Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Μας εχει πρήξει τελευταία το Stereophile με το immersive :biggrin:

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ώχου μωρέ μας πήρατε τ΄ αυτιά…. :hunter:
Το καλύτερο είναι 2+4 sub (και πολλά λέω) αλλιώς θα πήξουμε στα καβλώδια… :eek: και θα ρίξουμε και το δίκτυο (καταραμένα κλιματιστικά :rolleyes:).
Τώρα αν υπάρχει dedicated και υπάρχει και η διάθεση - επιμονή να ματώσεις ώστε να τα φτιάξεις όλα μελετημένα όπως έκανε ο Ear και κάποιοι άλλοι (τιμή τους) οκ....
Οι υπόλοιποι αν θέλετε live ήχο να σηκωθείτε από τους καναπέδες και να πάτε σε συναυλίες και στο μέγαρο.. :biggrin:
Αααμα πχια… :rolleyes:
Αρρωστάκια… :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :rofl:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ώχου μωρέ μας πήρατε τ΄ αυτιά…. :hunter:
Το καλύτερο είναι 2+4 sub (και πολλά λέω) αλλιώς θα πήξουμε στα καβλώδια… :eek: και θα ρίξουμε και το δίκτυο (καταραμένα κλιματιστικά :rolleyes:).
Τώρα αν υπάρχει dedicated και υπάρχει και η διάθεση - επιμονή να ματώσεις ώστε να τα φτιάξεις όλα μελετημένα όπως έκανε ο Ear και κάποιοι άλλοι (τιμή τους) οκ....
Οι υπόλοιποι αν θέλετε live ήχο να σηκωθείτε από τους καναπέδες και να πάτε σε συναυλίες και στο μέγαρο.. :biggrin:
Αααμα πχια… :rolleyes:
Αρρωστάκια… :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :rofl:
εγώ λέω να κλείσουμε και το site να πάμε για ψάρεμα.:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
The more creative the artist and content, the more intriguing the possibilities become. For example, Dolby told me that Beck’s new Atmos Music track, Seventh Heaven, utilized Dolby’s Atmos Music format in a rather unorthodox way, mixing the vocals at the back of the surround mix, the drums up front, and swirling guitars all around. Atmos Music, and its contemporaries like Sony’s new 360 Reality Audio, offer a whole new canvas on which to paint.


Για άλλη μια φορά, να τονίσω την ανάγκη για σοβαρά ηχεία ολόβερ, κατά προτίμηση όμοια.

Ο μουσικός θα θέλει τα τύμπανα από τα πάνω μπροστά ηχεία, και τις φωνές από τα πίσω ηχεία.

Τι άλλο να πω...

Αν πάρετε 2 ηχεία μεγαλύτερα για "κυρίως", βάλτε τα στο ταβάνι. Ή τέρμα πίσω.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δικαναλου επιφανους πασα γη καφρους.. :king:
κοιτα, αν δε θαψεις το δικαναλο, θαβεις τις ηχογραφησεις..παντως τουτη η μουσικη που την ακουμε ολοι μεσα θε να boom..
ροκ εν ρολ και σκοταδοκαλημερες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχω ηχογράφηση που παίζει ντραμς μόνο από τα πίσω ηχεία.

Άλλη, μόνο από τα πλαϊνά σαραουντ.

Σε μια ιμερσιβ, έπαιζε μόνο από τα πίσω πάνω ηχεία και μάλιστα γερό χτύπημα ηλεκτρικής μπότας, βαρύ πράμα.
Μετά έκανε βόλτα στα μπροστά πάνω ηχεία. Μόνο από ταβάνι ερχόταν ο γδούπος. Γενικά.

Σε ιμερσιβ επίσης έχω δει να τερματίζουν τα πάνω ηχεία, όλα. Και να είναι πιο χαλαρά τα εμπρός "κύρια" ηχεία.

Συμπέρασμα: δεν υπάρχουν "κύρια" ηχεία σε ένα ιμερσιβ σεταπ.
Όλα είναι "κύρια".


Όσο περνάει ο καιρός, οι καλλιτέχνες όλο και περισσότερο θα εκμεταλλευτουν τις δυνατότητες του ιμερσιβ, με ακόμα πιο ενδιαφέρον τελικό αποτέλεσμα.

Όσο νωρίτερα το κατανοήσετε αυτό, τόσο το καλύτερο για σας. ;)

Περιμένω να δω τι περιέχει το νέο dts x pro sampler BD, το οποίο προς το παρόν δεν παίζει, χρειάζεται η αναβάθμιση, πιθανώς όχι μόνον στον av processor, αλλά και στο player.

Πάντως έχω εντυπωσιαστεί από το dts x. Απίστευτος ήχος. :)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχω ηχογράφηση που παίζει ντραμς μόνο από τα πίσω ηχεία.

Άλλη, μόνο από τα πλαϊνά σαραουντ.

Σε μια ιμερσιβ, έπαιζε μόνο από τα πίσω πάνω ηχεία και μάλιστα γερό χτύπημα ηλεκτρικής μπότας, βαρύ πράμα.
Μετά έκανε βόλτα στα μπροστά πάνω ηχεία. Μόνο από ταβάνι ερχόταν ο γδούπος. Γενικά.
Έχουμε να δούμε (ακούσουμε) ανωμαλίες......
Σαν την πρώτη περίοδο του stereo που βάζαν π.χ. κιθάρα/φωνή στεγνά στο ένα κανάλι και μπάσο/drums στο άλλο....
Έτσι και με τα ιμερσιβ.... πετάξαν τα ...βιολιά :p, αρχίζουν και πετούν και οι ντραμς... εε κάποια στιγμή θα γίνει το πράμα όπως πρέπει.... έχει δρόμο ακόμα.... μπόλικο...
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Έχω ηχογράφηση που παίζει ντραμς μόνο από τα πίσω ηχεία.
Άλλη, μόνο από τα πλαϊνά σαραουντ.
Σε μια ιμερσιβ, έπαιζε μόνο από τα πίσω πάνω ηχεία και μάλιστα γερό χτύπημα ηλεκτρικής μπότας, βαρύ πράμα.
Μετά έκανε βόλτα στα μπροστά πάνω ηχεία. Μόνο από ταβάνι ερχόταν ο γδούπος. Γενικά.

Σε ιμερσιβ επίσης έχω δει να τερματίζουν τα πάνω ηχεία, όλα. Και να είναι πιο χαλαρά τα εμπρός "κύρια" ηχεία.
Και αυτο τωρα δεν ειναι αισθητικη - πανηγυρι την οποια καυτηριαζαμε στα πρωτα ποστ.
Δεν ειναι δημιουργια εντυπωσεων για αδαεις.
  1. Εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
:laugh:
Έχω ηχογράφηση που παίζει ντραμς μόνο από τα πίσω ηχεία.

Άλλη, μόνο από τα πλαϊνά σαραουντ.

Σε μια ιμερσιβ, έπαιζε μόνο από τα πίσω πάνω ηχεία και μάλιστα γερό χτύπημα ηλεκτρικής μπότας, βαρύ πράμα.
Μετά έκανε βόλτα στα μπροστά πάνω ηχεία. Μόνο από ταβάνι ερχόταν ο γδούπος. Γενικά.

Σε ιμερσιβ επίσης έχω δει να τερματίζουν τα πάνω ηχεία, όλα. Και να είναι πιο χαλαρά τα εμπρός "κύρια" ηχεία.

Συμπέρασμα: δεν υπάρχουν "κύρια" ηχεία σε ένα ιμερσιβ σεταπ.
Όλα είναι "κύρια".


Όσο περνάει ο καιρός, οι καλλιτέχνες όλο και περισσότερο θα εκμεταλλευτουν τις δυνατότητες του ιμερσιβ, με ακόμα πιο ενδιαφέρον τελικό αποτέλεσμα.

Όσο νωρίτερα το κατανοήσετε αυτό, τόσο το καλύτερο για σας. ;)

Περιμένω να δω τι περιέχει το νέο dts x pro sampler BD, το οποίο προς το παρόν δεν παίζει, χρειάζεται η αναβάθμιση, πιθανώς όχι μόνον στον av processor, αλλά και στο player.

Πάντως έχω εντυπωσιαστεί από το dts x. Απίστευτος ήχος. :)
Δεν μας χέζεις ρε λαγέ?
Κάθε φορά που εσύ παίρνεις εκσταση , θα πρέπει όλο το δάσος να τρέχει σαν τους παλαβούς? :headbang: :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχουμε να δούμε (ακούσουμε) ανωμαλίες......
Σαν την πρώτη περίοδο του stereo που βάζαν π.χ. κιθάρα/φωνή στεγνά στο ένα κανάλι και μπάσο/drums στο άλλο....
Έτσι και με τα ιμερσιβ.... πετάξαν τα ...βιολιά :p, αρχίζουν και πετούν και οι ντραμς... εε κάποια στιγμή θα γίνει το πράμα όπως πρέπει.... έχει δρόμο ακόμα.... μπόλικο...
Όχι, δεν είναι έτσι.
Έχουν ξεπεραστεί αυτά τα "θέματα" του παρελθόντος, όπου δεν έκαναν μίξη των οργάνων για στερεοφωνια, λόγω ανεπαρκούς εξοπλισμού.

Εδώ γίνεται μίξη κανονικοτατη, ιμερσιβ, με συγκεκριμένους στόχους.
Όχι για εντυπωσιασμό.
Δεν εντυπωσιάζεται κανείς με τα τύμπανα πίσω, ούτε με τις φωνές πίσω.
Που να δεις τι γίνεται στους Πινκ φλοϊντ.
Είναι το κόνσεπτ αυτό.
Πραγματικά ενδιαφέρον, πολύ πολύ πιο ενδιαφέρον από το φτωχό δικάναλο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Εγώ περιμένω αυτό να βγει immersive και να ακούω τον Πετράν να κάνει γύρω γύρω.

Νομίζω υπάρχει. Και το έχω σε πολυκάναλο.

Δε θυμάμαι αν είναι ιμερσιβ.

Οχι βεβαια μα καμια σχεση με την πραγματικοτητα ;)
Αυτή είναι η πραγματικότητα, είτε σας αρέσει είτε όχι. ;)

Κορυφαία εταιρεία ηχογραφήσεων, με πολύ μεγάλη γκάμα κλασσικής στο ρεπερτόριο, και με πολύ προσεγμένες ηχογραφήσεις, αυτό έτσι το έβγαλε.

Λες να προσπάθησε να κάνει λάθος;

Ή προσπάθησε να εντυπωσιάσει τώρα, μετά από χιλιάδες πολυκαναλες παραγωγές;

Χαχαχαχαχαχαχα
 



A

amoustakas

Guest
Και αυτο τωρα δεν ειναι αισθητικη - πανηγυρι την οποια καυτηριαζαμε στα πρωτα ποστ.
Δεν ειναι δημιουργια εντυπωσεων για αδαεις.
  1. Εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα;
M#λακίες ολκής είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Το έχω κι εγώ. Δεν είναι.
Αυτό έχω, δεν είναι ιμερσιβ, αλλά πολυκάναλο, μπορεί και να γυρνάει τίποτα, ωραία ηχογράφηση.

Screenshot_20200115_183010_com.qnap.qfile.jpg


Του Κουίνσι Τζόουνς άκουγα χθες, με μια τρομερή εκτέλεση του "ο καλός ο κακος και ο άσχημος", του Μορικόνε.

Αμφότερα με ιμερσιβ απμίξινγκ είναι ακόμα πιο απολαυστικά..
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
εσενα χερ ντοκτορ θα σε αναλαβω σε λιγο να κατεβασω ιδεες :gamer:
άμα περάσει από Γιάννενα, πλάκωσε τον στα τσίπουρα και μετά βάλτον να τραγουδάει Σωτηρία Μπέλλου αγκαλιά με μονοφωνικο ηχείο!!!!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
το πρωτο που σκεφτικα χερ ντοκτορ ειναι να παω στους συναδελφους στο τριτο σωμα να παρω μια γκραν κασσα και ενα σνερ-τυμπανο- και ναερθω σπιτι σου να χτυπαμε τα ΄΄τομαρια΄΄ μεχρι να πεις τον δεσποτη παναγιωτη δεν ειμαι σαλονικα ρε γαμοτι μου,
άμα περάσει από Γιάννενα, πλάκωσε τον στα τσίπουρα και μετά βάλτον να τραγουδάει Σωτηρία Μπέλλου αγκαλιά με μονοφωνικο ηχείο!!!!
τον περιμενω με μεγαλη μου χαρα να μορφωθει ΄΄ μουσικος΄΄ και τσιπουρικος
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top