Χρειάζομαι τελικό;

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα και πάλι,

Δεν ανοίγω νέο θέμα, εκτός και αν η διαχείριση το θεωρεί απαραίτητο. Πήρα ένα ζευγάρι Klipsch 600M από τον Ndis, ο οποίος ήταν άψογος και τον ευχαριστώ πολύ, συνεπώς, πριν το 2ο sub που μπαίνει στο συρτάρι προς το παρόν, αντιμετωπίζω 2 θέματα:

1)τι τελικό χρειάζομαι για να οδηγήσει όλα τα ηχεία;

και το πιο άμεσο που με ενδιαφέρει

2) πριν έρθουν τα ηχεία, παρήγγειλα ένα καλώδιο το οποίο είναι πολύ μικρότερο σε πάχος αυτό που χρησιμοποιώ για τα υπόλοιπα ηχεία και όταν έτρεξα το audyssey (όχι το app) στον έλεγχο του ήχου, ο "θόρυβος" που έκαναν τα ηχεία ήταν πολύ σημαντικά μικρότερος από των μπροστά. Μου είχε συμβεί και στο παρελθόν αυτό και έφταιγε ένα καλώδιο που ήταν προβληματικό και όταν το αντικατέστησα διορθώθηκε. Άρα, φταίει το καλώδιο που δε δίνει αρκετό ρεύμα; Είναι σημαντικό να είναι όλα τα καλώδια ίδια, ή αν έχουν ίδια ποιότητα ρεύματος είμαστε καλυμμένοι.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Οταν βλεπεις ταινια που το βαζεις το ποτενσιομετρο?
Τι γραφει ο ενισχυτης? Ποσα db?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Καλησπέρα και πάλι,

Δεν ανοίγω νέο θέμα, εκτός και αν η διαχείριση το θεωρεί απαραίτητο. Πήρα ένα ζευγάρι Klipsch 600M από τον Ndis, ο οποίος ήταν άψογος και τον ευχαριστώ πολύ, συνεπώς, πριν το 2ο sub που μπαίνει στο συρτάρι προς το παρόν, αντιμετωπίζω 2 θέματα:

1)τι τελικό χρειάζομαι για να οδηγήσει όλα τα ηχεία;

και το πιο άμεσο που με ενδιαφέρει

2) πριν έρθουν τα ηχεία, παρήγγειλα ένα καλώδιο το οποίο είναι πολύ μικρότερο σε πάχος αυτό που χρησιμοποιώ για τα υπόλοιπα ηχεία και όταν έτρεξα το audyssey (όχι το app) στον έλεγχο του ήχου, ο "θόρυβος" που έκαναν τα ηχεία ήταν πολύ σημαντικά μικρότερος από των μπροστά. Μου είχε συμβεί και στο παρελθόν αυτό και έφταιγε ένα καλώδιο που ήταν προβληματικό και όταν το αντικατέστησα διορθώθηκε. Άρα, φταίει το καλώδιο που δε δίνει αρκετό ρεύμα; Είναι σημαντικό να είναι όλα τα καλώδια ίδια, ή αν έχουν ίδια ποιότητα ρεύματος είμαστε καλυμμένοι.

Ευχαριστώ
Πόσα mm είναι το καλώδιο και πόσα μέτρα; Πόσα db όταν παίζεις ράδιο και πόσα ταινία;
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Οταν βλεπεις ταινια που το βαζεις το ποτενσιομετρο?
Τι γραφει ο ενισχυτης? Ποσα db?
Ποτενσιόμετρο είναι το τριγωνικό εξάρτημα του audyssey? Για να δω ταινία σε καλή ένταση, πρέπει να το βάλω στο 40+


Πόσα mm είναι το καλώδιο και πόσα μέτρα; Πόσα db όταν παίζεις ράδιο και πόσα ταινία;
(2 x 1.30 mm²) . τα καλώδια των άλλων ηχείων είναι αρκετά πιο μεγάλα, αλλά δεν ξέρω πόσο
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Πόσα μέτρα είναι το καλώδιο; Ποτενσιόμετρο είναι αυτό που ρυθμίζεις την ένταση(volume). Ο ενισχυτής γράφει - 40 οταν βλέπεις ταινίες;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ο ενισχυτής σου έχει δυο ρυθμίσεις στο volume, το ένα από 0db έως 98 db και από -80db έως 18db,
όταν εσύ το volume σου είναι στο 40 + νομίζω ότι είναι χαμηλά η ένταση σου.
Τη ρυθμίσεις σου έχει κάνει το Audyssey στα ηχεία σου εννοώ σε τι levels.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Αν στο +40 κλίμακας 0 έως 98 βλέπεις ταινία σε ικανοποιητική ένταση, τί να τον κάνεις τον τελικό?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εαν εχεις επιλογη στο μενου, αλλαξε την ενδειξη της εντασης απο το 0-98 στην αλλη με τα dB. Το θεωρω αδυνατο να βλεπεις ταινια πιο δυνατα απο το -10dB, πραγμα που σημαινει οτι για τα ηχεια σου στα τρια μετρα στην ουσια ζητας απο τον ενισχυτη μολις 8 βατ!
Βασικα ο'τι τελικο και να βαλεις, στο τελος μετα τη ρυθμιση η ενδειξη θα ειναι ιδια στο καντραν για την ιδια ενταση (στην περιπτωση σου -10dB δηλαδη για παραδειγμα).
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Πόσα μέτρα είναι το καλώδιο; Ποτενσιόμετρο είναι αυτό που ρυθμίζεις την ένταση(volume). Ο ενισχυτής γράφει - 40 οταν βλέπεις ταινίες;
To καλώδιο είναι περίπου 8 μέτρα. Η αλήθεια είναι ότι χρειαζόμουν το πολύ 6 όπως είμαι τώρα.
Πόσα μέτρα είναι το καλώδιο; Ποτενσιόμετρο είναι αυτό που ρυθμίζεις την ένταση(volume). Ο ενισχυτής γράφει - 40 οταν βλέπεις ταινίες;
Ναι γράφει 40 και εκεί βλέπω συνήθως, αλλά λόγω ώρας (συνήθως κοντά στα μεσάνυχτα). Ιδανικά θα ήταν 35-40.

Τη ρυθμίσεις σου έχει κάνει το Audyssey στα ηχεία σου εννοώ σε τι levels.
Θα το ξανατρέξω όταν αλλάξω τα καλώδια (αν πρέπει να τα αλλάξω/κοντύνω)


Εαν εχεις επιλογη στο μενου, αλλαξε την ενδειξη της εντασης απο το 0-98 στην αλλη με τα dB. Το θεωρω αδυνατο να βλεπεις ταινια πιο δυνατα απο το -10dB, πραγμα που σημαινει οτι για τα ηχεια σου στα τρια μετρα στην ουσια ζητας απο τον ενισχυτη μολις 8 βατ!
Βασικα ο'τι τελικο και να βαλεις, στο τελος μετα τη ρυθμιση η ενδειξη θα ειναι ιδια στο καντραν για την ιδια ενταση (στην περιπτωση σου -10dB δηλαδη για παραδειγμα).
Οκ θα το αλλαξω


Τελικά με τα καλώδια τι να κανω;
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
Τα ηχεία σου πέφτουν στα 3.2 ohm,εγώ θα έπαιρνα 4mm2 αντιστοιχεί σε 11AWG (να έχεις υπόψη σου άλλο mm2 και άλλο mm). Το 40 που παίζεις είναι πολύ χαμηλά οπότε δεν φαίνεται να είναι αναγκαία η προσθήκη τελικού. Μετά την ισοστάθμιση τα ηχεία να δηλώσεις small και αποκοπή στα 80hz.
Speaker Impedance8 Ohm Load6 Ohm Load4 Ohm Load
Wire GaugeDistance (ft) Distance (ft)Distance (ft)
18 AWG10 85
16 AWG20 1510
14 AWG35 3020
12 AWG60 4530
10 AWG100 7550
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Οικονομικο χαλκινο στα 4 μμ2 εχει εδω για παραδειγμα. Και 2.5μμ2 σε καλυπτει τελεια, αλλα η διαφορα στα χρηματα ειναι μικρη.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αντικατέστησα το καλώδιο, πήρα αυτό που χρησιμοποίησα και στα υπόλοιπα. Τρέχω παλι το audyssey, και πάλι το δεξί surround ίσα ίσα ακούγεται στο τεστ. Το ξαναβγάζω, το ξαναβάζω τίποτα. Σα να παίζει με το 1/4 της έντασης. Φταίει το ηχείο ή το καλώδιο; Έχουν σπάσει τα νεύρα μου
Λάθος, ακούγεται πολύ χαμηλότερα. ίσως κάτω από 10%
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
μπορεις να δοκιμασεις αλλο ηχειο στην θεση αυτου που εχεις προβλημα ?
Όλο και χειρότερα.. άλλαξα τη θέση των surround μεταξύ τους (το δεξί πάλι παίζει τέρμα χαμηλά) αλλά τώρα δε φτάνουμε καν στο τελευταίο ηχείο και πάω σε speaker protection mode και κλείνει ο ενισχυτής. Μου επισημαίνει να ελέγξω αν τα καλώδια ακουμπάν μεταξύ τους ή ακουμπάνε στο πλαίσιο. Τίποτα από τα 2.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Ο πίνακας που ανέβασα πιο πάνω έχει να κάνει με το damping factor, όχι με την πτώση db. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, η ο ενισχυτής έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο κανάλι ή έχεις κάνει κάτι λάθος με την σύνδεση.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Ο πίνακας που ανέβασα πιο πάνω έχει να κάνει με το damping factor, όχι με την πτώση db. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, η ο ενισχυτής έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο κανάλι ή έχεις κάνει κάτι λάθος με την σύνδεση.
Λάθος με τη σύνδεση νομίζω είναι κάπως δύσκολο να κάνω. Ό,τι έκανα γενικώς, έκανα και στις θέσεις των surround. Βέβαια μου φαίνεται κάπως πρωτόγονος ο τρόπος με τον οποίο συνδέεις τα καλώδια στα ηχεία, αλλά οκ. Ο ενισχυτής είναι έξι μηνών, άρα απ' ότι καταλαβαίνω τον στέλνω στη DENON για έλεγχο.. έχει κανείς υπόψη του χρονοδιαγράμματα;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Λάθος με τη σύνδεση νομίζω είναι κάπως δύσκολο να κάνω. Ό,τι έκανα γενικώς, έκανα και στις θέσεις των surround. Βέβαια μου φαίνεται κάπως πρωτόγονος ο τρόπος με τον οποίο συνδέεις τα καλώδια στα ηχεία, αλλά οκ. Ο ενισχυτής είναι έξι μηνών, άρα απ' ότι καταλαβαίνω τον στέλνω στη DENON για έλεγχο.. έχει κανείς υπόψη του χρονοδιαγράμματα;
Αν θες να γλιτώσεις χρόνο παίρνεις τον ενισχυτή και τον πας στο μαγαζί που τον πήρες να τον δοκιμάσουν μπροστά σου. Αν έχει πρόβλημα θα το στείλουν αυτοί.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Προτού στείλεις τον Denon για έλεγχο μήπως έχεις κάποιο φίλο να σου δανείσει έναν ενισχυτή για να τσακάρεις μήπως δε φταίει ο Denon.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top