Πρόταση για ένα τίμιο 12" μεγάφωνο για subwoofer

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Το Software λέγεται REW και μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν για τον υπολογιστή σου. Μικρόφωνο, ιδανικά θα χρειαστείς ένα μετρητικό, αλλά και ένα κοινό με καλή απόκριση συχνότητας κάνει. Την απόκριση συχνότητας θα την εισάγεις στο REW, θα βάλεις το μικρόφωνο σε μια ικανοποιητική κάρτα ήχου με προενισχυτή μικροφώνου και θα μετρήσεις. Το μικρόφωνο δεν είναι απαραίτητο να απαιτεί
μρε πετρο ο γιος μου μου εκανε τη χαρη να το βαλει στο πσ αλλα μετα ο φ ,,,,ης κουραστηκε πολυ το χρυσο μου, δωσε αναλυση για εμας που δεν ξερουμε πως να το χειριστουμε το. ρεβ, να ανεβασουμε σπεκτρογραμ να γινει μεγα τζερτζελο με το μεγαλο αυτι
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
100 ευρώ τα δίνεις;
Σκεφτόμουν κάπου στα μισά αλλά για πες!
μρε πετρο ο γιος μου μου εκανε τη χαρη να το βαλει στο πσ αλλα μετα ο φ ,,,,ης κουραστηκε πολυ το χρυσο μου, δωσε αναλυση για εμας που δεν ξερουμε πως να το χειριστουμε το. ρεβ, να ανεβασουμε σπεκτρογραμ να γινει μεγα τζερτζελο με το μεγαλο αυτι
Χρήστο κι εγώ 77. :)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Πετρο εχω πεντε μικροφωνα neuman και ενα μετρητικο απο τον αναλυτη φασματος omnitronic an-31 το θεμα με εμας που δεν ξερουμε πως παιζουμε μπαλα πρεπει να αρχισουμε απο το Α οπως λεμε λολα να ενα μηλο :drinks: :wink:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
UMIK-1 USB που έχει 3 σαφή και χρήσιμα πλεονεκτήματα από ένα απλό μικρόφωνο.
Αλλιώς Behringer ECM8000 που θα το έπαιρνα κι εγώ, αν δεν είχα ήδη μικρόφωνο με calibration file.
Με βλέπω για το Behringer. Ποια είναι τα τρία σαφή πλεονεκτήματα; :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
please....μη μπλέξεις με μη usb μικρόφωνο...
έχει μανούρα...πρέπει να καλιμπράρεις την είσοδο της κάρτας ήχου......για να φτιάξεις cal file
+ θα έχεις θόρυβο.
και σίγουρα δεν θα έχεις τη σιγουριά αποτελέσματος ενός usb με έτοιμο cal file
DONT!
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
1. Δεν εξαρτάται από την κάρτα ήχου σου, γιατί συνδέεται με USB, αφού έχει ενσωματωμένο A-D μετατροπέα.
2. Έχει μετρημένη από την εταιρία απόκριση συχνότητας για κάθε κομμάτι και κατεβάζεις το calibration file με το serial number σου.
3. Βλέπεις ακριβώς τη στάθμη του ήχου σε dB, στο REW.

Πετρο εχω πεντε μικροφωνα neuman και ενα μετρητικο απο τον αναλυτη φασματος omnitronic an-31.
Το ξέρω, μου το είχες ξαναπεί. Είδα ψάξει τότε για απόκριση συχνότητας, αλλά δεν βρήκα.
+ θα έχεις θόρυβο.
Εγώ πάντως δεν έχω. (XLR balanced σύνδεση).
 


Μηνύματα
34
Reaction score
12
1. Δεν εξαρτάται από την κάρτα ήχου σου, γιατί συνδέεται με USB, αφού έχει ενσωματωμένο A-D μετατροπέα.
2. Έχει μετρημένη από την εταιρία απόκριση συχνότητας για κάθε κομμάτι και κατεβάζεις το calibration file με το serial number σου.
3. Βλέπεις ακριβώς τη στάθμη του ήχου σε dB, στο REW.
Τα σπάνε τα πλεονεκτήματα όπως τα ακούω. Επειδη είμαι της λογικής μια φορά και καλό (όπως με το sub :gotcha:), με βλέπω για έξοδα.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top