CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
236
Reaction score
145
Επειδή ψάχνω να πάρω κάτι τέτοιο ( καλό βινιλιακο σύστημα ) θα θέλατε να μου προτείνεται κάτι συγκεκριμένο ?
Φυσικά λόγο του ότι ασχολούμαι με τον αθλητισμό δεν έχω καπνίσει ποτέ και δεν έχω πιει ποτέ καφέ. Επίσης το αλκοόλ πάντα με μέτρο.
Ευχαριστώ.
μπορω να σου προτεινω,θελω να μου πεις τι εχεις και ποσα χρηματα θελεις να δωσεις.
Εγω χρησιμοποιω Plinius Koru+ Avid Sequel SP με SME 309+Shelter Accord+Audioquest Leopard+Fire
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.961
Κι ακούσαμε και συγκριναμε συστημα πλατω με κεφαλη 25.000 ευρω εναντιον ντακ 3.000 ευρω.
Ειχαν γραφτει καποτε τ αποτελέσματα του συγκριτικου, δεν εκαναν περήφανους τους φιλους του βινυλιου.
 




Μηνύματα
236
Reaction score
145
Κι εγω με Acoustic Solid Machine , Κοetsu Rosewood και Rega και διαφορα phono κι ακομα το ψαχνω με τα κυαλια το ψηφιακο, τι να λεμε τωρα..
η τελευταια μου δηλωση ειναι...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....καλες ακροασεις σε ολους
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
η τελευταια μου δηλωση ειναι...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....καλες ακροασεις σε ολους
καλα, μη κανετε ετσι κι αντιδρατε ετσι μ αυτον τον τροπο γραφωντας τα... τελευταια σας λογια...
Δε σας θιξαμε και προσωπικα.

Κι αλεπουδες εχουμε πολλες και κρεμασταρια ειδικα...!!! πολυ πραμα!

Κι αν δεν καναμε δοκιμες, κι αν δε ριξαμε χρημα κι αν δεν εχουμε ακομα δισκους πανακριβους μεχρι να ερθουμε στον ισιο δρομο... (το ορθο, τον 01, 10 ...)

Δε μας αρεσε κι εμας αλλα.. ειναι πλεον η πραγματικοτητα.

Μ αρεσει παντως να το βλεπω να γυρναει, οπως επισης να μου θυμιζει ωραιες φασεις , η νοσταλγια, η γενικα πιο μαλακο ακουσμα γενικα, πιο απαλο (αμπασο, απριμο , α α α ...)

;)8-)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.961
Εκεινο που εχω να πω, ότι προ του συγκριτικου ειχαν γραφτει ένα σωρο από τους οπαδους του βινυλιου περιμενοντας ότι το ψυχρο ντακ θα ηταν ευκολος αντίπαλος.

Μετα όμως το συγκριτικο αρχισαν να λενε μηπως ηταν χαλασμενο το πικαπ, μηπως η κεφαλη δεν ταιριαζε σωστα στο βραχιονα.

Όμως ένα είναι σιγουρο ότι το συστημα που εγινε το συγκριτικο ηταν καταπληκτικο. Ο ηχος επισης καταπληκτικος και το πικαπ επαιζε σπουδαια.

Όμως, αν αγορασεις ένα πανακριβο αυτοκινητο ρετρο του 1910 λογικο να περηφανεύεσαι και ολος ο κοσμος θα θελει να βγαινει φωτογραφιες διπλα του.
Δεν θα το βαλεις όμως σε αγωνες διπλα σε φεραρι.
 


Μηνύματα
236
Reaction score
145
καλα, μη κανετε ετσι κι αντιδρατε ετσι μ αυτον τον τροπο γραφωντας τα... τελευταια σας λογια...
Δε σας θιξαμε και προσωπικα.

Κι αλεπουδες εχουμε πολλες και κρεμασταρια ειδικα...!!! πολυ πραμα!

Κι αν δεν καναμε δοκιμες, κι αν δε ριξαμε χρημα κι αν δεν εχουμε ακομα δισκους πανακριβους μεχρι να ερθουμε στον ισιο δρομο... (το ορθο, τον 01, 10 ...)

Δε μας αρεσε κι εμας αλλα.. ειναι πλεον η πραγματικοτητα.

Μ αρεσει παντως να το βλεπω να γυρναει, οπως επισης να μου θυμιζει ωραιες φασεις , η νοσταλγια, η γενικα πιο μαλακο ακουσμα γενικα, πιο απαλο (αμπασο, απριμο , α α α ...)

;)8-)
δεν υπαρχει φιλε μου ισιος η στραβος δρομος παρα μονο οι νομοι της φυσικης.
Προχθες το βραδυ σε μια συγκεντρωση ενος φιλου και αντιπροσωπου πολυ γνωστης λαμπατης εταιρειας ,το πικαπ του
κατατροπωσε το ακριβο του cd,και μιλαμε για αξια ηχοσυστηματος 120Κ.
Δεν υπαρχουν βλακες που δινουν 4κ και πανω για μια μονο κεφαλη.Σιγουρα το ψηφιακο κομματι ειναι αριστο για τη σχεση
τιμης/αποδοσης αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα οταν δεν μπορουμε να τα αποκτησουμε.
Εκεινο που εχω να πω, ότι προ του συγκριτικου ειχαν γραφτει ένα σωρο από τους οπαδους του βινυλιου περιμενοντας ότι το ψυχρο ντακ θα ηταν ευκολος αντίπαλος.

Μετα όμως το συγκριτικο αρχισαν να λενε μηπως ηταν χαλασμενο το πικαπ, μηπως η κεφαλη δεν ταιριαζε σωστα στο βραχιονα.

Όμως ένα είναι σιγουρο ότι το συστημα που εγινε το συγκριτικο ηταν καταπληκτικο. Ο ηχος επισης καταπληκτικος και το πικαπ επαιζε σπουδαια.

Όμως, αν αγορασεις ένα πανακριβο αυτοκινητο ρετρο του 1910 λογικο να περηφανεύεσαι και ολος ο κοσμος θα θελει να βγαινει φωτογραφιες διπλα του.
Δεν θα το βαλεις όμως σε αγωνες διπλα σε φεραρι.
Ενα Avid Sequel,Sme ,Kuzma, Reed κλπ.ειναι ρετρο του 1910;
Μηπως αναφερεσαι στα μεταχειρισμενα Thorens των 400 ευρω με κεφαλη Shure η Denon των 50;
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Δεν υπαρχουν βλακες που δινουν 4κ και πανω για μια μονο κεφαλη.Σιγουρα το ψηφιακο κομματι ειναι αριστο για τη σχεση
τιμης/αποδοσης αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα οταν δεν μπορουμε να τα αποκτησουμε.
που θα παει, θα καταφερω κι εγω καποια στιγμη να αξιωθω να εχω ενα ακριβο συστημα , θα πουλησω την Koetsu Rosewood αν ειναι , που θα ναι μαλλον... αρκετα οικονομικη, να παρω καμια ακριβοτερη, καμιa Goldfinger? να μπω στον σωστο , τον ακριβο τον δρομο.

Δουλευω σκληρα παντως , αρκετα χρονια τωρα, και κανω και καποιες οικονομιες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
Προχθες το βραδυ σε μια συγκεντρωση ενος φιλου και αντιπροσωπου πολυ γνωστης λαμπατης εταιρειας
η τελευταια μου δηλωση ειναι...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....
Μετά την τελευταία δήλωση, δεν χωράει άλλη.

Άντε, ας πούμε ότι ήταν η προτελευταία.

Καλές ακροάσεις των δίσκων βινυλίου!



ΥΓ.

Άμα ποτέ θελήσετε μια σοβαρή αναβάθμιση σε δυναμικό εύρος και sinad, έναντι του εξαιρετικού σας πικάπ, θα σας πρότεινα αυτό:


Οι μετρήσεις του είναι εξόχως καλύτερες του καλυτερότερου των βινυλιακών συστημάτων που φτιάχτηκε ποτέ, ανεξαρτήτως κοστολογιου, ακόμα και αξίας νησιού ή κράτους ή πλανήτη.

Φυσικά, υπάρχουν πολύ οικονομικότερες λύσεις για εξόχως καλύτερες επιδόσεις από βινύλιο σε sinad και δυναμικό εύρος, αλλά εντάξει, να μη πω τίποτα των $9 και φανώ "υπερβολικός".
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
μπορω να σου προτεινω,θελω να μου πεις τι εχεις και ποσα χρηματα θελεις να δωσεις.
Εγω χρησιμοποιω Plinius Koru+ Avid Sequel SP με SME 309+Shelter Accord+Audioquest Leopard+Fire
Κύριε Θέμη, το δικό σας βινυλιακό σύστημα, θεωρείτε πως είναι high end;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
Γιατί δε ρωτάς βρε Κόγια μου καλύτερα για χρόνους αντήχησης και τρόπο που έχει κάνει ενσωμάτωση σαμπ; Ποιο είναι πιο βασικό; Τα λεφτά;

Το άλλο το ρημαδι το τζενελεκ το μια σταλιά του πεντοχιλιαρου στο ζευγάρι, μαζί με ενισχυτές και dsp, είδες πως μετράει; Το Νιούμαν το 80-αρι του χιλιαρικου ρε, ένα χιλιάρικο ηχοσύστημα πλήρες, είδες τι βγάζει;

Που τα δικά τους σαμπ, κουμπωνουν και με μανταλάκι, όσο χαζό και να'σαι, τα βάζεις και δουλεύουν, sam έχει το τζενελεκ, έρχεται στην ευθεία μονάχο του, δε θέλει τίποτα.

Τι Χάι Ενδ μωρέ; Στο '80 είμαστε ακόμα;

Με τους "γνωστούς" γλομπάτους να μα φτχιάξουνε χροιές; Πφφφχχχχχχ
 

P

PMC

Guest
Αν έπαιζε καλύτερα το βινύλιο των 15000€ θα ειχα πάρει, και θα μου δίνανε και ρέστα :tongue:
Ζητά από τον Themis1958 να σου προτείνει ένα σωστό σύστημα να βρεις την Ιθάκη σου........
Γιατί δε ρωτάς βρε Κόγια μου καλύτερα για χρόνους αντήχησης και τρόπο που έχει κάνει ενσωμάτωση σαμπ; Ποιο είναι πιο βασικό; Τα λεφτά;

Το άλλο το ρημαδι το τζενελεκ το μια σταλιά του πεντοχιλιαρου στο ζευγάρι, μαζί με ενισχυτές και dsp, είδες πως μετράει; Το Νιούμαν το 80-αρι του χιλιαρικου ρε, ένα χιλιάρικο ηχοσύστημα πλήρες, είδες τι βγάζει;

Που τα δικά τους σαμπ, κουμπωνουν και με μανταλάκι, όσο χαζό και να'σαι, τα βάζεις και δουλεύουν, sam έχει το τζενελεκ, έρχεται στην ευθεία μονάχο του, δε θέλει τίποτα.

Τι Χάι Ενδ μωρέ; Στο '80 είμαστε ακόμα;

Με τους "γνωστούς" γλομπάτους να μα φτχιάξουνε χροιές; Πφφφχχχχχχ

Περίμενε βρε διάολε να μάθουμε τιποτις......περίμενε.....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.468
Εγω χρησιμοποιω Plinius Koru+ Avid Sequel SP με SME 309+Shelter Accord+Audioquest Leopard+Fire
Δώσατε για αυτά €15.000 και μπράβο σας. Για την ακουστική φροντίδα του χώρου που φιλοξενεί το σύστημα, πόσα δώσατε;
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Κύριε Θέμη, το δικό σας βινυλιακό σύστημα, θεωρείτε πως είναι high end;
Απαντω σε εσας και μονο επειδη εχω διαβασει κατεπαναληψη τα αρθρα σας περι βινυλιου.
Θεωρω οτι ειναι mid High end αλλα πολυ καλα στημενο και ως προς τα υπολοιπα συνοδα,οφειλω παντως να ομολογησω οτι γενικα ο ηχος μου απογειωθηκε μετα το room treatment που μου εκανε ο Βαγγελης Μαρκουλης,
ειδικευμενος και πολυπειρος τεχνικος,πρων συντακτης του Ηχου,σε χωρο ειδικα διαμορφωμενο για ακροασεις.
Αν εχετε προσωπικο ενδιαφερον και απογευματινο χρονο θα χαρω να τα πουμε.Ειμαι στο Περιστερι Αττικης.
Δώσατε για αυτά €15.000 και μπράβο σας. Για την ακουστική φροντίδα του χώρου που φιλοξενεί το σύστημα, πόσα δώσατε;
Λιγα σχετικα γιατι εκανα ολες τις κατασκευες μονος μου με υλικα απο τον Λαζαρακη και την αναλογη ξυλεια,φυσικα κατοπιν μελετης και υποδειξεων του Βαγγελη Μαρκουλη.
Απαντω σε εσας και μονο επειδη εχω διαβασει κατεπαναληψη τα αρθρα σας περι βινυλιου.
Θεωρω οτι ειναι mid High end αλλα πολυ καλα στημενο και ως προς τα υπολοιπα συνοδα,οφειλω παντως να ομολογησω οτι γενικα ο ηχος μου απογειωθηκε μετα το room treatment που μου εκανε ο Βαγγελης Μαρκουλης,
ειδικευμενος και πολυπειρος τεχνικος,πρων συντακτης του Ηχου,σε χωρο ειδικα διαμορφωμενο για ακροασεις.
Αν εχετε προσωπικο ενδιαφερον και απογευματινο χρονο θα χαρω να τα πουμε.Ειμαι στο Περιστερι Αττικης.

Λιγα σχετικα γιατι εκανα ολες τις κατασκευες μονος μου με υλικα απο τον Λαζαρακη και την αναλογη ξυλεια,φυσικα κατοπιν μελετης και υποδειξεων του Βαγγελη Μαρκουλη.
Να συμπληρωσω οτι το ολο καθαρα αναλογικο ηχοσυστημα ειναι αρκετα ακριβο.
 

P

PMC

Guest
Αυτός είναι ο χώρος σας?
Πολύ καλά μηχανήματα ,ομολογούμενος !
Θα μπορούσατε να μας τον δείξετε από πιο μακριά ώστε να καταλάβουμε τι είδους ακουστική φροντίδα έχετε εφαρμόσει?

9B33595F-4A1B-40A4-9A42-B99B069C79BC.jpeg
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Αυτός είναι ο χώρος σας?
Πολύ καλά μηχανήματα ,ομολογούμενος !
Θα μπορούσατε να μας τον δείξετε από πιο μακριά ώστε να καταλάβουμε τι είδους ακουστική φροντίδα έχετε εφαρμόσει?

View attachment 155020
δεν εχω σχετικη φωτο γιατι ειναι προσφατο,υπαρχουν ομως διαχυτες στην οροφη ,περιπου 13τμ και 3 παθητικα
ηχεια(χωρις μεγαφωνα)πισω αριστερα,αντιθετα απο το ηχειο που βλεπετε με συνολικη διασταση 2,10 υψοςχ20 εκ.
πλατος και ενα μεγαλο εμπρος δεξια απο τα ηχεια που βλεπετε με διασταση 30χ1,40 περιπου.
Οι διαστασεις ειναι αυστηρα συγκεκριμενες οπως και οι διαμετροι απο τις τρυπες ,με σκοπο να αποροφησουν
τα υπερβαλοντα μπασα για τις συχνοτητες απο 50-90 ΗΖ.
Το επιπλο ειναι ιδιοκατασκευη απο κοντραπλακε θαλασσης 5 εκ. και τα ραφια ειναι παχους 3 εκ. οπου επανω τους
ακουμπουν ραφια corian με ανεστραμενες ακιδες.Τα ποδια του επιπλου ειναι μπρουτζινοι κωνοι 4 εκ.(δεν φαινονται
στη φωτο)και τα μηχανηματα εδραζονται πανω στα corian με γραφιτες Chameleon.
Επιφυλασσομαι για νεωτερη φωτο.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.631
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top