Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
δε φταιγαν τα ηχεία, τουλάχιστον στις ελληνικές εκθέσεις, αλλά τα ενισχυτικά που τα συνόδευαν.
Άκουσε το με ενισχυτικά άλλων εταιριών και το ξαναλέμε!
Για δώσε τα φώτα σου, με ποιά ενισχυτικά?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Για δώσε τα φώτα σου, με ποιά ενισχυτικά?
Στις εκθέσεις συνήθως τα ακούμε με brumester ενισχυτικά που και εμένα σαν αποτέλεσμα δε με ενθουσίασαν.
Με plinius, goldmund, bryston, nelson pass, lahm..και άλλων εταιρίων που τώρα μου διαφεύγουν είναι άλλο ηχείο.

Τουλάχιστον κατά τη δική μου εκτίμηση, άλλωστε αν σε όλους μας άρεσαν τα ίδια, θα ακούγαμε όλοι προιόντα μιάς μόνο εταιρίας..
Είναι όμως γελοίο τουλάχιστον να συγκρίνουμε ένα ηχείο των 25000€+ με ένα ηχείο των 2-3 ή και 5k.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Με plinius, goldmund, bryston, nelson pass, lahm..και άλλα είναι άλλο ηχείο
Και τα άκουσες εσύ μ αυτά?
Άσε την παπάτζα , δεν είμαστε χθεσινοί.
Στις εκθέσεις συνήθως τα ακούμε με brumester
Ξέρεις ε?
Τα Burmester και τα Wilson . δεν τα 'χε πάντα ο Ορφέας.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Και τα άκουσες εσύ μ αυτά?
Άσε την παπάτζα , δεν είμαστε χθεσινοί.
με bryston, goldmund & nelson pass ναι Νίκο κι όχι μόνο μια φορά
παπάτζες εγώ δεν..αν δεν έχω ο ίδιος ακούσει κάτι δε μιλάω.
Τώρα ναι, δε το έχω ακούσει με plinius & lahm, έχω ακούσει όμως και τους δύο σε σχέση με brumester με άλλα ηχεία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
με bryston, goldmund & nelson pass ναι Νίκο κι όχι μια φορά
Καλά, μην ορκίζεσαι , άλλωστε έχουν πουληθεί τόσα πολλά Wilson στην Ελλάδα οπότε είναι λογικό να τα έχεις ακούσει σε 3 διαφορετικά σετάπ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλά, μην ορκίζεσαι , άλλωστε έχουν πουληθεί τόσα πολλά Wilson στην Ελλάδα οπότε είναι λογικό να τα έχεις ακούσει σε 3 διαφορετικά σετάπ.
Δεν ξέρεις εσύ ρε μαστόρα..
Ζουν ανάμεσά μας....
Οι ευτυχείς κάτοχοι Wilson εννοώ!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Καλά, μην ορκίζεσαι , άλλωστε έχουν πουληθεί τόσα πολλά Wilson στην Ελλάδα οπότε είναι λογικό να τα έχεις ακούσει σε 3 διαφορετικά σετάπ.
Νίκο, έχω ακούσει με nelson pass σε σπίτι συμφορουμίτη και σε σπίτι κυρίου που τα πούλαγε, με ενισχυτικά goldmund & bryston που είχαμε πάρει μαζί για δοκιμή των ηχείων πριν τα αγοράσει φίλος.
Τα οποία και αγόρασε!
Ξέρεις ε?
Τα Burmester και τα Wilson . δεν τα 'χε πάντα ο Ορφέας.
και?
 
Last edited:


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Και τα άκουσες εσύ μ αυτά?
Άσε την παπάτζα , δεν είμαστε χθεσινοί.


Ξέρεις ε?
Τα Burmester και τα Wilson . δεν τα 'χε πάντα ο Ορφέας.
Για τα wilson δεν ξέρω αλλά τα Burmester νομίζω τα είχε πάντα ο ορφέας
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Είχα και γω πριν τον τριννοβ έναν μαραντζ και Ηχεια γύρω γύρω......Κ Α Μ Ι Α Σ Χ Ε Σ Η.....
Αν αυτό ήταν το πολυκάναλο... δε θα ψήφιζα πως είμαι και θα είμαι δικάναλος άλλα κάτι από τα επόμενα του τύπου "αν/οταν μπορεσω θα κάνω μετάβαση"... (ή έστω δοκιμή)

Δυστυχώς όμως όπως τα λες jiovani... για πολυκάναλο θες πολλά χρήματα...
Και εκτός από τα χρήματα πρέπει να μπορείς αλλά και να θες να ακούς μουσική σε ένα "κλουβι" απο ηχεία στημένο με ακρίβεια... για το οποίο δεν είμαι διατεθειμένος ακόμα και αν υπήρχαν τα χρήματα για εξοπλισμό...

Όσοι μπορούν να καλύψουν αυτές τις 2 βασικές συνθήκες (+++ την αγορά πολυκάναλου υλικού), καλή τους διασκέδαση!
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Φταινε και τα "γηπεδα" που στηνουν τα wilson στις τελευταιες εκθέσεις. Τα ηχεια βαρανε πεναλτι και εμεις ειμαστε τερματοφυλακες.Οτι πιασουμε δηλαδη.. :biggrin:

Στα δωματια παρολα τα προβληματα καταλαβαινες τι κανουν ειδικα σε συμφωνικη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.928
Reaction score
77.603
Λέανδρε φοράς ακουστικά;

Βαρηκοΐας, όχι immersive...
:lol: :lol: :lol: :cry:
Φταινε και τα "γηπεδα" που στηνουν τα wilson στις τελευταιες εκθέσεις. Τα ηχεια βαρανε πεναλτι και εμεις ειμαστε τερματοφυλακες.Οτι πιασουμε δηλαδη.. :biggrin:

Στα δωματια παρολα τα προβληματα καταλαβαινες τι κανουν ειδικα σε συμφωνικη.
μπα....ο χώρος δεν μετράει τόσο
ο Τοολανδρος θα έκανε παρατήρηση να αλλάξουν τα καλώδια για να σιάξει ο ήχος:lolsign: :cry:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.695
O @jiovani75 είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα για να δείξει κάποιος τα προβλήματα του πολυκάναλου σε οικιακό χώρο.

Εχει και πολύ καλά μηχανήματα, και διάθεση για παρέμβαση, αλλά ο συγκεκριμένος χώρος του “κόβει το χαμόγελο”, βάζοντας τα surrounds σε αποσταση λιγότερη απο ενα μέτρο απο την θέση ακροασης, και δίπλα στο κεφάλι του δεύτερου καθήμενου στον καναπέ.

Τα ηχεία που εχει επιλέξει L-R είναι γ@μιστερά, αλλά μάλλον σχεδιασμένα για άλλη δουλειά, δηλαδή να παίζουν ως main monitors σε απόσταση μεν αλλά και σε ύψος για να βγαίνουν πάνω απο την κονσόλα σε studio. Νομίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Σε οικιακούς χώρους δεν ξέρω πως αυτό λειτουργεί και πως ακτινοβολεί το ηχείο στον κάθετο άξονα, αλλά με ανησυχεί, ευτυχώς που μπήκε η απορρόφηση/διάχυση στο ταβάνι.

Το προβλημα με τα surrounds είναι δυσεπίλυτο, διότι δεν μπορούν να τοποθετηθούν κάπου αλλού χωρίς να καταστρέψουν την αισθητική και λειτουργία του χωρου, παρά μόνο πιο ψηλά με κλίση προς τα κάτω (αλλά μάλλον θα χρειαζόντουσαν μικρότερα ηχεία). Μείωση της στάθμης δεν επαρκεί, αλλά ειναι απαραίτητη. Πρέπει μόλις που να παίζουν στο πολυκάναλο.

Το πολυκάναλο βλέπουμε πως ειναι εξαιρετικά απαιτητικό και δύσκολο σε μη dedicated χώρους, ακόμα και οταν δεν κάνουμε οικονομία.

Κατα την γνώμη μου τα συστήματα εχουν την εξής διαβάθμιση δυσκολίας, απο εύκολο προς δύσκολο:
  • Bluetooth ηχειάκι. Εύκολο, το ακουμπάς κάπου και παίζει.
  • Ακουστικά. Λίγο πιο εύκολο, πρέπει να δεις ποιο ακουστικό ειναι το αριστερό και ποιο το δεξί πριν τα βάλεις.
  • Ηχομπάρα. Θελει λίγο προσοχή στην τοποθέτηση, ειδικά αν εχει και έξτρα σαμπ.
  • Δικάναλο. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα, θελει διάβασμα ή ειδικό, μετρησεις κτλ, αλλα δεν γίνονται οπότε συνήθως τοποθετείται λάθος. Παρόλα αυτά οι ιδιοκτήτες για κάποιον άγνωστο αλλά κωμικό λόγο νομίζουν πως ακούγεται καλά.
  • Πολυκάναλο. Τώρα γίνεται πολύ πιο δύσκολο, άντε βρες τροπο να στήσεις πέντε ηχεία σωστά...κάποια σαλόνια έχουν διαμόρφωση που βολεύει, τα περισσότερα ελληνικά όχι. Τυχεροί όσοι εχουν βολικό σαλόνι λοιπόν, ή έξτρα δωμάτιο. Οι υπόλοιποι δεν θα ειναι ευχαριστημένοι με τον ήχο, παρά μόνο για κανένα blockbuster
  • Immersive. Νομίζω πως αν χωράει το πολυκάναλο, χωράει και το immersive, αλλά θέλει πάλι έξτρα προσοχή στην τοποθέτηση των ηχείων ύψους.
Όσο για το κόστος, είναι προφανές πως ενα πολυκάναλο με εναν AVR του χιλιάρικου, δηλαδή λιγότερα απο 80€ ανά κανάλι+όλες τις έξτρα ευκολίες, δεν μπορεί να είναι κορυφαίο.
Ούτε τα surrounds/ύψους των 200€.
Σε αυτά τα κοστολόγια δεν γίνεται δουλειά εύκολα.

Όσο για τα Wilson εμένα μ´αρέσουν και ας μην έπαιξαν καλά στην Χ έκθεση.
Εχουν και κατι θηρία κεντρικά, ΝΑ με το συμπάθειο.
 

P

PMC

Guest
βάζοντας τα surrounds σε αποσταση λιγότερη απο ενα μέτρο απο την θέση ακροασης,
Μιλάς λες και δεν έχεις έρθει στο σπίτι μου ....( αλλά πρέπει να ξανάρθεις γιατί δεν ακούσαμε όπως έπρεπε λογο προχωρημένης ώρας.)
Μετρημένο 1.70 μ είναι η απόσταση από το τουιτερ του κάθε σαραουντ. ( δεν είναι πολύ αλλά όχι και λιγότερη από ένα μέτρο)
3.20 μ είναι ο καναπές.


Τα ηχεία που εχει επιλέξει L-R είναι γ@μιστερά, αλλά μάλλον σχεδιασμένα για άλλη δουλειά, δηλαδή να παίζουν ως main monitors σε απόσταση μεν αλλά και σε ύψος για να βγαίνουν πάνω απο την κονσόλα σε studio. Νομίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Τώρα αυτό τι είναι ?
Μετά έχει άδικο ο Χατζιστάμου με αυτά που λέει για τα μόνιτορ και τον ειρωνεύονται και κάποιοι εξπερ εδώ μέσα !!!
Παρόλα αυτά η απόσταση είναι 3.85 μ από θέση ακροασης δεν είναι κοντά. Και το ύψος του αυτιού είναι μέσα στα προβλεπόμενα.


Το προβλημα με τα surrounds είναι δυσεπίλυτο, διότι δεν μπορούν να τοποθετηθούν κάπου αλλού χωρίς να καταστρέψουν την αισθητική και λειτουργία του χωρου, παρά μόνο πιο ψηλά με κλίση προς τα κάτω (αλλά μάλλον θα χρειαζόντουσαν μικρότερα ηχεία). Μείωση της στάθμης δεν επαρκεί, αλλά ειναι απαραίτητη. Πρέπει μόλις που να παίζουν στο πολυκάναλο.

Η επιλογή ήταν μονόδρομος . Είναι τα μόνα Ηχεια που έχουν το ίδιο μιντ και τουιτερ με τα left και right.
Αν τοποθετηθούν ψηλα θα είναι σαραουντ η οροφής ? Αυτό λύνει θέματα η δημιουργεί αλλά ?

Τα σαραουντ ηχεια δεν ακούγονται . Πρέπει να πας το αυτί σου στους δέκα πόντους για να δεις ότι παίζει στο απμιχ και λίγο παραπάνω σε καθαρό πολυκαναλο 5.1( πάλι όμως πολύ διακριτικά χωρίς να τραβάει το ενδιαφέρον. Εκτός και αν είναι θέμα πληροφορίας....εκεί το ακούς )



Εχει και πολύ καλά μηχανήματα, και διάθεση για παρέμβαση, αλλά ο συγκεκριμένος χώρος του “κόβει το χαμόγελο”, βάζοντας τα surrounds σε αποσταση λιγότερη απο ενα μέτρο απο την θέση ακροασης, και δίπλα στο κεφάλι του δεύτερου καθήμενου στον καναπέ.
Δεν υπάρχει δεύτερος για ακρόαση . Μόνος μου είμαι . Σιγά μη ασχολείται η γυναίκα μου η τα παιδιά με τα Ηχεια τόσο πολύ ? Κάθονται δίπλα μου και ακούν ....δεν το αναλύουν ακόμα . Όταν έρθει αυτή η ώρα προτιμώ να τους παραχωρώ την κεντρική θέση και να εκπαιδεύουν το αυτί τους.....

Το χαμόγελο δεν κόβεται ....υπάρχει πάντα και πάντα θα υπάρχει . Οι επιλογές είναι κορυφαίες .
Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που έχω εκπληρώσει ένα ονειρο.
Ο ηχος που απολαμβάνω είναι .....απόλυτος.

Δεν έχω κανένα παράπονο το αντίθετο μάλιστα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος .
Απλά θεωρώ ολη αυτή την κουβέντα και την κόντρα που γίνεται μεταξύ πολυκαναλου και δικαναλου ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ.

Κοκορευομαστε για κάτι που έχουμε αποκτήσει σε όλους αυτούς που δεν μπορούν να το έχουν (τουλάχιστον όχι ακόμα )
δημιουργούμε ομάδες πολυκαναλων ιδιοκτητων και αφήνουμε απέξω τους υπόλοιπους να ζηλεύουν....αυτό δεν μου αρέσει . Είναι υπερβολή. Ο καθένας βάζει τα όρια του και το πάει εκεί που θέλει μόνο αυτός.

Μιλάμε υποτιμητικά και χρησιμοποιούμε ασχημους χαρακτηρισμούς για μέλη του φόρουμ και σκοπος μας είναι να
τους κάνουμε να ντρέπονται που τους αρέσει να ακούνε δικαναλα .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.695
Τώρα αυτό τι είναι ?
Μετά έχει άδικο ο Χατζιστάμου με αυτά που λέει για τα μόνιτορ και τον ειρωνεύονται και κάποιοι εξπερ εδώ μέσα !!!
Παρόλα αυτά η απόσταση είναι 3.85 μ από θέση ακροασης δεν είναι κοντά. Και το ύψος του αυτιού είναι μέσα στα προβλεπόμενα.
Δεν κατάλαβες καθόλου τι έγραψα, ούτε τι έγραψε ο Χατζηστάμου. Τελείως διαφορετικό το συγκεκριμένο θέμα.

Διευκρινίζω: το προβλημα ειναι 1. η ανάκλαση στο ταβάνι (αντιμετωπίζεται εν μέρει με τα treatments), και 2.εάν σου δίνεται λανθασμένη εντύπωση ύψους της μουσικής σκηνής λόγω της κατασκευής του ηχείου.
Μιλάς λες και δεν έχεις έρθει στο σπίτι μου ....( αλλά πρέπει να ξανάρθεις γιατί δεν ακούσαμε όπως έπρεπε λογο προχωρημένης ώρας.)
Μετρημένο 1.70 μ είναι η απόσταση από το τουιτερ του κάθε σαραουντ. ( δεν είναι πολύ αλλά όχι και λιγότερη από ένα μέτρο)
3.20 μ είναι ο καναπές.
Το θυμόμουν πιο κοντά, ισως είναι η αναλογία απόστασης των εμπρός/ τα surrounds που μου εχει δημιουργήσει αυτήν την ανάμνηση.
Η επιλογή ήταν μονόδρομος . Είναι τα μόνα Ηχεια που έχουν το ίδιο μιντ και τουιτερ με τα left και right.
Αν τοποθετηθούν ψηλα θα είναι σαραουντ η οροφής ? Αυτό λύνει θέματα η δημιουργεί αλλά ?
Δυστυχώς δεν υπαρχει εύκολη απάντηση έτσι πως ειναι το σαλόνι...κάτι κερδιζεις κάτι χάνεις
Το χαμόγελο δεν κόβεται ....υπάρχει πάντα και πάντα θα υπάρχει . Οι επιλογές είναι κορυφαίες .
Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που έχω εκπληρώσει ένα ονειρο.
Ο ηχος που απολαμβάνω είναι .....απόλυτος.
Αν τα βάλεις ακριβώς τα ίδια μηχανήματα (τα οποία πράγματι είναι κορυφαία) σε εναν πιο φιλικό για αυτα χώρο, θα πάθεις εγκεφαλικό, δεν θα μπορείς να μιλήσεις για μέρες. Δεν θα παίξουν λίγο καλύτερα, θα παίξουν ΠΟΛΥ καλύτερα!!!
Κοκορευομαστε για κάτι που έχουμε αποκτήσει σε όλους αυτούς που δεν μπορούν να το έχουν (τουλάχιστον όχι ακόμα )
δημιουργούμε ομάδες πολυκαναλων ιδιοκτητων και αφήνουμε απέξω τους υπόλοιπους να ζηλεύουν....
Μιλάμε υποτιμητικά και χρησιμοποιούμε ασχημους χαρακτηρισμούς για μέλη του φόρουμ και σκοπος μας είναι να
τους κάνουμε να ντρέπονται που τους αρέσει να ακούνε δικαναλα .
Τίποτα απο αυτά δεν ισχύει.
Σκοπός μου είναι να ενημερώσω για τα πλεονεκτήματα αλλά και τους κινδύνους του πολυκάναλου, έτσι ώστε απο την μια να δημιουργηθεί περιέργεια και κίνητρο, αλλά απο την άλλη να γνωρίζουν τις απαιτήσεις και τους περιορισμούς ούτως ώστε να αποφεύγονται οι απογοητεύσεις.

Χαλάρωσε λίγο, μην στραβώνεις χωρίς λόγο.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.159
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top