Ηχεία Αυτοκινήτου 6x9"

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Σε sonata του 2004.

Εχω δοκιμάσει ενα ζευγάρι kenwwod και ένα ζευγάρι us blaster usb 3609 που μου έδωσε ενας φίλος και οδηγούνται απο εναν impact 150.2.

Δυστυχώς με τη δεξαμενή του υγραερίου στο χώρο αποσκευών δεν υπάρχει χώρος για υπογούφερ και οταν προσπαθώ να πάρω αξιοπρεπές χαμηλό βλέπω οτι και τα δυο ηχεία έχουν μεγάλο περιορισμό στην πρόσληψη ισχύος.

Τα πιο "βαρβάτα" που βλέπω στο σκρούτζ είναι τα hertz mile pro mpx 690.3 αλλά έχω την αίσθηση οτι θα με κρεμάσουν και αυτά.

Δεν ζητάω την υπερβολή ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Η εταζερα θέλει ενίσχυση σαν υλικό ... Επίσης μπορείς να πετάξεις και τα 4 μεγάφωνα στον ενισχυτη για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μπροστά με καλύπτει ο ήχος η εταζιερα είναι πολύ γερή μεταλλική και είναι απλά διακοσμητική από επάνω η επένδυση με τίς γρίλιες επιπλέον σε κάθε αλλαγή πρέπει να λυθεί όλο το πίσω κάθισμα και δεν είναι εύκολο.
IMG_20200503_102618.jpg
 

Attachments

  • Like
Reactions: PPG





Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Και το Τ545 να έβρισκε πάλι πλάκες θα είχαμε.
χαλαρα 50 watt ηχείο και έλεγες που είναι το sub
Νικόλα έχω ένα ζευγάρι decade κλώνους.audiopipe γραφουν αλλα κατά τα αλλα φαίνονται ολόιδια ξέρεις αν κάνουν τίποτα η μάπα είναι;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Εκεί που βίδωσες τα μεγάφωνα να τσεκάρεις αν χάνει αέρα. Πρέπει να υπάρχει τέλεια εφαρμογή σασί μεγαφώνου με την επιφάνεια.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Εκεί που βίδωσες τα μεγάφωνα να τσεκάρεις αν χάνει αέρα. Πρέπει να υπάρχει τέλεια εφαρμογή σασί μεγαφώνου με την επιφάνεια.
Υπάρχει τέλεια εφαρμογή αλλά νομίζω οτι έχει άλλες τρούπες η εταζιέρα....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Νικόλα έχω ένα ζευγάρι decade κλώνους.audiopipe γραφουν αλλα κατά τα αλλα φαίνονται ολόιδια ξέρεις αν κάνουν τίποτα η μάπα είναι;
Δεν έχω ιδέα Γιώργη.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Γενικά πάντως δεν μου δίνει το σύστημα αυτή την αίσθηση του αέρα τις υψηλής ισχύος.....
Δεν ξέρω ίσως με ένα σωστό ηχείο να αλλάξει αυτό....

Να πάω για τα jbl τελικά?

Δεν με πειράζει να ανέβω σε κόστος αν έχει πραγματική διαφορά σε αυτό που θα πάρω....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γενικά πάντως δεν μου δίνει το σύστημα αυτή την αίσθηση του αέρα τις υψηλής ισχύος.....
Δεν ξέρω ίσως με ένα σωστό ηχείο να αλλάξει αυτό....

Να πάω για τα jbl τελικά?

Δεν με πειράζει να ανέβω σε κόστος αν έχει πραγματική διαφορά σε αυτό που θα πάρω....
δες ευαισθησία και πρόσληψη ισχύος
ελπίζω να έχεις ενισχυτή και μάλιστα δυνατό.
το πιο δυνατό που βρήκα εγώ ειναι

 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο το καλυτερο ειναι να πας σε καποιον επαγγελματια να στο φτιαξει.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
η πρώτη μου "σοβαρή" απόπειρα για μπάσο στο αυτοκίνητο ήταν midbass 6χ9 (macrom δεν θυμάμι νούμερο) σε χειροποίητη εταζέρα (ήταν της μόδας) που σφράγιζε σε όλους τους αρμούς με αφρώδες μονωτικό.
απίστευτο μεσοχαμηλό , αν και το μεγάφωνο δεν ήταν free air σχεδιασμένο (11 λιτρα κλειστό κουτί προτείνονταν).

στη λογική αυτή που λέει ο αρβανιτάκης θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος , προτείνω να σφραγίσεις τις τρύπες με αποσβεστικό.
Βαθύ χαμηλό δε θα έχεις , αλλά από Midbass θα χαμογελάς.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
δες ευαισθησία και πρόσληψη ισχύος
ελπίζω να έχεις ενισχυτή και μάλιστα δυνατό.
το πιο δυνατό που βρήκα εγώ ειναι


Είναι 150w rms x 2 ο ενισχυτής!
Είναι 2.5Ω αυτά θα τρώνε πάνω από 200rms!
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
αν δεν μπει high pass στα 30hz ούτε 60 δεν θα πάρουν (λόγω διαδρομών) , αλλά θα παίξουν δυνατά.
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Να τα ρίξω τα ακριβά?

Με τί να σφραγισω την εταζιερα?
αν θέλεις και μουσική πίσω ναι.
αν είναι να ξεσυνδεσεις τα tweeter και να τα κροσαρεις να βγάζουν μονο μπασσο όπως σου είπε ο Νίκος πάρε τα φτηνά.

την εταζέρα μπορείς να πάρεις πισοχαρτο αυτοκολητο και να την περάσεις όλη.θα κλείσει και τις τρυπες.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top