Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλησπερα σε ολους..
Εχω ενα ζευγος dali concept 6 εδω κ 8 χρονια περιπου..
ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος, δεν εχω λογια για τα dali..
απλα χωρις ιδιαιτερο λογο, αρχισα να φαγουριζομαι για νεα ηχεια βλεποντας απλα τα specs.
πχ τα θαυμασια dali concept 6 εχουν

frequency range 41 - 25000 hz
sensitivity 91
8 Ω
2.5 δρομων
με μαξ watt 150.

κανοντας μια μινι ερευνα στα τρεχοντα ηχεια βρηκα τα

Magnat Tempus 77 κ εχουν
frequency range 22 - 45000 Hz
sensitivity 92

3 δρομων
με μαξ watt 175

Βλεποντας αυτα τα specs δειχνουν πως τα Magnat ειναι καλυτερα, μεγαλυτερο range στα frequency
ελαφρος μεγαλυτερη ευεσθησια ,ειναι 3 δρομων και τα watt ,που δε με ενδιαφερουν κ πολυ στην προκειμενη περιπτωση ,ειναι 175..

Φυσικα κ δε τα εχω ακουσει, ουτε καν την ξερω αυτη την εταιρια,ειναι αξιολογη?
κ ξερω πως ο καλυτερος τροπος ειναι να τα ακουσεις πρωτα τα ηχεια αλλα μηπως χανω κατι εδω?
θελω να πω πως αυτο το frequency range 22 με 45000 με τρελαινει! οχι το 45000 ,το 22!
ειναι κ 3 δρομων..
Τα dali τα ειχα επιλεξει αναμεσα απο ηχεια που καναν μιση φορα πανω η τιμη τους, στα mediamarkt της Θεσσαλονικης τοτε που ακομα τα ακουγες ολα στη σειρα...

Ξαναλεω ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος με τα dali αλλα μηπως υπαρχει εκει εξω καποιο ζευγος που να με δωσει ακομα ποιο πολλα σε ποιοτητα,λεπτομερια κ δε το ξερω??
σε budget τιμες των 700 κ με χιλια ζορια στα 1000 ευρω... δεν εξαιρω μεταχειρησμενα..

Επειδη ειπα πολλα, το ερωτημα μου ειναι,τα magnat tempus 77 ειναι καλυτερα απτα dali concept 6???
τα εχει καποιος? ειναι εταιρια ''κυρους''?
κ τελος, τα specs ξεγελανε η οντως αυτο το 22 ειναι οντως καλυτερο απτο 41 με κλειστα τα ματια??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν εχεις καταλάβει τα specs. Πχ τα watt που αναφέρεις τα εχεις αντιληφθεί λάθος.

Επιπλέον, οι πληροφορίες που σου δίνουν οι δυο εταιρίες είναι ανεπαρκείς. Χρειαζόμαστε άλλου τύπου μετρήσεις.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Δεν εχεις καταλάβει τα specs. Πχ τα watt που αναφέρεις τα εχεις αντιληφθεί λάθος.

Επιπλέον, οι πληροφορίες που σου δίνουν οι δυο εταιρίες είναι ανεπαρκείς. Χρειαζόμαστε άλλου τύπου μετρήσεις.
Βασικα..μολις επεσα πανω στα magnat transplus 1500...
Νομιζω πως δε χρειαζονται πολλα λογια για αυτα.. Οχι επειδη μοιαζουν τερατα,αλλα νταξει,αμφιβαλω αν τα dali που εχω ειναι καλυτερα..τα specs τους ειναι εξωπραγματικα κ μονο 1000 ευρω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Βασικα..μολις επεσα πανω στα magnat transplus 1500...
Νομιζω πως δε χρειαζονται πολλα λογια για αυτα.. Οχι επειδη μοιαζουν τερατα,αλλα νταξει,αμφιβαλω αν τα dali που εχω ειναι καλυτερα..τα specs τους ειναι εξωπραγματικα κ μονο 1000 ευρω
Κωστή μου...χάραξες πορεία βλέπω...δεν διαβάζεις τι σου είπε ο dimi

λογικό και επόμενο μετά από 8 χρόνια να κουράστηκε το αυτί σου ...αλλά το να αλλάξεις ηχεία δεν είναι η μόνη λύση...

Υ.Γ. δεν μας είπες με τι τα συνοδεύεις...ενισχυτές,sub κλπ κλπ
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Βασικα..μολις επεσα πανω στα magnat transplus 1500...
Νομιζω πως δε χρειαζονται πολλα λογια για αυτα.. Οχι επειδη μοιαζουν τερατα,αλλα νταξει,αμφιβαλω αν τα dali που εχω ειναι καλυτερα..τα specs τους ειναι εξωπραγματικα κ μονο 1000 ευρω
Μην ενθουσιάζεσαι από τα specs κι από την τιμή, δύσκολο πράγμα το ηχείο θέλει ψάξιμο κι υπομονή.
Αν μπορείς βρες μετρήσεις των ηχείων για να μπορέσεις κάπως να τα συγκρίνεις.
Σου το λέω γιατί συνήθως ισχύει το εξής: φθηνό ηχείο = μάπα ηχείο.
Εφόσον δεν αποκλείεις μεταχειρισμένα δες αυτό το ηχείο, δεν γνωρίζω τον πωλητή και δεν έχω ακούσει το ηχείο αλλά βάζω στοίχημα και κόβω χέρια πόδια και κεφάλι ότι ηχητικά και ποιοτικά εξαφανίζει τα dali κι όποιο άλλο ηχείο της αγοράς στην τιμή που κοιτάζεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Κωστή μου...χάραξες πορεία βλέπω...δεν διαβάζεις τι σου είπε ο dimi

λογικό και επόμενο μετά από 8 χρόνια να κουράστηκε το αυτί σου ...αλλά το να αλλάξεις ηχεία δεν είναι η μόνη λύση...

Υ.Γ. δεν μας είπες με τι τα συνοδεύεις...ενισχυτές,sub κλπ κλπ
Mε denon pma 700ae κ dac της meridian
Κωστή μου...χάραξες πορεία βλέπω...δεν διαβάζεις τι σου είπε ο dimi

λογικό και επόμενο μετά από 8 χρόνια να κουράστηκε το αυτί σου ...αλλά το να αλλάξεις ηχεία δεν είναι η μόνη λύση...

Υ.Γ. δεν μας είπες με τι τα συνοδεύεις...ενισχυτές,sub κλπ κλπ
Me denon pma700ae κ meridian dac explorer 2.
Στον υπολογιστη ,οχι sub, ποτε sub βασικα..
Ακουω πολυ μουσικη,οταν λεω πολυ εννοω πολυ...rock blues metal reggae dub jazz dubstep rap experimetal κ ρεμπετικα! Μονο αυτες τις παπαριες trap κτλ που ακουει η νεολαια δεν ακουω.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ότι είπε ο προλαλήσας, θα πιάσουν τα χρήματα τόπο και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ηχεία με 650€ και κατεβαίνουν στα 22Hz???

Απο το site της MAGNAT : https://www.magnat.de/en/detail/index/sArticle/2989487

POWER HANDLING (RMS/MAX.)
  • 175 / 320 watts
IMPEDANCE
  • 4 – 8 Ohms
RECOMMENDED AMPLIFIER OUTPUT
  • > 30 watts
Νομίζω ότι οριακά προς τα κάτω είναι ο DENON
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αν σε ενδιαφέρει πραγματική ηχητική βελτίωση και όχι απλά μια αγορά ηχείων για ψυχολογικούς-καταναλωτικούς λόγους, θα πρέπει να δούμε το σύστημα συνολικά.

Γράψε μας όλα τα στοιχεία του σετάπ και δώσε ένα σχέδιο ή φωτό, που να δείχνει το στήσιμο του συστήματος.

Τα specs αυτά που κοιτάς, από μόνα τους, δεν λένε τίποτα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα. Μη ψαρώνεις απο τα specs. Κι εμένα τα ηχεία μου ( monitor audio 705 pmc ) δηλώνονται ως 28HZ +-3db, αλλά αν δεις στο θέμα μου τις μετρήσεις που ανέβασα, ανεξάρτητα απο το τί μπορεί να κάνει το ηχείο, στον χώρο μου κάτω απο 70 κύκλους δεν ακούω.
 

C

chrispo

Guest
.......
Εχω ενα ζευγος dali concept 6 εδω κ 8 χρονια περιπου..
ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος, δεν εχω λογια για τα dali..
απλα χωρις ιδιαιτερο λογο, αρχισα να φαγουριζομαι για νεα ηχεια .......

Ξαναλεω ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος με τα dali .....

Επειδή όντως σε πιστεύω ,ότι δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο...κάνε υπομονή ένα-δύο μήνες, νάρθει η άνοιξη ( αλλάζει η διάθεση) και κράτα τα Dali.
Στο μεταξύ βρες άλλα υποκατάστατα , να διοχετεύσεις τη φαγούρα ( κάνε τρέξιμο, βάρη, κολύμπι, βόλτες με μηχανή , αυτοκίνητο,πόδια...διάβασμα..ό,τι γουστάρεις..PS4...:gamer:) , κράτα τα λεφτά και συνέχισε να ακούς μουσική. Έν καιρώ , αν ακούσεις κάτι που σου κάνει ¨κλίκ ¨, το βλέπεις πάλι.:cool:
 
Last edited by a moderator:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Καλησπερα σε ολους..
Εχω ενα ζευγος dali concept 6 εδω κ 8 χρονια περιπου..
ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος, δεν εχω λογια για τα dali..
απλα χωρις ιδιαιτερο λογο,
αρχισα να φαγουριζομαι για νεα ηχεια βλεποντας απλα τα specs.
Χαρακτηριστική περίπτωση ήπιας Αναβαθμισίτιδας. Ασθένεια που ταλαιπωρεί μεγάλο μέρος του φόρουμ.


Magnat Tempus 77 κ εχουν
frequency range 22 - 45000 Hz
Το 22 δεν υπάρχει περίπτωση να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Θες χαμηλό; Πολύ καλά κάνεις. Πάρε σαμπ και κράτα τα ηχεία σου. Θα σου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα. Εγγυημένα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μιά χαρά σοβαρή εταιρεία είναι η Magnat , διαφορετικού όμως ως προς ηχητική απόδοση προσανατολισμού ( σε σχέση με την Dali ) . . . καλό θα ήταν να ακούσεις και να συγκρίνεις πρίν αγοράσεις
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλημερα..
Σας ευχαρηστω για τα σχολια..
Η ολη"φαγουρα" ξεκινησε απο αναζητηση soundbar για την τηλεοραση γιατι πραγματικα δεεε μπορω να ακουσω τιποτα απο εκει..
Ε, βλεποντας λιγο πολυ απο δω απο κει με πηρε η μπαλα προς τα ηχεια δαπεδου..
Κ σκεφτηκα μηπως μετα απο τοσα χρονια εχει βγει καποιο ζευγος που πουλοντας τα dali κ τσονταροντας ενα μικρο ποσο ισως εχω καλυτερο ηχο..
Για μενα , θα επερνα τα dali opticon 8 χωρις ακροασεις κτλ, με κλειστα τα ματια, κ τον denon 1050 η καποιον nad.
Aλλα no money για τετοιο ανοιγμα..
Ταχω σε 25 τετραγωνικα σαλωνι σχεδον τετραγωνο.απτα ηχεια καθομαι 4.70 μετρα ακριβως κ τα ηχεια εχουν μεταξυ τους αποσταση 2.7 μετρα με απλα γυρω στο μισο μετρο απο τοιχο πισω κ πλαγια.
Στραμενα προς εμενα,διαγωνια.
Να πω κ κατι,ο denon pma700ae εχει ενα κουμπι που οι αλλοι denon δε τοχουν, το loundness, κατακριτεο απο πολους αλλα ειναι ΠΑΝΤΑ πατιμενο, χωρις αυτο αδειαζει ο ηχος..
Κ επειδη δ τα παω καλα με χαρτουρα κ νουμερα,δε ξερω την αναλογια δυναμης ενισχυτη με ηχεια στα wat.
Θελω να πω πως, τον denon τοσα χρονια ΠΟΤΕ δεν τον ανεβασα παραπανω απτα μισα το volume,μεχρι το 40% να πω, παραπανω απλα δε γινεται γιατι ισως καψω τουιτερ, κατι που εγινε πριν 4 χρονια αλλα πηρα καινουργια ιδια φυσηκα την επομενη μερα..
Ποια ειναι αναλογια;
Αν εχω ποιο δυνατο ενισχυτη θαναι καλυτερα;τι να προσεξω;
Μηπως δλδ διοχετευσω τη φαγουρα σε αγορα αλλου ενισχυτη
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ταχω σε 25 τετραγωνικα σαλωνι σχεδον τετραγωνο.απτα ηχεια καθομαι 4.70 μετρα ακριβως κ τα ηχεια εχουν μεταξυ τους αποσταση 2.7 μετρα με απλα γυρω στο μισο μετρο απο τοιχο πισω κ πλαγια.
Στραμενα προς εμενα,διαγωνια.
Κατ' αρχάς φτιάξε το τρίγωνο σου να είναι ισόπλευρο κι όχι Πανοράματος όπως λένε κι οι Σαλονικιοί συμφορουμίτες, τα υπόλοιπα έπονται, νομίζω το 2.70 μεταξύ των ηχείων σου είναι πάρα πολύ μεγάλο. και το 4.70 ακόμα χειρότερο. Είναι ο number one κανόνας για ακροάσεις.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
To loudness σου αρέσει γιατί πιθανότατα σε εκείνη την απόσταση ακούς μόνο το τουίτερ. Προσπάθησε να φτιάξεις το τρίγωνο που σου είπα και ο φίλος bono παραπάνω.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Τα ηχεια που εχεις ειναι πολυ καλα,δεν εχει νοημα να πας στα magnat tempus 77 (ασε που μπορει να ειναι και πισωγυρισμα ηχητικα).Tο αλλο μοντελο της magnat που αναφερεις,μου φερνει περισσοτερο σε μια καθαρα εμπορικη επιλογη της εταιρειας,δηλαδη να βγαλουμε και ενα ηχειο που να θυμιζει λιγο 70's ,disco εποχες κλπ.......το εκαναν και αλλοι με επιτυχια. Στη θεση σου θα αλλαζα ενισχυτη και θα πηγαινα σε ενισχυτη του χιλιαρικου (κοιτας και σε μεταχειρισμενο),οχι κατ' αναγκη πιο ισχυρο,αλλα με καλυτερο ηχο,που θα αξιοποιησει πληρως τα ηχεια σου (με τον denon δεν εχεις παρει απο αυτα οτι μπορουν να δωσουν).
Δες και μερικες φωτος απο το ηχειο της magnat transpuls 1500.......κατι μου λεει οτι τα dali που εχεις,κατασκευαστικα (καμπινα,μεγαφωνα,κρος) ειναι ανωτερα .

e73fdeef192f9f442a20c4870b54bbcf.jpeg 6c8381e5b6f47c46acf87f36512a0d90.jpeg 66c22cdf2926500bd9583455102c9f41.jpeg 0fc4a6f40364683f241d058efc09102e.jpeg 76e3c9e54d54592bd29de683376dc455.jpeg
 
Last edited:


Μηνύματα
224
Reaction score
210
Τα ηχεια που εχεις ειναι πολυ καλα,δεν εχει νοημα να πας στα magnat tempus 77 (ασε που μπορει να ειναι και πισωγυρισμα ηχητικα).Tο αλλο μοντελο της magnat που αναφερεις,μου φερνει περισσοτερο σε μια καθαρα εμπορικη επιλογη της εταιρειας,δηλαδη να βγαλουμε και ενα ηχειο που να θυμιζει λιγο 70's ,disco εποχες κλπ.......το εκαναν και αλλοι με επιτυχια. Στη θεση σου θα αλλαζα ενισχυτη και θα πηγαινα σε ενισχυτη του χιλιαρικου (κοιτας και σε μεταχειρισμενο),οχι κατ' αναγκη πιο ισχυρο,αλλα με καλυτερο ηχο,που θα αξιοποιησει πληρως τα ηχεια σου (με τον denon δεν εχεις παρει απο αυτα οτι μπορουν να δωσουν).
Δες και μερικες φωτος απο το ηχειο της magnat transpuls 1500.......κατι μου λεει οτι τα dali που εχεις,κατασκευαστικα (καμπινα,μεγαφωνα,κρος) ειναι ανωτερα .

View attachment 151254 View attachment 151250 View attachment 151251 View attachment 151253 View attachment 151252
ναι ,ειναι κατι που μου τοχουν πει πολες φορες ολα αυτα τα χρονια,οτι πρεπει να παρω αλλο ενισχυτη για να αποδοσουν στο μαξ τα dali..επισης εχει περασει στο μυαλο μου η εντυπωση πως nad k dali πανε πακετο ηχητικα,ειναι λεει το απολυτο παντρεμα...αλλα δεν εχω ουτε τη γνωση,ουτε ακροαση για να εκφερω γνωμη, οτι μεχουν πει..
επισης οσο αναφορα το loundnes του denon ''φοβαμαι'' να το αποχωρηστω μηπως μετα δε με καλυψει ο εκαστοτε ενισχυτης στο θεμα μπασο κ βαθος του μπασου, λατρευω το μπασο..
nad 326bee θα με καλυπτε??
τι ειδους καλωδιο περνει στο preout ο denon που εχω??
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top