Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6




Μηνύματα
261
Reaction score
80
φίλε μου...πάρε 2 κλασικά μαμάτα καρατεσταρισμένα sub ( https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html )

να ελαφρύνεις τον ενισχυτή και τα ηχεία από τα ''μπάσα'' και θα δεις ουσιαστικές διαφορές...
Mήπως αυτό το sub θα ταίριαζε ακι σε μένα που έχω ηχεία τα Magnat 1002 και ενισχυτή αυτόν τον Fisher της φωτό?
photo ενισχυτης fisher.jpg
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ναι καλό αυτό που λές αλλά βγάλε κανά ψ για αρχή.
Δεν ήξερα ότι το χιούμορ εδώ μεσα επιτρέπεται μόνο μεταξύ λιγοστών εκλεκτών, μάλον κακή διάθεση έχεις αλλιώς δε βλέπω το λόγο για τον σχόλιο σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Τώρα, ανεβάζει την ένταση (και πατάει και το Loudness) προσπαθώντας να πάρει το σώμα που δεν μπορούν να του δώσουν τα ηχεία του. Με την προσθήκη σαμπ, πιθανότατα θα ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ την ένταση στον ενισχυτή.
Αφού όσο δυναμώνει το volume, αφαιρείται σιγά σιγά η επίδραση από το loudness.
Όταν τον ανοίγει, ο DENON στα ηχεία θα στέλνει το ίδιο σήμα που στέλνει και χωρίς sub, άσχετα με το τι στέλνει στο sub.
Δεν εννοώ ότι ίσως κάψει tweeter λόγω του ότι συνδέθηκε και sub επάνω του.
Εκτός και αν αφαιρεί μπάσα από τα ρυθμιστικά του ενισχυτή και βάζει πιο ψηλά το sub.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αφού όσο δυναμώνει το volume, αφαιρείται σιγά σιγά η επίδραση από το loudness.
Δεν ισχύει αυτό. Όσο δυναμώνουμε, τόσο λιγότερο χρειάζεται να έχουμε πατημένο το Loudness. Η επίδρασή του όμως δεν αλλάζει.


Όταν τον ανοίγει, ο DENON στα ηχεία θα στέλνει το ίδιο σήμα που στέλνει και χωρίς sub, άσχετα με το τι στέλνει στο sub.
Ναι, αλλά η συνεισφορά του σαμπ θα είναι σημαντική, και το συνολικό άκουσμα θα τον καλύψει, οπότε δεν θα έχει λόγο να ανεβάσει άλλο την ένταση.

Τα παραπάνω δεν είναι εικασίες, ισχύουν στη δική μου περίπτωση, αφότου έβαλα σαμπ προ πολλών ετών.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν ισχύει αυτό. Όσο δυναμώνουμε, τόσο λιγότερο χρειάζεται να έχουμε πατημένο το Loudness. Η επίδρασή του όμως δεν αλλάζει.




Ναι, αλλά η συνεισφορά του σαμπ θα είναι σημαντική, και το συνολικό άκουσμα θα τον καλύψει, οπότε δεν θα έχει λόγο να ανεβάσει άλλο την ένταση.

Τα παραπάνω δεν είναι εικασίες, ισχύουν στη δική μου περίπτωση, αφότου έβαλα σαμπ προ πολλών ετών.
Ο Ικα καλα τα λεει.Οσο πιο πολυ ανεβαζεις την ενταση,το loudness μειωνει τη συμβολη του στον ηχο.Καμπυλες Phon.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν ήξερα ότι το χιούμορ εδώ μεσα επιτρέπεται μόνο μεταξύ λιγοστών εκλεκτών, μάλον κακή διάθεση έχεις αλλιώς δε βλέπω το λόγο για τον σχόλιο σου.
Πλάκα ήταν , ξέχασα να βάλω φατσούλα σόρυ.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ο Ικα καλα τα λεει.Οσο πιο πολυ ανεβαζεις την ενταση,το loudness μειωνει τη συμβολη του στον ηχο.Καμπυλες Phon.
Βλέπω στο δίκτυο πως υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις που ακολουθούν τις καμπύλες phon. Πάντως σε όλους τους ενισχυτές που έχω χρησιμοποιήσει, το loudness "κοπανούσε" όπου κι αν ήταν το volume.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Βλέπω στο δίκτυο πως υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις που ακολουθούν τις καμπύλες phon. Πάντως σε όλους τους ενισχυτές που έχω χρησιμοποιήσει, το loudness "κοπανούσε" όπου κι αν ήταν το volume.
Nai , αυτος ειναι ο κυριος λογος που δε πηρα αλλο ενισχυτη τοοοοσο καιρο..
Αυτο το κουμπι.. Αυτο το ρημαδι..!
απτο φοβο μου μη χασω αυτο το κοπανημα..οι αλλοι denon δε τοχουν,ουτε οι μικροι,μονο o 700ae..
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Nai , αυτος ειναι ο κυριος λογος που δε πηρα αλλο ενισχυτη τοοοοσο καιρο..
Αυτο το κουμπι.. Αυτο το ρημαδι..!
απτο φοβο μου μη χασω αυτο το κοπανημα..οι αλλοι denon δε τοχουν,ουτε οι μικροι,μονο o 700ae..
Επιβεβαιώνεις για άλλη μια φορά πως το σύστημά σου στερείται χαμηλού, πράγμα λογικό με τα ηχεία που έχεις. Για μένα αν αλλάξεις ενισχυτή θα δεις μικρή μόνο βελτίωση.

Ιδανικά δανείσου έναν ισχυρό ενισχυτή για μία έστω ημέρα.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το κυριότερο για μένα είναι η απόσταση της θέσης ακρόασης ακόμα και με πιο ισχυρό ενισχυτή με την εντελώς λανθασμένη θέση ακρόασης που έχει με απόσταση 4.70m από τα ηχεία πάλι δεν θα ακούσει αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένα τα ηχεία του να δώσουν, ακόμα και η απόσταση των 2.7m μεταξύ των ηχείων του είναι λάθος, είναι αδύνατον μονάδες χαμηλών 6.5 ιντσών να ακουστούν όπως πρέπει με τέτοια τοποθέτηση.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Μια φιλική συμβουλή. Κάτσε στα αυγά σου ή δοκίμασε την λύση του sub. Από διάβασμα και μόνον εδώ μέσα έχω αντιληφθεί οτι θα δεις διαφορά προς το καλύτερο. ΑΛΛΑ πρέπει να φωνάξεις κάποιον να στο σετάρει, αλλιώς μπορεί να ναι μια τρύπα στο νερό.

Επίσης ακούγοντας με loudness μάλλον σημάδι αδυναμίας μου κάνει στο υπάρχον σετάπ σου.

Σίγουρα με έναν ακριβότερο (καλύτερο) ενισχυτή θα δεις διαφορές αρκετές. Αλλά δε ξέρω αν θα σε καλύψει στις ανάγκες σου. Πάντως σίγουρα θα ακούσεις διαφορές. Αλλά θα πρότεινα να δοκιμάσεις να στήσεις ένα sub πρώτα και βλέπεις.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
ενας απο εδω, Καβαλα, δηνει τον ADVANCE acoustic x- i105 στα 550..
ξερουμε κατι για αυτον? 2χ105 8Ω
 
Last edited:


Μηνύματα
224
Reaction score
210
Δεν σου κάνει είναι μικρός. Θέλεις οπωσδήποτε 2χ150 και πάνω για να πείς ότι κάνεις κάτι.
καλα αμα ειναι να δωσω 1500 ευρω για να πω οτι κανω απλα κατι ,καλυτερα να μη το κανω..
ουτε θα τα δωσω γιατι απο καποιο πχ σαξοφωνηστα δεν ακουω στο μαξ την εισπνοη του πριν φυσηξει το οργανο!!
Δεν ειμαι τετοιος ουτε τοοοσο ψιρας.. καταλαβαινεις τι εννοω..δε ψαχνω ψιλους στα αχυρα δλδ..
Αν θα φτασω να δωσω τοσα η διαφορα θα πρεπει να ειναι σημαντικα αισθητη, να κανει μπαμ δλδ, οπως τη μερα που αγορασα τα ηχεια.. τα διαλεξα αναμεσα απο ηχεια που καναν κ 1200- 1400 ευρω θυμαμαι, τα ειχα παρει γυρω στα 700..
Μεσα απο media markt Θεσσαλονικη ,ειχα τη δυνατοτητα την ιδια στιγμη που επαιζε ενα κομματι να αλλαζω ηχεια απο ενα κουμπι απο ενα πινακα, ακαριαια δλδ...
Στα Dali το χαμογελο μου εφτανε στα αυτια σε ολα τα κομματια... μολις ακουσα κ το μπασο απο το κομματι
Kaly live dub - Reverse πηγα στο ταμειο χαλαρα
Τοτε, τωρα δε μπορεις να ακουσεις τιποτα
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Ο ενισχυτής σου έχει pre out. Τον κρατάς για προενισχυτή. Κρατάς και τα ηχεία.
Ψωνίζεις ένα sub (όχι απ΄ τα "οικιακά" που ψάχνεις εσύ) απ' τα άλλα τα "επαγγελματικά" που είναι πολύ φθηνότερα και το οδηγείς απ΄το pre out.
Ψωνίζεις και έναν βαρβάτο τελικό -με υπερεπάρκεια ισχύος- και τον οδηγείς από τις εξόδους του sub, για να οδηγεί τα ηχεία σου.
Κόστος καινούργια όλα μέχρι € 650 με τα 4 επί πλέον καλώδια που θα χρειαστείς.

Μιλάμε για πάνω από 200 βατ στο κανάλι (εκτός του sub) και μπάσο να γουστάρεις. Τι λές;
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αυτός ο ενισχυτής σου κάνει κι ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές που έδωσα link σε άσχετο site αγγελιών, σε κάθε περίπτωση όμως φτιάξε την θέση ακρόασης σε ισόπλευρο τρίγωνο κι αν μπορείς με απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων μεταξύ των ηχείων, άλλαξε θέση στα έπιπλα... είσαι παντρεμένος;;;
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top