Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
@Mpanis

''
Διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
Ο Schroeder πρότεινε , ότι ένα ηχητικό κύμα που προσπίπτει σε ένα διαχύτη ανάκλασης φράγματος φάσης θα διέχεε τον ήχο σχεδόν ομοιόμορφα προς όλες τις κατευθύνσεις. Οι μετατοπίσεις φάσης μπορούν να ληφθούν από μια διάταξη φρεατίων με βάθος που καθορίζεται από μια ακολουθία τετραγωνικού υπολοίπου. Το μέγιστο βάθος φρέατος καθορίζεται από το μεγαλύτερο μηκος κύματος που θα διαχυθεί. Το πλάτος του φρέατος είναι περίπου μισό μήκος κύματος που πρόκειταο να σκεδαστεί. Τα βάθη της ακολουθίας φρεάτων καθορίζονται από την σχέση:
μπλά μπλα μπλα

επίσης
Διαχύτες ανάκλασης φρλαγματος φάσης.
πχ έστω ότι έχουμε ενα διαχύτη ακολουθίας μέγιστου μήκους με μήκος ακολουθίας 15. Μια συχνότητα σχεδίασης ίση με 1Khz δίνει μισό μήκος κύματος 19,8cm, και βάθος εγκοπής ενός τετάρτου μηκους κύματος 10 cm. Μια περίοδος αυτού του διαχύτη θα είχε εύρος περίπου 1,53m και θα λειτουργούσε αποτελεσματικά από 700 - 1400hz.

Διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας.
Οι διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας χρησιμοποιούν διαφορετική ακολουθία της θεωρίας αριθμών από τους διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
μπλα μπλα
''

Που ακριβώς θέλεις να μπλέξεις και τι να φτιάξεις;
Αυτό εννοώ...αν μου πει ένας επαγγελματίας τι ακριβώς χρειάζεται ο χώρος μου, σε τι διαστάσεις και που ακριβώς πρέπει να τοποθετηθεί εγώ μπορώ να το φτιάξω με ελάχιστα χρήματα και λιγότερο κόπο γιατί έχω τα μηχανήματα που χρειάζονται..... ειδάλλως θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον που χωρίς μελέτη αγόρασε ένα έτοιμο και το τοποθέτησε όπου νόμιζε ο ίδιος όσο ακριβά και αν το πλήρωσε!!!!
Προσπαθώ να γίνω κατανοητός όσο περισσότερο μπορώ..
 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
@Mpanis

''
Διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
Ο Schroeder πρότεινε , ότι ένα ηχητικό κύμα που προσπίπτει σε ένα διαχύτη ανάκλασης φράγματος φάσης θα διέχεε τον ήχο σχεδόν ομοιόμορφα προς όλες τις κατευθύνσεις. Οι μετατοπίσεις φάσης μπορούν να ληφθούν από μια διάταξη φρεατίων με βάθος που καθορίζεται από μια ακολουθία τετραγωνικού υπολοίπου. Το μέγιστο βάθος φρέατος καθορίζεται από το μεγαλύτερο μηκος κύματος που θα διαχυθεί. Το πλάτος του φρέατος είναι περίπου μισό μήκος κύματος που πρόκειταο να σκεδαστεί. Τα βάθη της ακολουθίας φρεάτων καθορίζονται από την σχέση:
μπλά μπλα μπλα

επίσης
Διαχύτες ανάκλασης φρλαγματος φάσης.
πχ έστω ότι έχουμε ενα διαχύτη ακολουθίας μέγιστου μήκους με μήκος ακολουθίας 15. Μια συχνότητα σχεδίασης ίση με 1Khz δίνει μισό μήκος κύματος 19,8cm, και βάθος εγκοπής ενός τετάρτου μηκους κύματος 10 cm. Μια περίοδος αυτού του διαχύτη θα είχε εύρος περίπου 1,53m και θα λειτουργούσε αποτελεσματικά από 700 - 1400hz.

Διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας.
Οι διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας χρησιμοποιούν διαφορετική ακολουθία της θεωρίας αριθμών από τους διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
μπλα μπλα
''

Που ακριβώς θέλεις να μπλέξεις και τι να φτιάξεις;
Ωωχουου ...
80967601_2576519649070554_5499632749817888768_n.jpg

...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αυτό εννοώ...αν μου πει ένας επαγγελματίας τι ακριβώς χρειάζεται ο χώρος μου, σε τι διαστάσεις και που ακριβώς πρέπει να τοποθετηθεί εγώ μπορώ να το φτιάξω.... ειδάλλως θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον που χωρίς μελέτη αγόρασε ένα έτοιμο όσο ακριβά και αν το πλήρωσε!!!!
Προσπαθώ να γίνω κατανοητός όσο περισσότερο μπορώ..
Δεν δουλεύει έτσι ακριβώς. Έχεις αρχίσει να μπενεις στο νόημα αλλά θες δουλειά ακόμα. Όσοι περνουν έτοιμα έχουν ήδη κάνει μελέτη στον χώρο τους η έχουν στείλει ένα πρόχειρο σχέδιο στην εταιρεία για μια υποτυπώδη μελέτη με υλικά με προβλέψιμη ακουστική συμπεριφορά. Αυτό ουσιαστικά πληρώνεις στα έτοιμα, το ότι γνωρίζεις ποια είναι η ακουστική τους συμπεριφορά.
@Mpanis

''
Διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
Ο Schroeder πρότεινε , ότι ένα ηχητικό κύμα που προσπίπτει σε ένα διαχύτη ανάκλασης φράγματος φάσης θα διέχεε τον ήχο σχεδόν ομοιόμορφα προς όλες τις κατευθύνσεις. Οι μετατοπίσεις φάσης μπορούν να ληφθούν από μια διάταξη φρεατίων με βάθος που καθορίζεται από μια ακολουθία τετραγωνικού υπολοίπου. Το μέγιστο βάθος φρέατος καθορίζεται από το μεγαλύτερο μηκος κύματος που θα διαχυθεί. Το πλάτος του φρέατος είναι περίπου μισό μήκος κύματος που πρόκειταο να σκεδαστεί. Τα βάθη της ακολουθίας φρεάτων καθορίζονται από την σχέση:
μπλά μπλα μπλα

επίσης
Διαχύτες ανάκλασης φρλαγματος φάσης.
πχ έστω ότι έχουμε ενα διαχύτη ακολουθίας μέγιστου μήκους με μήκος ακολουθίας 15. Μια συχνότητα σχεδίασης ίση με 1Khz δίνει μισό μήκος κύματος 19,8cm, και βάθος εγκοπής ενός τετάρτου μηκους κύματος 10 cm. Μια περίοδος αυτού του διαχύτη θα είχε εύρος περίπου 1,53m και θα λειτουργούσε αποτελεσματικά από 700 - 1400hz.

Διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας.
Οι διαχύτες πρωτεύουσας ρίζας χρησιμοποιούν διαφορετική ακολουθία της θεωρίας αριθμών από τους διαχύτες τετραγωνικού υπολοίπου.
μπλα μπλα
''

Που ακριβώς θέλεις να μπλέξεις και τι να φτιάξεις;
Γιατί τον πετσοκοψες έτσι;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι κύριε Γιάννη αυτό θα κάνω και θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ και πιθανόν θα χρειαστώ και την βοήθεια σας!

Ευχαριστώ για το λινκ... Θα μου χρειαστεί!!!
Εχεις καπου την κατοψη του χωρου;Με θεσεις 2 ηχειων και ακροατη;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.837
Ναι sorry, την έπεφτα για ύπνο και έγραψα βιαστικά δεν ήμουν σαφής...
Εννοώ πως αν όντως δεν υφίσταται οικονομικό ρίσκο με την πρόσληψη επαγγελματία ακόμα και σε περιπτώσεις καθημερινών καθιστικών (με παντόφλα κλπ) και έχεις δίκιο στη διαφωνία σου... σε αυτή την περίπτωση έχει κάνει λάθος ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό κόσμου στην επιλογή του να μην προχωρήσει στην συμβουλή του.
Ούτε τώρα μπορώ να καταλάβω αν το γράφω σωστά ή απλά φλυαρώ... (τώρα ξύπνησα) :confused: .
Αν γράφω βλακείες και δεν με πιάνεις ρίξε μια φάπα... :biggrin:
 






Μηνύματα
244
Reaction score
690
Λοιπόν..... Τα συνδεσα με το mv-bt της kali.......
:o:o:o:o:o

Δεν πιστεύω αυτό που ακούω στα αυτιά μου!
Αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση είναι το μπάσο....νομίζω ότι βγαίνει από μέσα μου και όχι από τα ηχεία!!!

Δεν έχω ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο και δε μιλάω για εντάσεις τώρα μιλάμε στο 20% γιατί είναι και 15.00 η ώρα.... Σοκ...νομίζω ότι αν το βάλω τέρμα δε θα μπορέσω να κάτσω απέναντι!!!

Με την πρώτη επαφή θα το χαρακτήριζα ηχείο dragster !!!
Από ρυθμίσεις δεν έχω ακουμπήσει τίποτα εννοείται γιατί δεν έχω και ιδέα τι ακριβώς κάνουν!!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.835
Reaction score
77.400
Λοιπόν..... Τα συνδεσα με το mv-bt της kali.......
:o:o:o:o:o

Δεν πιστεύω αυτό που ακούω στα αυτιά μου!
Αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση είναι το μπάσο....νομίζω ότι βγαίνει από μέσα μου και όχι από τα ηχεία!!!

Δεν έχω ξανά ακούσει τέτοιο μπάσο και δε μιλάω για εντάσεις τώρα μιλάμε στο 20% γιατί είναι και 15.00 η ώρα.... Σοκ...νομίζω ότι αν το βάλω τέρμα δε θα μπορέσω να κάτσω απέναντι!!!

Με την πρώτη επαφή θα το χαρακτήριζα ηχείο dragster !!!
Από ρυθμίσεις δεν έχω ακουμπήσει τίποτα εννοείται γιατί δεν έχω και ιδέα τι ακριβώς κάνουν!!!
μόνο ο Γιάνννης μπορεί να σε καταλάβει :cry: :lol:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
20200210_145154.jpg

Μεγιές!! Τώρα κάνεις ακροάσεις και μάς γράφεις ρηβγιού :D
Ιδίως, η δικιά μου εμμονή :o, έχει χιςς κι ναι σε τι απόσταση ακούγεται :drinks:
Ναι ξέχασα να πω για το χιςςς....

Εγώ προσωπικά το ακούω έως τους 50-60 πόντους....και αυτό γιατί εστησα αυτί επειδή το έχω ακούσει από εσάς...
Αν δεν το ήξερα μπορεί να μην το άκουγα και ΠΟΤΈ..!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.835
Reaction score
77.400
σε τι ύψος είναι τα τουίτερ συγκριτικά με το ύψος του κεφαλιού σου στον καναπέ?
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top