Απάτη Son-Video.com

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλησπέρα. Νομίζω ότι έχω πέσει θύμα απάτης σε αγορά από το εξωτερικό. Στις 22/4/2020 αγόρασα ηλεκτρονικά ένα ζευγάρι ηχείων από το γαλλικό ηλεκτρονικό κατάστημα Son-Video.com. Την ίδια στιγμή κρατήθηκε από τη πιστωτική μου κάρτα το ποσό των 70.10Ε, ως καπάρο (cotation fees). Την επόμενη μέρα με ειδοποίησαν ότι η παραγγελία είχε ακυρώθηκε και με δια βεβαίωσαν ότι το ποσό θα επιστραφεί, αφού η παραγγελία είχε ακυρωθεί. Όταν μετά από λίγες μέρες επικοινώνησα μαζί τους, μου είπαν ότι η διαδικασία χρειάζεται λίγες μέρες να ολοκληρωθεί. Μετά από 2 εβδομάδες, μου απάντησαν ότι το ποσό αυτό δεν το πήραν τελικά. Τους έστειλα σε συνημμένο τις κινήσεις του λογαριασμού μου που δείχνει καθαρά ότι τα χρήματα δεν επιστράφηκαν ποτέ μέχρι σήμερα. Το θέμα δεν είναι τα χρήματα, αλλά το ότι είναι άδικο να παίρνουν χρήματα με αυτό τον τρόπο. Μήπως ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Φίλε μιλά με την τράπεζα σου και άσε το κατάστημα να κουρευετε..
Από την πρώτη στιγμή αυτό έπρεπε να κάνεις...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Φίλε μιλά με την τράπεζα σου και άσε το κατάστημα να κουρευετε..
Από την πρώτη στιγμή αυτό έπρεπε να κάνεις...
τι να μιλήσω με την τράπεζα, αφού βλέπω ότι στο λογαριασμό τα χρήματα δεν έχουν επιστραφεί. Με δικηγόρο πρέπει να μιλήσω
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Οι διαδικασίες επιστροφής χρημάτων μπορεί να κρατήσουν εβδομάδες. Αν είναι αλήθεια ότι δεν πήραν τελικά τα χρήματα, κάποια στιγμή θα φανούν στο λογαριασμό σου. Μίλησε οπωσδήποτε όμως με την τράπεζά σου. Όταν ο πελάτης της τράπεζας αμφισβητεί συναλλαγή, τα χρήματα πάντα του επιστρέφονται. Τα χρήματα που πλήρωσες με την πιστωτική, η τράπεζα τα μεταφέρει στον προμηθευτή, η τράπεζα τα παίρνει πίσω.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
μπορεί να πάρει και μήνα η δουλειά....αναλόγως την πολιτική της τράπεζας

αυτός ήταν και λόγος που εταιρία μεγάλη που συνεργάζομαι...άλλαξε ολόκληρη Deutsche bank και πήγε σε άλλη γιατί καθυστερούσε απίστευτα πιστωτικά από επιστροφές

θα βρεθεί άκρη....ψυχραιμία και επικοινώνησε με την τράπεζά σου οπωσδήποτε να τους ενημερώσεις για την όλη διαδικασία
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
μπορεί να πάρει και μήνα η δουλειά....αναλόγως την πολιτική της τράπεζας

αυτός ήταν και λόγος που εταιρία μεγάλη που συνεργάζομαι...άλλαξε ολόκληρη Deutsche bank και πήγε σε άλλη γιατί καθυστερούσε απίστευτα πιστωτικά από επιστροφές

θα βρεθεί άκρη....ψυχραιμία και επικοινώνησε με την τράπεζά σου οπωσδήποτε να τους ενημερώσεις για την όλη διαδικασία
δεν είναι το θέμα ότι είναι πολλά τα χρήματα, το πρόβλημα είναι ότι είναι πούστηδες. Στην αρχή λέγανε ότι η παραγγελία ακυρώθηκε και θα μου επιστραφεί το καπάρο και τώρα ότι δεν πήραν τα χρήματα. Τι ψυχραιμία, έστειλα μην στην Ευρωπαική Ενωση σχετικά με την προστασια Καταναλωτη
Οι διαδικασίες επιστροφής χρημάτων μπορεί να κρατήσουν εβδομάδες. Αν είναι αλήθεια ότι δεν πήραν τελικά τα χρήματα, κάποια στιγμή θα φανούν στο λογαριασμό σου. Μίλησε οπωσδήποτε όμως με την τράπεζά σου. Όταν ο πελάτης της τράπεζας αμφισβητεί συναλλαγή, τα χρήματα πάντα του επιστρέφονται. Τα χρήματα που πλήρωσες με την πιστωτική, η τράπεζα τα μεταφέρει στον προμηθευτή, η τράπεζα τα παίρνει πίσω.
δε αμφισβητώ τη συναλλαγή, με το που πάτησα οκ το καπάρο εφυγε. Τωρα το θέμα ειναι να μου βαλουν τα χρηματα πισω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
δεν είναι το θέμα ότι είναι πολλά τα χρήματα, το πρόβλημα είναι ότι είναι πούστηδες. Στην αρχή λέγανε ότι η παραγγελία ακυρώθηκε και θα μου επιστραφεί το καπάρο και τώρα ότι δεν πήραν τα χρήματα. Τι ψυχραιμία, έστειλα μην στην Ευρωπαική Ενωση σχετικά με την προστασια Καταναλωτη
όταν τους ρώτησες που πήγε η εγγύηση...τι απάντηση πήρες?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Σε παρομοια περιπτωση με αγορα μου απο sportsdirect.com ,εκαναν ακριβως εναν μηνα να μου επιστραφουν τα 200ε που χα πληρωσει.. Πηρα τηλ στο sportsdirect Και μου ειπαν οτι ειχαν αντιλογησει τα χρηματα και οτι θα επεστρεφοταν.. Τηλεφωνικα η alphabank μου λεγε αρλουμπες.., ο διευθυντης του υποκαταστηματος μου ειπε ευθεως οτι θα μου τα γυρισουν σε κανα μηνα... ετσι ακριβως και εγινε. Ηταν καθαρα διατραπεζικο ζητημα..
Πηγαινε στην τραπεζα σου να το δεις. κατα 99& κατι τετοιο θα εχει γινει και σε σενα,
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
όταν τους ρώτησες που πήγε η εγγύηση...τι απάντηση πήρες?
στην αρχή ότι αφού ακυρώθηκε η παραγγελία ότι θα με αποζημιώσουν. Τώρα ότι δεν πήραν τα λεφτά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
στην αρχή ότι αφού ακυρώθηκε η παραγγελία ότι θα με αποζημιώσουν. Τώρα ότι δεν πήραν τα λεφτά.
όταν εσύ έστειλες τα λεφτά....έγινε επιβεβαίωση ότι τα παρέλαβαν?
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Σε παρομοια περιπτωση με αγορα μου απο sportsdirect.com ,εκαναν ακριβως εναν μηνα να μου επιστραφουν τα 200ε που χα πληρωσει.. Πηρα τηλ στο sportsdirect Και μου ειπαν οτι ειχαν αντιλογησει τα χρηματα και οτι θα επεστρεφοταν.. Τηλεφωνικα η alphabank μου λεγε αρλουμπες.., ο διευθυντης του υποκαταστηματος μου ειπε ευθεως οτι θα μου τα γυρισουν σε κανα μηνα... ετσι ακριβως και εγινε. Ηταν καθαρα διατραπεζικο ζητημα..
Πηγαινε στην τραπεζα σου να το δεις. κατα 99& κατι τετοιο θα εχει γινει και σε σενα,
ναι το θέμα είναι ότι η Son Video αρνείται ότι πήρε τα χρήματα και αυτό έγινε σήμερα. Τους έστειλα το λογαριασμό, τα ιδια
όταν εσύ έστειλες τα λεφτά....έγινε επιβεβαίωση ότι τα παρέλαβαν?
ναι μου έγραψε ότι η παραγγελία ολοκληρώθηκε. Την ίδια στιγμή έφυγε το 10% (70Ε) του συνολικού ποσού από τη κάρτα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
ναι μου έγραψε ότι η παραγγελία ολοκληρώθηκε. Την ίδια στιγμή έφυγε το 10% (70Ε) του συνολικού ποσού από τη κάρτα
σου ήρθε μέιλ από το λογιστήριο της εταιρίας ή από την τράπεζα?
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
δεν είναι το θέμα ότι είναι πολλά τα χρήματα, το πρόβλημα είναι ότι είναι πούστηδες. Στην αρχή λέγανε ότι η παραγγελία ακυρώθηκε και θα μου επιστραφεί το καπάρο και τώρα ότι δεν πήραν τα χρήματα. Τι ψυχραιμία, έστειλα μην στην Ευρωπαική Ενωση σχετικά με την προστασια Καταναλωτη

δε αμφισβητώ τη συναλλαγή, με το που πάτησα οκ το καπάρο εφυγε. Τωρα το θέμα ειναι να μου βαλουν τα χρηματα πισω
Πρόσεξε γιατί δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί η πληρωμή. Το ότι έφυγαν τα χρήματα από το λογαριασμό σου και δεν επεστράφησαν ακόμη, δεν σημαίνει ότι τώρα τα έχει ο έμπορος. Ο έμπορος μπορεί ήδη να έχει τελειώσει τη διαδικασία ακύρωσης αγοράς και επιστροφής των χρημάτων σου, αλλά ΔΕΝ βάζει αυτός τα χρήματα στο λογαριασμό σου, όπως και ΔΕΝ τα παίρνει μόνος του. Η διαδικασία γίνεται από τις εμπλεκόμενες τράπεζες (και εταιρίες καρτών). και μπορεί να πάρει πολλές μέρες. Από τη στιγμή που η συναλλαγή (η αγοραπωλησία) δεν ολοκληρώθηκε και ανησυχείς μήπως δεν πάρεις τα χρήματά σου, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ και εκείνει σε ενημερώνει σε ποιά φάση βρίσκεται η διαδικασία επιστροφής.
Γενικά, αρμόδια για οδηγίες και λύση είναι φυσικά η τράπεζα, όχι κάποιος δικηγόρος.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
σου ήρθε μέιλ από το λογιστήριο της εταιρίας ή από την τράπεζα?
απο την εταιρεία. την τράπεζα την τσέκαρα εγώ μέσω e-bank και είδα ότι τα χρήματα έχουν φύγει
Πρόσεξε γιατί δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί η πληρωμή. Το ότι έφυγαν τα χρήματα από το λογαριασμό σου και δεν επεστράφησαν ακόμη, δεν σημαίνει ότι τώρα τα έχει ο έμπορος. Ο έμπορος μπορεί ήδη να έχει τελειώσει τη διαδικασία ακύρωσης αγοράς και επιστροφής των χρημάτων σου, αλλά ΔΕΝ βάζει αυτός τα χρήματα στο λογαριασμό σου, όπως και ΔΕΝ τα παίρνει μόνος του. Η διαδικασία γίνεται από τις εμπλεκόμενες τράπεζες (και εταιρίες καρτών). και μπορεί να πάρει πολλές μέρες. Από τη στιγμή που η συναλλαγή (η αγοραπωλησία) δεν ολοκληρώθηκε και ανησυχείς μήπως δεν πάρεις τα χρήματά σου, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ και εκείνει σε ενημερώνει σε ποιά φάση βρίσκεται η διαδικασία επιστροφής.
Γενικά, αρμόδια για οδηγίες και λύση είναι φυσικά η τράπεζα, όχι κάποιος δικηγόρος.
οκ κατάλαβα ευχαριστώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Πρόσεξε γιατί δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί η πληρωμή. Το ότι έφυγαν τα χρήματα από το λογαριασμό σου και δεν επεστράφησαν ακόμη, δεν σημαίνει ότι τώρα τα έχει ο έμπορος. Ο έμπορος μπορεί ήδη να έχει τελειώσει τη διαδικασία ακύρωσης αγοράς και επιστροφής των χρημάτων σου, αλλά ΔΕΝ βάζει αυτός τα χρήματα στο λογαριασμό σου, όπως και ΔΕΝ τα παίρνει μόνος του. Η διαδικασία γίνεται από τις εμπλεκόμενες τράπεζες (και εταιρίες καρτών). και μπορεί να πάρει πολλές μέρες. Από τη στιγμή που η συναλλαγή (η αγοραπωλησία) δεν ολοκληρώθηκε και ανησυχείς μήπως δεν πάρεις τα χρήματά σου, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ και εκείνει σε ενημερώνει σε ποιά φάση βρίσκεται η διαδικασία επιστροφής.
Γενικά, αρμόδια για οδηγίες και λύση είναι φυσικά η τράπεζα, όχι κάποιος δικηγόρος.

το θέμα είναι γιατί ενώ η εταιρία του έστειλε μέιλ ότι πήραν τα λεφτά...γιατί τώρα του λέει όχι...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
το θέμα είναι γιατί ενώ η εταιρία του έστειλε μέιλ ότι πήραν τα λεφτά...γιατί τώρα του λέει όχι...
και γιατί στην αρχή με διεβαιωναν ότι αφού η παραγγελία ακυρώθηκε θα μου έστελναν τα χρήματα πίσω, ενώ σήμερα σχεδόν 2 1/2 εβδομάδες μετά, παρά το γεγονός ότι τους έστειλα screenshot, το λογιστικό τμήμα της εταιρείας ισχυρίζεται ότι δεν πήραν χρήματα. Εγώ πιστεύω ότι νομίζουν ότι επειδή το ποσό είναι μικρό, δε θα ασχοληθώ περαιτέρω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
και γιατί στην αρχή με διεβαιωναν ότι αφού η παραγγελία ακυρώθηκε θα μου έστελναν τα χρήματα πίσω, ενώ σήμερα σχεδόν 2 1/2 εβδομάδες μετά, παρά το γεγονός ότι τους έστειλα screenshot, το λογιστικό τμήμα της εταιρείας ισχυρίζεται ότι δεν πήραν χρήματα. Εγώ πιστεύω ότι νομίζουν ότι επειδή το ποσό είναι μικρό, δε θα ασχοληθώ περαιτέρω
μπα δεν νομίζω...τέτοιες εταιρίες δεν μπορούν να παρουσιάσουν χρήματα χωρίς παραστατικά από ηλεκτρονικές παραγγελίες....

φαντάζομαι ότι τους έχεις στείλει το μέιλ επιβεβαίωσης(το δικό τους) ότι πήραν τα λεφτά....


από εκεί και πέρα είναι διαδικαστικό το θέμα....μη νομίζεις ότι είναι ξεφτέρια όλοι οι υπάλληλοι σε τέτοια πόστα....

Υ.Γ. Όπως επίσης ενημέρωσε τους ότι έστειλες μέιλ στο προστασια καταναλωτη μήπως κ μιλήσεις με κανέναν προϊστάμενο ;)
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
μπα δεν νομίζω...τέτοιες εταιρίες δεν μπορούν να παρουσιάσουν χρήματα χωρίς παραστατικά από ηλεκτρονικές παραγγελίες....

φαντάζομαι ότι τους έχεις στείλει το μέιλ επιβεβαίωσης(το δικό τους) ότι πήραν τα λεφτά....


από εκεί και πέρα είναι διαδικαστικό το θέμα....μη νομίζεις ότι είναι ξεφτέρια όλοι οι υπάλληλοι σε τέτοια πόστα....

Υ.Γ. Όπως επίσης ενημέρωσε τους ότι έστειλες μέιλ στο προστασια καταναλωτη μήπως κ μιλήσεις με κανέναν προϊστάμενο ;)
δεν ξέρω ακριβώς αν είναι προστασία καταναλωτή.
https://europa.eu/european-union/contact/write-to-us_el
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
μπα δεν νομίζω...τέτοιες εταιρίες δεν μπορούν να παρουσιάσουν χρήματα χωρίς παραστατικά από ηλεκτρονικές παραγγελίες....

φαντάζομαι ότι τους έχεις στείλει το μέιλ επιβεβαίωσης(το δικό τους) ότι πήραν τα λεφτά....


από εκεί και πέρα είναι διαδικαστικό το θέμα....μη νομίζεις ότι είναι ξεφτέρια όλοι οι υπάλληλοι σε τέτοια πόστα....

Υ.Γ. Όπως επίσης ενημέρωσε τους ότι έστειλες μέιλ στο προστασια καταναλωτη μήπως κ μιλήσεις με κανέναν προϊστάμενο ;)
ευχαριστώ για όλα φίλε μου
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
δεν ξέρω ακριβώς αν είναι προστασία καταναλωτή.
https://europa.eu/european-union/contact/write-to-us_el
κάπου στο σάιτ πρέπει να έχει παραπομπή για τέτοιες καταγγελίες....αλλά και στους δικούς μας να πάρεις θα σου κάνουν δουλειά...είναι από τις ελάχιστες υπηρεσίες που λειτουργούν άψογα και με ταχύτητα

ευχαριστώ για όλα φίλε μου
κανένα ευχαριστώ....δεν κάναμε τίποτα....θα βγάλεις άκρη...από την ώρα που υπάρχουν οι κινήσεις μην ανησυχείς
απλά θα φας λίγη ταλαιπωρία στα διαδικαστικά...όταν είναι να πάρουν οι τράπεζες όλα γίνονται φαστ τρακ..όταν είναι να δώσουν σε μαμάνε
στο λέω επειδή το έχω περάσει και με μεγάλα ποσά...και σε καταλαβαίνω

Υ.Γ. τώρα θυμήθηκα μια φορά που μου έκανε ένας φίλος κατάθεση...έγραψε λάθος το επώνυμο μου(για ένα γράμμα μιλάμε τώρα...)...μας έβγαλαν την πίστη...κ εμένα κ αυτόν...τη μια να πάω εγώ στο κατάστημα...την άλλη να πάει αυτός έλεγαν από το άλλο υποκατάστημα....στο τέλος ευτυχώς βρήκα μια φίλη υπάλληλο και κάπως γλιτώσαμε χρόνο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top