώ μήπως και τα δούνε.

φυσικά και τα έχετε δεί.

View attachment 150428 View attachment 150429 View attachment 150430

και το center πριν και μετά

View attachment 150431 View attachment 150432
ορίστε και το step πριν και μετά

View attachment 150433 View attachment 150434
Τι ακριβώς καταλαβαίνεις από αυτά;
Βλέπεις κάτι;
Τι;


ΥΓ. Πολύ μου αρέσουν οι συγκρίσεις οντισι με τρινοβ.
Αλήθεια.
Ψοφαω για κάτι τέτοια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Προς το παρόν μην μας δημιουργείς αισθήματα κατωτερότητας, όταν έρθει η ώρα θα πάρουμε τρινόβ.
Α, και καλύτερα ηχεία και καλύτερο hardware να παίζουμε τα ψηφιακά αρχεία και καλύτερα διαμορφωμένους χώρους και... :p
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Τι ακριβώς καταλαβαίνεις από αυτά;
Βλέπεις κάτι;
Τι;

Ότι αυτά που γράφονται περί λάθος μέτρων ότι τα κάνει όλα π...να δεν ισχύουν.

Τα διαγράμματα τα είχα ανεβάσει και ήταν αξιόλογα και υπήρχε η θεωρία ότι όλα τα άλλα τα κάνει σκα...α

Ορίστε αυτά είναι τα υπόλοιπα.

Για δείξτε μου το χάλια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ότι αυτά που γράφονται περί λάθος μέτρων ότι τα κάνει όλα π...να δεν ισχύουν.
Σοβαρά;
Αυτό νομίζεις φαίνεται από τα σχεδιαγράμματα που δείχνεις;

Ότι δε τα κάνει π..να όλα, ή ότι τα βρίσκει π..να όλα και τα ανακατεύει λίγο π..νίστικα κι αυτό;

Πάντως ότι δε σιαχνει τίποτα, είναι βέβαιο από αυτά τα σχεδιαγράμματα, μόνο αυτό φαίνεται σίγουρα.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
οκ με κάλυψες.

χωρίς καθόλου ειρωνεία, υπάρχει κάποιο δικό σου ή κάποιο από dirac που να φαίνεται τι καλύτερο έχει γίνει πριν και μετά.

για να καταλάβω τις π..νιές που κάνει το κάθε ένα.


από rew, γιατί εκεί έγιναν οι μετρήσεις.


και το πιο βασικό που το λένε όλοι και παντού

είναι τυπικό σαλόνι χωρίς ούτε μια επέμβαση. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Υπάρχουν πολλά ανεβασμένα.

Ο ντιμιφουτ το' κανε πάρτι με τα διαγράμματα. Δες στο θρεντ του.

Του τρινοβ έχω επίσης ανεβάσει πολλά, κι εκεί μπορείς να δεις πριν και μετά.

Να ένα

IMG_20191203_234038.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
IMG_20190918_051622.jpg


Όπως έχουμε ξαναπεί, χρειάζεται προειδοποίηση για τέτοια παιχνίδια:

Το θέμα της ισοστάθμισης στο πεδίο του χρόνου, είναι ευχή και κατάρα.

Άμα στο κάνει σωστά, μειώνεται η αντιληπτή ποσότητα, ο αντιλαμβανόμενος όγκος του μπάσου που ακούς στο 1/3 της ποσότητας που είχες πριν. Πρακτικά; Σα να το εξαφανίζει το μπάσο. Μπάι μπάι μπάσο.

Πώς γίνεται;
Κοφτερό σα ξυράφι, απότομο, το "μπουμμ", ακόμα και το πιο ελεγχόμενο "μπαπ" γίνονται "πατ". Με τ στο τέλος, και τελεία.

Άμα το συνηθίσεις όμως, μετά όλα τα υπόλοιπα σου ακούγονται απλώς μπουγιο, φασαρία.

Σαφώς όμως, η πρώτη εντύπωση είναι "που πήγε το μπάσο οεο".

Άμα δε το νιώσεις αυτό, δεν έχει γίνει δουλειά, να ξέρεις. ;)

Όταν στρώσει το μπάσο, εξαφανίζεται.

Εγώ ας πούμε, άκουγα εξαιρετική ποσότητα μπάσου στο χώρο μου, με 7 δορυφόρους 310 και ένα σαμπ 870. Με τη μετρικ. Τόσος κόσμος το άκουσε, μπάσο να θες. Χορταστικότατο.
Και μη μου πείτε ότι "δε φτάνει" το 870 για 32τμ...

Χωρίς ισοστάθμιση με τρίνοβ, άκουγα για μήνες. Με 2 και 3 σαμπ. Και 4 και 5 σαμπ. Πολλές φορές έκλεινα ένα σαμπ, θα έφευγαν τα πνευμόνια μου από τη θέση τους. Πόνος και άγχος. Στηθάγχη κανονική.

Παν αυτά. Τώρα έγινε ισοστάθμιση. ;)

Έλεγχος, χορδή να πάλλεται πεντακάθαρα από τους 20 κύκλους, παλμός και ατάκα, μέχρι τις πιο υψηλές στάθμες που (δυστυχώς) δεν ενοχλούν ακόμα και σε ακατάλληλο επίπεδο για την υγεία των αυτιών...

Πριν, δυνάμωνα, ένιωθα έως τρόμο και άγχος, χαμήλωνα. Τώρα έβαλα κόφτη και κάνω αγώνα δρόμου να μην ξεπερνά στάθμη αναφοράς, γιατί δεν ενοχλεί μέχρι πουθενά. Εν τω μεταξύ, στη στάθμη αναφοράς, τρέμουν και τα μπατζακια σου, και τα μανίκια από το πουκάμισο, και νιώθεις την μποτιά στο στήθος. Ακόμα κι αν δε την ακούς, τη νιώθεις. Νιώθεις το χτύπημα στο στήθος. Ξεκάθαρα. Σε στάθμη αναφοράς.

Ευχή και κατάρα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Αυτα κανει ο τρινοβ δηλαδη?
Ναι.

Όπως νιώθεις με καλά ακουστικά να πάλλεται το τύμπανό σου σε χαμηλόσυχνους παλμούς, το όμοιο κάνει να ακούγεται και από τα σάμπ-δυρυφόρους. Παλμός κι ατάκα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.918
Το θέμα της ισοστάθμισης στο πεδίο του χρόνου, είναι ευχή και κατάρα.

Άμα στο κάνει σωστά, μειώνεται η αντιληπτή ποσότητα, ο αντιλαμβανόμενος όγκος του μπάσου που ακούς στο 1/3 της ποσότητας που είχες πριν. Πρακτικά; Σα να το εξαφανίζει το μπάσο. Μπάι μπάι μπάσο.
και αυτή η χασούρα να φανταστώ πατσίζει με το να συμπληρώνεις db-subs?
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Δεν έχετε καταλάβει κάτι, εγώ δεν λέω ότι είναι το καλύτερο η το χειρότερο η μπλα μπλα, εγώ λέω ότι κάνει αυτό που κάνει και σωστά.

Και αυτό φαίνεται, προφανώς εσύ που έχεις super duper θα κάνει καλύτερη δουλειά
γιατί το έχεις ψάξει και με αποστάσεις στο χιλιοστό έχεις και φροντισμένο χώρο.

Οπότε ακόμη και τα ίδια μηχανήματα να είχαμε δεν θα μπορούσα να μετράω το ίδιο.

εγώ αυτά που ανέβασα δεν ήταν για να πω ότι είναι όλα τέλεια ή ότι έχω το καλύτερο, αλλά για να δείξω ότι δεν τα κάνει χειρότερα.

και ΔΕΝ τα κάνει.

και κάτι τελευταίο επειδή καλός η κακός το κοινό μετράρι είναι το rew και με umik εκεί μπορούμε να κάνουμε άμεσες συγκρίσεις.

ότι βγάζει ο κάθε av - pro είναι πρόβλεψη. οπότε καλό θα ήταν να βλέπαμε ίδια πράγματα. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.918
ερώτηση Κωστή:
θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Toole είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα ισοστάθμισης των μηχανικών της τριννοφ ήταν ότι το κάθε sub το αντιμετώπιζε το πρόγραμμα και το ισοστάθμιζε ξεχωριστά και όχι ως ενιαία οντότητα (που λέει και ο Μπούτχιας)
αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε στο audyssey...

που είναι το λάθος κατά τι γνώμη σου?
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
ερώτηση Κωστή:
θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Toole είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα ισοστάθμισης των μηχανικών της τριννοφ ήταν ότι το κάθε sub το αντιμετώπιζε το πρόγραμμα και το ισοστάθμιζε ξεχωριστά και όχι ως ενιαία οντότητα (που λέει και ο Μπούτχιας)
αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε στο audyssey...

που είναι το λάθος κατά τι γνώμη σου?
Εγώ αν έλεγα τι έχω διαβάσει από τον toole για τον trinnov θα ήμουν κακός.

Δεν λέει και τα καλύτερα ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.918
Εγώ αν έλεγα τι έχω διαβάσει από τον toole για τον trinnov θα ήμουν κακός.

Δεν λέει και τα καλύτερα ;)
Για να είμαστε δίκαιοι....
θεωρώ ότι ένα μυαλό σαν του Τουλ θα μπορούσε να βρει ψεγάδια σε οποιαδήποτε συσκευή του δώσεις:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
ερώτηση Κωστή:
θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Toole είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα ισοστάθμισης των μηχανικών της τριννοφ ήταν ότι το κάθε sub το αντιμετώπιζε το πρόγραμμα και το ισοστάθμιζε ξεχωριστά και όχι ως ενιαία οντότητα (που λέει και ο Μπούτχιας)
αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε στο audyssey...

που είναι το λάθος κατά τι γνώμη σου?
Δεν υπάρχει λάθος.

Θεωρητικά, τα πολλαπλά σαμπ μπορούν να παίξουν όλα μαζί ισορροπημένα, μέσα σε ένα χώρο όπου το καθένα ξεχωριστά δεν παίζει ισορροπημένα.

Δηλαδή, οι ανισορροπίες του ενός θα καλυφθούν από αυτές του άλλου, τρόπον τινά.

Παρόλα αυτά, στην τοποθέτηση του καθενός σαμπ, επιλέγουμε τη θέση που θα παίξει πιο ισορροπημένα, δηλαδή μας ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και μάλιστα θεωρούμε ιδανικό να βρούμε μια θέση που να παίζει άριστα, τόσο άριστα που να μη χρειάζεται καν διόρθωση.

Αν παίζει άριστα το καθένα ξεχωριστά, έχουμε την διαβεβαίωση πως και όλα μαζί θα παίζουν άριστα, κι αν έχει παραμείνει οποιαδήποτε μικροανωμαλια στην απόκριση, θα καλυφθεί.

Αυτό λοιπόν συμπληρώνει ένα λογισμικό που διαχειρίζεται κάθε σαμπ ξεχωριστά, δηλαδή βελτιώνει (με το μαλακό) την έτσι κι αλλιώς καλύτερη δυνατή απόκριση που καταφέραμε να βρούμε με κατάλληλη τοποθέτηση του καθενός σαμπ.

Σαφώς θα ήταν χρήσιμο και ουσιαστικής αξίας να μπορεί το σοφτγουερ να κάνει συνδυαστικές μετρήσεις και όλων των σαμπ μαζί. Είναι ένα επιπρόσθετο όπλο κάτι τέτοιο στην προσπάθεια για άριστη ισοστάθμιση. Νομίζω πως είναι σε αναμονή ένα τέτοιο πρότζεκτ και από την τρινοβ.

Ο Τουλ καλά τα λέει, προφανώς.
Και νομίζω πως εκεί θα κινηθεί το θέμα σιγά σιγά.
Θέλει το χρόνο του η εξέλιξη των σοφτγουερ, είναι περίοδος σημαντικών εξελίξεων στο θέμα.
Αναμένουμε ακόμα καλύτερα προγράμματα ισοστάθμισης από πολλούς κατασκευαστές, προς όφελος του τελικού αποτελέσματος.

Επίσης το πρόβλημα της ισοστάθμισης του τρινοβ για εμάς, στο σπίτι, είναι ότι ο τρινοβ δεν κάνει την καλύτερη δυνατή ισοστάθμιση για ένα σημείο, για τη μια θέση ακρόασης που μας ενδιαφέρει.

Είναι μηχάνημα φτιαγμένο για μεγάλους χώρους, για αίθουσα κινηματογράφου με πολλά καθίσματα, κλπ, και όλη του η φιλοσοφία είναι εστιασμένη στην ομαλότερη δυνατή απόκριση σε όλο το χώρο, κι όχι στη μια θέση ακρόασης, δηλαδή δουλεύει εις βάρος της μιας θέσης που εμάς μας ενδιαφέρει πρωτίστως.

Κι αυτό είναι σοβαρό ελάττωμα για εμάς, και αυτό είναι που θέλει "δάχτυλο" για να έρθει. Διότι, ένα άριστης απόκρισης ηχείο, θα το χειροτερέψει για τη μια θέση ακρόασης, ώστε να είναι το καλύτερο δυνατό σε όλες τις θέσεις.

Οκ?

Φυσικά, κάθε σενάριο οποιουδήποτε αυτοματοποιημένου τρόπου ισοστάθμισης χώρου, χρειάζεται τελική επιβεβαίωση και μικρορυθμίσεις, διότι δε μπορεί κανένα (ακόμα) να είναι τέλειο.

Το πόσο "χρειάζεται" να γίνει αυτό, διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση, αλλά θεωρητικά, χρειάζεται. ;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Toole είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα ισοστάθμισης των μηχανικών της τριννοφ ήταν ότι το κάθε sub το αντιμετώπιζε το πρόγραμμα και το ισοστάθμιζε ξεχωριστά και όχι ως ενιαία οντότητα
Δεν νομίζω να έχει γραφτεί κάτι τέτοιο από τον παππού.

Θυμάμαι πως δεν μπορούσε να σιάξει τον ήχο, δεν τα έβγαζε πέρα με το software (δεν είναι καθόλου φιλικό προς τον χρήστη, και έχει πολλά κρυμμένα advanced features) και φώναξε calibrator της εταιρίας να του το φτιάξει. Καθόλου περίεργο ακόμα και για τον Toole, η πρώτη επαφή με το software της Trinnov μπορεί να είναι πολύ δύσκολη. Το γράφει και στο manual, "πρεπει να φέρετε ειδικό αν θέλετε να παίξει καλά".
Και το μενού είναι για γαλλικούς εγκεφάλους μόνο, όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να περάσουν από στάδιο προσαρμογής :roflmao:
Δεν αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις, πρέπει να σου δείξουν το μενού πως γίνεται, είναι όλα μπερδεμένα (στην αρχή)

Αλλά για το μπάσο δεν θυμάμαι κάτι. Μια χαρά το φέρνει και με πολλαπλά subs. Πιθανότατα συντόμως θα το κάνουν ακόμα καλύτερο. Αν είναι δυνατόν. :o
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
ερώτηση Κωστή:
θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Toole είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα ισοστάθμισης των μηχανικών της τριννοφ ήταν ότι το κάθε sub το αντιμετώπιζε το πρόγραμμα και το ισοστάθμιζε ξεχωριστά και όχι ως ενιαία οντότητα (που λέει και ο Μπούτχιας)
αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε στο audyssey...

που είναι το λάθος κατά τι γνώμη σου?
μπορει και το κανει αυτο που λες , μεχρι στιγμης το κανει για μεχρι 4 sub στο συντομο μελλον μεχρι 6.
τα μετραει ενα ενα , τα ρυθμιζει και μετα ως ενιαια οντοτητα και κατα την διαρκεια αυτης της μεθοδου , μπορεις να το χεριασεις οσο θελεις οπου θελεις .
ετσι κανω εγω για τα 4 απο τα 6 sub που εχω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ναι, όντως το κάνει, με αυτόν τον σύνθετο τρόπο που λέει ο τερματογκαζι.

Χρειάζεται μία πιο απλοποιημένη αυτόματη διαδικασία, για τα ξεχωριστά σαμπ.

Οι δυνατότητες του τρινοβ πρακτικά είναι ατελείωτες. Αυτό όμως είναι εκτός θέματος. ;)

Είναι λίγο αστείο να μιλάμε για τρινοβ κάθε φορά που συζητούνται θέματα ισοστάθμισης του κακομοιρου του οντισι...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Ναι, όντως το κάνει, με αυτόν τον σύνθετο τρόπο που λέει ο τερματογκαζι.

Χρειάζεται μία πιο απλοποιημένη αυτόματη διαδικασία, για τα ξεχωριστά σαμπ.

Οι δυνατότητες του τρινοβ πρακτικά είναι ατελείωτες. Αυτό όμως είναι εκτός θέματος. ;)
Ακριβώς αυτό. Το θέμα δεν είναι ο trinnov. Καλά κάνει και υπάρχει για να βλέπουμε που φτάνουν τα όρια της τεχνολογίας.

Είναι ένα επίπεδο μόνο του.

Το θέμα είναι η σύγκριση με τα πιο προσιτά και διαδεδομένα προγράμματα.

Audyssey - arc - dirac - ypao.

Τα πιο εξωτικά τα αφήνουμε.

Εγώ, όσο με πέρνει και μπορώ ανέβασα χωρίς να με νοιάζει αν είναι καλό κακό, το τι γίνετε στο χώρο μου.

Εχω ακούσει τεράστια βελτίωση.

Και απλά ζητάω σε όποιον λέει ότι το τελευταιο audyssey με το app τα κάνει σκ ... τα να μου δείξει κάτι δικό του με άλλο πρόγραμμα που τα έχει κάνει καλύτερα πριν με μετά.

Και να μου δείξει με διαγράμματα ότι το audyssey τα κάνει χειρότερα.

Γιατί αυτό συζητάμε.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.522
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top