Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Την Τζοκόντα όλοι θα πρέπει να την βλέπουν στις διαστάσεις που έχει, τις 2.

Η ελάττωση μιας διάστασης, αντιστοιχεί στο να βλέπεις μια διάσταση στην Τζοκόντα, μια γραμμή.

Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας, και να αρέσει η μία διάσταση στη ζωγραφική, δε λέω, απ'το ολότελα... :roflmao:

Σιχαμερά δικάναλα σκουλήκια. :tongue:


Πανμεγιστη ευχαρίστηση. ;)

Ενώ μου είναι σχεδόν αδιάφορο να ακούω όπερα, έπεσε στα χέρια μου άλλο ένα BD με μια τρομερή παραγωγή, εικόνας και ήχου, και πέρασα εξαιρετικά, διασκέδασα πρωτόγνωρα, βλέποντας κι ακούγοντας όλο το έργο.

Βεβαίως, κάποιοι θέλουν να είναι τυφλοί.

Σιχαμερά δικάναλα σκουλήκια. :tongue:
οταν ειδα πινακα του van gogh καταλαβα οτι οι πινακες ειναι 3d και επαθα κοκομπλοκο... καμια σχεση με μια εκτυπωση
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν έχεις 2 καλά ηχεία εμπρός και άλλα ηχεία all over και κάνεις απλά sweeps από το calibration , ακούσεις left right και μετά τα υπόλοιπα καταλαβαίνεις αμέσως ότι θα είναι κουκουρούκου η κατάσταση. Δεν χρειάζεται ακρόαση.

Οπότε δεν υπάρχει πραγματική εικόνα τη σημαίνει πολυκάναλο. Ακόμα και έχεις καλό κεντρικό.

Εγώ όταν κάνω sweep ακούω ένα πράγμα παντού. Έχω πάει αλλού να κάνω calibration και είναι σαν να κάνω ακρόαση διαφορετικά ηχεία.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ποια ακριβώς ηχεία χρησιμοποιείς παντού;
Κώστα κάποια άλλη στιγμή στο έχω ξαναγράψει ότι τα υπόλοιπα ηχεία είναι χαμηλής κατηγορίας σε σχέση με τα δύο μπροστινά pmc τα οποία και στις πολυκάναλες ακροάσεις εννοείται ότι τα οδηγώ με τον τελικό.
Τα υπόλοιπα surround , atmos , center οδηγούνται από τον av ο οποίος αφού δεν αναλαμβάνει τα μπροστά εκτός από δυνατός που είναι με ψηφιακούς ενισχυτές έχει και λιγότερα φορτία να αντιμετωπίσει.
Αλλά το κεντρικό έδειξε καθαρά ότι είναι ο αδύναμος κρίκος πλέον.
Τα surround και atmos είναι cambridge audio και το κεντρικό ΑΕ.
Παραδόξως πάντως επαναλαμβάνω surround και atmos " έδεναν " πολύ στο γλυκό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Συμπέρασμα:
Προς το παρόν μόνο Qobuz για multichannel streaming
Κώστα κάποια άλλη στιγμή στο έχω ξαναγράψει ότι τα υπόλοιπα ηχεία είναι χαμηλής κατηγορίας σε σχέση με τα δύο μπροστινά pmc τα οποία και στις πολυκάναλες ακροάσεις εννοείται ότι τα οδηγώ με τον τελικό.
Τα υπόλοιπα surround , atmos , center οδηγούνται από τον av ο οποίος αφού δεν αναλαμβάνει τα μπροστά εκτός από δυνατός που είναι με ψηφιακούς ενισχυτές έχει και λιγότερα φορτία να αντιμετωπίσει.
Αλλά το κεντρικό έδειξε καθαρά ότι είναι ο αδύναμος κρίκος πλέον.
Τα surround και atmos είναι cambridge audio και το κεντρικό ΑΕ.
Παραδόξως πάντως επαναλαμβάνω surround και atmos " έδεναν " πολύ στο γλυκό.
Δεν γίνεται έτσι πολυκάναλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τα surround και atmos είναι cambridge audio και το κεντρικό ΑΕ.
Λυπάμαι, αλλά είναι ακατάλληλα να συμπληρώσουν με tone matching τα ATC.

Ή θα συμπληρώσεις παντού atc ομοίων μεγαφώνων και ανάλογους τελικούς, ή χαΐρι δε βλέπεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Συμπέρασμα:
Προς το παρόν μόνο Qobuz για multichannel streaming
Ναι.
Έψαχνα εχθές μπας και υπάρχει τίποτα νέο σε πολυκάναλο Streamer. Μπορεί να έχασα κάτι αλλά όπως καταλαβαίνω τα διαθέσιμα είναι Nucleus + & PC. Τόσα πολλά.
Αν τώρα ένα καλό δικάναλο Streamer έχει 500€ - 600€, δεν φαντάζομαι καν που θα πάει το ίδιο Streamer σε πολυκάναλο μόνο και μόνο από τις άδειες.
Ακριβό σπορ το multi.
Για κανένα Moulinex μας κόβω και καλά είμαστε. :biggrin:
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Λυπάμαι, αλλά είναι ακατάλληλα να συμπληρώσουν με tone matching τα PMC

Ή θα συμπληρώσεις παντού atc ομοίων μεγαφώνων και ανάλογους τελικούς, ή χαΐρι δε βλέπεις.
Το γνωρίζω Κώστα αλλά στην παρούσα φάση θα συμβιβαστώ με το πολυκάναλο στη μορφή που είναι.
Ναι.
Έψαχνα εχθές μπας και υπάρχει τίποτα νέο σε πολυκάναλο Streamer. Μπορεί να έχασα κάτι αλλά όπως καταλαβαίνω τα διαθέσιμα είναι Nucleus + & PC. Τόσα πολλά.
Αν τώρα ένα καλό δικάναλο Streamer έχει 500€ - 600€, δεν φαντάζομαι καν που θα πάει το ίδιο Streamer σε πολυκάναλο μόνο και μόνο από τις άδειες.
Ακριβό σπορ το multi.
Για κανένα Moulinex μας κόβω και καλά είμαστε. :biggrin:
Και το nvidia shield έγραψε κάπου ο Κώστας ότι έχει και εφαρμογή tidal το οποίο μέσω android έχει ξεκινήσει και στριμάρει πολυκάναλα ή κάνω λάθος?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το γνωρίζω Κώστα αλλά στην παρούσα φάση θα συμβιβαστώ με το πολυκάναλο στη μορφή που είναι.

Και το nvidia shield έγραψε κάπου ο Κώστας ότι έχει και εφαρμογή tidal το οποίο μέσω android έχει ξεκινήσει και στριμάρει πολυκάναλα ή κάνω λάθος?
Περίπου. Αν έχεις 26' διαθέσιμα δες ποιό πάνω το video που ανέβασα.
Σε κάθε περίπτωση για τα σαλόνια μας - dedicated rooms θες πολυκάναλο Streamer, είτε αυτό είναι εξωτερικό ή ο AV.
Άντε να δούμε πότε οι AV θα βάλουν όλα αυτά μέσα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το Roon δεν παίζει πολυκάναλο; Αν δεν κάνω λάθος έχει μια έξτρα επιλογή για upmixing κιόλας. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι βέβαια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βλέπω η Anthem έχει όλα τα streams μέσα. :party:
Αλλά από τον MRX 720 και πάνω. 3000€ δηλαδή.
Screenshot_20200120_172822.jpg

Το Roon δεν παίζει πολυκάναλο; Αν δεν κάνω λάθος έχει μια έξτρα επιλογή για upmixing κιόλας. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι βέβαια.
Μόνο το Nucleus + που έχει 3000€.
Το απλό είναι δικάναλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μόνο το Nucleus + που έχει 3000€.
Το απλό είναι δικάναλο.
Δε νομίζω...


Και το nvidia shield έγραψε κάπου ο Κώστας ότι έχει και εφαρμογή tidal το οποίο μέσω android έχει ξεκινήσει και στριμάρει πολυκάναλα ή κάνω λάθος?
Κάνεις λάθος.
Δεν παίζει πολυκαναλα ακόμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δε νομίζω
Κάτι τέτοιο συζητούσαμε παλιά αν δεν κάνω λάθος.
Μπήκα τώρα και είδα κάτι limitations στο DSP, αλλά μόνο στα DSD.
Οπότε είναι και αυτό; μόνο αλλά ο αριθμός των tracks;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
οταν ειδα πινακα του van gogh καταλαβα οτι οι πινακες ειναι 3d και επαθα κοκομπλοκο... καμια σχεση με μια εκτυπωση
Ό,τι μπορεί να κάνει και μια προσεγμένη δικαναλική αλυσίδα...Τρισδιάστατη προοπτική από δύο κανάλια. :drinks:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μόνο το Nucleus + που έχει 3000€.
Το απλό είναι δικάναλο.
Πολυκάναλο είναι και το απλό, αλλα φοβάμαι πως θα σέρνεται
Τoole vs Bhutia = ??

Ακούω στοιχήματα.....
Bhutia vs πορτοφόλι του είναι
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top