Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα στο forum,

Δεν θα ζαλίσω άλλο με την επιλογή συστήματος ή ηχείων.Τουλάχιστον όχι για την ώρα...

Και αυτό γιατί??Γιατί βρέθηκε άνθρωπος που θα μου κάνει ένα service στα υπάρχονται.Απ ότι μου είπε μάλιστα
απλά θα αλλάξει τους πυκνωτές στα crossovers γιατί δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Εκτός όμως από αυτό το σημαντικότερο είναι άλλο.

Με την προτροπή του συνδέσαμε το υπάρχων σύστημα και το αποτέλεσμα είναι για μένα τουλάχιστον παραπάνω από ικανοποιητικό!Τα ηχεία και χωρίς service παίζουν πάρα πολύ καλά..
Ρέυμα τους έλλειπε.Ο συγκεκριμένος βγάζει 150watt ανά κανάλι και το αποτέλεσμα ξαναλέω ότι είναι πολύ καλό.Τουλάχιστον για τα γούστα μου...

Το παρών λοιπόν αποτελείται από ένα τελικό ενισχυτή σαν αυτό
f62ef20b-6437-426f-8d20-579e3f992d32.jpg


και από το υπόλοιπο σύστημα το οποίο είναι η κυρίως μονάδα με το cd player (το οποίο ειναι χαλασμένο),το tuner,κασετόφωνο κτλ κτλ

$_72.JPG


Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν θέλω να κρατήσω την κυρίως μονάδα (δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και κασετόφωνο- cd player δεν λειτουργούν) αλλά ο τελικός ενισχυτής παρόλο που έχει καλώδιο τροφοδοσίας,έχει και ένα ακόμη καλώδιο το οποίο συνδέεται με την κυρίως και χωρίς αυτό δεν παίρνει ρεύμα.
Σκέφτομαι λοιπόν να το καταργήσω και στην θέση του να βάλω ένα διακοπτάκι on/off σαν αυτό της παρακάτω φωτογραφίας
0-02-05-ac3aacf70db0c07f9aa74e86fb2dd0c02cfff0ca0d7b35521bcbf33079e1819a_full.jpg




Συμφωνείτε με αυτή την ενέργεια.Ηλεκτρονικός μου είπε ότι είναι εύκολο σχετικά να γίνει.

Έτσι θα εκμεταλευτώ μόνο τον τελικό ενισχυτή που με τα ηχεία ματσάρει πολύ καλά.

Άρα σε πτώτη φάση θα αγοράσω μία συσκευή (αφού επισκεφτώ την έκθεση στη Θεσσαλονίκη) στην οποία θα συνδέσω όλες τις συσκευές:TV,android box,λαπτοπ,πικάπ και σκληρό δίσκο με flac και mp3.

Τώρα τι συσκευή θα είναι αυτή θα δούμε.DAC θα είναι,μίκτης θα είναι,streamer θα είναι....δεν ξέρω.

Ξέρω ότι θα σας ζαλίσω για την έρευνα-αγορά της σε άλλο νήμα.....

Ευχαριστώ.


υ.γ.έφτασα πολύ κοντά στην αγορά ενεργών αλλά το αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή με ικανοποιεί πλήρως.Τι επιφυλλάσει το μέλλον κανείς δεν ξέρει....
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μπράβο, από αλλαγή ηχείων ξεκίνησες αλλά κατάλαβες από πρώτο χέρι γιατί λέμε ότι τα ηχεία-και μάλιστα τέτοιου τύπου σαν τα δικά σου- θέλουν watt&volt! ....βέβαια μπορεί να έπεφτες και στην παγίδα να έπαιρνες κανέναν single ended με 5 αλλά μαγικά βατ!
 
Last edited:



Μηνύματα
41
Reaction score
30
Κλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τις συμβουλες σας.Ηχεια δαπεδου για yamaha as 501 που να οδηγουνται σωστα.Καπου στο skroytz εχω δει και μια εταιρεια taga harmony 606se.Λογω χαμηλου κοστους.Αξιζουν για τα χρηματα η να κοιταω πιο επωνυμα?
Κλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τις συμβουλες σας.Ηχεια δαπεδου για yamaha as 501 που να οδηγουνται σωστα.Καπου στο skroytz εχω δει και μια εταιρεια taga harmony 606se.Λογω χαμηλου κοστους.Αξιζουν για τα χρηματα η να κοιταω πιο επωνυμα?
Υ.Γ o xωρος ειναι περιπου 10 τετραγωνικα εινα σε ξεχωριστο δωματιο και οχι για σαλονι.
Κλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τις συμβουλες σας.Ηχεια δαπεδου για yamaha as 501 που να οδηγουνται σωστα.Καπου στο skroytz εχω δει και μια εταιρεια taga harmony 606se.Λογω χαμηλου κοστους.Αξιζουν για τα χρηματα η να κοιταω πιο επωνυμα?

Υ.Γ o xωρος ειναι περιπου 10 τετραγωνικα ειναι σε ξεχωριστο δωματιο και οχι για σαλονι.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Κλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τις συμβουλες σας.Ηχεια δαπεδου για yamaha as 501 που να οδηγουνται σωστα.Καπου στο skroytz εχω δει και μια εταιρεια taga harmony 606se.Λογω χαμηλου κοστους.Αξιζουν για τα χρηματα η να κοιταω πιο επωνυμα?

Υ.Γ o xωρος ειναι περιπου 10 τετραγωνικα εινα σε ξεχωριστο δωματιο και οχι για σαλονι.

Καλώς ήλθες στην παρέα.

Καλό θα ήταν να άνοιγες νέο θέμα, δικό σου.

Για χαμηλό κόστος θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα ηχεία αυτής της σειράς

Σε τόσο μικρό χώρο θα επέλεγα δύο ηχεία βάσης και ένα σαμπ.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
30
Ευχαριστω πολυ παιδια για την ανταποκριση νεος στο χωρο και επειδη σας παρακολουθω συνεχεια λογω οτι στηνω το συστημα μονος μου.Χρηματα μεχρι και 600ε και οσο για το χωρο το φανταστηκα μπορει να μπουμαρουν?Απλα μου αρεσουν τα δαπεδου σαν οψη.Ναι τα magnat τα παρατηρω ακουω καλα σχολια αλλα με τοσα ηχεια και επιδοσεις επανω σε watt μου φαινονται υποπτα.
Να φανταστειτε ειμαι φαν του hifi στο σπιτι απο τα μεσα της δεκαετιας της δεκαετιας του 90 οταν πρωτοβγηκε το cd ειχε ο πατερας μου εκεινα τα ετοιμα συστηματα με πικαπ και αγορασε τοτε ενα συστημα με διπλο cd deck και ηχεια τριδρομα κοντα της pioneer rx z45 .Το ειχα πιει το αιμα και ακομα και τωρα ζει κανοικα αλλα καταλαβα οτι απλα ακουμε τερμα χωρις ποιοτητα.Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τωρα παντρευουμε σωστα ηχειο ενισχυτη μην παθουμε τα τσαφ ενω του τοτε συστημα το δουλευα πανω απο τη μεση ωρες.Παρτυ γλεντια γιορτες.Δεν ειμαι φαν του home cinema ουτε του πολυκαναλικου.Απλα εχω 2 πηγες καλες θα ελεγα της yamaha cd s 300 και προσφατα denon cd 800n.Moυ αρεσει να ακουω τα cd μου και αντε κανενα φλασακι.
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
22
Προσωπικά έχω όλη τη φτηνή σειρά της magnat (supreme monitor) και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι για το budget που διέθετα για να στήσω ένα entry level home cinema από το μηδέν συμπεριλαμβανομένου και του ενισχυτή, είναι αρκετά καλά και αξιοπρεπή. Σίγουρα εάν είχα μεγαλύτερο budget, θα πήγαινα το πιθανότερο σε klipsch.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Kαλως μας ηρθες!
Περιπου τι χρηματα θελεις να διαθεσεις;
Ευχαριστω πολυ.Μεχρι και 600e
Προσωπικά έχω όλη τη φτηνή σειρά της magnat (supreme monitor) και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι για το budget που διέθετα για να στήσω ένα entry level home cinema από το μηδέν συμπεριλαμβανομένου και του ενισχυτή, είναι αρκετά καλά και αξιοπρεπή. Σίγουρα εάν είχα μεγαλύτερο budget, θα πήγαινα το πιθανότερο σε klipsch.
Δεν αντιλεγω ασε τα klipsh ειναι αλλο πραμα απλα φοβαμαι μηπως δεν ταιριαζουν σε μενα με τον γιαμι που εχω
Καλώς ήλθες στην παρέα.

Καλό θα ήταν να άνοιγες νέο θέμα, δικό σου.

Για χαμηλό κόστος θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα ηχεία αυτής της σειράς

Σε τόσο μικρό χώρο θα επέλεγα δύο ηχεία βάσης και ένα σαμπ.
Οπως?Περι τινως.Θα ηθελα να παιρνω γνωμες και να σας ακουω
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ευχαριστω πολυ.Μεχρι και 600e

Δεν αντιλεγω ασε τα klipsh ειναι αλλο πραμα απλα φοβαμαι μηπως δεν ταιριαζουν σε μενα με τον γιαμι που εχω

Οπως?Περι τινως.Θα ηθελα να παιρνω γνωμες και να σας ακουω
Elac Debut Reference και θα απολαμβανεις μουσικη αξιολογα και για χρονια!Εχουν και υψηλη μεταπωλητικη αξια.
 



Μηνύματα
41
Reaction score
30
Στη σκεψη μου εισαι εχω παρα σβαρνα τις εταιρειες στο ιντερνετ και ψαχνω.Με τα ohm τι να προσεξω γενικα με ολα αυτα που ακουω?Να ειναι πανω απο 88db?Ο συγκριμενος πιστευω να τα δουλεψει αξιοπρεπως
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό που σου είπε κι ο Γιάνννης, 500€ κοστίζει και είσαι μέσα στο μπάτζετ σου με τις βάσεις.


Ο μόνος λόγος για να κοιτάξεις αλλού είναι η εμφάνιση ή κάποια χαμηλότερη τιμή.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Αυτό που σου είπε κι ο Γιάνννης, 500€ κοστίζει και είσαι μέσα στο μπάτζετ σου με τις βάσεις.


Ο μόνος λόγος για να κοιτάξεις αλλού είναι η εμφάνιση ή κάποια χαμηλότερη τιμή.
Ενταξει για την τιμη 100 πανω κατι δεν πειραζει απλα δαπεδου ενδιαφερομαι λογω και εμφανισης.Δεν με ενθουσιαζουν ηχεια βασης με στηλες.Καποια στιγμη θα μεταφερθουν στο σαλονι οταν κανω ανακοχη και με τη συζυγο.Το μονο που με αγχωνει ειναι επειδη ο χωρος που εχω τα μηχανηματ ειναι ενα κανονικο υπνοδωματιο σχετικα μικρο μηπως το αποτελεσμα δεν θα ειναι το αναμενομενο.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Στη σκεψη μου εισαι εχω παρα σβαρνα τις εταιρειες στο ιντερνετ και ψαχνω.Με τα ohm τι να προσεξω γενικα με ολα αυτα που ακουω?Να ειναι πανω απο 88db?Ο συγκριμενος πιστευω να τα δουλεψει αξιοπρεπως

Γενικα προτιμησε αυτα με την υψηλοτερη ευαισθησια για να εχει πιο ευκολο εργο ο yamaha 6-8ohm.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
... αλλά ο τελικός ενισχυτής παρόλο που έχει καλώδιο τροφοδοσίας,έχει και ένα ακόμη καλώδιο το οποίο συνδέεται με την κυρίως και χωρίς αυτό δεν παίρνει ρεύμα.
Σκέφτομαι λοιπόν να το καταργήσω και στην θέση του να βάλω ένα διακοπτάκι on/off σαν αυτό της παρακάτω φωτογραφίας...
9931455_orig.jpg

Αν εννοείς αυτό κάτω αριστερά, είναι για να συνδέει τον τελικό με τον προενισχυτή (όλη η μονάδα με τα υπόλοιπα) και να καταλαβαίνει από εκεί πότε να ανοίξει ή να κλείσει. Μήπως το κουμπί στη μέση στο SEPARATE OPERATION κάνει αυτή την απομόνωση?
Αλλά γιατί να το καταργήσεις, τον δουλεύεις χωρίς προ?
Το volume πως θα δουλεύει τότε?
 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Γενικα προτιμησε αυτα με την υψηλοτερη ευαισθησια για να εχει πιο ευκολο εργο ο yamaha 6-8ohm.
Oκ καταλαβα ναι ξερω εχει απο πισω και τη ρυθμιση ο συγκεκριμενος.Παρολο αυτα ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Παιδια καλησπερα τελικα η αγορα εγινε και κατεληξα στα Wharefedale Diamond τα 330 ομως.Τα περιμενω πως και πως μου αρεσαν ηταν ενα σκαλι πανω απο τα 230 που μου προτεινε ο φιλος και μου ειπαν οτι σε λογικες εντασεις θα τα δουλεψει ο as-501 yamaha.Ελπιζω να μην απογοητευτω και να παν ολα καλα.Τους ρωτησα και για το λεγομενο περι στρωσιματος μου ειπαν να μην τα ακουω αυτα και οτι ισχυουν σε πολυ ακριβα ηχεια.Για περεταιρω θα ξαναεπανελθω συντομως φτανει να μεινω ευχαριστημενος.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top