Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

I

iason

Guest
Μου είναι δύσκολο, παρόλο το διάβασμα, να καταλάβω κάποια πράγματα γι'αυτό και ζήτησα τη βοήθειά σας....
Αναφορικά με τα ενεργά ηχεία, αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν χρειάζονται κάποια ενίσχυση γιατί έχουν δική τους. Εσείς λέτε ότι χρειάζονται κάποιο προενισχυτή... Κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά;


αφού το ξεκαθάρισε από την αρχή ότι θα συνδεθεί με το pc:idk:
Η ποιότητα του ήχου διαφέρει σε σχέση με έναν ενισχυτή;
[/QUOTE]
Χωρίς να είμαι ειδικός στα ενεργά, τα ηχεία έχουν δικό τούς ενισχυτή να τα οδηγήσεις όμως αφού έχεις για πηγή τον υπολογιστή τότε θα πρέπει να ανοιγοκλεινεις την ένταση από τον υπολογιστή, συν του ότι η κάρτα ήχου του υπολογιστή δεν είναι και ότι καλύτερο ηχητικά.
Είναι λύση ανάγκης, ένας προενισχυτης Νταγκ είναι προτιμότερο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ο προενισχυτής που αναφέρθηκε πιο πάνω για τα ενεργά, θα παίζει το ρόλο του επιλογέα πηγής (cd/laptop/tv/βινύλιοφτουφτουφτου/χιλιαδυό) και ρυθμιστή έντασης. Αν δεν έχεις/θέλεις πολλές πηγές, μπορείς να στείλεις απ'ευθείας το σήμα του λαπτοπ στα ηχεία μ ένα σπλίτερ.

Η ποιότητα του ήχου δεν έχει τόσο να κάνει με το αν θα είναι ξεχωριστές οι φέτες, μην ανησυχείς, ίσα ίσα που τα ενεργά είναι value for money για αυτά που προσφέρουν.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Αυτό σκεφτόμουν να ρωτήσω τώρα... Αν, δηλαδή, θελήσω αργότερα να προσθέσω ένα cd player θα είναι εφικτό με τα ενεργά ηχεία;
Πως ρυθμίζεται η ένταση στα ενεργά αν δεν υπάρχει προενισχυτής; Μέσω λαπτοπ;
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Χαίρετε, καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για το φόρουμ!
Μια μικρή εισαγωγή για μένα:
Αγαπώ την καλή και ποιοτική μουσική. Πρώτον, γιατί με ταξιδεύει σε άλλους πιο όμορφους κόσμους από τον δικό μας... Δέυτερον, γιατί η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν.
Μέχρι τώρα όμως δεν κατάφερα να έχω ένα ποιοτικό ηχοσύστημα. Ακούω μουσική από ένα λαπτοπ με ηχεία και γουφερ της logitech και μ' ένα απαρχαιωμένο στερεοφωνικό technics.
Όταν πριν λίγο καιρό έτυχε να ακούσω μουσική σ' ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα κυριολεκτικά "μαγεύτικα"! Ήξερα ότι δεν ακούω ποιοτικό ήχο με τα μηχανήματα που έχω, αλλά δεν είχα εμπειρία από ποιοτικό ηχοσύστημα. Συνειδητοποίησα λοιπόν τι έχανα τόσα χρόνια...
Κάπως έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση για hi-fi και ανακάλυψα το φόρουμ! Όμως, όντας νέος και άσχετος (όπως γράφω και στον τίτλο) με τα ηχοσυστήματα, δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα κι αυτό δυσκολεύει την επιλογή. Για να μη σας κουράζω, θέλω τη βοήθειά σας για να επιλέξω ένα, όσο είναι δυνατόν, πιο κατάλληλο στις προτιμήσεις μου και δυνατότητές μου ηχοσύστημα. Σίγουρα χρειάζομαι έναν δικάναλο ενισχυτή μιας και μ' ενδιαφέρει μόνο η μουσική. Από κει και μετά όμως... χάος... :idk:
Ραδιοενισχυτή ή ολοκληρωμένο; Ισχύς; Ωμική αντίσταση; Ταίριασμα με ηχεία; Ισχύς RMS ηχείων, μεγαλύτερη ή μικρότερη από τον ενισχυτή; Δαπέδου ή βάσης; Ενεργά ή παθητικά; Καλώδια ποιας διατομής;
Για να διευκολύνω όσους μπουν στον κόπο να με βοηθήσουν να αναφέρω τα εξής:
α) με ενδιαφέρει όπως έγραψα και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο η μουσική
β) το cd player μάλλον δεν το χρειάζομαι γιατί θέλω να ακούω μουσική κυρίως από pc και streaming οπότε απαραίτητο wi-fi και bluetooth
γ) ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 12 τ.μ.
δ) δεν μ' ενοχλεί αν τα ηχεία θα είναι βάσης ή δαπέδου, φτάνει να απολαμβάνω τη μουσική
ε) τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι, περίπου, 1.000 ευρώ

Κάποιοι ενισχυτές που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι αυτός και αυτός
Και ηχεία αυτά και αυτά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Φίλε μου καλώς ήρθες.
Αν θες να ακούς μουσική σε έναν χώρο 12 τ.μ. με τυπική επίπλωση θα σου πρότεινα τα εξής:

Eνισχυτή: cambridge audio cxa60 και
Ηχείο : Mission QX-2

O ενισχυτής είναι αρκετά ευέλικτος με ενσωματωμένο DAC.
Καλά ξεμπερδέματα ! :D
.
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Είναι άξιο απορίας αυτό που συμβαίνει. Δεν προλαβαίνω να ζητήσω μια διευκρίνιση, και πριν ποστάρω έχει, ήδη, απαντηθεί... :errwhat:
Ειλικρινά, σας ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθεια!
Φίλε μου καλώς ήρθες.
Αν θες να ακούς μουσική σε έναν χώρο 12 τ.μ. με τυπική επίπλωση θα σου πρότεινα τα εξής:

Eνισχυτή: cambridge audio cxa60 και
Ηχείο : Mission QX-2

O ενισχυτής είναι αρκετά ευέλικτος με ενσωματωμένο DAC.
Καλά ξεμπερδέματα ! :D
.
Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!
Πρώτη φορά ακούω τέτοια μάρκα ενισχυτή.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
H επεξεργασία της πληροφορίας θα είναι δύσκολη, διότι δε ξέρεις πολλά πράγματα.

Σχετικά με το αν χρειαστεί να παίξεις ένα cd, εκτός του οτι το παίζει το λαπτοπ ούτως ή άλλως, θα χρειαστεί να έχεις έναν προενισχυτή. Άρα αν το θεωρείς απαραίτητο, να μπορείς να συνδέσεις cd/dvd/tv θα χρειαστείς έναν προενισχυτή ή έναν ενισχυτή που να έχει έξοδο preout για τα L/R. Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένους σε καλές τιμές και εδώ μέσα στο φόρουμ. Δες να έχει hdmi(tv), usb (laptop ktl) και preouts (για τα ενεργά) ώς μίνιμουμ. Δε σ ενδιαφέρει η ισχύς των καναλιώς, διότι η έξοδος preout απλώς θα παίρνει το σήμα και θα το πασάρει στους ενισχυτές των ηχείων.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
H επεξεργασία της πληροφορίας θα είναι δύσκολη, διότι δε ξέρεις πολλά πράγματα.

Σχετικά με το αν χρειαστεί να παίξεις ένα cd, εκτός του οτι το παίζει το λαπτοπ ούτως ή άλλως, θα χρειαστεί να έχεις έναν προενισχυτή. Άρα αν το θεωρείς απαραίτητο, να μπορείς να συνδέσεις cd/dvd/tv θα χρειαστείς έναν προενισχυτή ή έναν ενισχυτή που να έχει έξοδο preout για τα L/R. Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένους σε καλές τιμές και εδώ μέσα στο φόρουμ. Δες να έχει hdmi(tv), usb (laptop ktl) και preouts (για τα ενεργά) ώς μίνιμουμ. Δε σ ενδιαφέρει η ισχύς των καναλιώς, διότι η έξοδος preout απλώς θα παίρνει το σήμα και θα το πασάρει στους ενισχυτές των ηχείων.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Έχετε δίκιο ως προς τη δυσκολία μου να καταλάβω κάποια πράγματα. Ήδη έχω αρχίσει να αγχώνομαι προσπαθώντας να καταλάβω αυτά που μου προτείνονται... χαχα...
Με ποιο κριτήριο επιλέγω προενισχυτή ή ενισχυτή; Τι διαφορές έχουν;

@Khas μπορείτε να αναφέρετε περισσότερες λεπτομέρειες για τον ενισχυτή και τα ηχεία;
 
Last edited:


Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
δεν ειν κακο αλλα δεν θα παρει καμμια πηγη ,λεω εγω τωρα..
Έχει την καλύτερη πηγή. Υπολογιστή. (και παύλα.)
Εννοείτε ενεργά ηχεία; Το 10άρι γουφερ είναι ξεχωριστό; Μη γελάσετε με αυτό που θα ρωτήσω, αλλά είναι άλλο το γούφερ και άλλο το subwoofer; Και ποια η διαφορά τους;
Ναι. Ενεργά ηχεία και γλυτώνεις πολλά προβλήματα. Τα KRK που σου πρότειναν παραπάνω, έχουν ένα από τα μεγάφωνά τους 10 ιντσών. Αυτό είναι το γούφερ. Αυτά πάρε και θα είσαι μια χαρά.
συν του ότι η κάρτα ήχου του υπολογιστή δεν είναι και ότι καλύτερο ηχητικά.
Μην παίρνεις και όρκο. Κάτσε να τον ρωτήσουμε πρώτα ποιά κάρτα ήχου έχει.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Αυτό σκεφτόμουν να ρωτήσω τώρα... Αν, δηλαδή, θελήσω αργότερα να προσθέσω ένα cd player θα είναι εφικτό με τα ενεργά ηχεία;
Πως ρυθμίζεται η ένταση στα ενεργά αν δεν υπάρχει προενισχυτής; Μέσω λαπτοπ;
Δεν θα προσθεσεις CD, αφού μπορείς να τα παίξει όλα από το pc. Επίσης, η ένταση ήχου ρυθμίζεται χοντρικά από τα ρυθμιστικά πάνω στα ηχεία και για κάθε μέρα, από τον υπολογιστή.
Eνισχυτή: cambridge audio cxa60 και
Πόσα βατάκια είναι αυτός; 60; :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Αν τώρα έστηνα σύστημα, θα προτιμούσα ενεργά ηχεία. Δεν μπλέκεσαι με ταίριασμα ενισχυτή και ηχείων και παίρνεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι. Αρχικά μπορείς να παίξεις με τον υπολογιστή σαν "κέντρο ελέγχου" και μελλοντικά αν σε παίρνει, επενδύεις σε ένα καλύτερο dac με ρυθμιστικό έντασης, οπότε θα είσαι κομπλέ. Για cd player μη το σκέφτεσαι καν, δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Αν δεις ότι σε παίρνει για ενεργά ηχεία και cd player, δωσε τα χρήματα για ενεργά ηχεία και dac ( ζητάς συμβουλές εδώ και θα σου γίνουν καλές προτάσεις ).

Υ.Γ. Αν δεν σε παίρνει για dac στη παρούσα φάση, δεν είναι κακό. Κερδίζεις χρόνο για να μάθεις καλύτερα τί παίζει στην αγορά και ίσως διακρίνεις εναλλακτικές που θα σου βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το τελικό αποτέλεσμα, ειδικά αν δεις ότι μελλοντικά θα ήθελες subwoofer.
Συνοψίζοντας: ενεργά ηχεία και καλή αρχή!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αγαπητέ φίλε @Moz_art για να μην χάσεις την μπάλα και αν δεν έχεις διαβάσει το πρόσφατο theard μου θα σου δώσω να καταλάβεις με λίγα λόγια αυτά που έζησα εγώ σε λίγο καιρό!

Σαν άπειρος και εγώ προ διμήνου (σαν και εσένα), μπήκα στον κόπο να ρωτήσω και να διαβάσω διάφορα θέματα στο φόρουμ που θα με βοηθήσουν να καταλήξω στην αγορά ηχείων και ενισχυτή που για μένα προσωπικά ήταν όνειρο ζωής....
Πάντα ήθελα στο σπίτι μου να κάθομαι και να χαλαρώνω ακούγοντας ποιοτική μουσική οποιασδήποτε φύσεως!
Με λίγα λόγια ακούω τα πάντα από κλασική μουσική μέχρι μέταλ!!!

Έτυχε να έχω ακούσει ενεργά ηχεία σε στούντιο ενός φίλου που ήταν και διαμορφωμένος ο χώρος που μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσαν να παίξουν και να με ευχαριστήσουν μέσα στο σαλόνι του σπιτιού!

Αφού διάβασα αρκετά thread μέσα στο φόρουμ διαπίστωσα ότι πλέον τα ενεργά ηχεία έχουν μπει μέσα στα σπίτια και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία...!
Χωρίς να το σκεφτώ και πολύ ,μετά και από την εμπειρία που είχα και από το στούντιο ( του φίλου) και μάλιστα από 6" ηχεία αποφάσισα να πάρω και εγώ ενεργά μίας και ο ενισχυτής που είχα στην κατοχή μου ήταν για τα σκλιά...!

Άκουσα τις προτάσεις των φίλων από το φόρουμ που όπως βλέπεις είναι πάντα εδώ για να βοηθήσουν και αγόρασα μετά από 1 μήνα αναμονή (λόγο του ότι δεν είχαν έρθει ακόμα στην Ελλάδα) τα KRK 10-3 g4 που σου πρότειναν ηδη κάποια παιδιά!

Το αποτέλεσμα???
Σε ένα σαλόνι 40τμ. και σε ένα χώρο καθόλου φροντισμένο να τα βάλω να παίξουν και να έχω πάθει πολιτισμικό..... ΣΟΚ

Με δύο ηχεία των 1000€ και ένα Bluetooth player της Kali (100€) αυτό που ανέφερα πριν...το MV-BT... παίζω μουσική από το κινητό και από την τηλεόραση με Bluetooth ,ακούω σε χαμηλές στάθμες τα πάντα καθαρά και σε ποιότητα που δεν φανταζομουν ποτέ....και όταν περνάω το 50% της έντασης αρχίζω και νιώθω άσχημα για τους γείτονες στην οικοδομή!!!!

Ο τελικός μου στόχος βέβαια είναι να γίνω πολυκαναλος ..να προσθέσω δλδ άλλα 3 ηχεία (τουλάχιστον)+ 2 subwoofer σε βάθος χρόνου βέβαια.... αλλά σε διαβεβαιώνω ότι ακόμα και αν θέλεις να μείνεις δικαναλος με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις καινούργιο ενισχυτή και 2 καινούργια ηχεία που θα μπορούσαν να σου δώσουν αυτό ή καλυτερο αποτέλεσμα!!!
 



Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Έχει την καλύτερη πηγή. Υπολογιστή. (και παύλα.)


Ναι. Ενεργά ηχεία και γλυτώνεις πολλά προβλήματα. Τα KRK που σου πρότειναν παραπάνω, έχουν ένα από τα μεγάφωνά τους 10 ιντσών. Αυτό είναι το γούφερ. Αυτά πάρε και θα είσαι μια χαρά.


Μην παίρνεις και όρκο. Κάτσε να τον ρωτήσουμε πρώτα ποιά κάρτα ήχου έχει.


Δεν θα προσθεσεις CD, αφού μπορείς να τα παίξει όλα από το pc. Επίσης, η ένταση ήχου ρυθμίζεται χοντρικά από τα ρυθμιστικά πάνω στα ηχεία και για κάθε μέρα, από τον υπολογιστή.


Πόσα βατάκια είναι αυτός; 60; :roflmao: :roflmao: :roflmao:

Πως συνδεεται εξοδος ηχου υπολογιστη σε xlr των krk?
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Για τους φίλους που σου προτείνουν ενεργά, δεν έχω καμία αντίρρηση, όχι όμως να ρυθμίζεις την ένταση από τον υπολογιστή.... όχι πως δε γίνεται αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό...
Θα χρειαστείς ένα dac (με ρύθμιση έντασης) ή ένα audio interface ή volume controller ή μίκτη ή κάτι τέλος πάντων να έχει κουμπίιιιι μεγάλο και τρανό και να μην παιδεύεσαι με το ποντίκι.

Επειδή όμως τα δικά μου γούστα για χειροπιαστό κουμπί μπορεί να σε αφήνουν αδιάφορο, σε καλώ να κάνεις το εξής πείραμα:
Βάλε τον υπολογιστή στο τέρμα και ρύθμισε τα logitech με το δικό τους κουμπί στη μεγαλύτερη στάθμη που θες (και λίγο παραπάνω διότι κάποιες ηχογραφήσεις μπορεί να είναι χαμηλές).
Αφού κάνεις αυτό, μην ξανακουμπάς την ένταση στα logitech και δοκίμασε να ζήσεις μερικές μέρες μόνο με τη ρύθμιση στον υπολογιστή και το ποντίκι. Αν την παλεύεις, οκ τότε, μη με ακούς και μην παίρνεις κάτι να ρυθμίζεις ένταση.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Νταξ.

Ελεγα μηπως μπορουσε να εκμεταλλευτεί τις xlr.
20200203_201528.jpg

Εδώ είναι ο φίλος....με δύο εξόδους xlr .... Bluetooth και μία είσοδο Jack 3,5 για συσκευές που δεν έχουν Bluetooth και γειά σας.....!
Δεν ξέρω γιατί αλλά όσο έχω εντυπωσιαστεί απο τα ηχεία άλλο τόσο έχω εντυπωσιαστεί από αυτήν εδώ την συσκευή....!!!
Το ξανά λέω.... φτιάχτηκε για εμένα!!! :smoke:
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Για τους φίλους που σου προτείνουν ενεργά, δεν έχω καμία αντίρρηση, όχι όμως να ρυθμίζεις την ένταση από τον υπολογιστή.... όχι πως δε γίνεται αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό...
Άμα τη ρυθμίζει με app από το κινητό, είσαι ευχαριστημένος;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top