Βασικα για ισοσταθμιση χωρου

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μόλις έκανες την υπέρτατη φιλοφρόνηση για το setup του Ear.Διότι αυτός είναι ο αντικειμενικός σκοπός στα immersive setup...Η μονοφωνία υπό διαστάσεις...σφαιρικές με επίκεντρο τις θέσεις ακρόασης.

Alfee,o leandros...αλοιφή μας κάνει - έστω και άθελά του. ;)







Νομίζω άθελά του το είπε, στην πραγματικότητα ήθελε να ρίξει ένα ηχηρό χαστούκι στον Έαρ χτυπώντας με βρεγμένη σανίδα το τρυφερό κωλαράκι του immersive audio. :geek:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μόλις έκανες την υπέρτατη φιλοφρόνηση για το setup του Ear.Διότι αυτός είναι ο αντικειμενικός σκοπός στα immersive setup...Η μονοφωνία υπό διαστάσεις...σφαιρικές με επίκεντρο τις θέσεις ακρόασης.

Alfee,o leandros...αλοιφή μας κάνει - έστω και άθελά του. ;)
Με είχε προλάβει ο ίδιος παραδεχόμενος το σεταπ μου.. για.. ψαξτο και ξαναγραψε!!
Όσο για το τι έγραψα εγώ... και το τι κατάλαβες εσύ ότι είπα..μου θυμίζει απίστευτα το πως παρουσιάστηκε η τοποθέτηση του κυρίου Χατζησταμου από τους οπαδούς των ενεργών και των immersive..
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Τι 'ναι αυτο το κολπο βρε παιδια ? Πως μου ξεφυγε 'μενα που ειμαι και χαϊεντας ?
Τι θα τα κανω αυτα τα μηκη ? να τα διαιρεσω ? τι ... ?
μου εξαφανισανε και το 5μετρο οι αμαχοι γττ μου ...
:(
Τίποτε το σπουδαίο, απλώς ένας τυφλοσούρτης για να εξασφαλίσεις την ορθή περιστροφή των ηχείων για δεδομένη απόσταση ακρόασης, ώστε αυτά να σε κοιτούν κατάματα. Αυτό βεβαίως μπορείς να επιτύχεις και κοιτώντας ο ηχείο από τη θέση ακρόασης. Αν το δεξί μάτι βλέπει ή δεν βλέπει τη δεξιά πλευρική επιφάνεια του ηχείου όσο βλέπει το αριστερό την άλλη επιφάνεια, είσαι εντάξει. Και να πέσεις έξω μερικές μοίρες, δεν έγινε και τίποτε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Με είχε προλάβει ο ίδιος παραδεχόμενος το σεταπ μου.. για.. ψαξτο και ξαναγραψε!!
Όσο για το τι έγραψα εγώ... και το τι κατάλαβες εσύ ότι είπα..μου θυμίζει απίστευτα το πως παρουσιάστηκε η τοποθέτηση του κυρίου Χατζησταμου από τους οπαδούς των ενεργών και των immersive..
Λέανδρε,είναι ένα μίνι...ατόπημα να ζητάς από τον υποφαινόμενο...να διέθετε πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας δηλώσεις τρίτων,από τη στιγμή που ο ίδιος είχε σχετική στιχομυθία στο παρελθόν με τον DF.

Είναι τα δικαναλικά setup που πρέπει ο χρήστης να τα κάνει να παίζουν στερεοφωνικά,ενώ στα πολυκαναλικά να έπαιζαν...μονοφωνικά. :sneaky:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε,είναι ένα μίνι...ατόπημα να ζητάς από τον υποφαινόμενο...να διέθετε πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας δηλώσεις τρίτων,από τη στιγμή που ο ίδιος είχε σχετική στιχομυθία στο παρελθόν με τον DF.

Είναι τα δικαναλικά setup που πρέπει ο χρήστης να τα κάνει να παίζουν στερεοφωνικά,ενώ στα πολυκαναλικά να έπαιζαν...μονοφωνικά. :sneaky:
Να στο πω απλά λοιπόν.. κάτι σαν ψηφιακά εξελιγμένο γραμμόφωνο εννοούσα.. τώρα τι κατάλαβες εσύ.. άλλο θέμα!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να στο πω απλά λοιπόν.. κάτι σαν ψηφιακά εξελιγμένο γραμμόφωνο εννοούσα.. τώρα τι κατάλαβες εσύ.. άλλο θέμα!!
H κατανόησή μου by default οδεύει πάντα σε όσα δεδομένα πραγματικά ισχύουν.Τείνω δε να μην υιοθετώ τα... ασυνάρτητα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
H κατανόησή μου by default οδεύει πάντα σε όσα δεδομένα πραγματικά ισχύουν.Τείνω δε να μην υιοθετώ τα... ασυνάρτητα.
Δε ξέρω αν υιοθετείς.. αλλά .. μεταφράζεις "κατά το δοκούν" bhutia μ.
 




Μηνύματα
303
Reaction score
432
του αλλαξαμε τα φωτα του θεματος....σορυ αγαπητε toolman απο μερους μου
....τελος απο μενα.....
Ρε πατε καλα??? Τι σορρυ! Εγω διασκεδαζω αφανταστα! Απο μενα εχετε το ελευθερο ολοι!
Εχουμε που εχουμε τα χουντοχαρτα για να παμε μια βολτα μην φιμωνουμε και τα θεματα. Εδω δεν εχει καραντινα χαχαχα

Αλλωστε ανοιξα το θεμα για να παρω εναν μπουσουλα ετσι στα μετρα μου. Τωρα ποτε θα βρω χρονο να κανω εστω και τα βασικα ειναι αλλο καπελο!

Ισως απο Ιουνιο....

Εν τω μεταξυ επειδη μενω Κεραμεικο με μειζων προβλημα ηχορυπανσης οταν ολα αυτα τελειωσουν θα φωναξω και ειδικους για να φτιαξουμε εξτρα μπαλκονοπορτες για μειωση db και θορυβου απο τα παρακειμενα μπαρακια.. Ειχαμε φτιαξει την κρεβατοκαμαρα πριν 7 χρονια... Αν εχετε επισης καποιοiν υποψη για ηχομονωσεις ριχτε ενα πμ. Η εταιρεια που χαμε παρει τοτε ειχε κανει καλη δουλεια αλλα δε ξερω αν ασχολειται και με audio πραγματα οποτε ελεγα μηπως με ενα σμπαρο εχουμε δυο τριγωνα ισοσκελη χοχοχο για μετρηση χωρου audio....
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Δεν ξέρω αν σας απήντησε ο astronaut ("έτρεξα" το νήμα στα γρήγορα). Σας ξέφυγαν αρκετά χιλιοστά, προφανώς λόγω των ανοχών στο χαρτί, αλλά τίποτε το φοβερό. Μια χαρά.

View attachment 162401
Κώστα καλησπέρα χρονια πολλά! Τωρα ειδα το μήνυμα!!! Και σε ευχαριστω πολύ!. Αυριο θα κάνω τα μικρο adjustments. Σε ευχαριστω ξανά!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Πολύ θετικές θα έλεγα οι εντυπώσεις του Αμίρ από το xt32 σε συνδυασμό με το app και με αφαίρεση κάποιων στάνταρ φίλτρων της αυτοματοποιημένης διαδικασίας:


Δυστυχώς, δεν συμπεριλαμβάνεται στη δοκιμή η ενσωμάτωση σαμπ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πολύ θετικές θα έλεγα οι εντυπώσεις του Αμίρ από το xt32 σε συνδυασμό με το app και με αφαίρεση κάποιων στάνταρ φίλτρων της αυτοματοποιημένης διαδικασίας:


Δυστυχώς, δεν συμπεριλαμβάνεται στη δοκιμή η ενσωμάτωση σαμπ.
Έξοχα...Επομένως μπορούν οι αναγνώστες να υποθέσουν ότι θα επέλθει άρση...περιοριστικών μέτρων ως προς την απόκτηση av επεξεργαστών που θα λειτουργούσαν υπό αυτό το λογισμικό...Ε,φανταστικοί...πολυκάναλοι;;;Α
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Έξοχα...Επομένως μπορούν οι αναγνώστες να υποθέσουν ότι θα επέλθει άρση...περιοριστικών μέτρων ως προς την απόκτηση av επεξεργαστούν που θα λειτουργούσαν υπό αυτό το λογισμικό...Ε,φανταστικοί...πολυκάναλοι;;;Α
Βιάζεσαι, μη βιάζεσαι.. 8-)

Στο παραπάνω ριβιου, φαίνεται όντως ένα έξοχο σε γενικές γραμμές αποτέλεσμα, και με πολύ θετικές εντυπώσεις ακροάσεων, αλλά δεν εμπεριέχει ενσωμάτωση και διόρθωση σαμπ.

Εκεί διατηρώ επιφυλάξεις, για γνωστούς λόγους.

Ταυτόχρονα, από το ανωτέρω ριβιου, φαίνονται τα προβλήματα της αυτοματοποιημένης διαδικασίας ισοστάθμισης, που εμπεριέχει το γνωστό ντιπ, καθώς και το ευάκουστο δυναμικό λαουντνες. Ο ριβιουερ επέλεξε να τα απενεργοποιήσει αμφότερα, και δεν έμεινε στην ενσωματωμένη ταργκετ κερβ (ως προβλέπεται), έπρεπε να χρησιμοποιήσει το app για να βάλει μια νορμάλ ταργκετ κερβ να κάνει δουλειά.
Αυτές είναι σημαντικές λεπτομέρειες για οποιονδήποτε πιθανό χρήστη.

Μένει να δούμε τι ψάρια πιάνει στην ενσωμάτωση των σαμπ. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι για φυσιολογικά σεταπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Ωστόσο, το xt-32 για απλούς δικαναλους χρήστες, σε συνδυασμό με το app, είναι μια λύση που θα πρέπει να τους απασχολήσει.

Βεβαίως, θα έπρεπε να τους έχει απασχολήσει πρωτίστως το να κάνουν μίνιμουμ ένα 2.2 σεταπ, αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν και τα 2.0...

Στην περίπτωση που το 2.2 υλοποιείται από σαμπ που συμπεριλαμβάνουν κρος για τους δορυφόρους, και βασίζεται εκεί ο χρήστης για την ενσωμάτωση σαμπ στο σετάπ, φτιάχνοντας ο ίδιος φάσεις και στάθμες από τα ρυθμιστικά της πλάτης του σαμπ, τότε το xt-32 μπορεί να δει ένα 2.0 σεταπ και να πραγματοποιήσει επιτυχώς μια αξιοπρεπέστατη ισοστάθμιση σε συνδυασμό με το app και με τα προβλεπόμενα ταργκετ κερβ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ωστόσο, το xt-32 για απλούς δικαναλους χρήστες, σε συνδυασμό με το app, είναι μια λύση που θα πρέπει να τους απασχολήσει.

Βεβαίως, θα έπρεπε να τους έχει απασχολήσει πρωτίστως το να κάνουν μίνιμουμ ένα 2.2 σεταπ, αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν και τα 2.0...

Στην περίπτωση που το 2.2 υλοποιείται από σαμπ που συμπεριλαμβάνουν κρος για τους δορυφόρους, και βασίζεται εκεί ο χρήστης για την ενσωμάτωση σαμπ στο σετάπ, φτιάχνοντας ο ίδιος φάσεις και στάθμες από τα ρυθμιστικά της πλάτης του σαμπ, τότε το xt-32 μπορεί να δει ένα 2.0 σεταπ και να πραγματοποιήσει επιτυχώς μια αξιοπρεπέστατη ισοστάθμιση σε συνδυασμό με το app και με τα προβλεπόμενα ταργκετ κερβ.
Στην τελευταία περίπτωση θα χρειάζονταν sub με ενσωματωμένο λογισμικό που να ενεργούσε και στη χρονική ευθυγράμμιση με δορυφόρους.Και όσοι θα έφταναν σε τέτοιο επίπεδο,ίσως και να μη χρειάζονταν καν...τον αφιερωμένο επεξεργαστή για τα υπόλοιπα. :sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top