DACs - τελειωμό δεν έχουν


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Επαναφέρω στην επικαιρότητα την υπόθεση iFi nano, προκειμένου να λύσω ένα πρόβλημα, που ανέκυψε μετά από σύνδεση της συσκευής με ένα laptop.

Όπως έγραψα σε διπλανό νήμα, πριν καμιά 10αριά μέρες αγοράστηκε ένα μικρό HP EliteBook Revolve 810 G3, προκειμένου να επικοινωνούμε καθημερινά με παιδιά και εγγόνια μέσω Skype συν όποιες άλλες δραστηριότητες μπορεί να κάνει ένα τέτοιο μηχανάκι.

Δυστυχώς, λόγω μεγέθους, αυτό το λαπτοπάκι διαθέτει δυο πολύ μικρά ηχειάκια, που κάνουν την επικοινωνία με το Skype προβληματική. Δοκίμασα να συνδέσω πάνω του δυο εξωτερικά ηχεία για υπολογιστή, αλλά το βύσμα που αυτά διαθέτουν, για να συνδεθεί στο αναλογικό jack εξόδου ακουστικών και εισόδου μικροφώνου, είναι βύσμα τριών επαφών (δεν έχει δηλαδή, επαφή για μικρόφωνο), σε αντίθεση με την προδιαγραφή του laptop, που απαιτεί βύσμα τεσσάρων επαφών. Από την άλλη μεριά, όταν συνδέεις εξωτερικά ηχεία στην υποδοχή απενεργοποιούνται τα δικά του ηχεία και παράλληλα απενεργοποιείται και το ενσωματωμένο μικρόφωνο.

Έτσι, όταν μιλάμε στο Skype και έχω τα εξωτερικά ηχεία συνδεδεμένα, δε μας ακούν στην άλλη πλευρά, γιατί δε δουλεύει το μικρόφωνο. Αν αποσυνδέσω τα εξωτερικά ηχεία, μας ακούνε μεν, αλλά τα ηχειάκια του laptop κάνουν την επικοινωνία δύσκολη.

Αποφάσισα λοιπόν, να χρησιμοποιήσω το iFi nano, ως εξωτερική πηγή σύνδεσης των ηχείων ώστε να παραμένει ενεργό και το μικρόφωνο του laptop. Κατέβασα και τον τελευταίο οδηγό (3.2) και όλα φάνηκαν να δουλεύουν κανονικά, ο υπολογιστής είδε το iFi nano και τον οδηγό του πλήρως. Στη συνέχεια σύνδεσα στην έξοδο ακουστικών το βύσμα των εξωτερικών ηχείων, μπορούσα να δω το iFi nano στις συσκευές ήχου και να ρυθμίσω την ένταση των ηχείων, αλλά ήχο δεν έπαιρνα. Η δοκιμή έγινε πρόχειρα βέβαια, με αναπαραγωγή από κάποια βιντεάκια στο YouTube.

Τώρα, μετά από κάμποσες επενεκκινήσεις του υπολογιστή, αυτός δε βλέπει καθόλου το iFi nano, πουθενά, ούτε στις συσκευές ήχου, στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ των Windows, ούτε στη Διαχείριση Συσκευών στον Πίνακα Ελέγχου.

Τι κάνω λάθος;
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
μιλησες με τον αντιπροσωπο του ifi ?
Όχι ακόμα. Έχω σκοπό να τους μιλήσω, αν όχι σήμερα, από Δευτέρα σίγουρα.

Παρατήρησα ότι κάθε φορά που σβήνω τον υπολογιστή και μετά από κάποια ώρα των ξεκινάω πάλι, φαίνεται να δουλεύει. Ωστόσο, μετά από λίγο, απενεργοποιείται μόνο του.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι ακόμα. Έχω σκοπό να τους μιλήσω, αν όχι σήμερα, από Δευτέρα σίγουρα.

Παρατήρησα ότι κάθε φορά που σβήνω τον υπολογιστή και μετά από κάποια ώρα των ξεκινάω πάλι, φαίνεται να δουλεύει. Ωστόσο, μετά από λίγο, απενεργοποιείται μόνο του.
Καλησπέρα!
Κάντε μια επανεγκατασταση στους drivers μπας και στρώσει.
Είχα πάθει κάτι παρόμοιο με ifi.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Aπεγκατασταση των drivers για το nano και επανεγατασταση. Το βυσμα των ηχειων καλο θα ειναι να συνδεθει στα rca του nano με καποιον ανταπτορα jack-rca (σε αυτη την περιπτωση το volume στο τελος).Το nano να υποθεσω οτι λειτουργει κανονικα σε αλλον υπολογιστη ή σε συνδεση με κινητο.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα!
Κάντε μια επανεγκατασταση στους drivers μπας και στρώσει.
Είχα πάθει κάτι παρόμοιο με ifi.
Aπεγκατασταση των drivers για το nano και επανεγατασταση. Το βυσμα των ηχειων καλο θα ειναι να συνδεθει στα rca του nano με καποιον ανταπτορα jack-rca (σε αυτη την περιπτωση το volume στο τελος).Το nano να υποθεσω οτι λειτουργει κανονικα σε αλλον υπολογιστη ή σε συνδεση με κινητο.
Σας ευχαριστώ και τους δύο. Θα κάνω την κίνηση με τους drivers.

Το σκέφτηκα κι εγώ να συνδέσω τα ηχεία στις εξόδους RCA, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή τον κατάλληλο αντάπτορα. Θέλει, είτε μια μούφα 3.5mm με συνοδευτικό έναν μετατροπέα 2 x RCA αρσενικά -> 3.5mm stereo, είτε απευθείας έναν αντάπτορα με δύο αρσενικά RCA στη μιαν άκρη και ένα θηλυκο 3.5mm stereo στην άλλη.

Και ναι, λειτουργεί χωρίς πρόβλημα σε άλλον υπολογιστή (Desktop).
Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των drivers. Φαίνεται να δουλεύει.
Ευχαριστώ.

Ωστόσο, διατηρεί την "παραξενιά" να αναπαράγει ήχο σε κάποια από τα βιντεάκια στο YouTube (όπου και πραγματοποιώ τις δοκιμές σαν πιο άμεση πηγή ήχου) και σε κάποια να αρνείται πεισματικά την αναπαραγωγή. Σε κάποια πάλι, ο ήχος βγαίνει σαν να έρχεται από τα έγκατα της γης ή από το υπερπέραν, μουντός και ίσα που ακούγεται, ενώ σε άλλα είναι κανονικός (ή περίπου).


Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι αναπαρήγαγε π.χ. ένα βιντεάκι με ένα τραγούδι του Καζαντζίδη (τυχαία επιλεγμένο για τη δοκιμή) και το επόμενο λεπτό αρνήθηκε να αναπαράγει τον ήχο από ένα βιντεάκι π.χ. από το portal του 902.gr με τον ΓΓ του ΚΚΕ.

Λες να το κάνει επίτηδες για μένα, για να μου τη σπάει; :party:
 
Last edited:



Μηνύματα
88
Reaction score
16
Σας ευχαριστώ και τους δύο. Θα κάνω την κίνηση με τους drivers.

Το σκέφτηκα κι εγώ να συνδέσω τα ηχεία στις εξόδους RCA, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή τον κατάλληλο αντάπτορα. Θέλει, είτε μια μούφα 3.5mm με συνοδευτικό έναν μετατροπέα 2 x RCA αρσενικά -> 3.5mm stereo, είτε απευθείας έναν αντάπτορα με δύο αρσενικά RCA στη μιαν άκρη και ένα θηλυκο 3.5mm stereo στην άλλη.

Και ναι, λειτουργεί χωρίς πρόβλημα σε άλλον υπολογιστή (Desktop).
Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των drivers. Φαίνεται να δουλεύει.
Ευχαριστώ.

Ωστόσο, διατηρεί την "παραξενιά" να αναπαράγει ήχο σε κάποια από τα βιντεάκια στο YouTube (όπου και πραγματοποιώ τις δοκιμές σαν πιο άμεση πηγή ήχου) και σε κάποια να αρνείται πεισματικά την αναπαραγωγή. Σε κάποια πάλι, ο ήχος βγαίνει σαν να έρχεται από τα έγκατα της γης ή από το υπερπέραν, μουντός και ίσα που ακούγεται, ενώ σε άλλα είναι κανονικός (ή περίπου).


Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι αναπαρήγαγε π.χ. ένα βιντεάκι με ένα τραγούδι του Καζαντζίδη (τυχαία επιλεγμένο για τη δοκιμή) και το επόμενο λεπτό αρνήθηκε να αναπαράγει τον ήχο από ένα βιντεάκι π.χ. από το portal του 902.gr με τον ΓΓ του ΚΚΕ.

Λες να το κάνει επίτηδες για μένα, για να μου τη σπάει; :party:

Κάνει διακρίσεις λόγω φύλου και δεν θέλει να αναπάραγει τον Κουτσούμπα ,για δοκίμασε με Παπαρήγα ή Λιάνα ....
Πέρα απο την πλάκα όμως μπορείς να ζητάς βοήθεια απο την υποστήριξη της εταιρίας ,η οποία είναι εξαιρετική .Δυό τρείς φορές που τους χρειάστηκα ,με βοήθησαν ουσιαστικά .Και το κυριότερο απαντούν πολύ γρήγορα
 
Last edited:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πέρα απο την πλάκα όμως μπορείς να ζητάς βοήθεια απο την υποστήριξη της εταιρίας ,η οποία είναι εξαιρετική .Δυό τρείς φορές που τους χρειάστηκα ,με βοήθησαν ουσιαστικά .Και το κυριότερο απαντούν πολύ γρήγορα
Το έχω διαπιστώσει αυτό και στο παρελθόν, όταν τους χρειάστηκα στην αρχή, που το αγόρασα. Απλά σήμερα δεν ήταν εκεί ο υπεύθυνος και συνεννοηθήκαμε να μιλήσουμε από Δευτέρα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κανείς ρε σεις; HDMI ή USB;
Ή δεν παίζει κανένα ρόλο;
Τελικά εχθές άλλαξα συνδεσμολογία από το pc στο dac και από τη usb που χρησιμοποιούσα πήγα στην HDMI.
Χαοτική η διαφορά παίδες. Όποιος έχει dac με hdmi ας το δοκιμάσει. ;)
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Άσχετα από αυτό, έψαχνα πριν καιρό να δω ποια ντακς έχουν HDMI, μα δεν βρήκα και πολλά.
Μη τυχόν υπάρχει καμιά ντάτα, κανένα σχετικό λινκ?
 







ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top