Στήσιμο δικαναλου συστήματος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Γιατί αν γεμίσω το χώρο ηχεία θα έχω γκρίνιες... Φανταζόμουν ένα ζευγάρι δαπέδου.
Τα σαμπς είναι τραπεζάκια. Μια χαρα τα χώνεις σε γωνιές και δεν φαινονται.

Αν γκρινιάζει για σπάσιμο και διεκδίκηση εξουσίας, άρχισε να γκρινιάζεις και εσύ για τα διαφορά διακοσμητικά, γλάστρες, φωτογραφίες, ο,τι βρεις. :lolsign:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Τα σαμπς είναι τραπεζάκια. Μια χαρα τα χώνεις σε γωνιές και δεν φαινονται.

Αν γκρινιάζει για σπάσιμο και διεκδίκηση εξουσίας, άρχισε να γκρινιάζεις και εσύ για τα διαφορά διακοσμητικά, γλάστρες, φωτογραφίες, ο,τι βρεις. :lolsign:
Χαχαχαχα! Θα ξεκινήσω έναν πόλεμο τον οποίο μάλλον θα χάσω και το ξέρεις...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Θα είμαστε μαζί σου, να σου δίνουμε ιδέες.

Θα νικήσουμε.

:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:


Πέραν του χαβαλε, τα 5 πιο μικρά ηχεία, θα βολευτουν πιο εύκολα στο χώρο, με βάσεις τοίχου, δεξια κι αριστερά του καναπέ, και δεξιά κι αριστερά του επίπλου της τηλεόρασης, ενώ το κεντρικό θα κάτσει κάτω από αυτήν.

Εφόσον θα συμμετέχει όλο το σετάπ στις καθημερινές ταινίες, με ντολμπι και τέτοια, να είσαι σίγουρος πως όλοι θα το εκτιμήσουν.




ΥΓ. Για αυτό το πιθανό σενάριο, θα χρειαστεί ένας av processor με προενισχυτικες εξόδους.
 
Last edited:


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Χωροταξικά δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Νομίζω στην περίπτωση τζάκι έχουμε ισοπλευρο τρίγωνο και όχι ισοσκελες.
Μπερδεύτηκα... το τζάκι παίζει τελικά ή όχι;

Επίσης sub + βάσης = δαπέδου ουσιαστικά από πλευράς χώρου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Αν πας στα κρκ, πιθανώς να κάθεται μια χαρά ο κάθε δορυφόρος επάνω σε ένα σαμπ, στις γωνιές δεξιά αριστερά από το τζάκι.

Θα είναι σαν ηχείο 4 δρόμων.

Το πολυκάναλο θα έχει υψηλότερο κόστος λόγω του av προενισχυτή, που θέλει άλλο ένα χιλιάρικο γεμάτο, και λίγο ακόμα.

Επίσης στο πολυκαναλο θα πρέπει να περάσεις καλώδια γύρω γύρω και να τα κρύψεις καλά για να μη φας ξύλο.

Ότι είναι να κάνεις, κάντο γρήγορα όσο έχει άδεια κρεβάτια σε ΜΕΘ. Έχουμε φίλους γιατρούς, θα σε σώσουμε.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Παιδιά όλα καλά αλλά δεν ξέρω αν το είδατε έχω ήδη στημένο ένα πολυκαναλο της roister με sub. Όλα αυτά θα φύγουν για να μπει ένα αυστηρά δικαναλο σύστημα. Το πικάπ θα παίζει 99% των περιπτώσεων. Θέλω καθαρά στερεοφωνικό ήχο. Ο φίλος Khas έκανε μια πολύ καλή αρχή. Ήθελα προτάσεις για ηχεία και ενισχυτή, αιτιολογωντας αν είναι δυνατόν το γιατί. Το τζάκι παίζει πολύ σαν μέρος να τα στήσω. Με μικρομετατροπες το τρίγωνο γίνεται ισοσκελες.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Στον ίδιο ακριβώς χώρο, δε χρειάζεται να έχεις βρε αδερφέ 2 συστήματα!

Το ένα το πολυκάναλο, αν το προσέξεις σωστά στο στήσιμό του, μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα από το δικάναλο που έχεις στο μυαλό, και να καλύψει όλες σου τις ανάγκες περί ήχου.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Στον ίδιο ακριβώς χώρο, δε χρειάζεται να έχεις βρε αδερφέ 2 συστήματα!

Το ένα το πολυκάναλο, αν το προσέξεις σωστά στο στήσιμό του, μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα από το δικάναλο που έχεις στο μυαλό, και να καλύψει όλες σου τις ανάγκες περί ήχου.
Δεν είπα ότι θα έχω δύο συστήματα στον ίδιο χώρο, είπα ότι το πολυκαναλο θα φύγει και θα μπει ένα δικαναλο μόνο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Το ένα το πολυκάναλο, αν το προσέξεις σωστά στο στήσιμό του, μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα από το δικάναλο που έχεις στο μυαλό, και να καλύψει όλες σου τις ανάγκες περί ήχου.
Δύσκολα με αυτά τα ηχεία/σαμπ
Δεν είπα ότι θα έχω δύο συστήματα στον ίδιο χώρο, είπα ότι το πολυκαναλο θα φύγει και θα μπει ένα δικαναλο μόνο.
Βαλε μονοκάναλο.
Ή καθόλου, για σιγουριά :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Δεν είπα ότι θα έχω δύο συστήματα στον ίδιο χώρο, είπα ότι το πολυκαναλο θα φύγει και θα μπει ένα δικαναλο μόνο.
Προφανώς δε σε κάλυψε η ποιότητα των μηχανημάτων του πολυκάναλου που έχεις και συμφωνώ, καλά θα κάνεις να το ξεφορτωθείς.

Αν όμως στηθεί στη θέση του ένα αξιόλογο πολυκάναλο σεταπ, και ισοσταθμιστεί σωστά, κι αν μπουν και λίγα υλικά ηχητικής περιποίησης χώρου, που έτσι κι αλλιώς χρειάζονται, θα σε καλύψει σίγουρα. ;)

Το μόνο πρόβλημα, είναι τα λεφτά. Το δικαναλο είναι φτηνότερο.
 
  • Haha
Reactions: PMC

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Βλέπω ηχεία όπως: KEF Q750, TRIANGLE BOREA BR08, WHARFEDALE DIAMOND 11.5, DALI OBERON 7 και τελοσπαντων αυτής της κατηγορίας. Το οτι θα στηθεί κάτι τέτοιο είναι δεδομένο. Οι απορίες μου είναι όσον αφορά πχ την ισχύ την ευαισθησία, τη διάσταση των γουφερ λόγω απόστασης κλπ.
Προφανώς δε σε κάλυψε η ποιότητα των μηχανημάτων του πολυκάναλου που έχεις και συμφωνώ, καλά θα κάνεις να το ξεφορτωθείς.

Αν όμως στηθεί στη θέση του ένα αξιόλογο πολυκάναλο σεταπ, και ισοσταθμιστεί σωστά, κι αν μπουν και λίγα υλικά ηχητικής περιποίησης χώρου, που έτσι κι αλλιώς χρειάζονται, θα σε καλύψει σίγουρα. ;)

Το μόνο πρόβλημα, είναι τα λεφτά. Το δικαναλο είναι φτηνότερο.
Ακριβώς
 


Μηνύματα
34
Reaction score
70
Ποιον AVR ενισχυτή έχεις;
Yamaha rxv 363, αλλά θα φύγει και αυτός.
Δύσκολα με αυτά τα ηχεία/σαμπ

Βαλε μονοκάναλο.
Ή καθόλου, για σιγουριά :biggrin:
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είσαι οπαδός του πολυκαναλου και το σέβομαι, αλλά δεν απαντάς σε καμία απορία μου έτσι.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Δεν τα έχω ακούσει ποτέ,αλλά τα χαρακτηριστικά τους μου αρέσουν,κ ιδιαίτερα η ευαισθησία τους.
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Εγώ δεν θα άλλαζα την διάταξη, Είναι κρίμα να μην έχεις και καλό ήχο στην τηλεόραση, όταν βλέπεις ταινίες, κλπ.
Αν πας σε αυστηρά δικάναλο, τι άλλο ακούς εκτός από πικάπ;
Και απ' ότι βλέπω στη γωνία έχεις ήδη σαμπ, σωστά;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το καλύτερο δικάναλο σύστημα από πλευράς απόδοσης, ευελιξίας, ενσωμάτωσης σε οικιακό περιβάλλον, τιμής απόδοσης κτλ είναι κατά τη γνώμη μου αυτό: https://www.avsite.gr/forum/threads/minimal.177327/ .

Διάβασε το νήμα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Βέβαια από τη στιγμή που όπως λες το πικάπ θα είναι κατά 99% η πηγή σου, μόνο φιλολογικό ενδιαφέρον θα έχει για σένα. Η γνώση όμως πάντα χρειάζεται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είσαι οπαδός του πολυκαναλου και το σέβομαι, αλλά δεν απαντάς σε καμία απορία μου έτσι.
Είμαι οπαδός του καλύτερου δυνατού ήχου, και σου εχω απαντήσει στα βασικά:
  1. Χρειάζονται πάντα σαμπ, ακόμα και στο δικάναλο. Και στο μονοκάναλο.
  2. Πρέπει να πας τα ηχεία αριστερα και δεξιά του τζακιού. Αυτά που εχεις, μεσα στο τζάκι. Μαζί και τον ενισχυτή, είναι όλα πολυ χαμηλής ποιότητας. Εναλλακτικά πήγαινε τα σε κάποιον αλλο χώρο για background χρήση (ραδιόφωνο σε κουζίνα , υπνοδωμάτιο)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top