Ενεργά Ηχεία


Μηνύματα
266
Reaction score
129
Εγώ να σας ευχηθώ να έχετε μια όμορφη βραδια αυτό το τελευταίο βράδι του 2019.
Εκτιμώ πραγματικά τα όσα λέγονται εδώ μέσα και μας ανοίγεται τα στραβά μας,οι αντιρρήσεις του ενός στην απάντηση του άλλου και το αντίστροφο μας κάνουν όλους εμάς να μαθενουμε καλύτερα το χώρο αυτό στον οποίο όλοι μας αγαπάμε.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ, άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο για τις προσπάθειες τους σε όλα τα παιδια .
Οσον αφορά στους γνώστες που είναι και η ραχοκοκαλιά του σάιτ όπως είπε και ο Άντον υπομονή με όλους εμάς, που θα παει θα τα μάθουμε.
Καλή χρονιά παιδιά.
Και καλοακουστα τα κρκ στον φίλο.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
View attachment 149117
Σήμερα παρέλαβα τα edifier s880db.
Τα ήθελα για τον υπολογιστή μου.
Τα επέλεξα κυρίως για τις συνδέσεις που έχει και την εμφάνισή τους.
Για το μέγεθός τους παίζουν πάρα πολύ καλά και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Wow χάζεψα λίγα video και ξανά Wow!
Τα συνδέεις έτσι απλά με ένα κινητό ή στην tv η στο pc και τέλος;
Εντυπωσιακό.... Μπαίνουν στο πρόγραμμα!
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Wow χάζεψα λίγα video και ξανά Wow!
Τα συνδέεις έτσι απλά με ένα κινητό ή στην tv η στο pc και τέλος;
Εντυπωσιακό.... Μπαίνουν στο πρόγραμμα!
Έχουν εξόδους aux,pc,optical,coaxial,usb και bluetooth.
Παιζει hi-res αρχεία.
3η μέρα σήμερα και ακόμα ικανοποιημένος.
Όμορφα με πολύ καλό ήχο.
Φαντάζομαι τα μεγαλύτερα της edifier πως παίζουν αλλά αυτά ηταν και τα πιο όμορφα.
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία έκανα μια πρόχειρη σύνδεση ίσα-ίσα για να τ’ ακούσω θα βγάλω και δυο τρεις φωτογραφίες για ενα φίλο που θέλει να δει το ηχειο είναι ωραίο πολύ καλή κατασκευή νομίζω ότι θέλεις στρώσιμο γιατί είναι λίγο σφιχτό ακόμα,μου άρεσε ο ήχος που βγάζει Έχει καλή ένταση αλλά τώρα είναι πολύ πρόχειρα αυτά που έχω κάνει θα σας γράψω όταν θα έχω Ολοκληρωμένη άποψη φαίνεται πάντως ότι είναι τίμιο ηχειο για τα λεφτά του.Αυτή τη στιγμή τον παίζω με μια κάρτα ήχου YAMAHA

Όσο για ένα φίλο που είπε για σύγκριση νομίζω ότι είναι διαφορετικά ηχεία και δεν μπορεί να γίνει.
Για να πάω δυο λόγια για τα klipsch Τα έχω συνδεδεμένα με το MARANTZ σαν προενισχυτή και τελικό το Yamaha Είναι φανταστικά νομίζω τα klipsch είναι μια κατηγορία μόνα τους αυτή εταιρεία εδώ και πάρα πολλά χρόνια βγάζει για την δική μου άποψη Τα καλύτερα ηχεία βάση αυτό που πληρώνεις δηλαδή πληρώνεις πολύ λίγα και παίρνεις πολλά εσεισ μπορείτε από κάτω να γραψετε ότι θέλετε και να έχετε δίκιο. Και παλιά klipsch είχα τα KG 4,5 Όταν ήρθε η ώρα να αλλάξω χωρίς δεύτερη σκέψη κατευθείαν στην ίδια εταιρία πήγα
9A0877A0-7E12-4A4C-9825-7AD83B98A06D.jpeg

Ορίστε,υπάρχει και άλλος που δεν συγκινείται από...τσοντοκάναλα. :roflmao:

Καλή Χρονιά,εκτός αν σ'ενοχλεί κι αυτή που κάθε φορά αλλάζει αφήνοντας την προηγούμενη...εκτός θέματος κι εμάς ν'αναζητάμε σε σωρεία παλαιότερων πιο ικανοποιητικές συνθήκες για ν'απαντηθούν τα ...εσωτερικά μας ερωτήματα. ;)

Ελπίζω να μην τοποθετηθούν όπως έχεις εγκατεστημένα και τα άλλα.Αλλιώς,τζάμπα έκαιγαν τα...off-topic.:sneaky:
Κάποια στιγμή θα τα στήσω σωστά με τις αποστάσεις αφού τα στρώσω αλλά στο τέλος εκεί κοντά θα καταλήξουνε Δυστυχώς
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
362
Reaction score
387
Λίγο πιο μπροστά βαλτα πάνω στο έπιπλο, ώστε να μη φαίνεται επιφάνεια επίπλου μπροστά τους, και στρίψτα προς τα μέσα, να σε κοιτάνε στα μάτια, στην ευθεία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Δεν ανιχνεύω ενθουσιασμό!
Λόγω εορτών δεν πρόλαβα να τα ακούσω σχεδόν καθόλου γι’ αυτό έγραψα η πρώτη εντύπωση είναι πάρα πολύ καλή Ούτε είναι στημένα σωστά Και είμαι σίγουρος ότι θέλει λίγο στρώσιμο
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δεν χρειάζεται στρώσιμο ... αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι να τα βγάλεις μπροστά από εκεί που τα έχεις χωμένα όλα τα ηχεία. Τα ηχεία αυτά δεν είναι σχεδιασμένα να κολλάνε σε κανέναν τοίχο...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν χρειάζεται στρώσιμο ... αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι να τα βγάλεις μπροστά από εκεί που τα έχεις χωμένα όλα τα ηχεία. Τα ηχεία αυτά δεν είναι σχεδιασμένα να κολλάνε σε κανέναν τοίχο...
Πρέπει να υπάρχει επιλογή-ρύθμιση, στην πλάτη του ηχείου, για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Πρέπει να υπάρχει επιλογή-ρύθμιση, στην πλάτη του ηχείου, για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
Ναι παιδιά θα μπούνε σωστά σας είπα ότι σχεδόν τα άφησα εκεί δεν είναι ότι ασχολήθηκα
Ακόμα το κεφάλι μου πονάει από χθες ήπιαμε σκάσαμε
Κάπως έτσι λέτε
Πρέπει να υπάρχει επιλογή-ρύθμιση, στην πλάτη του ηχείου, για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
Δε νομίζω ότι έχει
 

Attachments


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Πρέπει να υπάρχει επιλογή-ρύθμιση, στην πλάτη του ηχείου, για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
Σωστό, όμως η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά απλά σε τρεις επιλογές LF που επηρεάζουν μόνον την ενίσχυση από την πρώτη ανάκλαση στη συχνότητα αποκοπής της καμπύλης απόκρισης. Δεν διορθώνει τη μεγάλη βύθιση στις ανώτερες χαμηλές που προκαλεί η γετνίαση του τοίχου...
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Κάτι που είναι σημαντικό είναι ότι δεν ακούγεται καθόλου το φύσημα
Πάνω στην κάρτα ήχου υπάρχει ένα κουμπί που όταν το έχω πατημένο δεν ακούγεται καθόλου όταν το έχω στην πάνω θέση τότε ακούγεται το φύσημα δεν ξέρω τι είναι αυτό δεν το’χω ψάξει ακόμα
Σε οποιαδήποτε θέση κι αν είναι δεν αλλάζει ένταση του ήχου παίζει το ίδιο δηλαδή
Monitor mute
Πρέπει να υπάρχει επιλογή-ρύθμιση, στην πλάτη του ηχείου, για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
ναι υπαρχει εκανα λαθος τελικα


LOW CONTROL
LOW SHELF Cut (minus) settings are wall-coupling filters. These EQ settings roll off the low end that can build up the closer you get to walls or if you have low ceilings.
Boost (plus) settings add low end if you need more thump, set these to your taste. Most studios will achieve plenty of low-end with the setting in the flat position.
LOW MID PEQ This is a parametric EQ with a wide Q. It does not cut your low end as it cuts low mid frequencies. We call it a desk filter. If you have a large mixing board aka “desk” or a large desk, you can get a buildup in the low mids that can cause audio muddiness.
Note: one setting utilizes both the wall coupling filter and the desk filter.
HIGH CONTROL
HIGH SHELF and HIGH MID PEQ All these settings are for you to set to your mixing taste. If you feel you need more, or less high mids or highs, adjust these until you are happy. Some studios are bright and need less highs and some studios are dark and need more highs. We give you Shelf and PEQ EQ’s. PEQ EQ adjusts high mid frequencies up or down without changing the high frequencie
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όλο και πιο συχνά πέφτω πάνω σε άρθρα ενεργών ηχείων, σε λίγα χρόνια οι κάτοχοι παθητικων θα είναι ότι και οι κομουνιστές στο χωριό μου, είδος προς εξαφάνιση :roflmao:

Πρόσφατα έκανε την εμφάνισή του στην έκθεση του Αμβούργου ένα ακόμη ενεργό, μου άρεσε, το μοιράζομαι.

Η GGNTKT Audio βγάζει στην αγορά δύο μοντέλα. Το GGNTKT M1 το οποίο και παρουσιάστηκε είναι το μικρό και σύντομα θα κυκλοφορήσει και το μεγαλύτερο αδερφάκι του.
Guru@NDHT2020.jpg


ModelM1_hinten_weiss.jpg


Πρόκειται για ηχείο 2,5 δρόμων. Τουιτερ με κατάλληλο κυματοδηγο για ευρύ σουιτ σποτ.
BEM_Simulation_Waveguide2.jpg


3 γουφερ κλειστου τύπου των 170mm εκ των οποίων τα 2 όπισθεν που φροντίζουν για καρδιοειδης διασπορά των χαμηλών συχνοτήτων μέχρι τα 200Hz.

Τα ηλεκτρονικά βρίσκονται εξωτερικά των ηχείων σε δικό τους σασί.
Elektronik_ModelM1-Setup.jpg


Μέσω της θύρας usb και το κατάλληλο σοφτγουερ μπορεί να διορθωθεί και η απόκριση στον χώρο.

Τα υπόλοιπα για τους τεχνοφρικουλες :biggrin::biggrin:

Freifeld-Frequenzgang
44 Hz – 20 kHz (-3 dB)
39 Hz – 22 kHz (-6 dB)

Abstrahlverhalten διασποραστον κάθετο άξονα είναι ασύμμετρη προς περιορισμό των ανακλασεων του δαπέδου.
horizontal (-6 dB, >1 kHz)
vertikal (-6 dB, >1 kHz)

140°
100° (asym. +60°/-40°)

Maximalschalldruck
Sinussignal @3 % THD, @1 m,
Halbraum (100 Hz – 10 kHz)
IEC 60268-5 Rauschen
Musiksignal pro Paar, @2,3 m

112,8 dB SPL
115,0 dB(C) SPL
102,0 dB(C) SPL

Klirrfaktor (90 dB @1 m)
80 – 120 Hz
120 – 7000 Hz
> 7000 Hz

< 3 %
< 0,3 %
< 0,5 %

Bauweise
2,5-Wege geschlossen

Treiber
Hochtöner
Tieftöner

44 mm Titan-Kompressionstreiber
3x 170 mm Aluminium-Konustreiber

Schallführung
Hochtonbereich
Tieftonbereich

Waveguide + breite Schallwand
Hypercardioid via rückwärtige Treiber

Verstärker
Leistung pro Kanal (1 % THD)
Technologie
Klirrfaktor (THD+N 1 kHz @1 W)
Dynamikbereich

70 W (HF) + 210 W (LF) / Optional: 140 W (HF) + 280 W (LF)
Class-D
0,003 %
119 dB(A)

DSP und Frequenzweiche
Digitale Signalverarbeitung
Zuspielbare Formate
Signallaufzeit (DSP group delay)
Trennfrequenzen (akustisch)

24-Bit Delta-Sigma AD / DA Wandler @112 / 128 dB(A) SNR, Input
16-24 Bit / 32-192 kHz
<5 ms
200 / 1800 Hz Phasenlinear per FIR

Raumintegration
Aufstellungsart
Empfohlener Hörabstand

freistehend, wandnah
1 – 3 m

Abmessungen

405 x 319 x 140 mm

Volumen
Intern netto
Extern

9,2 l
17,6 l

Gewicht
10,9 kg

Frequenzgang.png


Τιμή : 5.900,00 € το ζευγάρι μαζί με τον ενισχυτή βεβαίως βεβαίως.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όλο και πιο συχνά πέφτω πάνω σε άρθρα ενεργών ηχείων, σε λίγα χρόνια οι κάτοχοι παθητικων θα είναι ότι και οι κομουνιστές στο χωριό μου, είδος προς εξαφάνιση :roflmao:

Πρόσφατα έκανε την εμφάνισή του στην έκθεση του Αμβούργου ένα ακόμη ενεργό, μου άρεσε, το μοιράζομαι.

Η GGNTKT Audio βγάζει στην αγορά δύο μοντέλα. Το GGNTKT M1 το οποίο και παρουσιάστηκε είναι το μικρό και σύντομα θα κυκλοφορήσει και το μεγαλύτερο αδερφάκι του.
View attachment 153863

View attachment 153864

Πρόκειται για ηχείο 2,5 δρόμων. Τουιτερ με κατάλληλο κυματοδηγο για ευρύ σουιτ σποτ.
View attachment 153865

3 γουφερ κλειστου τύπου των 170mm εκ των οποίων τα 2 όπισθεν που φροντίζουν για καρδιοειδης διασπορά των χαμηλών συχνοτήτων μέχρι τα 200Hz.

Τα ηλεκτρονικά βρίσκονται εξωτερικά των ηχείων σε δικό τους σασί.
View attachment 153866

Μέσω της θύρας usb και το κατάλληλο σοφτγουερ μπορεί να διορθωθεί και η απόκριση στον χώρο.

Τα υπόλοιπα για τους τεχνοφρικουλες :biggrin::biggrin:

Freifeld-Frequenzgang
44 Hz – 20 kHz (-3 dB)
39 Hz – 22 kHz (-6 dB)

Abstrahlverhalten διασποραστον κάθετο άξονα είναι ασύμμετρη προς περιορισμό των ανακλασεων του δαπέδου.
horizontal (-6 dB, >1 kHz)
vertikal (-6 dB, >1 kHz)

140°
100° (asym. +60°/-40°)

Maximalschalldruck
Sinussignal @3 % THD, @1 m,
Halbraum (100 Hz – 10 kHz)
IEC 60268-5 Rauschen
Musiksignal pro Paar, @2,3 m

112,8 dB SPL
115,0 dB(C) SPL
102,0 dB(C) SPL

Klirrfaktor (90 dB @1 m)
80 – 120 Hz
120 – 7000 Hz
> 7000 Hz

< 3 %
< 0,3 %
< 0,5 %

Bauweise
2,5-Wege geschlossen

Treiber
Hochtöner
Tieftöner

44 mm Titan-Kompressionstreiber
3x 170 mm Aluminium-Konustreiber

Schallführung
Hochtonbereich
Tieftonbereich

Waveguide + breite Schallwand
Hypercardioid via rückwärtige Treiber

Verstärker
Leistung pro Kanal (1 % THD)
Technologie
Klirrfaktor (THD+N 1 kHz @1 W)
Dynamikbereich

70 W (HF) + 210 W (LF) / Optional: 140 W (HF) + 280 W (LF)
Class-D
0,003 %
119 dB(A)

DSP und Frequenzweiche
Digitale Signalverarbeitung
Zuspielbare Formate
Signallaufzeit (DSP group delay)
Trennfrequenzen (akustisch)

24-Bit Delta-Sigma AD / DA Wandler @112 / 128 dB(A) SNR, Input
16-24 Bit / 32-192 kHz
<5 ms
200 / 1800 Hz Phasenlinear per FIR

Raumintegration
Aufstellungsart
Empfohlener Hörabstand

freistehend, wandnah
1 – 3 m

Abmessungen

405 x 319 x 140 mm

Volumen
Intern netto
Extern

9,2 l
17,6 l

Gewicht
10,9 kg

View attachment 153869

Τιμή : 5.900,00 € το ζευγάρι μαζί με τον ενισχυτή βεβαίως βεβαίως.
Και τεραστιο πλατος μπαφλας ωστε η στερεοφωνικη εικονα να πηγαινει περιπατο... :rolleyes:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top