Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δώσε πόνο στο πόνο, αυτή ήταν η δική μου τακτική μετά το ατύχημα και δούλεψε άψογα.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη απογοήτευση που ένιωσα για πρώτη φορά μετά από 2 μήνες αποχή από το άθλημα αλλά και τη συγκίνηση πολύ σύντομα...μολις μετά από μια βδομάδα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Μετά από περίπου ένα χρόνο ξεκίνησα πάλι προπονητήριο. Μεσολάβησαν δύο επεμβάσεις την περίοδο των εορτών και μία ραδιενεργός θεραπεία (με ειδική προετοιμασία και ανάρρωση) που με ταλαιπώρησε σωματικά και ψυχολογικά.

Τέλη Απριλίου ανέβηκα στο προπονητήριο και στο 10λεπτο τα έπαιξα. Την τρίτη φορά που πούσαρα όσο μπορούσα, μου έβγαλε εκτιμώμενο FTP 110W... Ένιωσα εντελώς ανάπηρος... :o :)

Οι εσωτερικές προπονήσεις μου ήταν πάντα υψηλής έντασης και μικρής διάρκειας. 3-5 φορές τη βδομάδα. Κάτι σαν ατομική χρονομέτρηση με perceived exertion 8 -8,5 .

Στις αρχές του Μαΐου βρήκα μία διαδρομή στο Rouvy και αποφάσισα να τη χρησιμοποιήσω για να φτιάξω φυσική κατάσταση από το μηδέν.

Στην πρώτη προσπάθεια τελείωσα με εκτιμώμενο FTP 130W. 20 μέρες μετά έφτασα τα 185W.
Αυτό δείχνει ότι δουλεύει η "μνήμη" της φυσικής κατάστασης αλλά κι ότι η ανάρρωσή μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
Δεν πρόκειται να φτάσω σύντομα τα 250W που είχα πέρσι την Άνοιξη γιατί σε λίγες μέρες θα πάω μόνιμα στο εξοχικό κι εκεί δεν έχει προπονητήριο. Μόνο περπάτημα, τρεξιματάκι και βασικές ασκήσεις.

Αλλά ψυχολογικά και μόνο με ανέβασε που το σώμα μου σηκώνει και πάλι ζόρι.


View attachment 166700
Wizzy dislikes this post γιατί τον κάνει να αισθάνεται ανάπηρος με FTP στα 195 Watts μετά από σχεδόν 9 μήνες προπονήσεων...:( Κι ακόμα δεν τόλμησα να μπω στο Strava για να δω το FTP του @bretsos...:cry:
.
.
.
.
.
.
.
.
Καλά, αστειεύομαι! @xfader: Μπράβο, ρε φίλε, μπράβο! Το σώμα θυμάται, αυτό είναι σίγουρο! Μπράβο που επανεκκίνησες τις προπονήσεις και μπράβο για την αστραπιαία πρόοδο!

Στα δικά μου, την Τετάρτη, προχθές, ξεκίνησα το πρόγραμμα προπονήσεων "Sprint Triathlon" του TrainerRoad. Μεσολάβησε μία εβδομάδα ηθελημένης αποχής από τις προπονήσεις. Στην προπόνηση της Τετάρτης, είχα δύο τρίλεπτα intervals στο 130% του FTP μου, ήτοι στα 253 Watts. Για κάποιο χρονικό διάστημα - δεν το μέτρησα ακριβώς! - κατά τη διάρκεια και των δύο intervals (από τη μέση της διάρκειάς τους μέχρι το τέλος τους), maxαραν οι παλμοί μου, έφτασα τους 180, χωρίς όμως να λαχανιάσω ή να νιώσω ανυπόφορο κάψιμο στα πόδια.

Φαντάζομαι ότι εάν ήταν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας τα intervals, θα λαχάνιαζα ή/και θα "πλημμυρίζανε" τα πόδια μου γαλακτικό οξύ. Εξ όσων διαπίστωσα, πάντως, υπάρχει προδευτικότητα στις προπονήσεις του software, οπότε θέλω να πιστεύω ότι την επόμενη φορά που θα κάνω το ίδιο είδος προπόνησης με αυξημένη ένταση (μεγαλύτερο training stress score και intensity factor), θα τα πάω εξίσου καλά!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Wizzy dislikes this post γιατί τον κάνει να αισθάνεται ανάπηρος με FTP στα 195 Watts μετά από σχεδόν 9 μήνες προπονήσεων...:( Κι ακόμα δεν τόλμησα να μπω στο Strava για να δω το FTP του @bretsos...:cry:
Μόλις έκανα νέα πρόοδο:
screenshot-my.rouvy.com-2020.05.22-13_15_22.png
:lolsign:


Τώρα από την άλλη Τετάρτη γιατί φεύγω για εξοχή.


Υ.Γ. Σκέτο το FTP δεν λέει και πολλά πράγματα στις συγκρίσεις. Είναι ένα στοιχείο για την εκτίμηση της ατομικής φυσικής κατάστασης και του σχεδιασμού της προπόνησης και των αγώνων.

Tο σημαντικότερο συγκριτικό μέγεθος ειδικά στις ανηφόρες είναι τα Watt/kg.

Παράδειγμα:

Έχουμε δύο ποδηλάτες. O Α είναι 80Kg και μπορεί να κρατήσει σταθερά 250W. Ο Β είναι 68kg και "βγάζει" 225W.
Στην ευθεία ο Α είναι ο πιο γρήγορος. Είναι το τερέν που το FTP μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως νούμερο "κόντρας".

Όταν όμως έχουμε διαδρομή με απότομες ανηφόρες (ώστε να μην μπλέκει η αεροδυναμική) τα κιλά "φρενάρουν" περισσότερο τον βαρύ ποδηλάτη. Ο Α έχει 3.13W/kg ενώ ο Β 3.31W/kg. Αυτά τα 0,18W διαφοράς μπορούν να μεταφραστούν σε ολόκληρα λεπτά διαφοράς αν η ανηφόρα έχει μεγάλο μήκος.

Εδώ είναι οι μεγάλες διαφορές με τους pro. Οι καλοί ανηφορίστες του Γύρου Γαλλίας μπορούν να αποδίδουν πάνω από 6W/kg για μισή ώρα. Και το πιο εντυπωσιακό: Μπορούν να το κάνουν αυτό στην τελευταία ανηφόρα ενός ΕΤΑΠ 200 χιλιομέτρων μετά από πολλές ώρες στη σέλα.

Η πιο βασική διαφορά ενός ερασιτέχνη με έναν επαγγελματία ποδηλάτη είναι ότι ο pro, όχι μόνο κουράζεται πολύ πιο δύσκολα, αλλά "αναρρώνει" ταχύτατα. Μετά από μία ανηφόρα all-out ένας νορμάλ χομπίστας θέλει ασθενοφόρο. Ο pro μέχρι να κατέβει από την άλλη του βουνού είναι έτοιμος για την επόμενη ανάβαση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πολύ σωστά, όλα αυτά και σε ευχαριστούμε!

Επίσης, μόλις κατάλαβα για ποιο λόγο δεν θα πάω ποτέ ποδηλασία μαζί σου, ούτε με τον @bretsos! :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πολύ σωστά, όλα αυτά και σε ευχαριστούμε!

Επίσης, μόλις κατάλαβα για ποιο λόγο δεν θα πάω ποτέ ποδηλασία μαζί σου, ούτε με τον @bretsos! :lolsign:
Άμα θες να ανεβάσεις και εσύ το ftp ακολούθα πίστα τη δίαιτά μου στο ανάλογο νήμα :lolsign:

IMG_20200522_194421.jpg
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Λίγο πιο βόρεια, κάπου κει στο Ντράφι σα να μου φάνηκε ότι είδα φυλάκιο του στρατού με τον Χριστό να κρατεί G3 ...
Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Παιδιά καλησπέρα, θελω να παρω ενα mtb στο γιο, κατηγορία 500 ευρώ και βλέπω γενικα μεγάλη έλλειψη σε ποδήλατα. Βρισκεις πολύ λίγα μοντέλα και αν θελεις κατι που δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο οι χρονοι παραδοσης ειναι άγνωστοι. Εχουν ξεστοκαρει λεει όλοι. Επειδη αυτη την εικονα τη σχημάτισα απο 2-3 μαγαζια που επισκεφτηκα στην Εύβοια και 1-2 τηλεφωνα σε μαγαζια της Αθήνας, είναι όντως έτσι?
Μηπως εχετε υποψιν σας καταστηματα Αθήνα ή και αλλού, που να διατηρουν πιο πλούσιο στοκ να δοκιμασω την τύχη μου? Έχω ρωτήσει για cube, scott, trek μεχρι τώρα.
Για ideal που ειναι Ελληνικα ισχύουν τα ίδια?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δυστυχώς έτσι είναι, σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν έχει μείνει τίποτα στοκ.
Κάποια μαγαζιά λόγο φόρτου έχουν κλείσει τις on line αγορές.
Βουνά τα ποδήλατα προς επισκευή-συντήρηση ακόμα και στα μικρά μαγαζιά.
Πέρασα πριν 3 μέρες να αλλάξω μια ντιζα (δουλειά πεντάλεπτου) σε μεγάλο κατάστημα και δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν, μόνος τη άλλαξα μέσα στο μαγαζί να φανταστείς...

ΥΓ.
Δοκίμασε τη τύχη σου εδώ

 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Παιδιά καλησπέρα, θελω να παρω ενα mtb στο γιο, κατηγορία 500 ευρώ και βλέπω γενικα μεγάλη έλλειψη σε ποδήλατα. Βρισκεις πολύ λίγα μοντέλα και αν θελεις κατι που δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο οι χρονοι παραδοσης ειναι άγνωστοι. Εχουν ξεστοκαρει λεει όλοι. Επειδη αυτη την εικονα τη σχημάτισα απο 2-3 μαγαζια που επισκεφτηκα στην Εύβοια και 1-2 τηλεφωνα σε μαγαζια της Αθήνας, είναι όντως έτσι?
Μηπως εχετε υποψιν σας καταστηματα Αθήνα ή και αλλού, που να διατηρουν πιο πλούσιο στοκ να δοκιμασω την τύχη μου? Έχω ρωτήσει για cube, scott, trek μεχρι τώρα.
Για ideal που ειναι Ελληνικα ισχύουν τα ίδια?
Τι νούμερο ρόδα? 24-26-27,5-29?
Για 24 σου έχω πρόταση έτοιμη πήρα στον δικό μου πριν 3 ημέρες
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Επειδη ποδηλατο υπαρχει να βολευτούμε για λιγο καιρό ακόμα, γνωριζετε πότε φτανουν στην αγορα οι νέες κολλεκτιον των εταιριών δηλ. του 2021, ειναι καποια στιγμη μέσα στο καλοκαιρι ή αργότερα? Μήπως περιμενω σκέφτομαι, να εχω περισσότερες επιλογές.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ξέρω ότι λόγω κοροναιού για παραγγελίες στις αρχές Μαίου στα περισσότερα εργοστάσια των γνωστών εταιρειών που εισάγονται Ελλάδα οι παραδόσεις ήταν τέλη Ιουλίου έως τέλη Αυγούστου. Το ίδιο ισχύει και για τα γνωστά ιντερνετομάγαζα του εξωτερικού. Φαντάζομαι ότι τώρα που μιλάμε τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.
Ρίξε ένα τηλέφωνο στον Μανιατόπουλο πάντως - ideal μήπως έχει κάτι σε 29.
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Τυχερός αν υπάρχει κάτι σε απόθεμα, γιατί αλλιώς δύσκολα τα πράγματα για νέες παραγγελίες..
Χτες πήρα τηλέφωνο σε 3 μαγαζιά.Στα 2 μου είπαν από Ιούλιο (τέλη) για παραγγελίες και βλέπουμε για παράδοση :(
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Βάλτε στην έλλειψη ότι όλοι πήγαν και πήραν ποδήλατο αυτοί την εποχή το γεγονός ότι είναι η περίοδος που οι εταιρείες ανακοινώνουν νέα μοντέλα τα οποία σκάνε μύτη στην ελληνική αγορά τέλος Ιούνη στην καλύτερη με τέλος Σεπτέμβρη συνήθως. Το φαινόμενο είναι πανευρωπαϊκό στο ψάξιμο για φίλο σε road bike και 4ψήφιου κοστολογίου φθάσαμε να κάνουμε τηλέφωνα σε κεντρικές αποθήκες εταιρείων στην Ολλανδία και στο Μόναχο και δεν υπήρχε ούτε βίδα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μπόρεσα και αναβάθμισα σε 11 speed με τον αγαπημένο δισκοβραχιονα 6700-10speed
Λειτουργούν όλα άψογα, η shimano δεν επιτρέπει τέτοια μόντα λόγο ασυμβατότητας...
IMG_20200526_193503.jpg

:party:
 

Μηνύματα
18.935
Reaction score
13.307
Προφανώς όμως άλλαξες πίσω ντεραγιέρ... 8-)

Οι "ασυμβατότητες" της Shimano από ό,τι έχω καταλάβει σε μάλλον βαθμό είναι για το θεαθήναι, για να γλυτώνει τυχόν αγωγές και να έχει πωλήσεις σε νέα συστήματα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top