Βιβλία



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
God of War by Christian Cameron

12349801.jpg
Η ιστορια του Μεγαλου Αλεξανδρου . Καταπληκτικο ιστορικο μυθιστορημα


Long War Series by Christian Cameron
7998933._SY180_.jpg
7998944._SY180_.jpg
13550497._SY180_.jpg
17340414._SY180_.jpg


Εξι βιβλια . Ειμαι στο τεταρτο και βρισκω ολη την σειρα απιθανη
Ιστορικο μυθιστορτημα στα καλυτερα του !!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Hi-Fi: The History of High-End Audio Design


1580713635584.png


1580713652773.png


1580713678707.png



. . . Schwartz introduces us to Clément Ader, a self-trained French inventor who filed a patent in 1881 for what he called the "Théâtrophone," which broadcast music and other performances out to listening stations and homes over phone lines . . .

 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Αυτά είναι comics/graphic novels;
hello Wizzy...ειναι εφ'ολιστης υλης συνεντευξεις για κοινωνικοπολιτικα και εικαστικα θεματα απο την Αντρεα Τζουνο, και οτι γνωριζω για τις γυναικες ειναι χαρη σε αυτα τα βιβλια.
Οι εκδοσεις re/search απο το Σαν Φρανζισκο (V.Vale & A.Juno) τελη 70ς αρχες 80ς ειναι εκτεταμενα αρθρα πανω σε διαφορα θεματα, συγγραφεις Burroughs, Ballard, μουσικη και ενα σορο αλλα...δυστηχως δεν τα εχω συγκεντρωσει ακομα ολα, και ειναι αρκετα δυσκολα σε αναγνωση διοτι το μεγαλητερο μερος τους ειναι σε πολυ advanced Αμερικανικα..
ΟΙ γυναικες... τα λενε (και τα κανουν) και καλητερα ... <3
online ενδεικτικα το industrial culture handbook
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- ποιό Umberto Eco ? . . . έχω διαβάσει μόνο το όνομα του Ρόδου που μου άρεσε πολύ , λέω για ένα από τα κάτωθι . . .

ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ
ΤΟ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΑΣ
Κήνσορες Και Θεράποντες

. . . διαβάζω μόνον Ελληνικές μεταφράσεις εάν αυτό βοηθάει . . . προσανατολίζομαι προς το εκκρεμές




ευχαριστώ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Μεσιε Σποκ, ομοιως με τη δισκογραφια, και η βιβλιογραφια, με οποια σειρα.

Παρουσίαση
"Πώς μπορείς να ξέρεις τι μπορείς να καταφέρεις αν δε γνωρίζεις τι θα βρεις στη διαδρομή; Το να είσαι ανοιχτός, δεκτικός και να εκτίθεσαι στους κινδύνους της δημιουργίας της αυτοσχεδιαστικής μουσικής, σημαίνει να εκτίθεσαι σε "ανεπιθύμητες" καταστάσεις που θα μπορούσαν να διαρρήξουν τα θεμέλια της προσωπικής σου ασφάλειας. Ως μουσικός, θα βρεθείς ενώπιον καταστάσεων που απαιτούν απόλυτη δέσμευση. Καμιά εκ των προτέρων γνώση δε δύναται να ρίξει φως σε αυτήν ακριβώς τη στιγμή. Με το που θα βγεις στα βαθιά, δεν υπάρχει γυρισμός· δεν μπορείς να μετανιώσεις για ό, τι έκανες. Πρέπει να εμπλακείς θέτοντας την ασφάλειά σου σε αμφισβήτηση, αντιμετωπίζοντάς την ως περιορισμό. Έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και φοβάσαι, σαν να βρίσκεσαι σε σκοτεινό διάδρομο. Τότε αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι αυτό που νόμιζες πως είναι τοίχος υπήρχε μόνον στη φαντασία σου." (Mattin, από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
Περιεχόμενα
Πρόλογος
Εισαγωγή - Anthony lies
Να Γίνεσαι Ευάλωτος - Mattin
Η Θεωρία του Noise - Csaba Toth
Ο Ελεύθερος Αυτοσχεδιασμός στη Μουσική και τον Καπιταλισμό: Αντίσταση στην Αυθεντία και στο Δόγμα του Επιστημονισμού και της Διασημότητας - Edwin Prevost
Τα Μουσικά Είδη είναι Άνευ Σημασίας - Ray Brassier
Προς μια Κοινωνική Οντολογία του Αυτοσχεδιαστικού Sound Work - Bruce Russell
Γυναικείες Μηχανές: Το Μέλλον του Θηλυκού Noise - Nina Power
Το Noise ως Διαρκής Επανάσταση ή Γιατί η Κουλτούρα είναι "Ο Κρόνος που Τρώει τα Παιδιά του" - Ben Watson
Εταιρική Εργασία εναντίον Αριστοκρατικών Πλιατσικολόγων - Matthew Hyland
Σημεία Αντίστασης και Κριτικής στον Ελεύθερο Αυτοσχεδιασμό: Παρατηρήσεις πάνω στη Μουσική Πρακτική και Κάποιους Οικονομικούς Μετασχηματισμούς - Matthieu Saladin
Φυλακισμένοι της Γης Βγείτε Έξω! Σημειώσεις πάνω στον "Πόλεμο της Μεμβράνης" - Howard Slater
Anti-Copyright: Γιατί ο Αυτοσχεδιασμός και το Noise Αντιτίθενται στην Ιδέα της Πνευματικής Ιδιοκτησίας - Mattin

Μετάφραση έκδοσης: ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΔΑΚΟΥΤΡΟΣ, ΘΑΛΕΙΑ ΚΑΚΛΙΔΑΚΗ, ΦΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΙΣΙΔΩΡΑ ΣΤΑΝΙΜΕΡΑΚΗ
-
.... απο το παραπανω βιβλιο διαβαζω τυχαιες παραγραφους σε τυχαιες ωρες το τελευταιο διαστημα.
Cut Up reading technique (c)
Περα απο την ασοβαροτητα της φυσης μου, ειναι υποχρεωτικο αναγνωζμα για οποιον δεν μενει στα τετριμμενα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
hello Wizzy...ειναι εφ'ολιστης υλης συνεντευξεις για κοινωνικοπολιτικα και εικαστικα θεματα απο την Αντρεα Τζουνο, και οτι γνωριζω για τις γυναικες ειναι χαρη σε αυτα τα βιβλια.
Οι εκδοσεις re/search απο το Σαν Φρανζισκο (V.Vale & A.Juno) τελη 70ς αρχες 80ς ειναι εκτεταμενα αρθρα πανω σε διαφορα θεματα, συγγραφεις Burroughs, Ballard, μουσικη και ενα σορο αλλα...δυστηχως δεν τα εχω συγκεντρωσει ακομα ολα, και ειναι αρκετα δυσκολα σε αναγνωση διοτι το μεγαλητερο μερος τους ειναι σε πολυ advanced Αμερικανικα..

online ενδεικτικα το industrial culture handbook
Thanks man.

@Mr Spock Στη θέση σου θα διάβαζα το "Το εκκρεμές του Φουκώ". Εάν το καταφέρεις αυτό, τα άλλα είναι "ευκολάκι". :)
Μια ερώτηση κι από εμένα:
Τα βιβλία του Αλμπέρ Καμύ "Ο Ξένος" (1942), "Η Πανούκλα" (1947) και "Η Πτώση" (1956), αποτελούν κάποιου είδους τριλογία κι άρα διαβάζονται με τη σειρά που γράφτηκαν ή είναι το ένα εντελώς ανεξάρτητο από το άλλο κι άρα μπορώ να τα διαβάσω με τυχαία σειρά;
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
-
Μια ερώτηση κι από εμένα:
Τα βιβλία του Αλμπέρ Καμύ "Ο Ξένος" (1942), "Η Πανούκλα" (1947) και "Η Πτώση" (1956), αποτελούν κάποιου είδους τριλογία κι άρα διαβάζονται με τη σειρά που γράφτηκαν ή είναι το ένα εντελώς ανεξάρτητο από το άλλο κι άρα μπορώ να τα διαβάσω με τυχαία σειρά;
- δέν ξέρω εάν είναι τριλογία , πάντως διαβάζονται αυτοτελώς , ξεκίνα από τον ''ξένο'' υπό την έννοια του να βιώσεις την όποια χρονολογική εξέλιξη της γραφής του συγγραφέως
 









spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Μετα το επικο τελος της σειρας Long War Series
25260497._SY180_.jpg
29360839._SY180_.jpg


εχω ετοιμη την σειρα Tyrant Series (αλλα εξι βιβλια :) )

Εν τω μεταξυ εκανα διαλλειμα με ΕΦ Expeditionary Force Series (ειμαι στην μεση του τριτου)

28525188._SY475_.jpg
30342581._SY180_.jpg
32723950._SY180_.jpg

Και με το πρωτο της σειρας Blood on the Stars 32806335._SY180_.jpg

Και αυτα ειναι καποια που εχω βρει προσφατα και τα εχω στην σειρα για διαβασμα
44585295._SY475_.jpg 36204941.jpg 17397098.jpg 29973312.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Thanks man.

@Mr Spock Στη θέση σου θα διάβαζα το "Το εκκρεμές του Φουκώ". Εάν το καταφέρεις αυτό, τα άλλα είναι "ευκολάκι". :)
Μια ερώτηση κι από εμένα:
Τα βιβλία του Αλμπέρ Καμύ "Ο Ξένος" (1942), "Η Πανούκλα" (1947) και "Η Πτώση" (1956), αποτελούν κάποιου είδους τριλογία κι άρα διαβάζονται με τη σειρά που γράφτηκαν ή είναι το ένα εντελώς ανεξάρτητο από το άλλο κι άρα μπορώ να τα διαβάσω με τυχαία σειρά;
Θα συμφωνήσω με wizzy. Πρόσφατα διάβασα το κοιμητήριο, αλλά το εκκρεμές είναι πιο "προχω"
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top