Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Η διαφορά είναι τόσο ακουστη
Άντε πάλι με την ''ακουστή διαφορά''.

Θα υπάρξει και καμιά μέτρηση για το αν η διαφορά είναι προς το καλύτερο ή θα λέει την ''άποπσή '' ο κάθε χρυσαυτιάς?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άντε πάλι με την ''ακουστή διαφορά''.

Θα υπάρξει και καμιά μέτρηση για το αν η διαφορά είναι προς το καλύτερο ή θα λέει την ''άποπσή '' ο κάθε χρυσαυτιάς?
Νίκο, δε μιλάμε για "αποπση", είναι άλλος ήχος!!
Όσο προκατειλημμένος και να είναι κάποιος ότι δεν θα ακούσει.."θα την ακούσει!"
Είσαι καλεσμένος λοιπόν! :smile:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης φίλε μου, κάποιες απαντήσεις είναι εκτός θέματος.
Αλλο ζήτησε, άλλο του λέτε... θεωρείτε ότι ο νηματοθέτης έχει λιγότερες παραστάσεις επί του θέματος
ή μήπως αντιληφθήκατε κάποια νοητικη υστερηση ?
Ολη αυτη η ιστορία με μογκαμι - ενεργα - σαμπ έχει ξεπεράσει κατά πολυ τα όρια της γραφικότητας.
Στον νηματοθέτη έγιναν προτάσεις και ας αποφασίσει ο ίδιος.
Αν και έχω προ τελικό με παθητικά ηχεία, δεν είμαι αρνητικός στα ενεργά, και μάλιστα ξέρω ήδη ποια θα αγόραζα αν τα οικονομικά μου το επέτρεπαν.

Τα καλώδια pro audio δεν είναι εμφανίσιμα δυστυχώς και δεν δίνουν pride of ownership στους κατόχους τους έτσι
όπως το εννοούν μερικοί.

Δε μπορείς κύριε να έχεις ξοδέψει 15χιλιάρικα για μηχανήματα και να έχεις δώσει μόνο 250€ για καλώδια. Με τι μούτρα
θα βγείς στην χαϊεντικη κοινωνία? Θα σε πουνε τσίπη. Πρέπει τα καλώδιά σου να είναι πολύ χοντρά σε διάμετρο, να είναι με περίβλημα περιωπής και αλειμμένα με φιδόλαδο για να αξίζουν.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Άντε πάλι με την ''ακουστή διαφορά''.

Θα υπάρξει και καμιά μέτρηση για το αν η διαφορά είναι προς το καλύτερο ή θα λέει την ''άποπσή '' ο κάθε χρυσαυτιάς?
Μην μας χαλάς το όνειρο,Νίκο :D
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Όσο προκατειλημμένος και να είναι κάποιος ότι δεν θα ακούσει.."θα την ακούσει!"
Την διαφορά θα την ακούσει , το χουμε πει 150 φορές.

Είσαι καλεσμένος λοιπόν!
Δεν προλαβαίνω , έχω να πάω στο Σκαλούμπακα ν ακούσουμε πικάπ με 7'' δισκάκια garage.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Μέτρησα 7 μέλη που έγραψαν την προσωπική τους εμπειρία -άποψη για το πως “παίζει” το Α και πως το Β καλώδιο (interconnect).

Είμαι στην δυσάρεστη θέση να τους ενημερώσω πως εάν το ηχοσύστημα-χώρος τους δεν ειναι μετρημένο “εντός προδιαγραφών”, η εμπειρία-άποψη τους ειναι για τα σκουπίδια. (Εκείνα που βρωμάνε).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στον νηματοθέτη έγιναν προτάσεις και ας αποφασίσει ο ίδιος.
Αν και έχω προ τελικό με παθητικά ηχεία, δεν είμαι αρνητικός στα ενεργά, και μάλιστα ξέρω ήδη ποια θα αγόραζα αν τα οικονομικά μου το επέτρεπαν.

Τα καλώδια pro audio δεν είναι εμφανίσιμα δυστυχώς και δεν δίνουν pride of ownership στους κατόχους τους έτσι
όπως το εννοούν μερικοί.

Δε μπορείς κύριε να έχεις ξοδέψει 15χιλιάρικα για μηχανήματα και να έχεις δώσει μόνο 250€ για καλώδια. Με τι μούτρα
θα βγείς στην χαϊεντικη κοινωνία? Θα σε πουνε τσίπη. Πρέπει τα καλώδιά σου να είναι πολύ χοντρά σε διάμετρο, να είναι με περίβλημα περιωπής και αλειμμένα με φιδόλαδο για να αξίζουν.
Τα kondo και τα audionote είναι σχεδόν στην ίδια διατομή με τα μπελντενομαγκαμακια.. και δεν έχουν περίβλημα περιοπης :sneaky: :sneaky:.
Συνήθως πάντως με φιδολαδα αλοιφουν κάποια pc που τα δίνουν για hiend πολυκαναλους επεξεργαστές και που πωλούνται σε τιμές αρκετά πάνω από τα 16k..:wink::wink:
Εκεί να δεις εντριβές φιδολαδου κατά εξακολούθηση!!:lol::lol:
 
Last edited:




Μηνύματα
306
Reaction score
390
Το Κimber Hero ολα αυτα τα χρονια εμεινε στασιμο χωρις καμια ουσιαστικη βελτιωση,επισης η τιμη του αυξηθηκε τοσο πολυ τα τελευταια χρονια που στα λεφτα αυτα βγαινει εκτος ανταγωνισμου.Πριν 4-5 χρονια το μετρο ειχε 260 ευρω και εφτασε εκει που εφτασε οταν αυξηθηκαν αποτομα οι τιμες των αμερικανικων προιοντων.
Τωρα για Μogami δεν το συζητας καν,ειναι τιμιο αλλα για αλλη κατηγορια.Προσπαθουν να πεισουν καποιοι οτι ενα φιατ εχει καλυτερες επιδοσεις απο μια μερσεντες.Επισης θα βρεις 2-3 καλωδια γυρω στα 400 ευρω,και καποια καλυτερα λιγο παραπανω,αλλα το καλυτερο απο τα πολυ καλα μπορει αν αποδειχθει το χειροτερο για το συστημα σου,ειναι καθαρα τι θα σου ταιριαξει!
Kαι αλλοι προσπαθουν να πεισουν οτι αλλαζοντας λαστιχα στο Φιατ θα γινει Μερσεντες.
 
Last edited:


Μηνύματα
954
Reaction score
518
εγω το mogami 2549 εχω με neutrik οπου να ναι θα το πεταξω απο το παραθυρο ή θα το βαλω αγγελια.

εβαλα το ατλας και ηρεμησε ο τοπος.
Κραξτε με γουσταρω...αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

ps: μακρια απο το kimber hero
 

I

iason

Guest
εγω το mogami 2549 εχω με neutrik οπου να ναι θα το πεταξω απο το παραθυρο ή θα το βαλω αγγελια.

εβαλα το ατλας και ηρεμησε ο τοπος.
Κραξτε με γουσταρω...αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

ps: μακρια απο το kimber hero
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι το Kimber timbre ενώ είναι υποτίθεται κατώτερη σειρά παίζει καλύτερα από το Hero και δεν είμαι ο μόνος που το λέω, η εταιρεία δεν κάνει τίποτε να το βελτιώσει.
Για το mogami θα πω την γνώμη μου την άλλη εβδομάδα .
Είμαι περίεργος, έχω παραγγείλει το mogami 2534.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι το Kimber timbre ενώ είναι υποτίθεται κατώτερη σειρά παίζει καλύτερα από το Hero και δεν είμαι ο μόνος που το λέω, η εταιρεία δεν κάνει τίποτε να το βελτιώσει.
Για το mogami θα πω την γνώμη μου την άλλη εβδομάδα .
Είμαι περίεργος, έχω παραγγείλει το mogami 2534.
Έτσι, σωστός!!
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι το Kimber timbre ενώ είναι υποτίθεται κατώτερη σειρά παίζει καλύτερα από το Hero και δεν είμαι ο μόνος που το λέω, η εταιρεία δεν κάνει τίποτε να το βελτιώσει.
Για το mogami θα πω την γνώμη μου την άλλη εβδομάδα .
Είμαι περίεργος, έχω παραγγείλει το mogami 2534.
ακριβως. το hero παιζει πολυ χαλια για τα λεφτα του. Προφανως λαθος σχεδιαση.

Ετοιμασου να τα βαλουμε μαζι αγγελια.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top