Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η φυσική τους θέση έχει διαφορά καθ' ύψος;
Να καταλάβουμε ότι θετική φορά δέχεται την προς τα κάτω από γωνία;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η φυσική τους θέση έχει διαφορά καθ' ύψος;
Να καταλάβουμε ότι θετική φορά δέχεται την προς τα κάτω από γωνία;
Πρέπει να τοποθετηθεί το μικρόφωνο ακριβως κενταρισμένο σε όλους τους άξονες, πράγμα σχεδον αδύνατο. Εγω αποδέχομαι διαφορές της τάξης <1 μοίρα.

Το - είναι απόκλιση απο το οριζόντιο προς τα κάτω στο elevation, και προς τα δεξιά στο azimuth.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το - είναι απόκλιση απο το οριζόντιο προς τα κάτω στο elevation, και προς τα δεξιά στο azimuth.
Οπότε το κεντρικό είναι λίγο πιο χαμηλά από τα L/R, όπως συνήθως είναι σε όλους μας.
Οπότε με το remapping που κάνει υποθέτω ότι το φέρνει στο 0 μαζί και τα L/R.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οπότε το κεντρικό είναι λίγο πιο χαμηλά από τα L/R, όπως συνήθως είναι σε όλους μας.
Οπότε με το remapping που κάνει υποθέτω ότι το φέρνει στο 0 μαζί και τα L/R.
Εχω την εντύπωση πως το 3d remapping ενεργοποείται μονο αν το ηχείο βρίσκεται σε πάνω απο 10 μοίρες λάθος θέση (απόκλιση ή ανύψωση).
Με επιφύλαξη αυτό, δεν το εχω δει γραμμένο επισήμως
Δεν χρειάζεται
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πρέπει να τοποθετηθεί το μικρόφωνο ακριβως κενταρισμένο σε όλους τους άξονες, πράγμα σχεδον αδύνατο.
IMG_20190929_194057.jpg


Δέχομαι μηδενική απόκλιση. :lol:

Στο ανωτέρω, επέμενα κι άλλο...:gotcha:

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως τα έχεις στις +-25° κι όχι στις +-30°..

Ισοσκελές. Παρά τρίχα το ισόπλευρο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως τα έχεις στις +-25° κι όχι στις +-30°..
Τα ηχεία δεν ανοίγουν αλλο, ειναι τερμα στον τοίχο και στην σκάλα. Ο καναπές δεν έρχεται πιο μπροστα, δεν θα περνάω από δεξιά.
Χρειάζεται αλλο σπίτι για την επόμενη αναβάθμιση. :(
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Τα ηχεία δεν ανοίγουν αλλο, ειναι τερμα στον τοίχο και στην σκάλα. Ο καναπές δεν έρχεται πιο μπροστα, δεν θα περνάω από δεξιά.
Χρειάζεται αλλο σπίτι για την επόμενη αναβάθμιση. :(
οταν τάλεγα εγώ .....

μέχρι τότε .....vog
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
το vog θεωρώ ότι είναι ένα κανάλι που θα δώσει μόνο και δεν θα δημιουργήσει νέες απαιτήσεις.....
το άνω κεντρικό πιστεύω θα δημιουργούσε κάποια απαίτηση και για front wide που δεν μπορείς να βάλεις

στο φινάλε.....υπάρχει πάντα και η safe επιλογή ενός ακόμα sub :biggrin:
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
View attachment 166093

Δέχομαι μηδενική απόκλιση. :lol:

Στο ανωτέρω, επέμενα κι άλλο...:gotcha:

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως τα έχεις στις +-25° κι όχι στις +-30°..

Ισοσκελές. Παρά τρίχα το ισόπλευρο.
Πιο μεγάλα ηχεία μπροστά, πιο μεγάλη απόσταση. Λογικό μου φαίνεται.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν σωστότερο να ήταν ισόπλευρο το τρίγωνο στο συγκεκριμένο σεταπ. Λογικό μου φαίνεται να μην κάθεσαι στο κέντρο του κύκλου.
Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει απόλυτη συμμετρία στον κύκλο ούτε ίδιο ακριβώς power response για όλα τα ηχεία. Συνεπώς, δεν κερδίζεις κάτι αν κάθεσαι στο κέντρο.
Αντίθετα όπως είναι τώρα, κερδίζεις ότι (θεωρητικά πάντα) δε ζορίζεις χωρίς λόγο τα (μικρότερα) περιφεριακά ηχεία μια που αυτά είναι πιο κοντά σου από τα εμπρός.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πιο μεγάλα ηχεία μπροστά, πιο μεγάλη απόσταση. Λογικό μου φαίνεται.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν σωστότερο να ήταν ισόπλευρο το τρίγωνο στο συγκεκριμένο σεταπ. Λογικό μου φαίνεται να μην κάθεσαι στο κέντρο του κύκλου.
Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει απόλυτη συμμετρία στον κύκλο ούτε ίδιο ακριβώς power response για όλα τα ηχεία. Συνεπώς, δεν κερδίζεις κάτι αν κάθεσαι στο κέντρο.
Αντίθετα όπως είναι τώρα, κερδίζεις ότι (θεωρητικά πάντα) δε ζορίζεις χωρίς λόγο τα (μικρότερα) περιφεριακά ηχεία μια που αυτά είναι πιο κοντά σου από τα εμπρός.
Δεν υπήρχαν επιλογές τοποθέτησης στον συγκεκριμένο χώρο, ηταν μονόδρομος.

Οπως εχω ξαναγράψει, αν ήξερα το 2008 τα μισά από αυτά που ξέρω σήμερα δεν θα αγόραζα αυτό το σπίτι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν υπήρχαν επιλογές τοποθέτησης στον συγκεκριμένο χώρο, ηταν μονόδρομος.

Οπως εχω ξαναγράψει, αν ήξερα το 2008 τα μισά από αυτά που ξέρω σήμερα δεν θα αγόραζα αυτό το σπίτι.
Καλά, αυτό το έχω πει και 'γώ πολλές φορές. Χτυπάω το κεφάλι μου όχι γιατί τώρα με χαλάει, αλλά γιατί με τόσο-δούλικες παρεμβάσεις κατά την κατασκευή, η ακουστική και η αισθητική θα ήταν αλλού.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πιο μεγάλα ηχεία μπροστά, πιο μεγάλη απόσταση. Λογικό μου φαίνεται.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν σωστότερο να ήταν ισόπλευρο το τρίγωνο στο συγκεκριμένο σεταπ. Λογικό μου φαίνεται να μην κάθεσαι στο κέντρο του κύκλου.
Λάθος συνειρμός.

Το να είναι πιο μακριά τα μέιν ηχεία από τα υπόλοιπα, εφόσον αυτά τα ηχεία έχουν μεγαλύτερο power response, είναι λογικό, και διορθώνεται με delay, αλλά δεν αναιρεί το ισόπλευρο τρίγωνο, δηλαδή τις +-30° γωνία, κάτι που ωστόσο στου ντιμιφουτ είναι εντός προδιαγραφών στο άτμος σεταπ και διορθώνεται από τον τρινοβ πλήρως.

Προφανώς στο χώρο του ντιμιφουτ δεν υπάρχει η δυνατότητα για τέλεια τοποθέτηση, οπότε ας είναι καλά το σοφτγουερ του τρινοβ, πιάνουν τόπο τα λεφτά. ;)

Και το κεντρικό διορθώνεται πλήρως, όσον αφορά το λάθος στην γωνία τοποθέτησης, η φωνή στις ταινίες αντιλαμβάνεσαι να βγαίνει μέσα από την οθόνη προβολής, ασχέτως της θέσης του κεντρικού, διαπιστωμένο με βεβαιότητα από πολλούς που έκατσαν και άκουσαν το σεταπ.

Η διόρθωση στις μοίρες είτε οριζόντια είτε κατακόρυφα, αφορά τα object oriented formats, μόνο με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί το σοφτγουερ του τρινοβ, διότι τα κάνει μπίλιες τα objects και τα ανασυνθέτει -αναδιανεμει στο σετάπ αναλόγως θέσης ηχείων, δε χρησιμοποιεί μαύρο κουτί, το ίδιο το δικό τους το σοφτγουερ κάνει το decoding.

Προσωπικά σε κάποια φάση ήμουν με το τηλέφωνο στο χέρι να πάρω τον Ζαπ για να μου φέρει ένα ακόμα ηχείο για vog. Τελικά το ακύρωσα, φοβάμαι την μικρή απόσταση που θα έχει πάνω από το κεφάλι μου, θα είναι στο 1,5μ περίπου, δε το κόβω τόσο σωστό...

Η λύση για άνω κεντρικό δεν μου γεμίζει επίσης το μάτι. Δεν πρόκειται για διπλό κεντρικό (όπως λανθασμένα κάνουν κάποιοι), δηλαδή δε θα παίζει παράλληλα με το ήδη υπάρχον κεντρικό σε όλα τα φορμάτ, παρά μόνο σε ελάχιστα και δεν βλέπω νόημα, δηλαδή σε ιμερσιβ φορματς θα δίνει πιο συμπαγή αίσθηση ύψους εμπρός, αίσθηση που ήδη υπάρχει πολύ καλά από τα εμπρός άνω ηχεία.

Η πρώτη ουσιαστική αναβάθμιση είναι για μας τα front wide. Θα καλύψουν ανά 30° όλο το εμπρός ημικύκλιο και θα δώσουν σημαντικό όφελος.

Με σχετικά συμμετρική τοποθέτηση των δύο ίδιων σαμπ εμπρός, δεν νομίζω πως είναι σοβαρό πρόβλημα να τα χειρίζεται ο τρινοβ ως ένα σαμπ. Αν δεις τη διόρθωση που κάνει ο τρινοβ σε 2 ίδια και (το κατά δύναμιν) συμμετρικά τοποθετημένα σαμπ είναι σχεδόν ίδια, απειροελάχιστες οι μικροδιαφορές και πρακτικά άνευ σημασίας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στην πράξη, εκτιμώ πως εφόσον τα 2 σαμπ ισαπέχουν από τη θέση ακρόασης, και εφόσον πρόκειται για όμοια σαμπ, δεν χρειάζονται καμία ουσιαστική διαφορά στην ισοστάθμιση.

Ακόμα κι αν υπάρχει μια μικρή τόνωση σε κάποιο σημείο του φάσματος, αυτό θα διορθωθεί στη συνέχεια από τα υπόλοιπα 2 σαμπ, και από την συνολική ισοστάθμιση.

Το έχω υπ'οψιν μου εδώ και κάνα χρόνο να το κάνω, για να απελευθερώσω μια έξοδο στον τρινοβ.

Επίσης έχω υπ'οψιν μου να κάνω τα 4 σαμπ στο χώρο μου, ένα ηχείο 3 δρόμων στον τρινοβ, ώστε να το διορθώσω πρώτα αυτό, και μετά να γίνει η ισοστάθμιση του πακέτου. Προφανώς αυτό θα γίνει σε ένα χρόνο, μαζί με τα 2 νέα ηχεία για front wide.

Δυστυχώς, θέλει να ξαναπιάσω μικρόφωνο για να γίνουν αυτά.. Δεν ξέρω πότε θα έχω ξανά όρεξη να στήσω μικρόφωνο, μπορεί εντός της πενταετίας που έρχεται... :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Προσωπικά σε κάποια φάση ήμουν με το τηλέφωνο στο χέρι να πάρω τον Ζαπ για να μου φέρει ένα ακόμα ηχείο για vog. Τελικά το ακύρωσα, φοβάμαι την μικρή απόσταση που θα έχει πάνω από το κεφάλι μου, θα είναι στο 1,5μ περίπου, δε το κόβω τόσο σωστό...
όταν είναι μικρή η απόσταση για το vog απ όσο ξέρω ....μπορείς να βάλεις 2-4 ή και 6 ακόμα
θα μου πεις δεν περισσεύει στον τριννοβ.....
i know....
στον 32άρη αυτά :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
στον 32άρη αυτά
Όχι, τρινοβ δε θα αλλάξω σε αυτό το χώρο.

Αν κάποτε πάω σε άλλο χώρο, οπωσδήποτε θα είναι κατά 1μ μεγαλύτερος σε κάθε διάσταση, και τότε ναι, προβλέπεται μεγαλύτερος τρινοβ, μάλλον ο 24-αρης, όχι ο 32-αρης.

Άλλο ένα δεκαχίλιαρο θέλει. Δεν είναι τόσο τραγικό..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πάντα για πολυκάναλο σεταπ, αν είναι να φύγεις από την πρόβλεπε τοποθέτηση (Α.) όπου όλα τα ηχεία βρίσκονται πάνω στον κύκλο, στις σωστές γωνίες, και ο ακροατής στο κέντρο, ποια από τις Β. Γ. ή Δ. είναι προτιμότερη;

Στη Β. έχουμε ισόπλευρο και κρατάμε ηχεία πάνω στον κύκλο. Αναγκαστικά αλλάζει η γωνία τοποθέτησης πάνω στον κύκλο, τα ηχεία ανοίγουν.

Στη Γ. έχουμε ισόπλευρο και κρατάμε ηχεία στην ίδια με Α. γωνία στον κύκλο αλλά έξω από τον κύκλο για να βγει το ισόπλευρο.

Τέλος στη Δ. κρατάμε ηχεία στην ίδια με Α. θέση και χάνουμε το ισόπλευρο.

Ο Ντίμι είναι Δ. Καλύτερη η Β. ή η Γ.;

Slide1.png
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα ηχεία δεν ανοίγουν αλλο, ειναι τερμα στον τοίχο και στην σκάλα. Ο καναπές δεν έρχεται πιο μπροστα, δεν θα περνάω από δεξιά.
Χρειάζεται αλλο σπίτι για την επόμενη αναβάθμιση. :(
Παραδεξου ότι έστω και αμυδρά σου έχει περάσει η ιδέα να αλλάξεις σπίτι για να φτιάξεις καλύτερο dedicated χώρο. :biggrin: :biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top