CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εμενα η ερωτηση μου (απορια μου) ειναι ποσοι δισκοι υπαρχουν ηδη και ποσοι αγοραζονται (και με τι ρυθμο αγοραζονται), μια πολυ γενικη "εικονα" απο αυτο, φωτο και τα σχετικα δεν με αφορουν (τα θεωρω προσωπικα δεδομενα/προσωπικοι χωροι).
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Θεωρω οτι ειναι mid High end...
Νομίζω πως αυτό δεν ισχύει. Εννοιολογικά και μόνον, η φράση mid high end δεν στέκει, αλλ' ας μη σταθώ εκεί. Σκεφθείτε πως η κεφαλή σας τιμάται μόλις 3500€ περίπου (ίσως 3600 - 3700€, κάπου τόσο τέλος πάντων), ενώ υπάρχουν κεφαλές που κοστίζουν τουλάχιστον τα τριπλάσια χρήματα. Τουλάχιστον.

Ακόμη χειρότερα, το πικάπ σας κοστίζει μόλις 9000$, τη στιγμή που στην αγορά και -κυρίως- σε σπίτια κατοικούν πικάπ ακόμη και 15πλάσιας τιμής. Ολογράφως, δεκαπενταπλάσιας, για να μην αναφερθώ σε εξεζητημένα, εξωτικής τιμής προϊόντα. Κατά τον ίδιον τρόπο μπορεί κάποιος να επεκτείνει αυτήν την επιχειρηματολογία και στα υπόλοιπα τμήματα που απαρτίζουν ένα βινυλιακό σύστημα (συγχωρήστε μου το νεολογισμό).

Κατανοώ πως το πικάπ σας είναι σωστά ρυθμισμένο και παίζει υπέροχα, πράγμα που σας έχει ενθουσιάσει - και πραγματικά χαίρομαι γι' αυτό. Όμως, το high end δεν είναι μόνον σωστή ρύθμιση και σωστός ήχος που ενθουσιάζει. Είναι κάτι ανώτερο, κυρίως χρηματικά. Πολύ ανώτερο. Δραματικά πολύ. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε αυτό, θα αποβεί προς όφελός σας, σε όλα τα επίπεδα.

Αναλογισθείτε πως παραπάνω επικρίνατε κάποιους οπαδούς των ψηφιακών, λέγοντάς τους τη γνωστή παροιμία με την αλεπού. Όμως, κατανοείτε πως αυτήν την περιφρονητική στάση μπορεί να επιδείξει κάποιος κάτοχος υψίστης στάθμης ηχητικού συστήματος για εσάς; Σκεφθείτε το λίγο, μπείτε για μια στιγμή στη θέση του, και αναλογισθείτε πώς θα αντιμετώπιζε εσάς κάποιος που έχει βινυλιακό σύστημα αξίας μισού εκατομμυρίου δολλαρίων, ή ακόμη χειρότερα, μοναδικό, που όμοιό του δεν μπορεί να υπάρξει.

Για να σας προλάβω, το δικό μου βινυλιακό σύστημα είναι σημαντικά φθηνότερο από το δικό σας, αλλ' αυτό δεν αναιρεί την επιχειρηματολογία μου - και σας το αποδεικνύω ευθύς αμέσως με έναν παραλληλισμό, που είμαι απολύτως σίγουρος πως θα καταλάβετε.

Επειδή εγώ έχω ένα 1000άρι Fiat Punto, δεν σημαίνει πως εσείς πρέπει να αρκεσθείτε στο 130 ίππων, 1400άρι Golf που έχετε. Ένα απλό γκολφάκι είναι. Και γιατί δηλαδή να μην αποκτήσετε κάποτε μια Flying Spur; Ακόμη, όμως, και τότε, δεν θα έχετε μπει στο χώρο του high end. Απλώς, θα έχετε πάρει λίγη μυρωδιά και μια πολύ μικρή πρόγευση.

Ως όρος και έννοια, το high end πολύ βαριά κουβέντα και καλόν είναι να τη χρησιμοποιούμε με μέτρο. Όχι αμετροεπώς.

(Πολύ ωραίο το σύστημά σας! Κάντε κάτι να αναβαθμίσετε τα ηχεία. Το πικάπ σας και ο ενισχυτής αξίζουν κάτι καλύτερο).
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Νομίζω πως αυτό δεν ισχύει. Εννοιολογικά και μόνον, η φράση mid high end δεν στέκει, αλλ' ας μη σταθώ εκεί. Σκεφθείτε πως η κεφαλή σας τιμάται μόλις 3500€ περίπου (ίσως 3600 - 3700€, κάπου τόσο τέλος πάντων), ενώ υπάρχουν κεφαλές που κοστίζουν τουλάχιστον τα τριπλάσια χρήματα. Τουλάχιστον.

Ακόμη χειρότερα, το πικάπ σας κοστίζει μόλις 9000$, τη στιγμή που στην αγορά και -κυρίως- σε σπίτια κατοικούν πικάπ ακόμη και 15πλάσιας τιμής. Ολογράφως, δεκαπενταπλάσιας, για να μην αναφερθώ σε εξεζητημένα, εξωτικής τιμής προϊόντα. Κατά τον ίδιον τρόπο μπορεί κάποιος να επεκτείνει αυτήν την επιχειρηματολογία και στα υπόλοιπα τμήματα που απαρτίζουν ένα βινυλιακό σύστημα (συγχωρήστε μου το νεολογισμό).

Κατανοώ πως το πικάπ σας είναι σωστά ρυθμισμένο και παίζει υπέροχα, πράγμα που σας έχει ενθουσιάσει - και πραγματικά χαίρομαι γι' αυτό. Όμως, το high end δεν είναι μόνον σωστή ρύθμιση και σωστός ήχος που ενθουσιάζει. Είναι κάτι ανώτερο, κυρίως χρηματικά. Πολύ ανώτερο. Δραματικά πολύ. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε αυτό, θα αποβεί προς όφελός σας, σε όλα τα επίπεδα.

Αναλογισθείτε πως παραπάνω επικρίνατε κάποιους οπαδούς των ψηφιακών, λέγοντάς τους τη γνωστή παροιμία με την αλεπού. Όμως, κατανοείτε πως αυτήν την περιφρονητική στάση μπορεί να επιδείξει κάποιος κάτοχος υψίστης στάθμης ηχητικού συστήματος για εσάς; Σκεφθείτε το λίγο, μπείτε για μια στιγμή στη θέση του, και αναλογισθείτε πώς θα αντιμετώπιζε εσάς κάποιος που έχει βινυλιακό σύστημα αξίας μισού εκατομμυρίου δολλαρίων, ή ακόμη χειρότερα, μοναδικό, που όμοιό του δεν μπορεί να υπάρξει.

Για να σας προλάβω, το δικό μου βινυλιακό σύστημα είναι σημαντικά φθηνότερο από το δικό σας, αλλ' αυτό δεν αναιρεί την επιχειρηματολογία μου - και σας το αποδεικνύω ευθύς αμέσως με έναν παραλληλισμό, που είμαι απολύτως σίγουρος πως θα καταλάβετε.

Επειδή εγώ έχω ένα 1000άρι Fiat Punto, δεν σημαίνει πως εσείς πρέπει να αρκεσθείτε στο 130 ίππων, 1400άρι Golf που έχετε. Ένα απλό γκολφάκι είναι. Και γιατί δηλαδή να μην αποκτήσετε κάποτε μια Flying Spur; Ακόμη, όμως, και τότε, δεν θα έχετε μπει στο χώρο του high end. Απλώς, θα έχετε πάρει λίγη μυρωδιά και μια πολύ μικρή πρόγευση.

Ως όρος και έννοια, το high end πολύ βαριά κουβέντα και καλόν είναι να τη χρησιμοποιούμε με μέτρο. Όχι αμετροεπώς.

(Πολύ ωραίο το σύστημά σας! Κάντε κάτι να αναβαθμίσετε τα ηχεία. Το πικάπ σας και ο ενισχυτής αξίζουν κάτι καλύτερο).
Το πικαπ αξιζει 9000 χωρις τον βραχιονα αλλα αυτο δεν ειναι και το σημαντικοτερο ,αν δε υπολογισουμε και καλωδια
ρευματος και συνδεσης ανεβαινουμε κι αλλο.Το θεμα ειναι οτι οντως δεν υπαρχει πρακτικα οριο στην κατηγορια τιμης
και στον χαρακτηρισμο του ορου high end,απλως διεθνως οιτιδηποτε πανω απο 10κ δεν θεωρειται hifi αλλα high end.
Τα ηχεια μου εινα Dynaudio Contour 30 και οπως μου επισημανε και ο Μαρκουλης για το χωρο μου ειναι ηδη μεγαλα.
Σημειωνω οτι ακουω απο 2,5 μ αποσταση και η επομενη προταση θα ηταν καποια μικροτερα και πολυ ακριβοτερα.
Επειδη ασχολουμαι με το σπορ εδω και 40 χρονια,νομιζω οτι το εχω τερματισει ηχητικα.
Αν εχετε καποια υποδειξη ηχειου μετα χαρας θα τη λαβω υποψη μου.
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Νομίζω πως αυτό δεν ισχύει. Εννοιολογικά και μόνον, η φράση mid high end δεν στέκει, αλλ' ας μη σταθώ εκεί. Σκεφθείτε πως η κεφαλή σας τιμάται μόλις 3500€ περίπου (ίσως 3600 - 3700€, κάπου τόσο τέλος πάντων), ενώ υπάρχουν κεφαλές που κοστίζουν τουλάχιστον τα τριπλάσια χρήματα. Τουλάχιστον.

Ακόμη χειρότερα, το πικάπ σας κοστίζει μόλις 9000$, τη στιγμή που στην αγορά και -κυρίως- σε σπίτια κατοικούν πικάπ ακόμη και 15πλάσιας τιμής. Ολογράφως, δεκαπενταπλάσιας, για να μην αναφερθώ σε εξεζητημένα, εξωτικής τιμής προϊόντα. Κατά τον ίδιον τρόπο μπορεί κάποιος να επεκτείνει αυτήν την επιχειρηματολογία και στα υπόλοιπα τμήματα που απαρτίζουν ένα βινυλιακό σύστημα (συγχωρήστε μου το νεολογισμό).

Κατανοώ πως το πικάπ σας είναι σωστά ρυθμισμένο και παίζει υπέροχα, πράγμα που σας έχει ενθουσιάσει - και πραγματικά χαίρομαι γι' αυτό. Όμως, το high end δεν είναι μόνον σωστή ρύθμιση και σωστός ήχος που ενθουσιάζει. Είναι κάτι ανώτερο, κυρίως χρηματικά. Πολύ ανώτερο. Δραματικά πολύ. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε αυτό, θα αποβεί προς όφελός σας, σε όλα τα επίπεδα.

Αναλογισθείτε πως παραπάνω επικρίνατε κάποιους οπαδούς των ψηφιακών, λέγοντάς τους τη γνωστή παροιμία με την αλεπού. Όμως, κατανοείτε πως αυτήν την περιφρονητική στάση μπορεί να επιδείξει κάποιος κάτοχος υψίστης στάθμης ηχητικού συστήματος για εσάς; Σκεφθείτε το λίγο, μπείτε για μια στιγμή στη θέση του, και αναλογισθείτε πώς θα αντιμετώπιζε εσάς κάποιος που έχει βινυλιακό σύστημα αξίας μισού εκατομμυρίου δολλαρίων, ή ακόμη χειρότερα, μοναδικό, που όμοιό του δεν μπορεί να υπάρξει.

Για να σας προλάβω, το δικό μου βινυλιακό σύστημα είναι σημαντικά φθηνότερο από το δικό σας, αλλ' αυτό δεν αναιρεί την επιχειρηματολογία μου - και σας το αποδεικνύω ευθύς αμέσως με έναν παραλληλισμό, που είμαι απολύτως σίγουρος πως θα καταλάβετε.

Επειδή εγώ έχω ένα 1000άρι Fiat Punto, δεν σημαίνει πως εσείς πρέπει να αρκεσθείτε στο 130 ίππων, 1400άρι Golf που έχετε. Ένα απλό γκολφάκι είναι. Και γιατί δηλαδή να μην αποκτήσετε κάποτε μια Flying Spur; Ακόμη, όμως, και τότε, δεν θα έχετε μπει στο χώρο του high end. Απλώς, θα έχετε πάρει λίγη μυρωδιά και μια πολύ μικρή πρόγευση.

Ως όρος και έννοια, το high end πολύ βαριά κουβέντα και καλόν είναι να τη χρησιμοποιούμε με μέτρο. Όχι αμετροεπώς.

(Πολύ ωραίο το σύστημά σας! Κάντε κάτι να αναβαθμίσετε τα ηχεία. Το πικάπ σας και ο ενισχυτής αξίζουν κάτι καλύτερο).

Ερώτηση.
Μπορεί ένα πικαπ να παίξει καλύτερα από ένα ( καλό η ακριβό η και τα δυο ) ψηφιακό και αν ναι ποιο θα μπορούσε να ήταν αυτό η ποιο περίπου το κόστος του?
Εύχαριστω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Σημειωνω οτι ακουω απο 2,5 μ αποσταση
Εφ' όσον χαλιναγωγήσατε τους τοίχους, δύο υπογούφερ μόνο καλό μπορούν να κάνουν σε ένα ζευγάρι ηχείων με δύο 6,5άρια γούφερ, έστω και από απόσταση 2,5 μέτρων, που εδώ που τα λέμε, δεν είναι και τόσο μικρή. Βέβαια, παίζει ρόλο και το μουσικό σας προφίλ. Αν ακούτε μόνον κουαρτέτα εγχόρδων και μεσαιωνικά λαούτα, προφανώς δεν σας χρειάζονται. Επειδή, όμως, όλοι μας έχουμε ευρύτερα μουσικά γούστα, δοκιμάστε δύο υποφούφερ. Αφού έχετε την ευχέρεια προ - τελικού, δοκιμάστε δύο Sub 6. Πιθανότατα θα εκπλαγείτε (ευχάριστα).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Ερώτηση.
Μπορεί ένα πικαπ να παίξει καλύτερα από ένα ( καλό η ακριβό η και τα δυο ) ψηφιακό και αν ναι ποιο θα μπορούσε να ήταν αυτό η ποιο περίπου το κόστος του?
Εύχαριστω.
Όχι, κανένα, κανενός κόστους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Αχ ναι, και εγώ το ίδιο λέω :gotcha:
Τι εννοείς; Για τα ηχεία λες μωρέ;

Dynaudio Contour 30.
Ωραία ηχεία, έχουν δυό 7-αρια, μια χαρά.

Απόκριση λένε στα χαρτιά -3dB στους 32 κύκλους, μια χαρά είναι για κρος στους 80, άνετα, θα βγάζουν κάτι ψιλά μέχρι τους 40.

Καλά τα δορυφοράκια, σαμπ δε βλέπω και ισοστάθμιση, κρος, τα γνωστά.

Εκτός κι αν δε θέλει ο άνθρωπος μπάσα, να μην ενοχλεί. Δε ξέρεις τι τραβάει ο καθένας...

ΥΓ. Να δω πως θα βάλεις σωστά κροσαρισμενα σαμπ βρε Κόγια με αυτά τα μηχανήματα! Εντάξει, πρέπει να τα δώσει τα μισά μηχανήματα, οκ. Άλλο τρόπο δε βλέπω. Κάνα μίνι ντιεσπι; Ή αφού μιλάμε για Χάι Ενδ να πάμε καρφί σε τρινοβ την κουβέντα;

Γιατί ξέρεις, αυτό το σαμπ 6, παίρνει το αγνό το αναλογικό σήμα και το κάνει ψηφιακό, και μετά εφαρμόζει κρος και ντιεσπι, και μετά ξανά αναλογικό, και μετά στα ηχεία; Εμετό θα κάνει ο άνθρωπος.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Τι εννοείς; Για τα ηχεία λες μωρέ;
Όχι, για τα ποσά των βινυλιακών συστημάτων που αναφέρονται ως αλεπούδες και κρεμαστάρια...εδώ τόσα κάνουν μόνο τα subwoofers που πήρες. :roflmao:
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εφ' όσον χαλιναγωγήσατε τους τοίχους, δύο υπογούφερ μόνο καλό μπορούν να κάνουν σε ένα ζευγάρι ηχείων με δύο 6,5άρια γούφερ, έστω και από απόσταση 2,5 μέτρων, που εδώ που τα λέμε, δεν είναι και τόσο μικρή. Βέβαια, παίζει ρόλο και το μουσικό σας προφίλ. Αν ακούτε μόνον κουαρτέτα εγχόρδων και μεσαιωνικά λαούτα, προφανώς δεν σας χρειάζονται. Επειδή, όμως, όλοι μας έχουμε ευρύτερα μουσικά γούστα, δοκιμάστε δύο υποφούφερ. Αφού έχετε την ευχέρεια προ - τελικού, δοκιμάστε δύο Sub 6. Πιθανότατα θα εκπλαγείτε (ευχάριστα).
Επειδη ασχολουμαι με το σπορ εδω και 40 χρονια,νομιζω οτι το εχω τερματισει ηχητικα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Αν ακούτε μόνον κουαρτέτα εγχόρδων και μεσαιωνικά λαούτα,...
Δεν τα αναφέρω υποτιμητικά, (για να μην παρεξηγηθώ δηλαδή). Ειδικά οι μεγάλες χορδές της θεώρβης έχει "άλλον" ήχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Όχι, για τα ποσά των βινυλιακών συστημάτων που αναφέρονται ως αλεπούδες και κρεμαστάρια...εδώ τόσα κάνουν μόνο τα subwoofers που πήρες. :roflmao:
Μη λες βλακείες, πιο ακριβά είναι τα σαμπ μου.

Πλάκα κάνεις; Εγώ έχω τρινοβ ρε, και ακριβό "στέρεο" γενικά.

Α, και συ έχεις τρινοβ.. κι ο Τζιοβάνι. Κι ο τετχιος, κι ο άλλος, κι εκείνος, κι ο τερματογκαζι, εκεί να δεις σαμπ και λεφτά.

Άσε με τώρα...
 
Last edited:



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κι ακούσαμε και συγκριναμε συστημα πλατω με κεφαλη 25.000 ευρω εναντιον ντακ 3.000 ευρω.
Ειχαν γραφτει καποτε τ αποτελέσματα του συγκριτικου, δεν εκαναν περήφανους τους φιλους του βινυλιου.
Κακοστημενο ή στη καλύτερη κακορυθμισμενο θα ήταν το βινυλιακο σύστημα!!
 

P

PMC

Guest
Jiovani, δανεισου καποιο σεταπ και δοκιμασε το 8-)
ή απο καποιο μελος, ή απο καποιο μαγαζι.
Θέλω να μάθω ποιο είναι το λιγότερο κόστος που χρειάζεται ένα πικαπ για να ακούσω καλύτερα από αυτό που ακούω στο σπίτι μου από το cd μου η από το roon η από το aurender.
Ποσό κάνει για να ακούσω καλύτερα ρωτάω ?
Στα υπόψιν ότι ο trinnov δεν έχει phono όποτε μιλάμε για δικαναλο μέσω bryston pb17.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θέλω να μάθω ποιο είναι το λιγότερο κόστος που χρειάζεται ένα πικαπ για να ακούσω καλύτερα από αυτό που ακούω στο σπίτι μου από το cd μου η από το roon η από το aurender.
Ποσό κάνει για να ακούσω καλύτερα ρωτάω ?
Στα υπόψιν ότι ο trinnov δεν έχει phono όποτε μιλάμε για δικαναλο μέσω bryston pb17.
ετσι απλα να στο πουν και να το πιστεψεις η να τ ακουσεις με τ αυτακια σου για να βεβαιωθεις;
Μη πω να το μετρησεις...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Είδα τώρα τις μετρήσεις αυτουνού:


Οι όποιες γενικά είναι καλές, μπορεί όχι οι καλύτερες (για φόνο), αλλά ...καλές.

Αντικειμενικά όμως, τι νούμερα είναι αυτά βρε παιδιά; Αλήθεια τώρα...

Να, εδώ του μιούζικαλ φιντέλιτι, που έχει κι εξελαρ:


Ρε παιδιά, λίγο (πολύ) άθλια δεν είναι τα νούμερα;

Αλήθεια...

Να και το κορυφαίο των μετρήσεων:


Πείτε μου αλήθεια, δεν μετράνε όλα άθλια;

Μα...
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top