Ποδήλατο



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.047
Reaction score
41.328
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως: Το μήκος του δισκοβραχίονα πόσο ρόλο παίζει στο να κρατήσεις τον σωστό ρυθμό στο πεταλάρισμα;
Γιώργη το μήκος του βραχίονα έχει να κάνει με τη σωστή ανατομία, τα άκρα ας πούμε σε 2 ανθρώπους που έχουν το ίδιο ύψος δεν είναι το ίδιο.
Αξίζει να σχοληθει κάποιος εφόσον περνάει πολλές ώρες στη σέλα, η διαφορά μαθαίνω από ανθρώπους που έχουν μπει στη διαδικασία είναι μεγάλη.
Εν καιρώ όταν κάνω τη αλλαγή θα γράψω εντυπώσεις, ελπίζω να είναι όντως θετικές...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ρωτάω γιατί σε δύο από τις τελευταίες βόλτες που έκατσε και βγήκα με παρέα, τουλάχιστον το ένα παλικάρι είχε πιο μικρό δισκοβραχιονα και έβλεπα ότι , ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια, μπορούσε να δώσει πιο εύκολα την ώρα που βάραινε το πετάλι......
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ρωτάω γιατί σε δύο από τις τελευταίες βόλτες που έκατσε και βγήκα με παρέα, τουλάχιστον το ένα παλικάρι είχε πιο μικρό δισκοβραχιονα και έβλεπα ότι , ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια, μπορούσε να δώσει πιο εύκολα την ώρα που βάραινε το πετάλι......
Για τα ίδια πόδια, ο μεγαλύτερος σε μήκος βραχίονας αναγκάζει το γόνατο στην θέση 12 (νοητό ρολόι στα πεντάλ), σε μεγαλύτερη κάμψη, απο την στιγμή που στην θέση 6 έχουμε την μέγιστη έκταση του ποδιού, η οποία είναι όμως αμετάβλητη ανεξάρτητα μήκους βραχίονα λόγω της επαναρύθμισης του ύψους της σέλας που απαιτείται ούτως η άλλως. Οπότε σε μεγαλύτερη κάμψη του γόνατος θα απαιτηθεί θεωρητικά μεγαλύτερη δύναμη στο πεντάλ για την κίνηση από την θέση 12 στην 6 ειδικά κατά το αρχικό ξεκόλλημα, αλλά η επαναφορά στην 12 από την 6 θα γίνεται ευκολότερα.
Σίγουρα όμως το θέμα είναι πιο σύνθετο και εξαρτάται από το μήκος του ποδιού, το μυοσκελετικό του καθενός και το είδος της δοκιμασίας πιστεύω - στο πιο πάνω παράδειγμα αν μιλούσαμε για σπρίντ ευθείας τα πράγματα διαφοροποιούνται (πχ οβάλ δίσκοι).
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.421
αυτό με τον οβάλ δίσκο τελικά δουλεύει;
στην θεωρεία (την δική μου) μπορείς να έχεις μεγάλο μοχλό , να τον θέτεις στη μέγιστη ακτίνα στο σημείο που μπορεί το πόδι να πατήσει με τη μέγιστη δύναμη (θέση 2 με 3; ) και να έχεις χαμηλότερο φορτίο στις ακραίες θέσεις (6 και 12) που έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να προσφέρεις έργο.

αλλά τελικά δουλεύει;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.047
Reaction score
41.328
Είναι πολύ πιο σύνθετο όντως, θα ξανά κάνω μια κουβέντα με το φυσιοθαραπευτη και θα τοποθετηθώ πιο επιστημονικώς στο θέμα.
Ένεκα της αναβάθμισης είπα να το ψάξω λίγο το θέμα αλλιώς τόσα χρόνια με το 172.5mm μια χαρά πετάλι βαράω.
Ο 172,5 είναι ο βραχίονας πρώτης τοποθέτησης σε όλα τα έτοιμα ποδήλατα, είτε είναι ακριβά είτε είναι φθηνά, ο λόγος είναι διότι μπορεί να καλύψει ένα μεγάλο εύρος ανθρώπων.
αλλά τελικά δουλεύει;
Όσους έχω ρωτήσει που εμπιστεύομαι τη αποψη τους, μου έχουν απαντήσει... Οχι!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Όταν έκανα το ίδιο ερώτημα σε πρώην επαγγελματία αθλητή ποδηλασίας, μου απάντησε ότι πριν να βάλεις oval δίσκο και να παρατηρήσεις διαφορά προς το καλύτερο, πρέπει πρώτα να έχεις τελειοποιήσει όλα τα προηγούμενα - FTP, φυσική κατάσταση, διατροφή, τεχνική στο πετάλι, τεχνική στην αναπνοή, να έχεις κάνεις διαφορετικές προπονήσεις (ανηφόρες, sprints, αποστάσεις, VO2max συνδυασμούς των προηγούμενων, 1.000.000 (υπερβολή χάρην έμφασης) φορές και μετά να σκεφτείς για την αλλαγή. Κοινώς, φτάσε στο 97% των δυνατοτήτων σου και βάλε oval δίσκο για να πάρεις εκείνο το 3% που μπορεί να σε ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους.

Δεν ξέρω εάν θα δοκίμαζα ποτέ oval δίσκο. Ίσως μόνο εάν μου προσφερόταν η δυνατότητα για δωρεάν δοκιμή για κάποιο χρονικό διάστημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Εγώ πήρα σκούπα ρομπότ....έκλεισα με την ασύρματη τεχνολογία!!!
Ταχύτητες με το χέρι....παραδοσιακά!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα επιμέρους. Είμαι απλά χαρούμενος που έχω βγεί για ποδήλατο 4 φορές μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας!
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως: Το μήκος του δισκοβραχίονα πόσο ρόλο παίζει στο να κρατήσεις τον σωστό ρυθμό στο πεταλάρισμα;

Πολύ γενικά, η μόδα στους κάγκουρες αθλητές της ποδηλασίας ήταν παλιά η εξής:

Βαριά πατήματα: κασέτες μέχρι 23 και μπροστά 42/52-54 με μακριούς δισκοβραχίονες.

Οι σχέσεις ευτυχώς ήρθαν σε λογικά επίπεδα μετά από ένα πέρασμα τρελού στροφαρίσματος που εξυπηρετεί ελάχιστους προικισμένους.

Το μήκος του δισκαβραχίονα είναι ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις μεγάλο. Ή, να το πω κι αλλιώς, αν έχουμε δίλημμα μεταξύ δύο μηκών, καλύτερα να επιλέξουμε το μικρότερο. Ζορίζουμε λιγότερο το σώμα μας και έχουμε πιο εύκολο στροφάρισμα. Την ελάχιστη διαφορά δύναμης (λόγω διαφορετικού μοχλού) την εξισορροπούμε με τις σχέσεις.

αυτό με τον οβάλ δίσκο τελικά δουλεύει;
στην θεωρεία (την δική μου) μπορείς να έχεις μεγάλο μοχλό , να τον θέτεις στη μέγιστη ακτίνα στο σημείο που μπορεί το πόδι να πατήσει με τη μέγιστη δύναμη (θέση 2 με 3; ) και να έχεις χαμηλότερο φορτίο στις ακραίες θέσεις (6 και 12) που έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να προσφέρεις έργο.

αλλά τελικά δουλεύει;
Όχι. Αν δούλευε θα το είχαν υιοθετήσει όλοι οι επαγγελματίες που κάνουν κρα για οτιδήποτε θα τους προσφέρει 0,0001 περισσότερη απόδοση. Ο Froome κι άλλοι 2-3 που τους χρησιμοποιούν δεν είναι ο κανόνας. Είναι ψυχολογία, συνήθεια και πειραματισμός.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Από τη παραπάνω φώτο έχω μόνο τα ίδια παπούτσια σε κίτρινα, όλα τα άλλα δεν μοιάζουν... 🤣
Τα πόδια του Greipel (αυτού με τα ίδια παπούτσια) αριστερά και δίπλα του Forstemann (σπρίντερ πίστας). :biggrin:


Quadzilla_2989150k_trans_NvBQzQNjv4BqIjSdv-kovZVed7evFzR15neZWDMJiZ54nf0Pzke4RAw.jpg
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Είναι εδώ και χρόνια ο αγαπημένος μου σπρίντερ. Παρατσούκλι του - γορίλας. Πάντα στο line up στα ομαδικά σπρίντ τερματισμού των μεγάλων γύρων, επιβλητική παρουσία στο κέντρο του group κατά την επέλαση, σταθερή αξία για τους αναβάτες που ξέμειναν απο βοηθούς να πάρουν την ρόδα του Γερμανού στο finish, ανοίγει χώρο - δεν τον μαρκάρει κανείς, ενώ σχεδόν πάντα χάνει στο τέλος και κάνει απίστευτες γκριμάτσες... πρέπει να είναι ωραίος τύπος.
Το θκός το wilier ήρθε Αθανάσιος?


Από τη παραπάνω φώτο έχω μόνο τα ίδια παπούτσια σε κίτρινα, όλα τα άλλα δεν μοιάζουν... 🤣
Σήμερα τους έστειλα μαίλ να δω τι γίνεται, ευτυχώς είναι ζωντανοί και μου απάντησαν. Λόγω καραμπίνας πρέπει να κάνω υπομονή και να δείξω αυτοσυγκράτηση λέει... πάει ο Ιούνιος λέω...
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, οι ποδηλάτες αντοχής έχουν πολύ αδύνατα πόδια.


* Οι slow twitch μυικές ίνες που ευθύνονται για την αντοχή δεν υπερτροφούν. Είναι αυτές που περιέχουν τα περισσότερα μιτοχόνδρια, τα εργοστάσια ενέργειας στο σώμα μας.

* Οι fast twitch ίνες, επεμβαίνουν όταν χρειάζεται δύναμη και ταχύτητα αλλά τα "παίζουν" γρήγορα. Υπερτροφούν και προσθέτουν βάρος, το οποίο προσθέτει έξτρα κούραση.

* Το ποσοστό που συμμετέχουν στη διαμόρφωση του μυός δεν είναι πάντα σταθερό. Αναλόγως της ομάδας που υπερτερεί εμφανίζονται οι κλίσεις των ποδηλατών σε σπρίντερ, ανηφορίστες, all rounders κλπ. Βέβαια, ρόλο παίζει και το πνευμονοκαρδιακό σετ.

Τα πόδια του Chris Froome. Για λύπηση. :biggrin:

FroomeLegs.jpg
 




Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top