Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Καλά βρε, μη τρελαίνεσαι! :p Είπα ότι είναι εύκολο, ξεβίδωμα, αφαίρεση των κλιπς των καλωδίων, μέτρηση και πίσω στη θέση τους. Σιγά τα ωά. :p
ρε συ μας δουλεύεις;άμα είναι να σου πω εγώ τι θα δείξη χωρίς να τα ξεβιδώσεις αλλα σε τι θα σε βοηθήσει αυτό;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
η αναλογική είσοδος μήπως στο μέλλον έβαζα και το πικάπ.
τουλαχιστων τσακωθητε στα περπατημενα...εμπρος μαρς...
Πικααααααααααπ εν ετη 2020 βρε αστροναυτη...μα που ακουστηκε...και πως ακουστηκε... λεω γω τωρα..
......... αμα ειναι να φτιαξεις(χεριασεις) τα ηχεια θα τα χαλασεις με το πικαπ ?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ρε συ μας δουλεύεις;άμα είναι να σου πω εγώ τι θα δείξη χωρίς να τα ξεβιδώσεις αλλα σε τι θα σε βοηθήσει αυτό;
Αυτό λέω, δεν θα χρειαστεί. ΟΚ.
(λογικά, αφού είναι 6Ω, πρέπει να δείξει 8Ω το καθένα?)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Καλά, μέτρηση αντίστασης τη κάνω και απόψε άμα λάχει. Σιγά το δυσκολο να αφαιρέσω ένα ένα τα μεγάφωνα και να τα μετρήσω.Εκτώς αν απαιτείται ακριβής μέτρηση που πιθανώς να μη παρέχει το πολύμετρό μου.
Όσο για τον SHD... Χρειάζεται να είναι SHD ή και κάτι που να μπορεί να οδηγήσει τους τελικούς...? Μια κάρτα ήχου ας πούμε...
Παιδάκι μ που λέει και μια ψυχή , γνωρίζεις τι είναι η εμπέδηση? Δεν μετριέται με ένα πολύμετρο . Δεν είναι dc resistance, είναι άλλο πράγμα. Είναι η αντίσταση του μεγαφώνου σε διάφορες συχνότητες σε συνδυασμό με την φάση και το πλάτος . Οκ?
Ασε σε παρακαλώ το πολύμετρο κάτω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
τουλαχιστων τσακωθητε στα περπατημενα...εμπρος μαρς...
Πικααααααααααπ εν ετη 2020 βρε αστροναυτη...μα που ακουστηκε...και πως ακουστηκε... λεω γω τωρα..
......... αμα ειναι να φτιαξεις(χεριασεις) τα ηχεια θα τα χαλασεις με το πικαπ ?
Μπαααα, απλά επειδή υπάρχει. Για συναισθηματικούς λόγους..!!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Παιδάκι μ που λέει και μια ψυχή , γνωρίζεις τι είναι η εμπέδηση? Δεν μετριέται με ένα πολύμετρο . Δεν είναι dc resistance, είναι άλλο πράγμα. Είναι η αντίσταση του μεγαφώνου σε διάφορες συχνότητες σε συνδυασμό με την φάση και το πλάτος . Οκ?
Ασε σε παρακαλώ το πολύμετρο κάτω.
10 χρονια πρέπει να γραφουμε
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παιδάκι μ που λέει και μια ψυχή , γνωρίζεις τι είναι η εμπέδηση? Δεν μετριέται με ένα πολύμετρο . Δεν είναι dc resistance, είναι άλλο πράγμα. Είναι η αντίσταση του μεγαφώνου σε διάφορες συχνότητες σε συνδυασμό με την φάση και το πλάτος . Οκ?
Ασε σε παρακαλώ το πολύμετρο κάτω.
Δεν το έπιασα καν! Πάμε παρακάτ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ερώτημα είναι, είναι δυνατή η πλήρης αντιγραφή ενός -ας θεωρήσουμε καλού- παθητικού κρος, του οποίο γνωρίζουμε επακριβώς το σχέδιο και τα υλικά, από ένα dsp;
Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου...
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το ποιος κάνει τι και μέχρι που μπορεί να το φτάσει.
Το να γνωρίζεις απλώς τα υλικά ενός κυκλώματος διαχωρισμού δεν σημαίνει το παραμικρό σχετικά με τις ουσιαστικές κλίσεις και τη γενικότερη συμπεριφορά μιας μονάδας, συντονισμένης σύμφωνα με το τάδε κύκλωμα διαχωρισμού.
Είναι αρκετά ποιο πολύπλοκο από ότι ακούγεται και δείχνει.
Επίσης δεν υπάρχει κάνω μόνο μετρήσεις εγγύς πεδίου και άλλα τέτοια. Το ηχείο θέλει συνδυασμό πολλών μετρήσεων, γιατί στην τελική, ούτε υπό ιδανικές συνθήκες θα γίνεται η ακρόαση, ούτε στο μισό ή ένα μέτρο, ούτε θα έχεις στημένο με μοιρογνωμόνιο το κεφάλι σου.
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου...
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το ποιος κάνει τι και μέχρι που μπορεί να το φτάσει.
Το να γνωρίζεις απλώς τα υλικά ενός κυκλώματος διαχωρισμού δεν σημαίνει το παραμικρό σχετικά με τις ουσιαστικές κλίσεις και τη γενικότερη συμπεριφορά μιας μονάδας, συντονισμένης σύμφωνα με το τάδε κύκλωμα διαχωρισμού.
Είναι αρκετά ποιο πολύπλοκο από ότι ακούγεται και δείχνει.
Επίσης δεν υπάρχει κάνω μόνο μετρήσεις εγγύς πεδίου και άλλα τέτοια. Το ηχείο θέλει συνδυασμό πολλών μετρήσεων, γιατί στην τελική, ούτε υπό ιδανικές συνθήκες θα γίνεται η ακρόαση, ούτε στο μισό ή ένα μέτρο, ούτε θα έχεις στημένο με μοιρογνωμόνιο το κεφάλι σου.
Θέλω να σε δω ρε μπαγάσα , πως θα φέρεις τις φάσεις με μετρήσεις μακρού πεδίου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου...
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το ποιος κάνει τι και μέχρι που μπορεί να το φτάσει.
Το να γνωρίζεις απλώς τα υλικά ενός κυκλώματος διαχωρισμού δεν σημαίνει το παραμικρό σχετικά με τις ουσιαστικές κλίσεις και τη γενικότερη συμπεριφορά μιας μονάδας, συντονισμένης σύμφωνα με το τάδε κύκλωμα διαχωρισμού.
Είναι αρκετά ποιο πολύπλοκο από ότι ακούγεται και δείχνει.
Επίσης δεν υπάρχει κάνω μόνο μετρήσεις εγγύς πεδίου και άλλα τέτοια. Το ηχείο θέλει συνδυασμό πολλών μετρήσεων, γιατί στην τελική, ούτε υπό ιδανικές συνθήκες θα γίνεται η ακρόαση, ούτε στο μισό ή ένα μέτρο, ούτε θα έχεις στημένο με μοιρογνωμόνιο το κεφάλι σου.

Πέρα από το κύκλωμα, εννοώ ότι προφανώς διαθέτεις τα βασικά δεδομένα, τουλάχιστον συχνότητες αποκοπής και κλίσεις. Αυτό που ρώτησα είναι εάν από το σχέδιο του κρος μπορούμε να καταλάβουμε, πόση ισχύ κόβει σε κάθε μονάδα και τυχόν διορθώσεις σε χρόνο ή φάση. Έχει τελικώς κάποια αξία να έχουμε το σχέδιο του κρος;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μια που τα λέμε όλα, σε αυτό το σημείο οφείλω να αναφέρω κι εγώ έναν προσωπικό μου προβληματισμό.

Προσπαθώ εδώ και καιρό να το γυρίσω από παθητικός σε ενεργητικός αλλά δεν ξέρω τι μέγεθος ενισχυτή να επιλέξω και πώς αυτός θα χωρέσει μέσα στην καμπίνα μου. Ίσως υπάρχει ασυμβατότητα με το bass reflex μου, μεταξύ άλλων. Κάποιοι μου λένε για KISS αλλά δε θέλω να κάνω συναισθηματικές κινήσεις. Άλλοι εκφράζουν την ανησυχία ότι κάποιοι ενισχυτές είναι πολύ "στεγνοί" και πονάνε στ'αυτιά, δεν ξέρω, είμαι πολύ μπερδεμένος.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ω ρε που μπλέξαμαν.!! :roflmao: :lolsign::focus:
Έλα που σε χαλάει... Εκτώς αν θέλεις να συζητήσουμε για καλώδια... :lolsign: :gamer:

πρώτα αποφάσισε αν θέλεις dirac η αν θα πας με τη μέθοδο του bhutia,
μετά θα σου πω τι dsp να πάρεις.
Πιθανώς έχω θεοποιήσει το dirac, αλλά είχα την εντύπωση ότι του ορίζεις ποια έξοδος διαχειρίζεται ποιες συχνότητες και τα άλλα τα κάνει μόνο του.

Γλυκοκοιτάζω τον SHD όπως έχω πει μεν, αλλά αν αυτό που σκέφτομαι μου αρέσει, τότε θα χρειαστώ έξι κανάλια αντί των τεσσάρων που παρέχει. Αναφέρθηκε το "μικρότερο" μοντέλο που αν θυμάμαι καλά δεν έχει τα dac του SHD, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα. Μια λύση που μου φαίνεται ίσως πιο ευέλικτη, είναι αυτή της κάρτας ήχου που έχει ο @Petros_Dalipis, η οποία σημαίνει ότι θα ακολουθούσα τη προσέγγιση του Bhutia ( που μου αρέσει, όσο πολύπλοκη κι αν δείχνει, μου δίνει την αίσθηση του πλήρους ελέγχου με τη προϋπόθεση ότι θα έπρεπε να μάθω πως να το ελέγχω ). Δεν ξέρω όμως απο πλευράς χρηστικότητας τί κάνει η κάρτα του Πέτρου, πόσο εύκολο είναι δηλαδή το να χειριστώ το σύστημα με αυτό το τρόπο.
Στη φάση δοκιμών και αξιολόγησης όμως, θα προτιμούσα τη λύση του Πέτρου.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Θέλω να σε δω ρε μπαγάσα , πως θα φέρεις τις φάσεις με μετρήσεις μακρού πεδίου.
το ζητούμενο είναι να είναι σωστές οι φασεις στη θεση ακρόασης
αν είναι σωστές στο 1 μετρο θα είναι λάθος στη θεση ακρόασης.
Έλα που σε χαλάει... Εκτώς αν θέλεις να συζητήσουμε για καλώδια... :lolsign: :gamer:



Πιθανώς έχω θεοποιήσει το dirac, αλλά είχα την εντύπωση ότι του ορίζεις ποια έξοδος διαχειρίζεται ποιες συχνότητες και τα άλλα τα κάνει μόνο του.

Γλυκοκοιτάζω τον SHD όπως έχω πει μεν, αλλά αν αυτό που σκέφτομαι μου αρέσει, τότε θα χρειαστώ έξι κανάλια αντί των τεσσάρων που παρέχει. Αναφέρθηκε το "μικρότερο" μοντέλο που αν θυμάμαι καλά δεν έχει τα dac του SHD, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα. Μια λύση που μου φαίνεται ίσως πιο ευέλικτη, είναι αυτή της κάρτας ήχου που έχει ο @Petros_Dalipis, η οποία σημαίνει ότι θα ακολουθούσα τη προσέγγιση του Bhutia ( που μου αρέσει, όσο πολύπλοκη κι αν δείχνει, μου δίνει την αίσθηση του πλήρους ελέγχου με τη προϋπόθεση ότι θα έπρεπε να μάθω πως να το ελέγχω ). Δεν ξέρω όμως απο πλευράς χρηστικότητας τί κάνει η κάρτα του Πέτρου, πόσο εύκολο είναι δηλαδή το να χειριστώ το σύστημα με αυτό το τρόπο.
Στη φάση δοκιμών και αξιολόγησης όμως, θα προτιμούσα τη λύση του Πέτρου.
σκέψου καλα γιατί τα 6 καναλια δεν φτάνουν.π.χ. 4 sub ακόμα τι θα κανεις στο μέλλον;αν βάλεις και κανένα κεντρικο;
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αν θες ντε και καλά να χεριάσεις το ηχείο σου, φρεσκάρισε όλα τα υλικά του κρος με νέα ποιοτικότερα υλικά ιδίων τιμών, μιας κι αυτά που φοράει μέσα είναι..από τη εποχή της περεστρόϊκας, άλλαξε και την εσωτερική καλωδίωση με ένα καλωδιάκι της αρεσκείας σου και θα ανακάμψει ο μακαρίτης! ;)
Θα ξαναζωντανέψει σου λέω!!
Εγγυημένα πράματα!
Αλλιώς πούλα τα όπως είναι και πάρε ενεργά να ησυχάσουμε για κανένα δίμηνο!!!....:smile::smile:
.....μετά θ'αρχίσεις το κλάμα για το τι κουταμάρα έκανες και τα'δωσες κτλ..:p:p
...γνωστά πράγματα άλλωστε!!
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
το ζητούμενο είναι να είναι σωστές οι φασεις στη θεση ακρόασης
αν είναι σωστές στο 1 μετρο θα είναι λάθος στη θεση ακρόασης.
Γιατί το λές αυτό ? πως είσαι τόσο σίγουρος?
Πόθεν προκύπτει αυτό?
αν θες ντε και καλά να χεριάσεις το ηχείο σου, φρεσκάρισε όλα τα υλικά του κρος με νέα ποιοτικότερα υλικά ιδίων τιμών, μιας κι αυτά που φοράει μέσα είναι..από τη εποχή της περεστρόϊκας, άλλαξε και την εσωτερική καλωδίωση με ένα καλωδιάκι της αρεσκείας σου και θα ανακάμψει ο μακαρίτης! ;)
Αλλιώς πούλα τα όπως είναι και πάρε ενεργά να ησυχάσουμε για κανένα δίμηνο!!!....:smile::smile:
μετά θ'αρχίσεις το κλάμα για το τι κουταμάρα έκανες και τα'δωσες κτλ..:p:p
μμμ , ναι . και μετά?
Ασε Λέανδρε , δεν παίζει αυτό που λές. Με την καμία όμως.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γιατί το λές αυτό ? πως είσαι τόσο σίγουρος?
Πόθεν προκύπτει αυτό?

μμμ , ναι . και μετά?
Ασε Λέανδρε , δεν παίζει αυτό που λές. Με την καμία όμως.
πιο απ'όλα δε παίζει ρε συ Γιάννη??
τα υλικά που έχει μόνο για..υλικά οικοδομών κάνουν!
20ετίας πυκνωτές!!
πρακτικά νεκροί δηλαδή!!
πηνία?? ότι φθηνότερο υπάρχει!
αντιστάσεις??
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top