Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Εννοείται.

Αυτά κατακρίνουμε τόσο καιρό, τα τέρατα της Γουίλσον για κυρίως ηχεία και Τίβολι για κεντρικό και σαραουντ. Χέσε με ρε μπάρμπα...

Υπάρχει και μια άλλη σημαντική παράμετρος, αυτή της ευκολίας προσαρμογής της τοποθέτησης.

Στο δικάναλο, σπας λίγο τα αρχιδάκια σου, και βρίσκεις 2 ιδανικές ή σχεδόν ιδανικές θέσεις μέσα στο δωμάτιο για τα 2 ηχεία σου. Στο πολυκαναλο δεν υπάρχει τέτοια πολυτέλεια, πρέπει να μπουν σε συγκεκριμένες θέσεις τα υπόλοιπα ηχεία, με συγκεκριμένες γωνίες και αποστάσεις, και κάπου κει αρχίζουν οι συμβιβασμοί. Αυτό σημαίνει πως η ανάγκη της ισοστάθμισης είναι πολύ μεγαλύτερη στο πολυκάναλο, λόγω έλλειψης επιλογών ως προς τα sbir..
Οπότε το κυνήγι της καλύτερης δυνατής ποιότητας ισοστάθμισης, γεννάται εκ του μηδενός.

Εντοιχισμος η μόνη λύση σε κάθε πονεμένο.
Ντοκτορ, αν κάποιος έχει ένα ζευγάρι Wilson.. τι να τα κάνει τα γύρω-γυρω παραρακια??
Παίζει δικαναλα τούμπανο και γράφει τα πολυκάναλα στα κατώτερα σημεία των παλαιότερων υποδημάτων του!!
Τι να λέμε τώρα...
Εκεί να δεις μουσικαρες!!
Τρόμος!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.646
Reaction score
126.643
Λέανδρε, κοψ'την, τυφλώνει.

Εδώ μιλάμε σοβαρά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα έχω το άτμος σεταπ της PMC που ακούσαμε, όπου τα κυρίως ηχεία ήταν τα νέα τέρατα της PMC, που μπροστά τους κλαίνε όλα τα Γουίλσον του κόσμου μαζί.

Η σύγκριση δικάναλης ακρόασης από τα 2 αυτά πανάκριβα ιερά τέρατα σε σχέση με το φουλ άτμος σεταπ, ήταν για γέλια. Για γέλια και για κλάματα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λέανδρε, κοψ'την, τυφλώνει.

Εδώ μιλάμε σοβαρά.
Ντοκτορ υπάρχουν και χειρότερα.. ενίοτε ..κουφαινει!!
Πάντως πληροφοριακά, ένα ζευγάρι Wilson σε έχει για πρωινό!!
αμασητο λέμε..
Ούτε σόδα δε θα θέλει μετά..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.646
Reaction score
126.643
Πάνε παιδάκι μου στα καλώδια να βγάλεις το άχτι σου, εδώ δε σε παίρνει, είναι για μεγάλα παιδιά η συζήτηση.

Οποιοσδήποτε με 2 Γουίλσον, μπροστά σε αυτά που ακούω εγώ, τρώει τα αρχιδάκια του. Μέχρι εκεί.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πάντως εγώ όσες φορές έχω ακούσει Wilson (σε εκθέσεις μόνο, ομολογουμένως) δεν ενθουσιάστηκα.

Θα φταίγαν τα καλώδια μάλλον.
Δεν έχεις άδικο, αλλά δε φταιγαν τα ηχεία, τουλάχιστον στις ελληνικές εκθέσεις, αλλά τα ενισχυτικά που τα συνόδευαν.
Άκουσε το με ενισχυτικά άλλων εταιριών και το ξαναλέμε!
Το σαγόνι δε ξεκολλάει από το πάτωμα!
Πάνε παιδάκι μου στα καλώδια να βγάλεις το άχτι σου, εδώ δε σε παίρνει, είναι για μεγάλα παιδιά η συζήτηση.

Οποιοσδήποτε με 2 Γουίλσον, μπροστά σε αυτά που ακούω εγώ, τρώει τα αρχιδάκια του. Μέχρι εκεί.
Ούτε σόδα Ντοκ..
 

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Ενα ακομη σοβαρο θεμα στον πολυκαναλο ειναι ο χωρος. Ειναι εξαιρετικα δυσκολη υποθεση να στηθει σε κοινο σαλονι.

Ενα ειναι το θεμα αισθητικης. Εαν αυτο καπως ξεπερνιεται κατα κυριο λογο στο σαλονι εχεις σχετικα μεγαλες αποστασεις ακροασης, το οποιο συνεπαγεται μεγαλα ηχεια αρα και πολυ μεγαλος προυπολογισμος. Οποτε κατα κυριο λογο απευθυνεται σε αυτους που εχουν πρωτιστως ενα χωρο μονο για μουσικη (η και ταινιες) και διαθετουν το αντιστοιχο βαλαντιο.

Θα πρεπει να υπολογισεις οτι 3-4 χιλιαρικα θα φυγουν ετσι για πλακα. Επομενως ο πολυς ο κοσμος καλα θα κανει να μεινει στο δικαναλο (αντε τρικαναλο), κι αν υπαρχει δυνατοτητα για σαμπ ας προσθεσει.
Ομως επειδη τη μουσικη την απολαμβανουμε κι απλα απο hi-fi συστημα, δεν χρειαζεται καποιοι να παρασυρονται και ν απλωνουν το ποδια εξω απο το στρωμα! Ολα με μετρο.
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
που ανακατευθύνει τί ρε ίνδαλμα ! ?:cry:

αφού τον έχεις τον ντεντικέιτιντ...χτύπα γμώ την καταδίκη μου μια διάχυση το ταβάνι και σωστά δοκιμασμένα πράματα να τελειώνεις!
Ελα να ακουσεις και θα με ρωτας μετα γιατι το εβαλα εκει για να βαλεις και εσυ...

Για πες,τι προτεινεις να βαλω και που;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.170
Reaction score
78.038
Ελα να ακουσεις και θα με ρωτας μετα γιατι το εβαλα εκει για να βαλεις και εσυ...
αν και όταν έρθω...θα σου το φέρω στο κεφάλι και το κοντρα μπλακέ και ότι άλλο σκουπιδαριό εντοπίσω :roflmao: :roflmao:

Για πες,τι προτεινεις να βαλω και που;
πάνε σε έναν με κεραίες... πάρε δορυφορικά πιάτα και γέμισε το...παλιά όμως...θέλω να βλέπω σκουριά :lol:


Υ.Γ. Που να ξέρω μωρέ τι χρειάζεσαι....? το στανταράκι που πρέπει.... είναι διάχυση στο ταβάνι.... από εκεί και μετά ότι γράψει το μικρόφωνο στα σημεία
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υ.Γ. Που να ξέρω μωρέ τι χρειάζεσαι....? το στανταράκι που πρέπει.... είναι διάχυση στο ταβάνι.... από εκεί και μετά ότι γράψει το μικρόφωνο στα σημεία
Επειδη εγω ξερω τι χρειαστηκε και επειδη ΚΑΙ μετρησα ΚΑΙ ακουσα,δεν χωραει αμφιβολια για το ποσο συντελουν ολα αυτα που εβαλα και εκει που τα εβαλα στον χωρο...

Εσενα να δω ποτε θα πεταξεις τις κρυσταλλιερες για καμμια εστω...τσουβαλοπαγιδα! :biggrin: :whistling:
@N.K.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.170
Reaction score
78.038
Επειδη εγω ξερω τι χρειαστηκε και επειδη ΚΑΙ μετρησα ΚΑΙ ακουσα,δεν χωραει αμφιβολια για το ποσο συντελουν ολα αυτα που εβαλα και εκει που τα εβαλα στον χωρο...

Εσενα να δω ποτε θα πεταξεις τις κρυσταλλιερες για καμμια εστω...τσουβαλοπαγιδα! :biggrin: :whistling:
@N.K.
μέτρησες τη φλούδα κόντρα πλακέ? αλήθεια τώρα? :headbang:
ε ξήλωσε και την ταπετσαρία.... κάνε το σαγρέ το δώμα και είσαι έτοιμος 😂

Υ.Γ. Τα πλεξιγκλας που τα πήγες ωρέ? δεν πιστεύω να άκουσες τον Εαρ και να τα πέταξες? :roflmao:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.646
Reaction score
126.643
Θα κάνω πολλ:

Λέανδρε, ακούς διαφορές στα καλώδια;

1. Όχι.
2. Μια φορά ίσως.. ψέματα, όχι.
3. Όχι λέμε. Μην επιμένεις.
4. Δε ξέρω δεν απαντώ. (Όχι).


Περιμένω να ψηφίσει όλο το φόρουμ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Θα κάνω πολλ:

Λέανδρε, ακούς διαφορές στα καλώδια;

1. Όχι.
2. Μια φορά ίσως.. ψέματα, όχι.
3. Όχι λέμε. Μην επιμένεις.
4. Δε ξέρω δεν απαντώ. (Όχι).


Περιμένω να ψηφίσει όλο το φόρουμ.
Άλλο ένα καλοστημενο poll..
Σου είπα Ντοκ, με βεβαιότητα ότι θα βρω το kondo σε blind με μογκαμομπελντενακια 18/20 φορές, είσαι?
Τώρα για το άλλο που είπες πριν..
Άλλο Wilson και pmc κι άλλο Νιούμαν..
Ιεροσυλία Ντοκ!!
Ούτε σόδα ντοκ!!
Άκου Wilson με Νιούμαν!!
Κλαίω σου λέω!!!
Να σαι καλά!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.646
Reaction score
126.643
Λέανδρε, έλα, παραδεξου το, δεν ακούς διαφορές στα καλώδια, αλλά ντρέπεσαι να το πεις μη σε περάσουν οι φίλοι σου οι χαϊεντάδες για κάναν άσχετο.

Ε;

ΥΓ. Τα Γουίλσον μπροστά στα Νιούμαν, είναι γτπκ φόλες, καλύτερα μόνο από ρεντεκο ίσως να είναι τα Γουίλσον, κι αυτό υπό συζήτηση, εξαρτάται ποιον χαϊεντά θα ρωτήσεις.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λέανδρε, έλα, παραδεξου το, δεν ακούς διαφορές στα καλώδια, αλλά ντρέπεσαι να το πεις μη σε περάσουν οι φίλοι σου οι χαϊεντάδες για κάναν άσχετο.
Ε;

ΥΓ. Τα Γουίλσον μπροστά στα Νιούμαν, είναι γτπκ φόλες, καλύτερα μόνο από ρεντεκο ίσως να είναι τα Γουίλσον, κι αυτό υπό συζήτηση, εξαρτάται ποιον χαϊεντά θα ρωτήσεις.
Ντοκ 18/20 είσαι?
Τα άλλα είναι σα το ανέκδοτο με τα Wilson που είπες πριν...
Το ένα είναι ηχείο(wilson)..το άλλο είναι..κάτι σαν ηχείο! :tongue: :tongue:
ντροπή επστήμονας άνθρωπος να λες τέτοια πράματα!
ούτε για πρωινό νηστήσιμο δε το ΄χει..τσάμπα η σόδα λέμε!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.837
Μηνύματα
2.877.953
Members
37.953
Νεότερο μέλος
simera2805
Top