1st 2way

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
O τρόπος να μάθεις είναι η μελέτη, και ο πειραματισμός υλοποιώντας μια κατασκευή που διέπεται από αρτιότητα τεχνική και μετρήσεις να πιστοποιούν. Ο πειραματισμός με τρόπο "ζαριάς" δεν οδηγεί κάπου, ούτε σε αποτέλεσμα ούτε σε απόκτηση εμπειρίας. Τέτοια οικονομικά υλοποιήσιμα σχέδια υπάρχουν αρκετά για να μπείς στη λογική και τις αρχές της εννοιας "ηχείο", πχ σχέδια με μονάδες της Visaton.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
πχ σχέδια με μονάδες της Visaton.
Όχι ότι η Visaton κάνει κάτι παραπάνω από το να μαζεύει μονάδες εξ Ανατολής και να κολλάει αυτοκόλλητα με το όνομα της, αλλά είναι ποιο οργανωμένη εταιρία, όπως και να το κάνουμε.

Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο, αλλά μπήκα χτες και είδα πως καταργήθηκε το midwoofer:
https://sbacoustics.com/product/eka/

Επόμενη επιλογή θα σου πρότεινα την παρακάτω:
http://www.seas.no/index.php?option...as-diy-kits&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

Καταλαβαίνω πως οικονομικά ξεφεύγεις από τους στόχους σου, αλλά αν γίνουν όπως πρέπει μηδενίζεις τη περίπτωση αποτυχίας και είσαι σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο σε σχέση με τα ηχεία εμπορίου.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Αν ειναι να παρεις κιτ,που ειναι η καλυτερη ιδεα,σου προτεινω να δει στην GR Research.Ειναι εξαιρετικη επιλογη και θα εχεις παρα πολυ καλο ηχο με λιγα χρηματα!
Ευχαριστώ πολύ, τα είδα, αλλά είναι Αμερική.
Ψάχνω κάτι από Ευρώπη, για χρήση γραφείου τώρα.Βασης Ή λεπτές κολώνες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν επιμένεις να δώσεις πολύ λίγα χρήματα παίρνεις...
δύο τέτοια wooferάκια με 9,5 ευρώ το ένα:
https://www.skroutz.gr/s/18324494/SBW-824.html

και δύο τέτοια tweeterάκια με 5 ευρώ το ένα:
https://www.skroutz.gr/s/18327751/STS-1108-Tweeter.html

Βάζεις ένα πηνίο σε σειρά με το woofer 0,8 mH και έναν πυκνωτή 3,3 μF σε σειρά με το tweeter και είσαι έτοιμος. Καμπίνα 12-15 λίτρα, βάλε και ένα σωλήνα κάτω από το woofer, Φ5 και μήκος 5 εκατοστά.
Συνολικό κόστος 50-60 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Όχι ότι η Visaton κάνει κάτι παραπάνω από το να μαζεύει μονάδες εξ Ανατολής και να κολλάει αυτοκόλλητα με το όνομα της, αλλά είναι ποιο οργανωμένη εταιρία, όπως και να το κάνουμε.

Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο, αλλά μπήκα χτες και είδα πως καταργήθηκε το midwoofer:
https://sbacoustics.com/product/eka/

Επόμενη επιλογή θα σου πρότεινα την παρακάτω:
http://www.seas.no/index.php?option...as-diy-kits&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

Καταλαβαίνω πως οικονομικά ξεφεύγεις από τους στόχους σου, αλλά αν γίνουν όπως πρέπει μηδενίζεις τη περίπτωση αποτυχίας και είσαι σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο σε σχέση με τα ηχεία εμπορίου.
Ε Δεν θέλω να φτιάξω κάτι τόσο χάλια...
Λοιπόν οι επιλογές είναι:
1. Μου άρεσαν πολύ αυτές οι επιλογές επάνω!
Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο. Και να μην έχω την απορία πως πήγε και να είναι καλό! Σίγουρα θα είναι από τις πρώτες επιλογές.

2.
Και από πάνω ελεύθερο αυτό Visaton SL 713 - 4.( πολύ πιθανόν θα έχω βοήθεια για αυτό από έναν χρόνια στον χώρο )

3. https://www.monacor.com/products/components/speaker-technology/hi-fi-full-range-speakers-/sph-60x/
Ή κάποιο fullrange 6,5 ή 8 ". Μόνα τους αυτά σε μικρές κολώνες δεξιά, αριστερά από το γραφείο.

4. Να πάω σε ενεργό.
Έχει πολλά και σε καλές τιμές, ξέρω τα hypex fusion ,είναι καλή επιλογή,Αν και κάπως ακριβά.
Απλά εκεί δεν έχω καταλάβει πως πάει.Διαλεγω τις μονάδες και τον ενισχυτή και μετά θέλει και dsp προγραμματισμό;dirac πχ;

5.Φτιαχνω το ηχείο χωρίς κρος και βάζω έναν πολυκάναλο με minidsp.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ε Δεν θέλω να φτιάξω κάτι τόσο χάλια...
Λοιπόν οι επιλογές είναι:
1. Μου άρεσαν πολύ αυτές οι επιλογές επάνω!
Αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο. Και να μην έχω την απορία πως πήγε και να είναι καλό! Σίγουρα θα είναι από τις πρώτες επιλογές.

2.
Και από πάνω ελεύθερο αυτό Visaton SL 713 - 4.( πολύ πιθανόν θα έχω βοήθεια για αυτό από έναν χρόνια στον χώρο )

3. https://www.monacor.com/products/components/speaker-technology/hi-fi-full-range-speakers-/sph-60x/
Ή κάποιο fullrange 6,5 ή 8 ". Μόνα τους αυτά σε μικρές κολώνες δεξιά, αριστερά από το γραφείο.

4. Να πάω σε ενεργό.
Έχει πολλά και σε καλές τιμές, ξέρω τα hypex fusion ,είναι καλή επιλογή,Αν και κάπως ακριβά.
Απλά εκεί δεν έχω καταλάβει πως πάει.Διαλεγω τις μονάδες και τον ενισχυτή και μετά θέλει και dsp προγραμματισμό;dirac πχ;

5.Φτιαχνω το ηχείο χωρίς κρος και βάζω έναν πολυκάναλο με minidsp.
Στα μάτια μου, το (4) δείχνει πιο σωστό. Το minidsp κροσάρει και ρυθμίζει τις λεπτομέρειες, οι ενισχυτές είναι κοντά στα ηχεία ( μέσα? ) άρα, ο καθένας έχει τη δική του τροφοδοσία συν το ότι αποφεύγεις τη ( περιττή πλέον ) καλωδίωση απο τον ενισχυτή στις μονάδες. Ειδικοί;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ωστόσο στο αρπακολλα πείραμα που κάνω, πήρα διάφορους πυκνωτές, 4.7, 6 , 10 , 22 , 33 ,45 και ένα πηνίο 1.5 mH και μετά από πολύ ώρα δοκιμών και πολλων συνδιασμων μου άρεσε χωρίς τίποτα επάνω.! Τα συνέδεσα σε σειρά με το μικρό fr από επάνω ελεύθερο.

(Τέλος πάντων ξέχασα να πω ότι μου αρέσουν οι σχεδιάσεις με fullrange ή κλειστά κουτιά.)
 

Attachments





K

kimon

Guest
1581175427740.jpeg
1581175427740.jpeg Tα παραπάνω μονόδρομα ηχειάκια γραφείου φτειάχτηκαν Αύγουστο, πριν μερικά χρόνια. Το μεγάφωνο είναι το Visaton B80, το κουτί κασπώ (ξύλινο γλαστράκι) από το ΙΚΕΑ, στο οποίο κολλήθηκε ως μπάφλα κομμάτι από σανίδα λαμινεϊτ για πατώματα, που κόπηκε με φάλτσο, ώστε να είναι συνέχεια των πλευρών. Απαραίτητο εδώ ένα γιαπωνέζικο πριόνι και αρκετή προσοχή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρόκειται για δύσκολη η χρονοβόρα εργασία. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο, γιατί σκοπός μου ήταν να δείξω ένα τρόπο για να αποφύγουμε τον μπελά της ξυλοκατασκευής, αλλά και να έχουμε καλαίσθητο αποτέλεσμα, με μικρή δαπάνη.
Πολλές τετοιες κατασκευές υπάρχουν στο DIYAUDIO. Για διδρομο ηχείο κάνουν τα κουτιά VARIERA.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
View attachment 153092 View attachment 153092 Tα παραπάνω μονόδρομα ηχειάκια γραφείου φτειάχτηκαν Αύγουστο, πριν μερικά χρόνια. Το μεγάφωνο είναι το Visaton B80, το κουτί κασπώ (ξύλινο γλαστράκι) από το ΙΚΕΑ, στο οποίο κολλήθηκε ως μπάφλα κομμάτι από σανίδα λαμινεϊτ για πατώματα, που κόπηκε με φάλτσο, ώστε να είναι συνέχεια των πλευρών. Απαραίτητο εδώ ένα γιαπωνέζικο πριόνι και αρκετή προσοχή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρόκειται για δύσκολη η χρονοβόρα εργασία. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο, γιατί σκοπός μου ήταν να δείξω ένα τρόπο για να αποφύγουμε τον μπελά της ξυλοκατασκευής, αλλά και να έχουμε καλαίσθητο αποτέλεσμα, με μικρή δαπάνη.
Πολλές τετοιες κατασκευές υπάρχουν στο DIYAUDIO. Για διδρομο ηχείο κάνουν τα κουτιά VARIERA.
Ναι είναι καλή επιλογή για γρήγορο αποτέλεσμα. Και εγώ είχα πάρει κουτάκι ,αλλά τελικά έφτιαξα δικό μου στις διαστάσεις που ήθελα.
Παρολαυτα το φάλτσο πως το έκανες;
Ευχαριστημένος από τα B80;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Ναι θελουν........................αλλα ειναι καλα ηχεια οπως διαβαζω.
Η ερώτηση ήταν ρητορική για να το λάβει υπόψη ο φίλος που άνοιξε το νήμα. Έχω ακούσει υλοποιημένα σχέδια του Linkwitz, από τον καλό φίλο και συμφορουμιτη zackman35, εξαιρετικά με κάποια κορυφαία στοιχεία στον τρόπο που αναπαράγουν και διεγείρουν το χώρο ακρόασης. Ναι αξίζει η υλοποίηση μιας και φτιάχνονται με υλικά που βρίσκεις στη γειτονιά, απλά πρέπει κάποιος να υπολογίσει και το επιπλέον κόστος του εξοπλισμού που απαιτείται.
 

K

kimon

Guest
Ναι είναι καλή επιλογή για γρήγορο αποτέλεσμα. Και εγώ είχα πάρει κουτάκι ,αλλά τελικά έφτιαξα δικό μου στις διαστάσεις που ήθελα.
Παρολαυτα το φάλτσο πως το έκανες;
Ευχαριστημένος από τα B80;
Τα γιαπωνέζικα πριόνια έχουν πλατειά, αλλά λεπτή και ευλύγιστη λάμα. Έκοψα τη μπάφλα σε λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις, την κολλησα στο κουτί και κατόπιν, έχοντας οδηγό την κάθε πλευρά, έκοψα ό,τι περίσσευε.
Πίεζα, βέβαια, ελαφρά με τα δάκτυλα του ενός χεριού την λάμα, ώστε να μη χάνει την επαφή της (σημαντικό αυτό) με την πλευρά. Είναι ευκολότερο όταν πριονίζεις οριζόντια (η λάμα δηλαδή είναι σε οριζόντια θέση ) και όχι κατακόρυφη.
Χρειάζεται προσοχή στην αρχή, μέχρι να πάρεις το "κολλάι" .

Το Β 80 τώρα... Θα έλεγα ότι έχει άριστο ήχο, με αναιμικό φυσικά μπάσο (υπάρχουν και σχετικές αναφορές στο Diyaudio).
Μειονέκτημα το ότι θέλει "βαριά" παθητική ισοστάθμιση, όμως έτσι μπορείς να φέρεις την καμπύλη απόκρισης συχνότητας να "παίζει" σε ένα εύρος τριων ντεσιμπέλ από 150 μέχρι 13000 χερτζ. Φυσικά δεν τα μέτρησα, τα αποτελέσματα αυτά είναι προβλέψεις του (αξιόπιστου, όπως έχω διαπιστώσει) Boxsim.
Σήμερα, ίσως να χρησιμοποιούσα τα "εύκολα" Τangband της αυγουστιάτικης κατασκευής του Πετερμενι.
Μετρήσεις του Β80 εδώ: http://www.dibirama.altervista.org/...n-b80-8-extended-range-3-3-8-ohm-50-wmax.html
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Η ερώτηση ήταν ρητορική για να το λάβει υπόψη ο φίλος που άνοιξε το νήμα. Έχω ακούσει υλοποιημένα σχέδια του Linkwitz, από τον καλό φίλο και συμφορουμιτη zackman35, εξαιρετικά με κάποια κορυφαία στοιχεία στον τρόπο που αναπαράγουν και διεγείρουν το χώρο ακρόασης. Ναι αξίζει η υλοποίηση μιας και φτιάχνονται με υλικά που βρίσκεις στη γειτονιά, απλά πρέπει κάποιος να υπολογίσει και το επιπλέον κόστος του εξοπλισμού που απαιτείται.
Όντως ανεβαίνει το συνολικό κόστος...
Αναρωτιόμουν αν αξίζει να το φτιάξεις χωρίς το minidsp.
Και για να το καταλάβω καλά, έχεις έναν πολυκάναλο Ή δύο ίδιους στέρεο, τα συνδέεις με το minidsp και μετά με τα ηχεία;
Έχω βρει και την αντιγραφή τους.

 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Διαβάζω άλλα αντίστοιχα θέματα για το minidsp και μου αρέσει πολύ η ιδέα.Γλυτωνω και το κρος.(Θα τα δώσω βέβαια σε πολυκάναλο)
Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα ηχείο σε near field ,για να ακούς και λιγο μπάσο σε χαμηλές εντάσεις. Πχ λίγο μεγαλύτερο woofer ;6,5 το λιγότερο;
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου στο diy. Κάποτε η audio spectrum είχε βγάλει κάτι ηχεία, τα Athena. Πιτσιρικάς εγώ τα είδα και μου γυάλισαν. Αλλά που... χρήματα τότε (220.000 δρχ.). Τι έκανα ο πονηρός. Δοθέντος ότι δούλευα σε ένα σύγχρονο ξυλουργείο, με ρομποτικό cnc και είχα και τσάμπα καλό MDF, πήγα στο κέντρο μεγαφώνου στην Κάνιγγος, πήρα 8ιντσα γουφερ και ωραία tweeter, αμφότερα της seas, καλώδια van den hull επάργυρα παρακαλώ και ένα έτοιμο cross. Επίσης ricofone, πισσόφυλο, ειδικές σιλικόνες, φλάντζες κλπ. Έφτιαξα λοιπόν τις καμπίνες με το σχέδιο που μου έδωσαν, με λεπτομέρεια δεκάτου του χιλιοστού (να είναι καλά το cnc). Transmition line με το γουφερ πάνω και το tweeter από κάτω. Τέλειες οι μονώσεις, τα υλικά, η συναρμογή και βαφη... λάκα παρακαλώ. Τα συνέδεσα και είχα το ηχείο των ονείρων μου. Στο όνειρό μου βέβαια. Ανέλεγκτο χαμηλό, μεσαίες ανύπαρκτες, συντονισμός της καμπίνας και άλλα... ωραία. Τα κράτησα 2 χρόνια και τα χάρισα. Παιδιά, το ηχείο δεν είναι μοντελισμός. Θέλει γνώσεις, εμπειρία, μετρήσεις, αυτιά... κλπ κλπ. Αφήστε όσους ξερουν να τα φτιάχνουν για μας.
Αυτά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Με τις υπάρχουσες έτοιμες υλοποιήσεις του εμπορίου, δεν βλέπω πλέον περιθώρια για πειραματισμούς.

Έχουν συμπιέσει τόσο πολύ τα κοστολογια των μικρών ενεργών ηχείων, με επιδόσεις αξιοπρεπεστατες, που πραγματικά δεν.

Μόνο για τη χαρά της δημιουργίας.

Αλλά να ξεπεράσεις τα ήδη υπάρχοντα στις τιμές που πωλούνται; Όχι. Δεν γίνεται.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Βέβαια, οι καλά γνωρίζοντες (και μόνον) και διαθέτοντες εξοπλισμό (μετρήσεων κλπ), μπορούν να παρέμβουν σε έτοιμες υλοποιήσεις ή και να φτιάξουν ιδιοκατασκευές που ενδεχομένως ξεπερνούν κάποιες υλοποιήσεις εταιρειών (και αναλόγως του βαλαντίου προς διάθεση). Όχι όμως οι "καθημερινοί" και απλώς παροικούντες την Ιερουσαλήμ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top