Από nordost σε κάτι άλλο !!!

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μέχρι κάποιος να έχει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη ότι τα παραπάνω ισχύουν (στρώσιμο καλωδίων) στην θέση σου (όντας μην γνώστης όπως είπες στο τεχνολογικό κομμάτι), δεν θα το πίστευα με τίποτα.
Αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον. Γνώμη μου και μόνο... Σε οτιδήποτε δεν γνωρίζω, τουλάχιστον ζητάω αποδείξεις/εξήγηση.

Επίσης θα κοιτούσα θέματα που αφορούν τον χώρο και την τοποθέτηση ηχείων που δεν κοστίζουν για την ώρα τόσο. Όχι μόνο για το θέμα των χρημάτων, αλλα γιατί θα έχουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο σου.
Αυτό δεν είναι τόσο γνώμη παρά fact..
Συμφωνώ μαζί σου για τη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο και τον ίδιο το χώρο στο πόσο επηρεάζει τον ήχο.
Θα διαφωνήσω μαζί σου για τα καλώδια και το στρώσιμο αυτών, μέχρι να μου αποδείξει κάποιος με ... "εμπεριστατωμένη άποψη" ότι αποδεδειγμένα δεν επηρεάζονται η απόδοση τους από το στρώσιμο.
Όπως καταλαβαίνεις, αν κάποιος δε το δοκιμάσει ο ίδιος, μη περιμένει καμία "εμπεριστατωμένη απόδειξη, άποψη, θέση, γνώση, όπως θες πέστο.. γιατί απ' όσο γνωρίζω, κανείς δεν έχει ασχοληθεί να καταρρίψει ή να αποδείξει ότι το στρώσιμο είναι μετρήσιμο, ακουστο ή μη.
Εμπειρίες μοιραζόμαστε, κρατάς ότι σου κάνει και τις υπόλοιπες τις πετάς.
Το εύκολο είναι να απορρίπτουμε ότι δε μας αρέσει ή δε μας κάνει γιατί "δεν έχει αποδειχθεί"...
Σιγά μην ασχολείται τεκμηριωμένα επιστημονικά και μετρήσιμα μια αγέλη επιστημόνων για να μας αποδείξουν ή να καταρρίψουν το ότι εμείς αποδεχόμαστε ή όχι!
Υ.Σ. cardas,nordost,zu,kondo,κλπ στα επίσημα sites τους αναφέρονται στο burn in καλωδίων..
Δεν είδα σε καμιά εταιρεία καλωδίων πχ mogami belden να γράφει να μη στρώνεις τα καλώδια..
Φιλικά πάντα :smile: :smile:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ πάντως θα το ξαναπώ: τα οφέλη απο τη βελτίωση της λειτουργίας των ηχείων στον χώρο είναι πολύ πιο αισθητά απο τα οφέλη της αλλαγής καλωδίων με όχι και τόσο προσεγμένη τοποθέτηση ηχείων. Με απλά λόγια: Πριν δύο εβδομάδες πήρα laser μετρητή αποστάσεων. Έφερα τα ηχεία "ακριβώς εκεί που πρέπει να είναι" και μάλιστα οι διαφορές που "μάζεψα" ήταν της τάξης των περίπου δύο εκατοστών που έβλεπε ως απόκλιση και το rew κατά τις μετρήσεις που έκανα με το μικρόφωνο. Η γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης είναι ακριβώς 30 μοίρες ( μετρημένη με γωνιόμετρο ). Ο ήχος "έδεσε", ακομα περισσότερες λεπτομέρειες ακούγονται, η στερεοφωνική εικόνα έχει αυξηθεί αισθητά σε όλες τις διαστάσεις. Οφέλη που δεν άκουσα σε τέτοιο βαθμό όταν πέρασα απο ένα μέτριας αξίας καλώδιο σε ένα σαφώς πιο ακριβό ( Interconnect ). Και το τονίζω: παίζω με καλώδιο ηχείων κατώτερο του 8TC.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
To ρωτάω γιατί δεν έχω βρει κάποια τοποθέτηση περί του θέματος μέχρι ώρας... γνωρίζεις να μου απαντήσεις ή να μου πεις να ανατρέξω κάπου έστω?
Χοντρά χοντρά ...
όπως ο συντελεστής τριβής στο εσωτερικό μιας σωλήνας (και όχι μόνο) Q = 0.003 * C * I * A (S/A)0.25
επηρεάζει την ροή του υγρού, κάτι αντίστοιχο "προσπαθούν" μεσω της μεταλλουργιας με την κρυογέννεση διάφοροι... που κουτσά στραβά (γκουχ γκουχ) κάτι καταφέρνουν.

Τούτο το νήμα όμως το άνοιξε ένας τύπος που θέλει απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα...
όλοι εσείς που δεν σας ενδιαφέρει γιατί μπαίνετε εδω μέσα και ενοχλείτε?

σπίτι δεν έχετε ? ... μάνα δεν έχετε να σας μαζέψει ? :p :p

.
 
Last edited:

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πως κάποιοι οίνο γνώστες λένε ότι το καλό κρασί πρέπει να ανασάνει όταν βγει ο φελλός και έπειτα να το πιούμε, κάπως έτσι
(Το παραπάνω από τις λίγες γνώσεις που έχω έχει μεγάλη σημασία σε αλκοολούχα ποτά υψηλού βαθμού αλλά για πολύ συγκεκριμένους λόγους)

Δεν ξέρω για ποιο λόγο όμως να ισχύει και στα καλώδια... Αυτό ρωτάω

"Τι σημαίνει στην πράξη ότι "ένα καλώδιο στρώνεται"?
Δηλαδή τι συμβαίνει στο εσωτερικό του? (υλικό, κλώνοι, αγωγοί, εμπέδηση, αντίσταση κλπ)"

Χοντρά χοντρά ...
όπως ο συντελεστής τριβής στο εσωτερικό μιας σωλήνας (και όχι μόνο) Q = 0.003 * C * I * A (S/A)0.25
επηρεάζει την ροή του υγρού, κάτι αντίστοιχο "προσπαθούν" και στην μεταλλουργία με την κρυογέννεση διάφοροι... που κουτσά στραβά (γκουχ γκουχ) κάτι καταφέρνουν.

Τούτο το νήμα όμως το άνοιξε ένας τύπος που θέλει απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα...
όλοι εσείς που δεν σας ενδιαφέρει γιατί μπαίνετε εδω μέσα και ενοχλείτε?

σπίτι δεν έχετε ? ... μάνα δεν έχετε να σας μαζέψει ? :p :p

.

Νόμιζα ότι βρίσκομαι σε φόρουμ και η ερώτηση αυτή νομίζω ότι είναι σημαντική για τον κύριο που ρωτάει. Εαν δεν τον ενδιαφέρει η ενοχλώ δεν υπάρχει κάποιο θέμα
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αυτό που ξέρω είναι ότι η nordost έχει συσκευή στρωσίματος καλωδίων, και δεύτερον γιατί τα interconnect και των ηχείων έχουν φορά αν ήταν απλά σύρματα δεν θα υπήρχε λόγος για αυτό
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ πάντως θα το ξαναπώ: τα οφέλη απο τη βελτίωση της λειτουργίας των ηχείων στον χώρο είναι πολύ πιο αισθητά απο τα οφέλη της αλλαγής καλωδίων με όχι και τόσο προσεγμένη τοποθέτηση ηχείων. Με απλά λόγια: Πριν δύο εβδομάδες πήρα laser μετρητή αποστάσεων. Έφερα τα ηχεία "ακριβώς εκεί που πρέπει να είναι" και μάλιστα οι διαφορές που "μάζεψα" ήταν της τάξης των περίπου δύο εκατοστών που έβλεπε ως απόκλιση και το rew κατά τις μετρήσεις που έκανα με το μικρόφωνο. Η γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης είναι ακριβώς 30 μοίρες ( μετρημένη με γωνιόμετρο ). Ο ήχος "έδεσε", ακομα περισσότερες λεπτομέρειες ακούγονται, η στερεοφωνική εικόνα έχει αυξηθεί αισθητά σε όλες τις διαστάσεις. Οφέλη που δεν άκουσα σε τέτοιο βαθμό όταν πέρασα απο ένα μέτριας αξίας καλώδιο σε ένα σαφώς πιο ακριβό ( Interconnect ). Και το τονίζω: παίζω με καλώδιο ηχείων κατώτερο του 8TC.
Νίκο, το θέμα μας εδώ είναι τα ic.. όχι ο χώρος!!
Όση βαρύτητα κι αν έχει (που έχει, έχεις δίκιο!), μιλάμε για ic και burn in.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ίσως και το στρώσιμο να σημαίνει ότι δημιουργείς την φορά του σήματος, μπορεί να λέω και βλακεία
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πως να το πω, έχει μετρήσει κάποιος στον ίδιο χώρο το ίδιο καλώδιο στρωμένο και μη στρωμένο?
Αν όχι, θεωρούμε καθαρά διαισθητικά ότι μας φαίνεται πως υπάρχει διαφορά? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, είναι καθαρά υποκειμενικό.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Νίκο, το θέμα μας εδώ είναι τα ic.. όχι ο χώρος!!
Όση βαρύτητα κι αν έχει (που έχει, έχεις δίκιο!), μιλάμε για ic και burn in.
Λάθος. Μιλάτε για ic σαν μέσο βελτίωσης της απόδοσης του συστήματος, χωρίς να έχει ασχοληθεί πρώτα με τον χώρο, ούτε καν τη τοποθέτηση των ηχείων μέσα σε αυτόν. Σκ@τούλες θα ακούσει, όπως σκ@τούλες άκουγα κι εγώ παίζοντας με τα καλώδια πριν ασχοληθώ με την όσο το δυνατόν καλύτερη λειτουργία των ηχείων στον χώρο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πως να το πω, έχει μετρήσει κάποιος στον ίδιο χώρο το ίδιο καλώδιο στρωμένο και μη στρωμένο?
Αν όχι θεωρούμε καθαρά διαισθητικά ότι μας φαίνεται πως υπάρχει διαφορά? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, είναι καθαρά υποκειμενικό.
Έχει ακούσει κανείς στρωμένο κι αστρωτο το ίδιο ic και δεν υπάρχει διαφορά??
Γιατί αν δεν το έχει κάνει ποτέ τότε δε δικαιούται να αμφισβητεί!
Έτσι θα το πάμε τώρα??
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτό που ξέρω είναι ότι η nordost έχει συσκευή στρωσίματος καλωδίων, και δεύτερον γιατί τα interconnect και των ηχείων έχουν φορά αν ήταν απλά σύρματα δεν θα υπήρχε λόγος για αυτό
https://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

Αυτό θα εννοείς. Δε νομίζω ότι αντέχει σε κριτική η άποψη της εταιρίας.
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Έχει ακούσει κανείς στρωμένο κι αστρωτο το ίδιο ic και δεν υπάρχει διαφορά??
Εγώ. Ούτε αλλάζοντας τη φορά, άκουσα διαφορά. Παρότι άκουσα διαφορές ανάμεσα σε καλώδια.
 

I

iason

Guest
Εγώ πάντως θα το ξαναπώ: τα οφέλη απο τη βελτίωση της λειτουργίας των ηχείων στον χώρο είναι πολύ πιο αισθητά απο τα οφέλη της αλλαγής καλωδίων με όχι και τόσο προσεγμένη τοποθέτηση ηχείων. Με απλά λόγια: Πριν δύο εβδομάδες πήρα laser μετρητή αποστάσεων. Έφερα τα ηχεία "ακριβώς εκεί που πρέπει να είναι" και μάλιστα οι διαφορές που "μάζεψα" ήταν της τάξης των περίπου δύο εκατοστών που έβλεπε ως απόκλιση και το rew κατά τις μετρήσεις που έκανα με το μικρόφωνο. Η γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης είναι ακριβώς 30 μοίρες ( μετρημένη με γωνιόμετρο ). Ο ήχος "έδεσε", ακομα περισσότερες λεπτομέρειες ακούγονται, η στερεοφωνική εικόνα έχει αυξηθεί αισθητά σε όλες τις διαστάσεις. Οφέλη που δεν άκουσα σε τέτοιο βαθμό όταν πέρασα απο ένα μέτριας αξίας καλώδιο σε ένα σαφώς πιο ακριβό ( Interconnect ). Και το τονίζω: παίζω με καλώδιο ηχείων κατώτερο του 8TC.
Astronaut, δηλαδή όλα αυτα που λες ότι έκανες με το σωστό στήσιμο των ηχειων κτλ πρώτα δεν τα είχες???
Και έτσι άλλαζες καλώδια για να περνάει η ώρα περιμένοντας να φτιάξει ο ήχος μόνος του???
Με απογοητευεις :unsure:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λάθος. Μιλάτε για ic σαν μέσο βελτίωσης της απόδοσης του συστήματος, χωρίς να έχει ασχοληθεί πρώτα με τον χώρο, ούτε καν τη τοποθέτηση των ηχείων μέσα σε αυτόν. Σκ@τούλες θα ακούσει, όπως σκ@τούλες άκουγα κι εγώ παίζοντας με τα καλώδια πριν ασχοληθώ με την όσο το δυνατόν καλύτερη λειτουργία των ηχείων στον χώρο.
Προφανώς σκ@τουλες καλώδια δοκίμαζες αν δεν υπήρξε διαφορά...
η διαφορά θα έπρεπε πάλι να υπάρχει, όχι τόσο εμφανής όσο αν ήταν σωστή και η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
https://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

Αυτό θα εννοείς. Δε νομίζω ότι αντέχει σε κριτική η άποψη της εταιρίας.
Υπάρχει καμιά τεκμηριωμένη επιστημονική δημοσίευση που να αποδεικνύει ότι δεν ακούγεται το στρώσιμο ... και να "αντέχει σε κριτική" ???
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Έχει ακούσει κανείς στρωμένο κι αστρωτο το ίδιο ic και δεν υπάρχει διαφορά??
Γιατί αν δεν το έχει κάνει ποτέ τότε δε δικαιούται να αμφισβητεί!
Έτσι θα το πάμε τώρα??
Υπάρχει ένας άνθρωπος εδώ που μπήκε να ρωτήσει για καλώδιο (και καλά έκανε) και πρόκειται να επενδύσει ένα μεγάλο ποσό. Προσωπικά πάντα, αν ήμουν στην θέση του, θα ήθελα να ξέρω πριν δώσω τόσα χρήματα αν θα υπάρχει ουσιώδης διαφορά και αν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για να βελτιώσω τον ήχο μου.
Μιλάμε για τεχνολογικά είδη τα οποία θα έπρεπε να υπόκεινται σε μετρήσεις τουλάχιστον. Αλλιώς τι? Στο περίπου? Μέχρι στιγμής φαίνεται να εμπιστευόμαστε εταιρείες επειδή είναι ακριβές.
(Βεβαίως αν έχω καταλάβει κάτι λάθος με συγχωρείτε)

Ομοίως αυτός που πιστεύει οτι υπάρχει διαφορά θα πρέπει κάπως να την αποδείξει. Καθώς με αυτήν την λογική μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει και το χειρότερο να παρακινεί κόσμο σε πανάκριβες ή λάθος αγορές.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Α
Υπάρχει ένας άνθρωπος εδώ που μπήκε να ρωτήσει για καλώδιο (και καλά έκανε) και πρόκειται να επενδύσει ένα μεγάλο ποσό. Προσωπικά πάντα, αν ήμουν στην θέση του, θα ήθελα να ξέρω πριν δώσω τόσα χρήματα αν θα υπάρχει ουσιώδης διαφορά και αν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για να βελτιώσω τον ήχο μου.
Μιλάμε για τεχνολογικά είδη τα οποία θα έπρεπε να υπόκεινται σε μετρήσεις τουλάχιστον. Αλλιώς τι? Στο περίπου? Μέχρι στιγμής φαίνεται να εμπιστευόμαστε εταιρείες επειδή είναι ακριβές.
(Βεβαίως αν έχω καταλάβει κάτι λάθος με συγχωρείτε)

Ομοίως αυτός που πιστεύει οτι υπάρχει διαφορά θα πρέπει κάπως να την αποδείξει. Καθώς με αυτήν την λογική μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει και το χειρότερο να παρακινεί κόσμο σε πανάκριβες ή λάθος αγορές.
Θα αρκεστω να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ στρωμένου και αστρωτου.
Να το αποδείξει ε?? :sneaky: :sneaky:
Τεκμηριωμένα..
Χωρίς να σηκώνει αμφιβολία.. :sneaky: :sneaky:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Α

Θα αρκεστω να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ στρωμένου και αστρωτου.
Να το αποδείξει ε?? :sneaky: :sneaky:
Πάλι τα ίδγια; Ο ισχυριζόμενος αποδεικνύει.
Αλλιώς να το πάω κι αυτό στη θρησκεία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top