Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ας πω και εγω αν και δεν πρεπει να δινεις και πολυ σημασια γιατι και εγω τωρα μαθαινω... το ειπα και λιγο πιο πανω οτι το σαμπ για τα μπασα δεν βλεπω να το γλιτωνεις... εγω τι θα εκανα.. θα κρατουσα τον yamaha... θα εκανα ενα καλo servise στα sharp και θα εβλεπα αν με ικανοποιει ο ηχος...ετσι εχω τουλάχιστον τα ηχειακια μου στην πενα ακομα και αν αναγκαστω να τα αποθηκευσω αφου δεν θελω να τα πουλησω...ολα καλα μέχρι εδω;... αν δεν μου αρεσει ο ηχος θα εψαχνα για ενα ζευγαρι πολυ καλα ηχεια ραφιου που θα τα οδηγει ο yamaha...δεν θα πηγαινα σε ενεργα...
Σε πρώτη φάση και εγώ αυτό θα κάνω.Καλο service και βλέπουμε...
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Α..ok!
Είναι κι'αυτό μια άποψη!
Δεν ειναι στα πλαισια του νηματος...αλλα μια απορια την εχω... πως ειναι δυνατον να εχουμε μια εταιρια που κατασκευαζει πολυ καλα ηχεια αλλα οχι ενισχυτες... και να βγαζει ενα ηχειο με ενισχυτη στο εσωτερικο του... τι ενισχυτης ειναι αυτος... ; εδω γινεται μαχη και μεγαλες συζητησεις για το ποιος ενισχητης ειναι ο καλυτερος.... λεω εγω τωρα... τι να πω; ασε που αν εχω καταλαβει πως λειτουργουν..μπορει να λεω και βλακια.. η προσβαση στον χειρισμο τους ειναι απο το πλαι ή απο πισω;;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Η κατασκευάστρια εταιρία ηχείων τοποθετεί ενισχυτές για την κάθε μονάδα του ηχείου ικανούς να την τροφοδοτήσουν στα όριά της εάν και εφόσον ο χρήστης το επιθυμήσει.
Όχι ένας ενισχυτής για όλες τις μονάδες του ηχείου!
Εξάλλου,μην ξεχνάς,ότι στα ενεργά ο ενισχυτής τροφοδοτεί απ'ευθείας το μεγάφωνο και δεν παρεμβάλλεται μεταξύ τους κύκλωμα διαχωρισμού συχνοτήτων που τρώει μέρος της ισχύος.
Οι ενισχυτές,στα καλά ακριβά ενεργά είναι επώνυμων εταιριών και στα φθηνά είναι φθηνοί.Ενισχύουν όμως!




Να ξεκαθαρίσω ότι στα προηγούμενα μυνήματά μου δεν τάχθηκα υπέρ των ενεργών.Απλή απορία εξέφρασα ρωτώντας γιατί δεν θα αγόραζες ενεργά.
[DOUBLEPOST=1518711296][/DOUBLEPOST]
η προσβαση στον χειρισμο τους ειναι απο το πλαι ή απο πισω;;
Η πρόσβαση είναι από πίσω αλλά δεν χρειάζεται να έχεις πρόσβαση εκεί πέρα από την αρχική ρύθμιση που πρέπει να κάνεις!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Οχι το καταλαβα οτι δεν ταχθηκες ντε και καλα υπερ των ενεργων.. και ευχαριστώ για την απαντηση.. ουτε εγω ειμαι κατα ντε και καλα... ξερω πολυ καλα οτι αυριο μεθαυριο που ολα θα ειναι ενεργα ή οπως αλλιώς θα λέγονται... θα συζηταμε και θα διαφωνουμε ποια ειναι τα καλύτερα και παει λεγοντας...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
θα συζηταμε και θα διαφωνουμε ποια ειναι τα καλύτερα και παει λεγοντας...
Όχι καλύτερα.
Ποιανού το ενεργό κουνάει πιο πολύ τη Μπουχάρα.

μπορει να λεω και βλακια.
Όχι "μπορεί", όχι "μπορεί"! :D

Ρώτα τον ντιμιφουτ.
Αυτός, ξέρει.
(Για Μπουχάρα)
:p

Νομίζω ότι είναι ώρα να φτιάξουμε κατηγορία για χαλιά.
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Το χεσ@με το θεμα του ανθρωπου... εχει να ποσταρει απο το μεσημέρι.... :p
[DOUBLEPOST=1518715120][/DOUBLEPOST]
Η κατασκευάστρια εταιρία ηχείων τοποθετεί ενισχυτές για την κάθε μονάδα του ηχείου ικανούς να την τροφοδοτήσουν στα όριά της εάν και εφόσον ο χρήστης το επιθυμήσει.
Όχι ένας ενισχυτής για όλες τις μονάδες του ηχείου!
Εξάλλου,μην ξεχνάς,ότι στα ενεργά ο ενισχυτής τροφοδοτεί απ'ευθείας το μεγάφωνο και δεν παρεμβάλλεται μεταξύ τους κύκλωμα διαχωρισμού συχνοτήτων που τρώει μέρος της ισχύος.
Οι ενισχυτές,στα καλά ακριβά ενεργά είναι επώνυμων εταιριών και στα φθηνά είναι φθηνοί.Ενισχύουν όμως!
Το καταλαβα... το καταλαβα... εξαλου ανετα θα αγοραζα ενα υπογουφερ μιας ετεριας που κατασκευαζει ηχεια αλλα οχι ενισχυτες....;)
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Δη
στα ενεργά ο ενισχυτής τροφοδοτεί απ'ευθείας το μεγάφωνο
Δηλαδη σε ενα διδρομο ενεργο ο ενισχυτης εχει ενα καναλι για για το τουιτερ και ενα για το μεγαφωνο;..και δεν εχει κροσοβερ;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δη

Δηλαδη σε ενα διδρομο ενεργο ο ενισχυτης εχει ενα καναλι για για το τουιτερ και ενα για το μεγαφωνο;..και δεν εχει κροσοβερ;
Ο ενισχυτής είναι φτιαγμένος για να παίζει τις συχνότητες που χρειάζεται το μεγάφωνο.
Δηλαδή , ότι καλύτερο!
 




Μηνύματα
137
Reaction score
44
Συμπερασματικά πάντως αν κάποιος θέλει κάτι αξιόλογο με κόστος 600-700€ αγοράζει 2 ενεργά και 1 subwoofer και είναι άρχοντας.

Την μπουχάρα δεν ξέρω αν την τινάζει αλλά φαντάζομαι τα μυαλά του γείτονα άνετα.

Εγώ αυτό κατάλαβα,διορθώστε με αν κάνω λάθος...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
φαντάζομαι τα μυαλά του γείτονα άνετα.
Ειναι ηχολήπτης ο γείτονας. Δείχνει κατανόηση. Και δεν πολυκατεβαινει στο δικό του υπόγειο.

Η γυναίκα μου διαμαρτύρεται κατά καιρούς και λέει πως θα φέρει την αστυνομία.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Νομίζω ένα καλό βάσης θα ήταν καλύτερη επιλογή
[DOUBLEPOST=1518735950][/DOUBLEPOST]
Ειναι ηχολήπτης ο γείτονας. Δείχνει κατανόηση. Και δεν πολυκατεβαινει στο δικό του υπόγειο.

Η γυναίκα μου διαμαρτύρεται κατά καιρούς και λέει πως θα φέρει την αστυνομία.
Αμ δεν έχει άδικο η γυναίκα..
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα,

Ξεθαβω λίγο το topic για κάνα 2 διευκρινίσεις.

Για χώρο όπως αυτόν που φαίνεται στη φωτό σε τι ενεργά πρέπει να πάω;;8 ιντσα θεωρείτε ότι θα είναι εντάξει;;; Πρέπει να δω και 10 ιντσα;;

Το budget που προσανατολίζομαι να κινηθώ είναι γύρω στα 300-350€ το τεμάχιο.
166655_42c2eed501c1f207838d69a4309be398.jpg

Επίσης για να συνδέσω όλες τις συσκευές (tv,android box, πικάπ,σκλήρο δίσκο κτλ) χρειάζομαι κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/4756638/Allen-Heath-Xone-23C.html?from=favorites_popup ??
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top