Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
ναι ,ειναι κατι που μου τοχουν πει πολες φορες ολα αυτα τα χρονια,οτι πρεπει να παρω αλλο ενισχυτη για να αποδοσουν στο μαξ τα dali..επισης εχει περασει στο μυαλο μου η εντυπωση πως nad k dali πανε πακετο ηχητικα,ειναι λεει το απολυτο παντρεμα...αλλα δεν εχω ουτε τη γνωση,ουτε ακροαση για να εκφερω γνωμη, οτι μεχουν πει..
επισης οσο αναφορα το loundnes του denon ''φοβαμαι'' να το αποχωρηστω μηπως μετα δε με καλυψει ο εκαστοτε ενισχυτης στο θεμα μπασο κ βαθος του μπασου, λατρευω το μπασο..
nad 326bee θα με καλυπτε??
τι ειδους καλωδιο περνει στο preout ο denon που εχω??
φίλε μου...πάρε 2 κλασικά μαμάτα καρατεσταρισμένα sub ( https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html )

να ελαφρύνεις τον ενισχυτή και τα ηχεία από τα ''μπάσα'' και θα δεις ουσιαστικές διαφορές...
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
ναι ,ειναι κατι που μου τοχουν πει πολες φορες ολα αυτα τα χρονια,οτι πρεπει να παρω αλλο ενισχυτη για να αποδοσουν στο μαξ τα dali..επισης εχει περασει στο μυαλο μου η εντυπωση πως nad k dali πανε πακετο ηχητικα,ειναι λεει το απολυτο παντρεμα...αλλα δεν εχω ουτε τη γνωση,ουτε ακροαση για να εκφερω γνωμη, οτι μεχουν πει..
επισης οσο αναφορα το loundnes του denon ''φοβαμαι'' να το αποχωρηστω μηπως μετα δε με καλυψει ο εκαστοτε ενισχυτης στο θεμα μπασο κ βαθος του μπασου, λατρευω το μπασο..
nad 326bee θα με καλυπτε??
τι ειδους καλωδιο περνει στο preout ο denon που εχω??
ενας καλος ενισχυτης,δεν εχει αναγκη απο loudness (αλλωστε αυτο υπαρχει για να τονιζει τα ακρα οταν ακουμε σε χαμηλες εντασεις και οχι για να συμπληρωνει το χαμηλο,στη δευτερη περιπτωση απλα αλλαζουμε ηχεια,ενισχυτη ή και τα δυο ή βελτιωνουμε τον χωρο μας). Τα ματσαρισματα εταιρειων ειναι κυριως περιπτωσεις εταιρειων που ανηκουν στο ιδιο group,εχουν κοινους αντιπροσωπους σε μεγαλες αγορες κλπ. Τα dali θα παιξουν καλα με τους nad,γιατι οι nad ειναι καλοι ενισχυτες. Ο 326 δεν θα σου δωσει την διαφορα,θα παιξει καλυτερα απο τον denon αλλα οχι κατι ουσιαστικο.
 

Μηνύματα
225
Reaction score
213
Κατ' αρχάς φτιάξε το τρίγωνο σου να είναι ισόπλευρο κι όχι Πανοράματος όπως λένε κι οι Σαλονικιοί συμφορουμίτες, τα υπόλοιπα έπονται, νομίζω το 2.70 μεταξύ των ηχείων σου είναι πάρα πολύ μεγάλο. και το 4.70 ακόμα χειρότερο. Είναι ο number one κανόνας για ακροάσεις.
ναι ,ειναι κατι που το αλλαζω αλλα για λιγο, ξερεις ,δε θελω ακαταστασια στο σαλωνι,θα πρεπει δηλαδη την πολυθρονα να την εχω σψεδον στο κεντρο, κατι που δε λεει αισθητικα..
Ζω επαρχια, Καβαλα κ δυστηχως δεν εχω τη δυνατοτητα ακροασεων οπως θυμαμαι σα φοιτητης Θεσσαλονικη στον ορφεα!!
αλλα σε μονοκατοικια που ειμαι ,τουλαχιστον στις εντασεις τα δινω αφοβα χωρις γκρινιες απο γειτονες!!
 


ika

News
Μηνύματα
13.953
Reaction score
12.953
.......
Να πω κ κατι,ο denon pma700ae εχει ενα κουμπι που οι αλλοι denon δε τοχουν, το loundness, κατακριτεο απο πολους αλλα ειναι ΠΑΝΤΑ πατιμενο, χωρις αυτο αδειαζει ο ηχος..
Κ επειδη δ τα παω καλα με χαρτουρα κ νουμερα,δε ξερω την αναλογια δυναμης ενισχυτη με ηχεια στα wat.
Θελω να πω πως, τον denon τοσα χρονια ΠΟΤΕ δεν τον ανεβασα παραπανω απτα μισα το volume,μεχρι το 40% να πω, παραπανω απλα δε γινεται γιατι ισως καψω τουιτερ, κατι που εγινε πριν 4 χρονια αλλα πηρα καινουργια ιδια φυσηκα την επομενη μερα..
....
Το Loundess αφαιρείται σιγά-σιγά όσο ανεβαίνει η ένταση, δουλεύει σε χαμηλές εντάσεις τονίζοντας τα μπάσα.
Το καμένο tweeter, σημαίνει ότι τερμάτισε κάποια στιγμή ο ενισχυτής, έβγαλε συνεχές ρεύμα και έκαψε το tweeter.
Γι' αυτό και το γνωστόν απόφθεγμα : "Ο μεγάλος ενισχυτής καίει το woofer, ο μικρός το tweeter"

Γι' αυτό σου λέω στο #9, πως ο ενισχυτής είναι οριακά μικρός ακόμα και για τα Dali .
 


Μηνύματα
225
Reaction score
213
φίλε μου...πάρε 2 κλασικά μαμάτα καρατεσταρισμένα sub ( https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html )

να ελαφρύνεις τον ενισχυτή και τα ηχεία από τα ''μπάσα'' και θα δεις ουσιαστικές διαφορές...
πως συνδεονται αυτα,??!
μεχρι χθες βραδυ δεν ειχα καν στο μυαλο μου για sub κ σημερα εχω προταση για 2!!!
με τι καλωδια?
αυτες οι 3 υποδοχες preout ποιο πολυ για μπριζες μου φενονται!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
πως συνδεονται αυτα,??!
μεχρι χθες βραδυ δεν ειχα καν στο μυαλο μου για sub κ σημερα εχω προταση για 2!!!
με τι καλωδια?
αυτες οι 3 υποδοχες preout ποιο πολυ για μπριζες μου φενονται!!!
RCA
 

Μηνύματα
225
Reaction score
213
Το Loundess αφαιρείται σιγά-σιγά όσο ανεβαίνει η ένταση, δουλεύει σε χαμηλές εντάσεις τονίζοντας τα μπάσα.
Το καμένο tweeter, σημαίνει ότι τερμάτισε κάποια στιγμή ο ενισχυτής, έβγαλε συνεχές ρεύμα και έκαψε το tweeter.
Γι' αυτό και το γνωστόν απόφθεγμα : "Ο μεγάλος ενισχυτής καίει το woofer, ο μικρός το tweeter"

Γι' αυτό σου λέω στο #9, πως ο ενισχυτής είναι οριακά μικρός ακόμα και για τα Dali .
ενας καλος ενισχυτης,δεν εχει αναγκη απο loudness (αλλωστε αυτο υπαρχει για να τονιζει τα ακρα οταν ακουμε σε χαμηλες εντασεις και οχι για να συμπληρωνει το χαμηλο,στη δευτερη περιπτωση απλα αλλαζουμε ηχεια,ενισχυτη ή και τα δυο ή βελτιωνουμε τον χωρο μας). Τα ματσαρισματα εταιρειων ειναι κυριως περιπτωσεις εταιρειων που ανηκουν στο ιδιο group,εχουν κοινους αντιπροσωπους σε μεγαλες αγορες κλπ. Τα dali θα παιξουν καλα με τους nad,γιατι οι nad ειναι καλοι ενισχυτες. Ο 326 δεν θα σου δωσει την διαφορα,θα παιξει καλυτερα απο τον denon αλλα οχι κατι ουσιαστικο.
ο
Nad C 356BEE?
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.485
καλή σου μέρα Κωστή .
Μπορείς να βγάλεις μιά foto ( με το κινητό σου ) απο το σημείο ακρόασης σου και από το ύψος των ματιών σου , γιά να δούμε τι βλέπεις μπροστά σου και να μας την αποθέσεις εδώ !

* - Φυσικά αν θέλεις την καλύτερη βοήθεια μας .


. :drinks:
 



Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
ναι ,ειναι κατι που το αλλαζω αλλα για λιγο, ξερεις ,δε θελω ακαταστασια στο σαλωνι,θα πρεπει δηλαδη την πολυθρονα να την εχω σψεδον στο κεντρο, κατι που δε λεει αισθητικα..
Ζω επαρχια, Καβαλα κ δυστηχως δεν εχω τη δυνατοτητα ακροασεων οπως θυμαμαι σα φοιτητης Θεσσαλονικη στον ορφεα!!
αλλα σε μονοκατοικια που ειμαι ,τουλαχιστον στις εντασεις τα δινω αφοβα χωρις γκρινιες απο γειτονες!!
Τα ιδια με τους προλαλισαντες περιπου θα σου πω.
Λογικα μετα απο καποιο καιρο θελεις καποια αλλαγη.
Εφοσον συνειδητοποιεις οτι οποιοδηποτε ηχειο και αν αγορασεις με αυτο τον ενισχυτη δεν θα παρεις αυτο που μπορει να σου δωσει , προτεινω τη αγορα μεταχειρισμενων σαμπ σε καλη ευκαιρια εφοσον εχεις χωρο ή την αγορα μεταχειρισμενων ηχειων που κατα προτίμηση τα εχεις ακουσει. Σε περιπτωση που το μετανιωσεις το κοστος θα ειναι μικροτερο.
Κρατησε τα dali για καποιους μηνες και μετα αποφασιζεις .
Καλη αναζητηση!
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
ναι ,ειναι κατι που το αλλαζω αλλα για λιγο, ξερεις ,δε θελω ακαταστασια στο σαλωνι,θα πρεπει δηλαδη την πολυθρονα να την εχω σψεδον στο κεντρο, κατι που δε λεει αισθητικα..
Ζω επαρχια, Καβαλα κ δυστηχως δεν εχω τη δυνατοτητα ακροασεων οπως θυμαμαι σα φοιτητης Θεσσαλονικη στον ορφεα!!
αλλα σε μονοκατοικια που ειμαι ,τουλαχιστον στις εντασεις τα δινω αφοβα χωρις γκρινιες απο γειτονες!!
Η πολυθρόνα είναι το λιγότερο. Φτιάξε σωστή θέση ακρόασης με βάση αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω και το πολύ πολύ είτε μετακινείς τα ηχεία στην ιδανική θέση, είτε μετακινείς τη θέση στο ιδανικό σημείο, ακούς και μετά πίσω στη θέση τους.
Χάνεις πάρα πολλά μη έχοντας το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης. Ακόμα και μετακίνηση λίγων χιλιοστών αρκεί για να σου χαλάσει τον ήχο ( που ήδη είναι βεβαρυμένος απο τον ανεπαρκή ενισχυτή ), πόσο μάλλον αυτά που αναφέρεις.
Καλώς ή κακώς, με πορδές δεν βάφουμε αβγά. ;)
Σημειωτέον ότι παίζει να μην έχεις ακούσει καν τις δυνατότητες του συστήματός σου.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
Παντως με δεδομενο την χαμηλη τιμη πωλησης που θα εχει ο ενισχυτης σου σαν μτχ,ειναι μια λυση να τον χρησιμοποιησεις σαν προενισχυτη (οχι η καλυτερη αλλα για να μειωθει το κοστος της αναβαθμισης). Καλη περιπτωση τελικου ενισχυτη,με αρκετη ισχυ (μιας και απο οτι διαβαζω θελεις γκαζια) και λογικη τιμη ειναι ο XTZ edge A2-300,με τιμη λιγο πανω απο τα 400 ευρω (τον ειχε προσφορα η εταιρεια πριν λιγο καιρο).
 

I

iason

Guest
:rolleyes: Κωστάκη πρωτον τα κρατάς όλα οτι έχεις ,δεύτερο κάνεις αποσύνδεση απο το φόρουμ ,τρίτον αποταμίευση μερικά χρόνια.....πουλάς και κάνα χωράφι εκει στην Καβάλα η κάνα οικόπεδο......δε μπορεί κατι θα έχεις.
Και μετά ξανά σύνδεση στο φόρουμ...σε βλεπω απο τώρα με Τρινοβ, 8 ζεύγη ενεργά Neumann και καμιά αρμαθιά Σαμπ.......η τελική απόφαση δικη σού. :whistling:
 


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
:rolleyes: Κωστάκη πρωτον τα κρατάς όλα οτι έχεις ,δεύτερο κάνεις αποσύνδεση απο το φόρουμ ,τρίτον αποταμίευση μερικά χρόνια.....πουλάς και κάνα χωράφι εκει στην Καβάλα η κάνα οικόπεδο......δε μπορεί κατι θα έχεις.
Και μετά ξανά σύνδεση στο φόρουμ...σε βλεπω απο τώρα με Τρινοβ, 8 ζεύγη ενεργά Neumann και καμιά αρμαθιά Σαμπ.......η τελική απόφαση δικη σού. :whistling:
Γιατί βρε; Αφού του αρέσει το μπάσο ( άρα χρειάζεται sub(s) ), ακούει σε μεγάλη απόσταση και δεν του φτάνει αυτό που ακούει ( γι'αυτό και βάζει loudness ) και ως φαίνεται, ο ενισχυτής δεν έχει τα δέοντα γκάζια. Απο το να αλλάξει ηχεία και αφού έχει διαθέσιμο ποσό για αγορές, καλύτερα δεν είναι να αναβαθμίσει το σύστημά του επί της ουσίας, δηλαδή ( τελική ) ενίσχυση, sub(s) για τα μπάσα που του αρέσουν και να κρατήσει τα ηχεία του;
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Σίγουρα είναι λίγος ο Denon (για δίδρομα βάσης και εύκολα στην "οδήγηση" προορίζεται) τουλάχιστον : https://www.skroutz.gr/s/5927693/Yamaha-A-S701-Black.html με https://www.skroutz.gr/s/385149/Dali-SUB-E-12-F.html ή https://www.skroutz.gr/s/8947675/Advance-Acoustic-X-i105.html . Τώρα αν σου αρέσει ο ήχος της Nad ότι είπαν και οι υπόλοιποι , οριακά ο C356 (έχει όμως το χαμηλό που ζητάς και καλύτερα αποθέματα ενέργειας από τον DENON) https://www.skroutz.gr/s/435176/Nad-C-356BEE-Black.html . Τέλος και ο XTZ edge που προτάθηκε είναι τιμιότατος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top