Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτό που λες, είναι ένας απο τους λόγους για τους οποίους ήρθα πιο κοντά τόσο στα ενεργά, όσο και σε αυτό το νήμα. Αν μπορώ να "βελτιώσω" τον ήχο μου με αλλαγή των υλικών του κρος, γιατί να μη κροσάρω χωρίς καν να χρησιμοποιήσω αυτά τα υλικά...? ΟΚ, θα έχω ένα πυκνωτή στα τουίτερ για τη προστασία τους. Άσε δε που αν το χεριάσω, το αυθεντικό κροσόβερ θα είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο για να επανατοποθετηθεί, χωρίς ( εύχομαι ) να έχει πάθει τίποτα το ηχείο.
κοίτα..
αν απλά κάποιος θέλει να βελτιώσει το ηχείο του αλλάζοντας τα υλικά που έχει το παθητικό κρος με ποιοτικότερα είναι zero risk, αν δε το νέο κρος είναι hardwired και κρατήσει απείραχτα και τα "μαμά" κρος σαν back-up τότε δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.
Αρκεί πχ τα πηνία να μετρηθούν με γέφυρα πριν αντικατασταθούν και τα καινούργια να έχουν ακριβώς την ίδια τιμή με τα αρχικά, ή να τροποποιηθούν αντιστοίχως αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες οι ίδιες ακριβώς τιμές, πχ το ένα πηνίο του προακ ήταν 1,25mh ενώ σε mundorf cfc που χρησιμοποίησα βγαίνει σε 1 ή 1,5mh, οπότε..πέφτει κούρεμα στο 1,5 για να φτάσει στα 1,25mh.
Οι πυκνωτές επίσης που συνήθως τοποθετούνται από τη "μαμά" είναι συνήθως οι πιο οικονομικοί που μπορούν να παίξουν αξιοπρεπώς, επομένως αν κάποιος επιλέξει κάποιο ποιοτικότερο πυκνωτή μόνο όφελος θα έχει..
Για τις αντιστάσεις δε χρειάζεται να πω κάτι...
Άλλο πράμα όμως η βελτιστοποίηση των υλικών του υπάρχοντος παθητικού κρος, κι άλλο να προσπαθήσεις από "λευκή κόλλα χαρτί" να σχεδιάσεις-εφαρμόσεις ενεργό κρος σε ένα ηχείο που δε φτιάχτηκε γι'αυτό!
Πολύ πιο δύσκολο εγχείρημα με τεράστιο ρίσκο!
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
λεανδρε αυτο που εκανες δεν ειναι αναβαθμισμενο φιλτρο, ειναι διαφορετικο φιλτρο.
εσυ μπορει να νομιζεις οτι αλλαξες υλικα με "καλυτερα" ιδιων τιμων αλλα αγνοεις το γεγονος οτι κανενα αποτ α βασικα υλικα (αντιστατης, πυκνωτης, πηνειο) δεν εχει μονο την βασικη του ιδιοτητα (εμπεδηση, χωρητικοτητα, επαγωγη) αλλα και τις 3 μαζι ΠΑΝΤΑ

επισης αγνοεις οτι οι τιμες αυτες δεν ειναι παντα σταθερες σε ολο το ακουστικο φασμα , ουτε καν σε ολες τις δυνατες σταθμες ιδιαιτερα οταν μιλαμε για πηνεια με πυρηνα και αερος

αυτο σημαινει οτι ανεξαρτητως αν για σενα το πειραμα "πετυχε" για διαφορους λογους (δε γαμιεται ,εσενα σου αρεσει τελοςπαντων) οτι ειναι κανονας οτι θα πετυχαινει , γιατι ουσιαστικα αλλαζεις την ηλεκτρικη συμπεριφορα του φιλτρου και φυσικα παιζει ο περιπτωση να χαλασεις πιο πολλα απο οσα θα φτιαξεις.

φιφτυ σεντς.

επισης τα μαξιλαρια διαχεουν/απορροφούν σε περιορισμενο φασμα και συνηθως οχι εκει που σε ενδιαφερει η μετρηση , αρα πρακτικα τσαμπα θα τα λερωσεις.

εγω θα ξαναπαω ταρατσα.
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Γύρω στα 3.5Κ και ίσως λέω πολλά. Αλλά δεν με απασχολεί η αλλαγή του συστήματος. Θεωρώ ότι δεν έχω εξαντλήσει τα περιθώριά του για να ασχοληθώ με την αναβάθμιση υπο μορφή αλλαγής του σετάπ.



Γιατί, τα ενεργά έχουν ίδιους ενισχυτές μέσα; Δεν το κατάλαβα, τι μου διαφεύγει;


Δεν με ενδιαφέρει η απόδοση των έτοιμων, αλλά το να δω μέχρι που φτάνουν τα δικά μου. Και βέβαια, να μάθω.
Νίκο με 3.5 κ περνεις δύο Neumann kh310. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
λεανδρε αυτο που εκανες δεν ειναι αναβαθμισμενο φιλτρο, ειναι διαφορετικο φιλτρο.
εσυ μπορει να νομιζεις οτι αλλαξες υλικα με "καλυτερα" ιδιων τιμων αλλα αγνοεις το γεγονος οτι κανενα αποτ α βασικα υλικα (αντιστατης, πυκνωτης, πηνειο) δεν εχει μονο την βασικη του ιδιοτητα (εμπεδηση, χωρητικοτητα, επαγωγη) αλλα και τις 3 μαζι ΠΑΝΤΑ

επισης αγνοεις οτι οι τιμες αυτες δεν ειναι παντα σταθερες σε ολο το ακουστικο φασμα , ουτε καν σε ολες τις δυνατες σταθμες ιδιαιτερα οταν μιλαμε για πηνεια με πυρηνα και αερος

αυτο σημαινει οτι ανεξαρτητως αν για σενα το πειραμα "πετυχε" για διαφορους λογους (δε γαμιεται ,εσενα σου αρεσει τελοςπαντων) οτι ειναι κανονας οτι θα πετυχαινει , γιατι ουσιαστικα αλλαζεις την ηλεκτρικη συμπεριφορα του φιλτρου και φυσικα παιζει ο περιπτωση να χαλασεις πιο πολλα απο οσα θα φτιαξεις.

φιφτυ σεντς.

επισης τα μαξιλαρια διαχεουν/απορροφούν σε περιορισμενο φασμα και συνηθως οχι εκει που σε ενδιαφερει η μετρηση , αρα πρακτικα τσαμπα θα τα λερωσεις.

εγω θα ξαναπαω ταρατσα.
συγχώρα με, έχω διαφορετική άποψη!!
Είναι ακριβώς το ίδιο κρος, αλλά με ποοολύ καλύτερα υλικά και χωρίς ένα τυπωμένο κύκλωμα στη διαδρομή του σήματος!
Η αντίσταση δε του πηνίου ήταν 0,48ohm και έγινε 0,47ohm..δεν αγνόησα τίποτα @pankrok ..όλα μετρήθηκαν και όλα έγιναν όπως έπρεπε κι όχι όπως να'ναι..
 
Last edited:



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
κοίτα..
αν απλά κάποιος θέλει να βελτιώσει το ηχείο του αλλάζοντας τα υλικά που έχει το παθητικό κρος με ποιοτικότερα είναι zero risk, αν δε το νέο κρος είναι hardwired και κρατήσει απείραχτα και τα "μαμά" κρος σαν back-up τότε δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.
Αρκεί πχ τα πηνία να μετρηθούν με γέφυρα πριν αντικατασταθούν και τα καινούργια να έχουν ακριβώς την ίδια τιμή με τα αρχικά, ή να τροποποιηθούν αντιστοίχως αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες οι ίδιες ακριβώς τιμές, πχ το ένα πηνίο του προακ ήταν 1,25mh ενώ σε mundorf cfc που χρησιμοποίησα βγαίνει σε 1 ή 1,5mh, οπότε..πέφτει κούρεμα στο 1,5 για να φτάσει στα 1,25mh.
Οι πυκνωτές επίσης που συνήθως τοποθετούνται από τη "μαμά" είναι συνήθως οι πιο οικονομικοί που μπορούν να παίξουν αξιοπρεπώς, επομένως αν κάποιος επιλέξει κάποιο ποιοτικότερο πυκνωτή μόνο όφελος θα έχει..
Για τις αντιστάσεις δε χρειάζεται να πω κάτι...
Άλλο πράμα όμως η βελτιστοποίηση των υλικών του υπάρχοντος παθητικού κρος, κι άλλο να προσπαθήσεις από "λευκή κόλλα χαρτί" να σχεδιάσεις-εφαρμόσεις ενεργό κρος σε ένα ηχείο που δε φτιάχτηκε γι'αυτό!
Πολύ πιο δύσκολο εγχείρημα με τεράστιο ρίσκο!
αυτός τουλάχιστον σκοπεύει να το κανη με μετρήσεις.
εσύ άλλαξες τα χαρακτηρίστηκα των κροσοβερ στην τύχη για
τους λογους που σου είπε και ο pankrok
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
η ηλεκτροτεχνια διαφωνει μαζι καθετα , οποτε δεν εχεις δικιο που να χτυπιεσαι κατω 10 μερες μη σου πω 12.
δεν ειναι ιδια τα υλικα και οι παρασιτικες ιδιοτητες που δεν εχεις λαβει υποψη σου δεν ειναι μετρησιμες με απλα πολυμετρα.
αν μπορουσες να μετρησεις και συμπεριλαβεις ολες τις τιμες που σου λειπουν σε καθε υλικο , σε ενα προγραμματακι προσομοιωσης θα εβγαζες διαφορετικο εξοδο απο το μαμα.
δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι σωστοτερο , μπορει να ειναι το δικο σου, αλλα ντεφινιτελυ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αυτός τουλάχιστον σκοπεύει να το κανη με μετρήσεις.
εσύ άλλαξες τα χαρακτηρίστηκα των κροσοβερ στην τύχη για
τους λογους που σου είπε και ο pankrok
η ηλεκτροτεχνια διαφωνει μαζι καθετα , οποτε δεν εχεις δικιο που να χτυπιεσαι κατω 10 μερες μη σου πω 12.
δεν ειναι ιδια τα υλικα και οι παρασιτικες ιδιοτητες που δεν εχεις λαβει υποψη σου δεν ειναι μετρησιμες με απλα πολυμετρα.
αν μπορουσες να μετρησεις και συμπεριλαβεις ολες τις τιμες που σου λειπουν σε καθε υλικο , σε ενα προγραμματακι προσομοιωσης θα εβγαζες διαφορετικο εξοδο απο το μαμα.
δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι σωστοτερο , μπορει να ειναι το δικο σου, αλλα ντεφινιτελυ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ
ότι πείτε παιδιά!!
έχετε δίκιο!!
όπως πάντα!! :hi: :hi:
μπορείτε να παραμείνετε στις απόψεις σας για το πως εγώ έφτιαξα το κροσόβερ μου!..
τι πιο φυσιολογικό άλλωστε???
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Ναι

Ψαξε για gain structure
Και πάνω που θα έλεγα ότι σε ένα ηχείο που τώρα αναφέρεται ότι διαχειρίζεται μέχρι 250 η 300w ( δεν θυμάμαι ακριβώς ) πόσο πιθανό είναι να τσιτώσει ο 100άρης τελικός στις υψηλές συχνότητες και πόσο πιθανό είναι να αγγίξω καν τέτοιες στάθμες...

Επίσης δε θες ευαισθησία τελικού κάτω από 1,5V γιατί θα τσιμπήσει φύσημα.
Ο 4Β δίνει πλήρη έξοδο στο 1V. Οπότε εδώ έχω τον πρώτο πραγματικά ανασταλτικό παράγοντα ( πλην των απαιτητικών μετρήσεων που πες ότι θα το κουτσοπάλευα, λεεεεμε τώρα ).

Διόρθωση: 1.4V
 
Last edited:

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
μετρησες ωμικη αντισταση στα πηνεια και την βρηκες ιδια; (δεν εχει εργαλεια αλλα εστω οτι εχεις)
α) ΟΧΙ -----> εχω δικιο
β) ΝΑΙ , ωραια παμ παρακατω
μετρησες σε DC κατασταση;
α) ΝΑΙ -----> εχω δικιο
β) ΟΧΙ -----> εχεις δικιο (αλλα μεταξυ μας εχεις απαντησει οχι στην πρωτη ερωτηση)
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Χαιρετίζω την ομήγυρη!

Ως γνωστόν, έχω ενθουσιαστεί με τη ψηφιακή διόρθωση του χώρου. Έχω αρχίσει να βλέπω πιο ζεστά και τη λειτουργία των ενεργών ηχείων βάζοντας στη ζυγαριά τις πιθανές υποχωρήσεις απο πλευράς κατασκευής και τα - όπως επιτάσσει η λογική - προτερήματά τους.


Διαθέτω ( ως γνωστόν πια ) ένα ζευγάρι Monitor Audio Reference 705 PMC

Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι τόσο η ενσωμάτωση subs ( εγώ το σκέφτομαι για δύο πάντως, μη το κάνω και τρελοκομείο ) με χρήση DSP. Σαν αρχική σκέψη είχα τον minidsp SHD, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με καλύψει... Ο λόγος:

Σκέφτομαι να αφαιρέσω το crossover των ηχείων μου και να κάνω διενίσχυση με κροσαρισμένους τους τελικούς ώστε να παίζουν συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων.
Θέλουμε (και εγώ μέσα), χωρίς να αποχωριστούμε το παθητικό μας σύστημα, να το μετατρέψουμε σε ενεργό. Η σωστή/ριζοσπαστική οδός είναι: πουλάω τα πάντα εκ του παθητικού συστήματος (πλην πηγών ίσως) και στήνω από την αρχή ενεργό σύστημα όπως πρέπει. Μάλλον και φτηνότερα θα βγει!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
συγχώρα με, έχω διαφορετική άποψη!!
Είναι ακριβώς το ίδιο κρος, αλλά με ποοολύ καλύτερα υλικά και χωρίς ένα τυπωμένο κύκλωμα στη διαδρομή του σήματος!
Η αντίσταση δε του πηνίου ήταν 0,48ohm και έγινε 0,47ohm..δεν αγνόησα τίποτα @pankrok ..όλα μετρήθηκαν και όλα έγιναν όπως έπρεπε κι όχι όπως να'ναι..
Κάνεις λάθος.
Είναι διαφορετικό κροσόβερ, με διαφορετικές συχνότητες διαχωρισμού και διαφορετικές στάθμες στη κάθε περιοχή. Και δεν είναι καθόλου θέμα άποψης η εργαστηριακή εικόνα ενός ηχείου, αλλά απόλυτα μετρήσιμες παράμετροι.

Τα έχω γράψει αναλυτικότατα και τα πως και τα γιατί εδώ:
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Δεν είναι θέμα Watt.
Να στο πω μπακαλίστικα.
Ο ενισχυτής Α οδηγεί τα γούφερ.
Ο ενισχυτής Β οδηγεί τα τουίτερ.

Δυναμώνεις την ένταση.
Ο Α δυναμώνει τα γούφερ + 5db και ο B τα τουήτερ +7db.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Εννοείται ότι αν παρέλειψα κάτι, είναι ευπρόσδεκτες οι
Αν υπάρχει ανάλογη δυνατότητα, δανείσου και δοκίμασε έναν τελικό με hypex ncore στα υπάρχοντα ηχεία, όπως είναι. Επιπροσθέτως και ει δυνατόν συγχρόνως, δοκίμασε και ένα ζεύγος υπογούφερ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
μετρησες ωμικη αντισταση στα πηνεια και την βρηκες ιδια; (δεν εχει εργαλεια αλλα εστω οτι εχεις)
α) ΟΧΙ -----> εχω δικιο
β) ΝΑΙ , ωραια παμ παρακατω
μετρησες σε DC κατασταση;
α) ΝΑΙ -----> εχω δικιο
β) ΟΧΙ -----> εχεις δικιο (αλλα μεταξυ μας εχεις απαντησει οχι στην πρωτη ερωτηση)
μα είπαμε..έχεις δίκιο!!
ως συνήθως δηλαδή...
η αντίσταση του μαμά πηνίου λοιπόν υπάρχει από λινκ και η αντίσταση του mundorf ανακοινώνεται από την mundorf!
...αλλά τι ξέρω εγώ???
τα έχουμε πει άλλωστε..
 
Last edited:


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Δεν είναι θέμα Watt.
Να στο πω μπακαλίστικα.
Ο ενισχυτής Α οδηγεί τα γούφερ.
Ο ενισχυτής Β οδηγεί τα τουίτερ.

Δυναμώνεις την ένταση.
Ο Α δυναμώνει τα γούφερ + 5db και ο B τα τουήτερ +7db.
Καταλαβαίνω. Είχα την εντύπωση ότι ο προσέσορας είναι σε θέση να δίνει διαφορετικό ρεύμα σε κάθε έξοδο, άρα να "φίμωνε" τον πιο ευαίσθητο ενισχυτή για να επέλθει η ισορροπία.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.128
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top